Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Tak nám přijeli prváci na kolej, aby pochopili jak to chodí a o čem ta vejška je. Bohužel, nebo díky bohu máme na koleji u vrátnice jeden erární počítač s Linuxem. My mu říkáme výherní automat, protože kdo sním dělá, tak to fakt vyhrál. Včera jsem se docela pobavil a to vám prostě musím vyprávět, abych vám udělal radost.
Jdu si takhle z práce a kolem toho šrota byla banda prváků. Jeden, asi odborník přes Linux, předváděl všem ostatním jak je dobrej a že umí spustit terminál a něco napsat. Když jsem přišel blíž, tak jsem si stačil všimnout, že hlavní kapitán byl asi odborník přes síť a dokázal napsat příkaz ifconfig (asi se chystal kompilovat jádro ). Jak si mě všimli, rychle zakryli terminál nějakou důležitou stránkou. Prostě mi to nedalo a musel jsem jim říct, že ten počítač je asi rozbitej, páč tam není Céčko. Koukli se na mě jak na trotla a jednohlasně zaveleli:"Ják neni Céčko."
Tak nějak jsem asi nepochopil, co to znamená odborník přes Linux, nebo i Windows. Co ten kapitán vesmíru musí umět, dokázat, aby se mohl chlubit tímto titulem, bez ohledu na používaný OS. Měl by umět nastavit síť, zvukovou, grafárnu, nainstalovat hru, povolit či zakázat něco uživatelům? Vždyť to jsou takový prkotiny, který by měl umět snad každém, kdo se s počítačem nějakej pátek zaobírá, kdo s počítačem chvíli dělá. Obyčejný uživatel zůstane asi jen uživatelem, ale odborník není odborníkem, že umí takovýhle prkotiny, přeci dělá i něco užitečného. Nebude pořát do kolečka konfigurovat všelijaký programy a kompilovat jádrá. Nebo snad jo?
Připomělo mi to starý časy, kdy do vesnice přijela maringotka s videohrama a vždycky se našel nějakej odborník, kterej to musel všem ostatním vysvětlit.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
při kompilaci jádra a dál pište o odbornících... Jinak máte pravdu pomocí ifconfig
jsem jádro ještě nekompiloval.
ifconfig
doprogramoval nějakou fičuru, co kompiluje jádro. Když jsem viděl jeho skripty na připojování cdrom a dvdrom, tak si myslím, že je to možné. ifconfig
a můžu poslat výsledek (nové jádro??).
linux.exe
Alespoň se ukázalo, že základ Linuxu je kompilace jádraEhm, základ jakéhokoliv operačního systému je kompilace jádra. U OSS operačních systémů je takový bonus, že to může udělat uživatel sám, pokud chce. U ostatních to dělá výrobce sám a uživatele k tomu nepustí..
ifconfig
jsem původně bral jako vtip, ale Vaše reakce mi nabízejí dvě možnosti: buď jste dement nebo ho ze sebe děláte. Ani jedna možnost pro Vás nevyznívá příznivě. Ještě že Vám na mě nezáleží...Tak tak, jen ignorovat a nemarnit s nimi čas.
Tiež sa mi zdalo divné, ako sa dá z jedného pohľadu na terminál určiť, že na počítači nie je kompilátor, ale našťastie to nemienim riešiť...
Rovnako ako ty som sa poučil a čítať to nemá cenu už z princípu, lebo informačnú hodnotu to nemá naozaj žiadnu a sranda to prestala byť už dávno. Divím sa sám sebe, že som neodolal reagovať, ale robím to naposledy :-/.