Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tak nám přijeli prváci na kolej, aby pochopili jak to chodí a o čem ta vejška je. Bohužel, nebo díky bohu máme na koleji u vrátnice jeden erární počítač s Linuxem. My mu říkáme výherní automat, protože kdo sním dělá, tak to fakt vyhrál. Včera jsem se docela pobavil a to vám prostě musím vyprávět, abych vám udělal radost.
Jdu si takhle z práce a kolem toho šrota byla banda prváků. Jeden, asi odborník přes Linux, předváděl všem ostatním jak je dobrej a že umí spustit terminál a něco napsat. Když jsem přišel blíž, tak jsem si stačil všimnout, že hlavní kapitán byl asi odborník přes síť a dokázal napsat příkaz ifconfig (asi se chystal kompilovat jádro ). Jak si mě všimli, rychle zakryli terminál nějakou důležitou stránkou. Prostě mi to nedalo a musel jsem jim říct, že ten počítač je asi rozbitej, páč tam není Céčko. Koukli se na mě jak na trotla a jednohlasně zaveleli:"Ják neni Céčko."
Tak nějak jsem asi nepochopil, co to znamená odborník přes Linux, nebo i Windows. Co ten kapitán vesmíru musí umět, dokázat, aby se mohl chlubit tímto titulem, bez ohledu na používaný OS. Měl by umět nastavit síť, zvukovou, grafárnu, nainstalovat hru, povolit či zakázat něco uživatelům? Vždyť to jsou takový prkotiny, který by měl umět snad každém, kdo se s počítačem nějakej pátek zaobírá, kdo s počítačem chvíli dělá. Obyčejný uživatel zůstane asi jen uživatelem, ale odborník není odborníkem, že umí takovýhle prkotiny, přeci dělá i něco užitečného. Nebude pořát do kolečka konfigurovat všelijaký programy a kompilovat jádrá. Nebo snad jo?
Připomělo mi to starý časy, kdy do vesnice přijela maringotka s videohrama a vždycky se našel nějakej odborník, kterej to musel všem ostatním vysvětlit.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
při kompilaci jádra a dál pište o odbornících... Jinak máte pravdu pomocí ifconfig
jsem jádro ještě nekompiloval.
ifconfig
doprogramoval nějakou fičuru, co kompiluje jádro. Když jsem viděl jeho skripty na připojování cdrom a dvdrom, tak si myslím, že je to možné. ifconfig
a můžu poslat výsledek (nové jádro??).
linux.exe
Alespoň se ukázalo, že základ Linuxu je kompilace jádraEhm, základ jakéhokoliv operačního systému je kompilace jádra. U OSS operačních systémů je takový bonus, že to může udělat uživatel sám, pokud chce. U ostatních to dělá výrobce sám a uživatele k tomu nepustí..
ifconfig
jsem původně bral jako vtip, ale Vaše reakce mi nabízejí dvě možnosti: buď jste dement nebo ho ze sebe děláte. Ani jedna možnost pro Vás nevyznívá příznivě. Ještě že Vám na mě nezáleží...Tak tak, jen ignorovat a nemarnit s nimi čas.
Tiež sa mi zdalo divné, ako sa dá z jedného pohľadu na terminál určiť, že na počítači nie je kompilátor, ale našťastie to nemienim riešiť...
Rovnako ako ty som sa poučil a čítať to nemá cenu už z princípu, lebo informačnú hodnotu to nemá naozaj žiadnu a sranda to prestala byť už dávno. Divím sa sám sebe, že som neodolal reagovať, ale robím to naposledy :-/.