Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zajímavá vlastnost operačního systému Windows je ta, že díky tomu, že celý systém je v jednom adresáři, jehož jméno si můžete zvolit (Windows games, Windows develop, Windows no.net), klidně si můžete nainstalovat několik verzí Windows na jednu partici, aniž by si navzájem nějak vadili. To znamená, že je zbytečné jakkoliv rozdělovat disk Klidně můžete mít na jednom disku několik verzí (buildů, SP1, SP2) Windows XP, klidně i s několika verzemi Windows 2000, Windows 2003 které o sobě nevědí, to znamená že neznají systémové soubory sousedních systémů, tudíž případný vir nemůže nakazit sousední system32. Tato vlastnost mi u Linux chybí, možnost nainstalovat několik Linuxů bez nutnosti dělit disk. Jednou se holt rozhodlo, že pevná adresářová struktura nejlepší a jinak už to asi nebude.
Tiskni
Sdílej:
./configure --prefix=/opt/kde-3.5.1 --disable-debug --disable-dependency-tracking --enable-fast-malloc=full --without-artsAle nemám čas a chuť to zkoušet...
ale inak, ten "app-dir" by nebol zlý ... ale čo registry? tie tiež dokážeš (korektne) zdielať medzi rôznymi winshitmi?
je to otázka vkusu, schopností človeka a jeho návykov, imho je bezpečnejšie partície používať.
Poprvé bych autorův zápis ohodnotil jako neúplný, matoucí, nepřesný atd. ... blábol. Prostě jako provokaci.
Ohledně chroot, mám pocit a pokud se mýlím tak mě prosím opravte, že pouze nastaví standartní root "/" na mnou zvolený adresář, třeba na "/ubuntu". Celý systém se bude chovat, jako by byl nainstalován standartně do "/", ikty tomu tak nebude.Je to tak. Společná data být mohou, od toho je
mount --bind
PATH
dlouhé několik kilometrů prasárna není, co? PATH
dlouhou 662 znaků a LD_LIBRARY_PATH
má pro změnu 103 znaků a nijak mě to nebrzdí.
/opt/Acrobat7/bin
) na jednu cestu, tak najednou máme PATH
asi 5000 znaků dlouhou.
/usr
...
chroot
a mount -o bind
(a ještě možná mount proc
), sice to může dát více práce (správné nastavení prostředí), ale jde to. Jak mount
, tak chroot
jsou součástí POSIXu, takže co nativnějšího si v unixech vlastně představuješ? To, že s tím většina instalátorů nepočítá vůbec neznamená, že to nejde, protože jiné distribuce (Gentoo, LFS) tohle naopak mají jako výchozí instalační metodu.