Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Fuj, u jsem si rikal, ze je Apple megabuh v setreni elektrikou :).
Chci se zeptat, na ten MacMini by sel nainstalovat normalni OS jako treba Linux? Konkretne treba 64bit Arch?
Diky za odpoved
OT OS X: Taky by mě zajímalo (ano, Google jsem použil), jak otevřu (mimo ručního zadání cesty) adresář DCIM na mé paměťovce. Je zašedlý a nejde na něj kliknout. V jiných systémech jej lze normálně otevřít.
mimo ručního zadání cestyA to kam??? Víc detailů, prosím… Že je to zašedlý ve Finderu, znamená, že nemáš práva. Jaký File System je na té kartě? Jak ji připojuješ?
P.S.: Horší prohlížeč obrázků než Preview jsem neviděl. Při otevření jednoho obrázku v adresáři ta aplikace nechápe, že když zmáčknu posun doprava/doleva, tak že chci další z toho adresáře. Taky by mě zajímalo, kde se dá zobrazit nějaké EXIF info (ne jen velikost a rozlišení). Poraďte někdo nějaký rozumný prohlížeč na způsob Gwenview, prosím!EXIF: V Preview zvolit Tools-> Inspector, More Info a Exif. Více obrázků se zobrazuje v Preview tak, že se ve Finderu vyberou soubory a otevřou se zároveň (Command-O). Jinak jednoduchý slideshow jde udělat přímo ve Finderu stiskem mezerníku nad označeným adresářem.
pěkný vzhled Macu rozhodně neznačí zvýšení produktivity.Protože jsi to nepochopil. Z toho pramení i tvé otázky. Ani jedno jsem vživotě nepoužil a přišel jsem na to teď během dvou minut.
eMMC čipy s až kapacitou 128 GB->
eMMC čipy s kapacitou až 128 GB
Eurocase Wi-02C Intel DH57JG Intel Core i3-530 2×2 GiB DDR3-1333 CL9 1,5 V Samsung HD502HJ slim DVD+-RW redukce ke slim mechanicePřemýšlel jsem i o 8 GiB RAM, ale 4GiB moduly jsou zatím nepřiměřeně drahý.
zdravim. fajna diskusia tu je. zapojim sa aj ja.. mam v plane dosku
Intel Mystic Lake dg41mj -- je to doska pre socket 775 vzhladom na to ze 2jadro celeron sa da zohnat za 50eur je to lacnejsie nez miniitx s i5 Core cpu a ta doska ma aj vga aj dvi.. cpu do 65W.. je to pre mna idealne. pci slot je pre mna idealnejsie nez mini pciexpress kedze do pci mozem dat wifi kartu ralink 2000...
http://www.alza.sk/intel-dg41mj-mystic-lake-d122175.htm
skrinku uz mam Cooler Master 360
viem o com hovoris.. je to len x4500 a nie x4500hd to som si davno zistil ... co sa tyka skrinky vs. dosky mystic lake nevidim v tom problem. je to relativne o dost mensia skrina nez klasicka case a hlavne do toho ide normal zdroj. ja to chcem na taky pc co bude stale zapnuty a chcel by som aby to malo oproti atomu silnejsi cpu ale zase nechcem do toho zravu grafiku. preto je tato miniitx so s775 super riesenie. len by to chcelo aj nejaky dobry disk.
napriklad
http://www.alza.cz/western-digital-caviar-black-640gb-64mb-cache-d163510.htm
u mna jedine obmadzenie je cena aby to bolo lacne a najlepsie.. preto ziadne raid ale jeden rychly disk
Apple na ničem zvlášť nešetřil
Tiskni
Sdílej: