Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Stoprocentně úchylný zápisek o reklamě, kvalitní literatuře a konečně taky Linuxu – co odstavec to perla. Sicilská pizza v San Marinu a kvasnicová čtrnáctka u Lochoty, Jan Tleskač cucá dudlík s jahodovou příchutí, Chuck Norris kalí Tullamorku s Járou Cimrmanem. Účinkuje tisíc slonů!
Reklama na webu se s příchodem žožle adesenc přehoupla z fáze nudně otravných flešů, na které si vytvoří resistenci každý během pár hodin, do fáze brutálně atakujícího textu co možná integrovaného do designu webu. Tisíckrát fuj, tohle je mnohem otravnější a nedá se na to pořádně vyvinout cílená slepota. Sémantický web: <advertisement annoying="false">
! Vrcholem zrůdnosti ovšem zůstává jen obtížně dehonestovatelný tejkyt.
Intermezzo prvé: ty vole Jirko, no slyšel jsi, že u Mozilly maj průměrnou dobu opravy chyby dva dny? No to sou chytrý kucí, to nejni jak suks šit, ty krávo, ty maj ty bezpečnostní mrdky pořešený!
Carlos Ruiz Zafón: Stín větru. Nádhera. Miluju knížky, a když jsou o knížkách, tak tuplem. Magický příběh z Barcelony první poloviny dvacátého století, jíž se pohybuje člověk bez kůže na obličeji, který pálí knihy dávno mrtvého autora, i když se nikdy pořádně neprodávaly. Hrdina, na začátku příběhu ještě dítě, i když pořád o něco dospělejší, než by se slušelo, a elegantní bezdomovec, který za občanské války působil jako špión. Ženy a knihy – žhavé šílenství. Dávno opuštěný a zpustlý palác zbohatlické rodiny jako by přitahoval neštěstí. Prosté nadšení!
Intermezzo druhé: nejlepší programovací jazyk pro začátek je jazyk diskrétní matematiky a teoretické informatiky. Bez znalosti grafových algoritmů a konečných automatů se programátor prostě neobejde.
Mám neodbytný pocit, že konverguju k titanikům linuxového desktopu: teď z Window Makeru na Xfce, z Midnight Commanderu na Krusader. A jsem spokojený, podotýkám. Za další půlrok plnokrevné KDE. Ovšem první, co je potřeba vykonat, je povyhazovat zbytečné panely a ikony, dokud na ploše nezůstane pouze wallpaper a kurzor myši. Tak málo mám krve – a tolik klávesových zkratek!
Nuže, vítejte na palubě, dámy a pánové. K tanci a depresi vám hraje Marc Lavoine.
Tiskni
Sdílej:
kvasnicová čtrnáctka u Lochoty+∞
<advertisement annoying="false">Existují lidé co si regexama na proxyně filtrujou ze stránek textovou reklamu- beze srandy.