Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
./configure --prefix=/opt/kde-3.5.1 --disable-debug --disable-dependency-tracking --enable-fast-malloc=full --without-artsAle nemám čas a chuť to zkoušet...
ale inak, ten "app-dir" by nebol zlý ... ale čo registry? tie tiež dokážeš (korektne) zdielať medzi rôznymi winshitmi?
je to otázka vkusu, schopností človeka a jeho návykov, imho je bezpečnejšie partície používať.
Poprvé bych autorův zápis ohodnotil jako neúplný, matoucí, nepřesný atd. ... blábol. Prostě jako provokaci.
Ohledně chroot, mám pocit a pokud se mýlím tak mě prosím opravte, že pouze nastaví standartní root "/" na mnou zvolený adresář, třeba na "/ubuntu". Celý systém se bude chovat, jako by byl nainstalován standartně do "/", ikty tomu tak nebude.Je to tak. Společná data být mohou, od toho je
mount --bind
PATH
dlouhé několik kilometrů prasárna není, co? PATH
dlouhou 662 znaků a LD_LIBRARY_PATH
má pro změnu 103 znaků a nijak mě to nebrzdí.
/opt/Acrobat7/bin
) na jednu cestu, tak najednou máme PATH
asi 5000 znaků dlouhou.
/usr
...
chroot
a mount -o bind
(a ještě možná mount proc
), sice to může dát více práce (správné nastavení prostředí), ale jde to. Jak mount
, tak chroot
jsou součástí POSIXu, takže co nativnějšího si v unixech vlastně představuješ? To, že s tím většina instalátorů nepočítá vůbec neznamená, že to nejde, protože jiné distribuce (Gentoo, LFS) tohle naopak mají jako výchozí instalační metodu.
Tiskni
Sdílej: