abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 13:40 | Pozvánky

Cílem Social Good Hackathonu, který se uskuteční 21. a 22. října v Brně, je vymyslet a zrealizovat projekty, které pomůžou zlepšit svět kolem nás. Je to unikátní příležitost, jak představit nejrůznější sociální projekty a zrealizovat je, propojit aktivní lidi, zástupce a zástupkyně nevládních organizací a lidi z prostředí IT a designu. Hackathon pořádá brněnská neziskovka Nesehnutí.

… více »
Barbora | Komentářů: 0
dnes 00:44 | Pozvánky

V sobotu 21. října 2017 se na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze uskuteční RT-Summit – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt.

… více »
Pavel Píša | Komentářů: 4
včera 23:44 | Bezpečnostní upozornění

V Linuxu byla nalezena bezpečnostní chyba CVE-2017-15265 zneužitelná k lokální eskalaci práv. Jedná se o chybu v části ALSA (Advanced Linux Sound Architecture).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 22:44 | Komunita

Greg Kroah-Hartman informuje na svém blogu, že do zdrojových kódu linuxového jádra bylo přidáno (commit) prohlášení Linux Kernel Enforcement Statement. Zdrojové kódy Linuxu jsou k dispozici pod licencí GPL-2.0. Prohlášení přidává ustanovení z GPL-3.0. Cílem je chránit Linux před patentovými trolly, viz například problém s bývalým vedoucím týmu Netfilter Patrickem McHardym. Více v často kladených otázkách (FAQ).

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 22:04 | Pozvánky

Rádi bychom vás pozvali na přednášku o frameworku Avocado. Jedná se o testovací framework další generace, inspirovaný Autotestem a moderními vývojovými nástroji, jako je třeba git. Přednáška se bude konat 23. října od 17 hodin na FEL ČVUT (Karlovo náměstí, budova E, auditorium K9 – KN:E 301). Více informací na Facebooku.

… více »
mjedlick | Komentářů: 0
včera 21:44 | Bezpečnostní upozornění

Nový útok na WPA2 se nazývá KRACK a postihuje prakticky všechna Wi-Fi zařízení / operační systémy. Využívá manipulace s úvodním handshake. Chyba by měla být softwarově opravitelná, je nutné nainstalovat záplaty operačních systémů a aktualizovat firmware zařízení (až budou). Mezitím je doporučeno používat HTTPS a VPN jako další stupeň ochrany.

Václav HFechs Švirga | Komentářů: 2
15.10. 00:11 | Zajímavý projekt

Server Hackaday představuje projekt RainMan 2.0, aneb jak naučit Raspberry Pi 3 s kamerovým modulem pomocí Pythonu a knihovny pro rozpoznávání obrazu OpenCV hrát karetní hru Blackjack. Ukázka rozpoznávání karet na YouTube. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
14.10. 15:11 | IT novinky

Online obchod s počítačovými hrami a elektronickými knihami Humble Bundle byl koupen společností IGN. Dle oficiálních prohlášení by měl Humble Bundle dále fungovat stejně jako dosud.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
14.10. 06:00 | Zajímavý článek

Brendan Gregg již v roce 2008 upozornil (YouTube), že na pevné disky se nemá křičet, že jim to nedělá dobře. Plotny disku se mohou rozkmitat a tím se mohou prodloužit časy odezvy pevného disku. V září letošního roku proběhla v Buenos Aires konference věnovaná počítačové bezpečnosti ekoparty. Alfredo Ortega zde demonstroval (YouTube, pdf), že díky tomu lze pevný disk použít také jako nekvalitní mikrofon. Stačí přesně měřit časy odezvy

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 8
13.10. 14:33 | Komunita

Společnost SUSE natočila a na YouTube zveřejnila dva nové videoklipy: 25 Years - SUSE Music Video (7 Years parody) a Linus Said - Music Parody (Momma Said).

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
Těžíte nějakou kryptoměnu?
 (6%)
 (2%)
 (15%)
 (76%)
Celkem 718 hlasů
 Komentářů: 24, poslední 27.9. 08:30
  Rozcestník

  Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)

  18. 8. 2010 | David Watzke | Programování | 5878×

  Hlavním tématem tohoto dílu je implementace vláknování s využitím objektů QThreadPoolQRunnable. Součástí článku je plnohodnotný program s grafickým uživatelským rozhraním využívající QThreadPool pro paralelizaci zadaných příkazů.

  K čemu je QThreadPool a QRunnable?

  QThreadPool je třída, která spravuje vlákna (QThread). Je součástí Qt od verze 4.4. Pokud váš program používá vlákna a často vytváří a ničí jejich instance, je vhodné použít QThreadPool, který umí efektivně znovupoužít objekty QThread. Jak se používá? Nejdříve si musíte vytvořit novou třídu založenou na QRunnable, což je obyčejná třída, která v základu ani není QObject (ale může být, chcete-li z ní třeba vysílat signály). Této třídě je třeba implementovat chráněnou (protected) metodu void run() tak, jak to znáte, pokud jste již používali QThread (viz článek Grafické programy v Qt 4 – 5 (regexpy, vlákna a ukazatel průběhu)). Zkrátka tato metoda obsahuje příkazy, které se budou provádět v jednom vlákně.

  class Runnable : public QRunnable
  {
  public:
  	Runnable() {}
  	~Runnable() {}
  
  protected:
  	void run()
  	{
  		qDebug() << "Pozdrav z vlákna" << QThread::currentThread();
  	}
  }
  

  Jakmile máte implementovanou třídu založenou na QRunnable, můžete začít spouštět vlákna. Každý Qt program má jednu globální instanci QThreadPool. Ukazatel na tuto instanci vám vrátí statická metoda QThreadPool::globalInstance(). Použití (z funkce) potom vypadá takto:

  Runnable *runnable = new Runnable();
  
  /* spustí se okamžitě, pokud není překročen počet běžících vláken
   * QThreadPool::maxThreadCount() a pokud je, zařadí se příkaz do fronty
   * a spustí se až nějaké vlákno skončí */
  
  QThreadPool::globalInstance()->start(runnable);
  
  Runnable *run2 = new Runnable();
  
  /* pokusí se spustit hned a když to vyjde, vrátí true
   * ale pokud to nejde, ihned vrátí false a nepřidá runnable do fronty */
  
  bool started = QThreadPool::globalInstance()->tryStart(run2);
  
  if(!started)
  	qDebug() << "run2 se nespustil";
  

  Jednu instanci Runnable lze spustit i víckrát než jednou. Ve výchozím režimu je povolené automatické ničení objektů Runnable ihned poté, co skončí vykonávání metody run(), takže jediná možnost je přímo z této metody zavolat QThreadPool::globalInstance->tryStart(this). Ovšem když automatické ničení objektů zakážete pomocí metody QRunnable::setAutoDelete(false) (a budete se o něj starat sami, jinak dojde k únikům paměti), tak se vás toto omezení netýká a můžete stejnou instanci pouštět znova a znova, jak se vám bude chtít.

  Ještě se sluší zmínit vychytávky jako podpora priorit a rezervování vláken. Spouštíte-li runnable přes QThreadPool::start(), můžete uvést i prioritu (integer), podle které se příkaz zařadí do fronty dolů nebo nahoru. Větší číslo symbolizuje větší prioritu.

  QThreadPool->globalInstance->start(runnable, 10);
  

  Rezervování vlákna se hodí, pokud nutně potřebujete vlákno pro zvláštní účely a nezáleží vám na tom, že se může dočasně přesáhnout předem nastavený maximální počet vláken. Toto se provádí metodou QThreadPool::reserveThread() a je to také důvod, proč QThreadPool::activeThreadCount() (počet aktivních vláken) může převýšit hodnotu QThreadPool::maxThreadCount() (maximální počet vláken). Poté co s rezervovaným vláknem skončíte, zavolejte QThreadPool::releaseThread(), aby mohlo být vlákno dále běžně používáno.

  Program QtJobs

  Program QtJobs jsem začal psát proto, abych si vyzkoušel práci s threadpool a zároveň aby rovnou vzniklo něco trochu užitečného. Na ukázkový program je sice docela velký, ale aspoň je na něm vidět použití spousty věcí, které jsem zmiňoval v minulých dílech (hlavní okno programu, nastavení, Qt Designer, regulární výrazy, vlákna a ukazatel průběhu, externí procesy, taby, modální oknalokalizace). Uživatelské rozhraní vypadá takto:

  qt qt qt

  Program slouží k paralelnímu spouštění příkazů v tolika vláknech, kolik je ideální pro váš systém (případně si můžete zvolit vlastní počet vláken). Znáte-li program xjobs, tak můj program by se dal považovat za něco podobného s GUI. Představte si, že chcete dekódovat MP3 (do WAV) pomocí lame --decode, které pracuje v jednom vlákně. Zkusil jsem takto dekódovat jedno album a trvalo to na mém dvoujádrovém CPU s HT skoro 38 sekund. Když jsem použil QtJobs, který dle počtu logických procesorů zvolil 4 vlákna, stejného výsledku jsem docílil za 20 sekund.

  Použití je vcelku jednoduché. Na prvním tabu je seznam souborů, do kterého přidáte vstupní soubory (v našem případě by to byly MP3 soubory). Na dalším tabu nastavíte příkaz, který se na soubory bude pouštět a název výstupních souborů (změnu přípony, výstupní adresář, atp.). Do příkazu nezapomeňte uvést proměnnou $FILE, která bude nahrazena za název vstupního souboru, a proměnnou $OFILE, která bude nahrazena za název výstupního souboru. Použití proměnné $OFILE je volitelné, ale má-li se projevit nastavení výstupního souboru, je třeba ji uvést. Příkaz pro dekódování MP3 by tedy vypadal takto:

  lame --decode $FILE $OFILE
  

  Program podporuje profily, takže nemusíte stále dokola vyplňovat to samé, stačí to udělat jednou a profil uložit například s názvem „Dekódování MP3“ a příště jej jen načíst. Když máte vše nastavené, stisknete tlačítko „Spustit“, čímž to celé odstartujete. Program vás přepne na třetí tab, kde je ukazatel průběhu, možnost příkazy zastavit či zabít, a také seznam běžících příkazů, seznam úspěšně zpracovaných souborů a seznam příkazů, které skončily s nenulovou návratovou hodnotou.

  A následuje okomentovaný kód, který uvolňuji pod GPLv3. Celý projekt si můžete stáhnout přes Git pomocí příkazu:

  git clone git://repo.or.cz/qtjobs.git
  

  Zkompilujete jej jako vždy spuštěním příkazu qmake && make v adresáři s kódem. Lokalizaci sestavíte příkazem: lrelease qtjobs.pro. Aktuální i starší verze zdrojáků si můžete prohlédnout přes gitweb.

  main.cpp: Nic nového: Nastavíme název programu a doménu (či organizaci) pro QSettings, načteme případnou lokalizaci, zobrazíme hlavní okno a spustíme smyčku událostí.

  #include <QtGui/QApplication>
  #include <QtCore/QTextCodec>
  #include <QtCore/QLocale>
  #include <QtCore/QTranslator>
  #include "mainwindow.h"
  
  int main(int argc, char *argv[])
  {
  	QApplication app(argc, argv);
  
  	// údaje pro QSettings (konfigurák)
  	app.setApplicationName("qtjobs");
  	app.setOrganizationDomain("watzke.cz");
  
  	// nastavíme kódování pro lokalizaci a řetězce C
  	{
  	QTextCodec *utf8 = QTextCodec::codecForName("UTF-8");
  	QTextCodec::setCodecForCStrings(utf8);
  	QTextCodec::setCodecForTr(utf8);
  	}
  
  	// načteme lokalizaci
  	QTranslator tr;
  	tr.load(app.applicationName() + "_" + QLocale::system().name());
  	app.installTranslator(&tr);
  
  	// zobrazíme hlavní okno
  	MainWindow wnd;
  	wnd.show();
  
  	// spustíme smyčku událostí
  	return app.exec();
  }
  

  mainwindow.h: API.

  #ifndef MAINWINDOW_H
  #define MAINWINDOW_H
  
  #include <QList>
  #include <QMainWindow>
  #include <QSettings>
  #include <QDebug>
  
  #include "runnable.h"
  
  namespace Ui
  {
  	class MainWindow;
  }
  
  class MainWindow : public QMainWindow
  {
  	Q_OBJECT
  public:
  	MainWindow(QWidget *parent = 0);
  	~MainWindow();
  
  //	friend class Runnable;
  
  protected:
  	void changeEvent(QEvent *e);
  
  private:
  	Ui::MainWindow *ui;
  	QSettings m_profiles;
  	QList<Runnable*> m_runnables;
  	bool m_ok;
  
  	void loadProfiles(bool load_default = true);
  	void checkProcessing();
  
  private slots:
  	void addFiles();
  	void forceExtensionChange(bool force);
  	void removeSelectedFiles();
  
  	void removeSelectedProfile();
  	void loadSelectedProfile();
  	void saveProfile();
  
  	void runJobs();
  	void stopJobs();
  	void killJobs();
  
  	void setGuiProcessingState(bool processing);
  
  	void removeRunnable(Runnable* runnable, bool ok = true);
  
  	void startedJob(QString cmd);
  	void doneJob(QString cmd, QString file, int retcode);
  	void failedJob(QString error);
  };
  
  #endif // MAINWINDOW_H
  

  mainwindow.cpp: Implementace hlavního okna. Hlavní okno v případě tohoto programu dělá vše kromě samotného spouštění příkazů, které probíhá ve vláknech voláním Runnable::run(). Uživatelské rozhraní je navržené v Qt Designeru, čímž odpadá velká část nudného rutinního kódu.

  #include "mainwindow.h"
  #include "ui_mainwindow.h"
  
  #include <QtGui>
  #include <QThreadPool>
  
  MainWindow::MainWindow(QWidget *parent) :
  	QMainWindow(parent),
  	ui(new Ui::MainWindow), m_ok(true)
  {
  	// načte navržené GUI
  	ui->setupUi(this);
  
  	// aktivuje první tab
  	ui->tabWidget->setCurrentIndex(0);
  
  	// nastaví počet ideální vláken do spinboxu
  	ui->threadBox->setValue(QThread::idealThreadCount());
  
  	/* za jak dlouho se vlákno zničí při nečinnosti…
  		výchozích 30 s je moc, protože pak se může stát, že
  		program nebude respektovat nastavení počtu vláken */
  	QThreadPool::globalInstance()->setExpiryTimeout(100);
  
  	// načte profily
  	loadProfiles();
  }
  
  /* nechá uživatele vybrat soubory přes souborový dialog a
  	přidá je do seznamu */
  void MainWindow::addFiles()
  {
  	QStringList files = QFileDialog::getOpenFileNames(this,
  				tr("Select files to be processed"),
  				QDir::homePath());
  	ui->fileList->addItems(files);
  }
  
  /* odstraní vybrané soubory ze seznamu */
  void MainWindow::removeSelectedFiles()
  {
  	QList<QListWidgetItem*> items = ui->fileList->selectedItems();
  
  	ui->fileList->setUpdatesEnabled(false);
  
  	while(!items.isEmpty())
  		delete items.takeLast();
  
  	ui->fileList->setUpdatesEnabled(true);
  }
  
  /* načte profily a případně vytvoří výchozí (prázdný) profil */
  void MainWindow::loadProfiles(bool load_default)
  {
  	// ujistíme se, že je comboBox prázdný (důležité pro znovunačtení)
  	while(ui->comboProfile->count())
  		ui->comboProfile->removeItem(0);
  
  	QStringList profiles = m_profiles.childGroups();
  
  	// vytvoříme výchozí (prázdný) profil, pokud žádný neexistuje
  	if(!profiles.contains("default"))
  	{
  		m_profiles.beginGroup("default");
  		m_profiles.setValue("name", tr("Default"));
  		m_profiles.setValue("command", QString());
  		m_profiles.setValue("extension", QString("ext"));
  		m_profiles.setValue("outdir", QDir::homePath());
  		m_profiles.setValue("samedir", false);
  		m_profiles.setValue("want_extension", false);
  		m_profiles.setValue("autothread", true);
  		m_profiles.setValue("threadcount", QThread::idealThreadCount());
  		m_profiles.endGroup();
  
  		profiles << "default";
  	}
  
  	// přidáme dostupné profily do comboBoxu
  	foreach(QString profile, profiles)
  	{
  		m_profiles.beginGroup(profile);
  		QString name = m_profiles.value("name").toString();
  		m_profiles.endGroup();
  
  		if(name.isEmpty())
  			continue;
  
  		//qDebug() << "adding profile" << profile << "as" << name;
  
  		ui->comboProfile->addItem(name, profile);
  	}
  
  	if(load_default)
  	{
  		// nalistujeme v comboBoxu výchozí profil
  		int index = ui->comboProfile->findData("default");
  		ui->comboProfile->setCurrentIndex(index);
  
  		// načteme jej
  		loadSelectedProfile();
  	}
  }
  
  /* odstraní vybraný profil */
  void MainWindow::removeSelectedProfile()
  {
  	// zjistíme index vybraného profilu
  	int index = ui->comboProfile->currentIndex();
  	// a jeho název
  	QString profile = ui->comboProfile->itemData(index).toString();
  
  	if(profile.isEmpty())
  		return;
  
  	// nedovolíme smazat výchozí profil
  	if(profile == "default")
  	{
  		QMessageBox::critical(this, tr("Error!"),
  				   tr("You cannot remove the default profile!"));
  		return;
  	}
  
  	// odstraníme z comboBoxu
  	ui->comboProfile->removeItem(index);
  
  	// nalistujeme výchozí profil
  	index = ui->comboProfile->findData("default");
  	ui->comboProfile->setCurrentIndex(index);
  
  	// odstraníme z konfiguráku
  	m_profiles.remove(profile);
  }
  
  /* načte vybraný profil */
  void MainWindow::loadSelectedProfile()
  {
  	// zjistíme index vybraného profilu
  	int index = ui->comboProfile->currentIndex();
  	// a jeho název
  	QString profile = ui->comboProfile->itemData(index).toString();
  
  	// touhle dobou už bychom měli znát název profilu (pro načtení)
  	Q_ASSERT(!profile.isEmpty());
  
  	// načteme proměnné z nastavení
  	m_profiles.beginGroup(profile);
  	QString command = m_profiles.value("command").toString();
  	QString extension = m_profiles.value("extension", "ext").toString();
  	QString outdir = m_profiles.value("outdir", QDir::homePath()).toString();
  	bool samedir = m_profiles.value("samedir", false).toBool();
  	bool want_extension = m_profiles.value("want_extension", false).toBool();
  	bool autothread = m_profiles.value("autothread", true).toBool();
  	int threadcount = m_profiles.value("threadcount", QThread::idealThreadCount()).toInt();
  	m_profiles.endGroup();
  
  	// nastavíme načtené nastavení:
  	// 1) příkaz
  	ui->commandEdit->setText(command);
  
  	// 2) příponu
  	if(!want_extension)
  		ui->extCb->setChecked(false);
  	else
  	{
  		ui->extCb->setChecked(true);
  		ui->extEdit->setText(extension);
  	}
  
  	// 3) výstupní adresář
  	if(samedir)
  		ui->radioSame->setChecked(true);
  	else
  	{
  		ui->radioOther->setChecked(true);
  		ui->outDirEdit->setText(outdir);
  	}
  
  	// 4) nastavení vláken
  	ui->threadcountCb->setChecked(!autothread);
  	ui->threadBox->setValue(threadcount);
  }
  
  /* uloží profil */
  void MainWindow::saveProfile()
  {
  	// název profilu načteme z patřičného textového pole
  	QString profile = ui->profileEdit->text();
  
  	// pokud název nebyl zadán, přepíšeme aktuálně nalistovaný profil
  	if(profile.isEmpty())
  	{
  		int index = ui->comboProfile->currentIndex();
  		profile = ui->comboProfile->itemData(index).toString();
  	}
  
  	// touhle dobou už bychom rozhodně měli znát název profilu (pro uložení)
  	Q_ASSERT(!profile.isEmpty());
  
  	// uložíme požadované hodnoty
  	m_profiles.beginGroup(profile);
  	m_profiles.setValue("name", profile);
  	m_profiles.setValue("command", ui->commandEdit->text());
  	m_profiles.setValue("extension", ui->extEdit->text());
  	m_profiles.setValue("outdir", ui->outDirEdit->text());
  	m_profiles.setValue("samedir", ui->radioSame->isChecked());
  	m_profiles.setValue("want_extension", ui->extCb->isChecked());
  	m_profiles.setValue("autothread", !ui->threadcountCb->isChecked());
  	m_profiles.setValue("threadcount", ui->threadBox->value());
  	m_profiles.endGroup();
  
  	// znovu načíst seznam profilů
  	loadProfiles(false);
  
  	// vybrat nově uložený profil
  	int index = ui->comboProfile->findData(profile);
  	ui->comboProfile->setCurrentIndex(index);
  
  	// načíst nově uložený profil
  	loadSelectedProfile();
  
  	// vyprázdnit pole s názvem pro nový profil
  	ui->profileEdit->setText("");
  }
  
  /* spustí příkazy */
  void MainWindow::runJobs()
  {
  	// obnovit stav widgetů z minulého běhu
  	ui->commandList->clear();
  	ui->processedList->clear();
  	ui->errorList->clear();
  	ui->progressBar->reset();
  
  	// vytvoříme seznam názvů souborů
  	QStringList fileList;
  	int count = ui->fileList->count();
  
  	for(int i=0; i < count; ++i)
  		fileList << ui->fileList->item(i)->text();
  
  	// kontrola, zda byly zadány nějaké soubory
  	if(count < 1)
  	{
  		QMessageBox::critical(this, tr("Error!"),
  			tr("Please add some files to the file list on the \"File "
  			  "list\" tab."));
  		return;
  	}
  
  	// je zadána přípona?
  	if(ui->extCb->isChecked() && ui->extEdit->text().isEmpty())
  	{
  		QMessageBox::critical(this, tr("Error!"),
  			tr("Please either enter an extension or uncheck the option "
  			  "for it's changing."));
  		return;
  	}
  
  	// byl zadán platný výstupní adresář?
  	if(ui->radioOther->isChecked())
  	{
  		QFileInfo dirInfo(ui->outDirEdit->text());
  		if(!dirInfo.isDir() || !dirInfo.isWritable())
  		{
  			QMessageBox::critical(this, tr("Error!"),
  				tr("Please select a valid writable output directory."));
  			return;
  		}
  	}
  
  	// obsahuje příkaz proměnnou $FILE?
  	if(!ui->commandEdit->text().contains("$FILE"))
  	{
  		QMessageBox::critical(this, tr("Error!"),
  			tr("The command must contain the $FILE variable (and should "
  			  "also contain the optional $OFILE variable)."));
  		return;
  	}
  
  	// nastavíme ukazatel průběhu
  	ui->progressBar->setRange(0, count);
  	ui->progressBar->setFormat("%v/%m (%p%)");
  	ui->progressBar->setValue(0);
  
  	// nastavíme počet vláken
  	int threadcount = QThread::idealThreadCount();
  
  	if(ui->threadcountCb->isChecked())
  		threadcount = ui->threadBox->value();
  
  	QThreadPool::globalInstance()->setMaxThreadCount(threadcount);
  
  	// přepneme GUI do stavu zpracovávání
  	setGuiProcessingState(true);
  
  	// přidáme všechny příkazy do fronty…
  	foreach(QString fileName, fileList)
  	{
  		// naše struktura s nastavením
  		RunnableSettings s;
  
  		// příkaz
  		s.command = ui->commandEdit->text();
  		// přípona
  		s.extension = ui->extEdit->text();
  		// výstupní adresář
  		s.outdir = ui->outDirEdit->text();
  		// vstupní soubor
  		s.infile = fileName;
  		// chceme příponu?
  		s.bExtension = ui->extCb->isChecked();
  		// chceme ukládat do adresáře, kde je uložen vstupní soubor?
  		s.bSameDir = ui->radioSame->isChecked();
  
  		Runnable *runnable = new Runnable(s);
  		// propojíme signály
  		connect(runnable, SIGNAL(destroyMe(Runnable*,bool)),
  			this, SLOT(removeRunnable(Runnable*,bool)));
  		connect(runnable, SIGNAL(started(QString)),
  			this, SLOT(startedJob(QString)));
  		connect(runnable, SIGNAL(done(QString,QString,int)),
  			this, SLOT(doneJob(QString,QString,int)));
  		connect(runnable, SIGNAL(failed(QString)),
  			this, SLOT(failedJob(QString)));
  
  		// přidáme objekt do seznamu
  		m_runnables << runnable;
  
  		// a přidáme job do threadpoolu
  		QThreadPool::globalInstance()->start(runnable);
  	}
  
  	// přepnout na tab s průběhem
  	ui->tabWidget->setCurrentIndex(2);
  }
  
  /* zastaví příkazy */
  void MainWindow::stopJobs()
  {
  	foreach(Runnable *runnable, m_runnables)
  		runnable->stop();
  }
  
  /* zabije příkazy */
  void MainWindow::killJobs()
  {
  	foreach(Runnable *runnable, m_runnables)
  		runnable->kill();
  }
  
  /* odstraní dokončený příkaz (instanci Runnable) */
  void MainWindow::removeRunnable(Runnable *runnable, bool ok)
  {
  	m_runnables.removeAll(runnable);
  	delete runnable;
  
  	if(!ok)
  		m_ok = false;
  
  	checkProcessing();
  }
  
  /* slot pro „příkaz byl spuštěn“ */
  void MainWindow::startedJob(QString cmd)
  {
  	// přidá příkaz do seznamu příkazů
  	new QListWidgetItem(cmd, ui->commandList);
  }
  
  /* slot pro „příkaz byl dokončen“ (s názvem souboru a návratovou hodnotou) */
  void MainWindow::doneJob(QString cmd, QString file, int retcode)
  {
  	// aktualizujeme hodnotu v ukazateli průběhu
  	int done = ui->progressBar->value()+1;
  	ui->progressBar->setValue(done);
  
  	/* podle návratové hodnoty přidáme soubor do seznamu úspěšně zpracovaných
  	  nebo přidáme příkaz do seznamu chyb */
  	if(!retcode)
  		ui->processedList->addItem(file);
  	else
  	{
  		QString error = QString(tr("command returned %1: %2")).arg(retcode).arg(cmd);
  		ui->errorList->addItem(error);
  	}
  
  	// najdeme v seznamu běžících příkazů ten, který právě skončil
  	QList<QListWidgetItem*> item = ui->commandList->findItems(cmd,
  						Qt::MatchExactly|Qt::MatchCaseSensitive);
  
  	//Q_ASSERT(item.count() == 1);
  
  	// ověříme, zda jsme nalezli jen 1
  	if(item.count() != 1)
  	{
  		qDebug() << "WARNING: removeCommandFromList() found >1 item."
  			 << "This shouldn't happen. Items:";
  		foreach(QListWidgetItem* it, item)
  			qDebug() << "> " << it->text();
  	}
  
  	// a smažeme jej
  	if(item.count() > 0)
  		delete item.at(0);
  	else
  		qDebug() << "BUG: removeCommandFromList() found no items."
  			 << "This should never happen.";
  }
  
  /* slot pro „příkaz selhal“ */
  void MainWindow::failedJob(QString error)
  {
  	// aktualizujeme hodnotu v ukazateli průběhu
  	int done = ui->progressBar->value()+1;
  	ui->progressBar->setValue(done);
  
  	// přidáme do seznamu chyb
  	ui->errorList->addItem(error);
  }
  
  /* přepne GUI do stavu zpracovávání (nebo naopak) */
  void MainWindow::setGuiProcessingState(bool processing)
  {
  	ui->runBtn->setDisabled(processing);
  	ui->stopBtn->setEnabled(processing);
  	ui->killBtn->setEnabled(processing);
  
  	if(processing)
  		m_ok = true;
  }
  
  /* zkontroluje, zda už je vše hotovo a ukáže patřičnou zprávu */
  void MainWindow::checkProcessing()
  {
  	// pokud v seznamu jsou ještě úlohy, tak hned vrátíme
  	if(m_runnables.count())
  		return;
  
  	// zdá se, že máme hotovo
  
  	if(QThreadPool::globalInstance()->activeThreadCount() != 0)
  		qDebug() << "looks like processing is done but"
  			 << "QThreadPool::activeThreadCount() != 0";
  
  	// vrátíme GUI do klidového stavu
  	setGuiProcessingState(false);
  
  	// vyprázdníme seznam příkazů (pro jistotu)
  	ui->commandList->clear();
  	//ui->processedList->clear();
  
  	// hotovo bez chyb
  	if(m_ok && !ui->errorList->count())
  		QMessageBox::information(this, tr("Done!"),
  			tr("Done! All the files were successfully processed!"));
  	else if(m_ok)
  	{ // hotovo s chybami
  		QMessageBox::StandardButton btn;
  		btn = QMessageBox::warning(this, tr("Done with errors!"),
  				tr("Done with errors! See the list of the failed "
  				  "commands on the \"Progress\" tab."));
  		if(btn == QMessageBox::Ok)
  			ui->tabWidget->setCurrentIndex(2);
  	} // přerušeno uživatelem
  	else
  		QMessageBox::critical(this, tr("Interrupted!"),
  			tr("Processing was interrupted by pressing the Stop or "
  			  "the KILL button."));
  
  	// resetujeme ukazatel průběhu
  	ui->progressBar->reset();
  }
  
  /* vynutí změnu přípony
  	-> hodí se (nejen), když výstupní soubory ukládáte do stejného adresáře */
  void MainWindow::forceExtensionChange(bool force)
  {
  	// pokud změnu přípony chceme vynutit, tak zaškrtneme příslušné pole
  	if(force)
  		ui->extCb->setChecked(true);
  
  	// povolí nebo zakáže změnu zaškrtávacího pole
  	ui->extCb->setDisabled(force);
  }
  
  /* výchozí destruktor */
  MainWindow::~MainWindow()
  {
  	delete ui;
  }
  
  /* tuhle funkci vygeneroval Qt Creator sám;
   umožňuje měnit lokalizaci za běhu… */
  void MainWindow::changeEvent(QEvent *e)
  {
  	QMainWindow::changeEvent(e);
  
  	switch(e->type())
  	{
  	case QEvent::LanguageChange:
  		ui->retranslateUi(this);
  		break;
  	default:
  		break;
  	}
  }
  

  runnable.h: API. Zde je jedna malá zvláštnost: Objekt zakládáme nejen na QRunnable, ale i na QObject, protože potřebujeme vysílat signály hlavnímu oknu. Zasahovat do uživatelského rozhraní z jiného vlákna, než je to hlavní (tzv. GUI vlákno), není příliš moudré: V lepších případech se projeví varováním na výstupu, ovšem častěji spíše pádem programu. To je důvod, proč komunikujeme pomocí signálů.

  #ifndef RUNNABLE_H
  #define RUNNABLE_H
  
  #include <QObject>
  #include <QRunnable>
  #include <QString>
  
  // struktura s informacemi pro Runnable
  struct RunnableSettings
  {
  	QString command;
  	QString extension;
  	QString outdir;
  	QString infile;
  	//QString outfile;
  	bool bExtension;
  	bool bSameDir;
  };
  
  // chceme ze třídy vysílat signály, proto ji zakládáme i na QObjectu
  class Runnable : public QObject, public QRunnable
  {
  	// nezapomeneme na makro Q_OBJECT
  	Q_OBJECT
  public:
  	Runnable(const RunnableSettings &s);
  
  	void stop() { m_stop = true; }
  	void kill() { stop(); m_kill = true; }
  
  protected:
  	void run();
  
  private:
  	QString m_command;
  	QString m_infile;
  
  	bool m_stop;
  	bool m_kill;
  
  signals:
  	void started(QString);
  	void done(QString,QString,int);
  	void failed(QString);
  	void destroyMe(Runnable*,bool);
  };
  
  #endif // RUNNABLE_H
  

  runnable.cpp: Implementace.

  #include "runnable.h"
  
  #include <QDebug>
  #include <QDir>
  #include <QFileInfo>
  #include <QProcess>
  #include <QRegExp>
  
  Runnable::Runnable(const RunnableSettings &s)
  	: m_stop(false), m_kill(false)
  {
  	/* zakážeme automatické ničení objektů Runnable, protože se o
  		jejich správu staráme sami */
  	setAutoDelete(false);
  
  	// uložíme příkaz a název vstupního souboru do členské proměnné
  	m_infile = s.infile;
  	m_command = s.command;
  
  	// sestavíme cestu k výstupnímu souboru…
  	QFileInfo fileInfo(m_infile);
  	QString outfile;
  
  	// adresář (stejný nebo zadaný?)
  	if(s.bSameDir)
  		outfile = fileInfo.dir().canonicalPath() + "/";
  	else
  		outfile = s.outdir + "/";
  
  	// soubor
  	QString fileName = fileInfo.fileName();
  
  	// změna přípony
  	if(s.bExtension)
  	{
  		QRegExp regex("^(.*)\\.(\\w+)$", Qt::CaseInsensitive,
  						 QRegExp::RegExp2);
  		fileName.replace(regex, "\\1." + s.extension);
  	}
  
  	outfile += fileName;
  
  	// nahradíme proměnné $FILE a $OFILE
  	m_command.replace("$FILE", "\""+m_infile+"\"");
  	m_command.replace("$OFILE", "\""+outfile+"\"");
  }
  
  void Runnable::run()
  {
  	// pokud uživatel stiskl „Zastavit“ či „ZABÍT“, tak ani nezačínáme
  	if(m_stop)
  	{
  		//qDebug() << "user pressed Stop or KILL, so not even starting";
  		emit destroyMe(this, false);
  		return;
  	}
  
  	//qDebug() << this << "running" << m_command;
  
  	QProcess process;
  
  	// spustíme příkaz
  	process.start(m_command, QIODevice::ReadWrite|QIODevice::Text);
  
  	// počkáme, až se spustí
  	if(process.waitForStarted(1000))
  	{
  		// vyšleme signál, že příkaz byl spuštěn
  		emit started(m_command);
  	}
  	else
  	{ // pokud spouštění příkazu selhalo
  		// chybová hláška
  		QString errorString = tr("command failed to start");
  
  		if(process.error() != QProcess::FailedToStart)
  			errorString = tr("command failed due to an unknown error");
  
  		// vyšleme signál, že příkaz selhal
  		emit failed(errorString + ": " + m_command);
  
  		/*process.kill();
  		// počkáme na zabití procesu, maximálně 1 s
  		process.waitForFinished(1000);*/
  
  		emit destroyMe(this, true);
  
  		return;
  	}
  
  	// smyčka kontrolující, zda uživatel stiskl „ZABÍT“
  	while(m_kill || !process.waitForFinished(200))
  	{
  		// pokud ne, dále čekáme na dokončení procesu
  		if(!m_kill)
  			continue;
  
  		qDebug() << "killing" << m_command;
  
  		// zabijeme proces
  		process.kill();
  
  		break;
  	}
  
  	// počkáme na zabití procesu, maximálně 1 s
  	process.waitForFinished(1000);
  
  	// příkaz doběhl
  	emit done(m_command, m_infile, m_kill ? 137 : process.exitCode());
  	// vyžadáme zničení objektu
  	emit destroyMe(this, !m_kill);
  }
  

  Není-li vám něco jasné, určitě se zeptejte v diskusi. Zrovna tak tam napište, když v programu najdete chybu; hodně jsem jich opravil při testování, ale jsem jen člověk, mohl jsem něco přehlédnout.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  18.8.2010 11:32 JoHnY2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)
  Dik za dalsi clanek o Qt. Diky tem predchozim jsem udelal semestralku z C++ka :-).
  18.8.2010 21:44 Xwinus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)
  Díky za super sérii článků, která mě přivedla ke Qt. Doufám že tento není poslední.
  oryctolagus avatar 20.8.2010 23:57 oryctolagus | skóre: 29 | blog: Untitled
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)
  Pěknej článek. Líbí se mi terminus technicus "vláknování" ;-)

  (Teda on by ten prográmek šel řešit celkem dobře i bez ThreadPoolu, no ale samozřejmě chápu, že na tom by se špatně vysvětloval ThreadPool ;-))
  Existuje 10 druhů lidí: Ti, co nerozumí binární soustavě, ti, co ano, a ti, kteří znají i balancovanou ternární.
  27.8.2010 11:55 smoegel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)
  Velmi uzitocne :-) Dakujem za namahu a ochotu vysvetlovat pre niekoho mozno trivialne veci. Pre prilezitostneho programatora ako som ja je to 100x nazornejsie ako dokumentacia QT.

  este raz dik

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.