Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Pokud chcete opravdu nadupaný notebook s Linuxem, vyzkoušejte Bono Extreme od společnosti System76. S tímto laptopem nebudete mít problém prakticky s ničím - od renderování 3D videa až po hraní nejnovějších her. Za 1649 dolarů (40 000 Kč) získáte:
Mezi další výbavu patří Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, 4 USB porty, HDMI 1.4a, Mini DisplayPort, čtečka SD karet, jack na mikrofon a sluchátka a (na notebook) poměrně kvalitní sound systém. Nepotěší pouze hmotnost - notebook totiž váží 3,9 kg.
UltraLap 440 je poměrně lehký notebook s líbivým designem, který nabízí dobrý poměr mezi cenou a výkonem - začíná již na 799 dolarech (19 500 Kč). Hardwarové specifikace:
Nechybí čtečka SD karet, 1 USB port 3.0, 1 USB port 2.0, Ethernet, jack pro sluchátka/mikrofon a podpora až tří externích displejů (LCD, VGA, HDMI) naráz. I když UltraLap 440 není ani zdaleka tak výkonný, jako Bonobo Extreme, kromě ceny je výhodou i to, že je možné jej jednodušeji přenášet - váží totiž pouze 1,6 kg. Na jedno dobití může uživatel podle výrobce očekávat při standardním zatížení čtyřhodinovou výdrž baterie.
Pokud sháníte linuxový notebook, který toho hodně vydrží, vyzkoušejte Scorpion od firmy Emperor Linux. Scoprion je vlastně Panasonic ToughBook, avšak s Linuxem. ToughBooky jsou vytvořeny tak, aby s nimi uživatel mohl bez problémů pracovat i venku - díky certifikaci MIL jsou odolné vůči pádům, vlhkosti či vibracím. Výdrži Scorpionu však také odpovídá cena, která se v závislosti na specifikacích pohybuje mezi 2550 a 2950 dolary (63 000 - 72 000 Kč). Za tuto cenu získáte:
Notebook dále nabízí Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth a plnohodnotnou klávesnice. Navíc si uživatel může navolit také dotykový displej. Na laptop výrobce poskytuje tříletou záruku.
Bonobo Extreme je nadupaná mašina, za kterou si ale pořádně zaplatíte. Co když tedy chcete pouze linuxový laptop s velkým displejem, který nemusí být tak moc výkonný? Vyzkoušejte Kudu Profesional od společnosti System76, který začíná na 849 dolarech (21 000 Kč). Jeho hardwarové specifikace jsou následující:
Mezi další výbavu patří Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, 2 USB porty 3.0, 1 USB port 2.0, čtečka SD karet a DVD mechanika. Oproti Bonobo Extreme je Kudu také o něco lehčí - váží 1,4 kg.
Další možností je Strata od společnosti ZaReason. Tento notebook za 699 dolarů (17 000 Kč) nabídne:
Nechybí podpora pro až tři externí displeje (LCD, HDMI, VGA), Bluetooth, Wi-Fi, DVD mechanika, plnohodnotná klávesnice, 2 USB porty 3.0 a 1 USB port 2.0, jack na sluchátka a mikrofon. Notebook váží 2,7 kg.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nechybí podpora pro až tři externí displeje (LCD, HDMI, VGA)Co za konektor je to externí LCD? :)
Ne drahá je dle mého názoru značka a hlavně malokusová výroba. Řekl bych, že tyto společnosti neprodají ani půlku celkového jejich sortimentu (na společnost) jako u Dellu, HP, Asus na jeden typ stroje.
To je teda článek. Co nějaká recenze? Když jsem se snažil najít info o noteboocích System76, tak jsem si myslel, že mají nějaké vlastní na zakázku, kde si speciálně checkují komponenty, aby to dokonale běželo s Linuxem.
Ale:
Na jedno dobytí může uživatel podle výrobce očekávat při standardním zatížení čtyřhodinovou výdrž baterie.To se vážně musí dobývat, nebo ho stačí dobít?:)
aby s nimi uživatel mohl bez problémů pracovat i venku - díky certifikaci
Ach jo, to je ale naprosté zoufalství. Trochu lépe vypadá tohle, ale zatím je to jen ve fázi slibů (a objednávek) a má to už poměrně zastaralý procesor, za tu cenu.
Pokud jde o ten „seznam hanby“ v článku, display s vertikálním rozlišením 768 pixelů nepatří do tohoto desetiletí. To snad nemůže nikdo ani myslet vážně. FullHD je už taky trochu passé — přece jen už vývoj trochu pokročil. Kdybych si dnes pořizoval notebook, samozřejmě bych chtěl, aby bez problémů přehrál 4K video, což možná nemusí být stoprocentně relevantní hned dnes, ale v těch následujících třech až pěti letech plánované životnosti (rozumně kvalitního) notebooku si už nelze představit, že by nebyl připravený na 4K.
lidi porad tohle rozliseni kupujou, tak to vyrobci dodavajNení ta kauzalita naopak?
Ano, když si stádo ovcí něco kupuje, výrobci to dodávají. Například Windows. Ale pointa je přesně v tom, že článek je o noteboocích s Linuxem. Tedy o něčem, co není primárně určené pro stádo ovcí. Proto nevidím důvod, proč by tam za každou cenu mělo být bídné rozlišení, které stádo ovcí omylem pořád a dokola kupuje. Snad jsem tentokrát celou pointu vysvětlil dostatečně polopatě.
Proč bych se zaměřoval na 8k video? Zaměřuju se na to, co existuje právě teď a co se dá například přehrát na Youtube. A to je 4k video. Notebook by ho měl umět. Samozřejmě netrvám na tom, aby třeba dvanáctipalcový notebook měl 4k display, nicméně na externím monitoru by měl bez nejmenších problémů 4k dát.