Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Intel často ukazuje prototypy, na nichž demonstruje různé technologie. Minulý týden na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas představil tzv. „Intel Compute Stick“, což je malý počítač, který lze připojit pomocí portu HDMI k televizoru stejně jako třeba Roku Streaming Stick, Google Chromecast, Amazon Fire Stick a řadu dalších podobných zařízení, jež běží na Linuxu či Androidu.
Na rozdíl od zmíněných zařízení však Intel své zařízení propaguje nejen jako „chytrý“ přídavek k televizoru, ale také jako univerzální malý počítač s plnohodnotným systémem (Linux nebo Windows). A taky cena je o poznání vyšší než u konkurence. Zatímco výše zmíněné zařízení stojí od 35 do 50 dolarů, Intel Compute Stick s Windows přijde na 149 dolarů a linuxová verze s menším množstvím paměti a místa na disku stojí 89 dolarů.
Na CES Intel o hardwarových specifikacích své novinky příliš nemluvil. Z produktové stránky Compute Stick lze vyčíst, že v zařízení je předinstalován operační systém Ubuntu Linux, případně Windows 8.1, že je dlouhé deset centimetrů, pohání je čtyřjádrový procesor Atom, nabízí podporu Wi-Fi a má interní paměť, kterou je možné rozšířit pomocí slotu na karty microSD. Konkrétní hardwarové specifikace jsou následující:
Procesor: čtyřjádrový Atom Z3735F „Bay Trail” na frekvenci 1,33 GHz
Grafická karta: Intel HD Graphics
Paměť RAM:
Intel Compute Stick vypadá velmi podobně jako produkt, který byl k vidění na konferenci Intel IoT Asia v říjnu minulého roku. Toto zařízení bylo poháněno procesorem Intel Bay Trail, mělo 2 GB paměti DDR3-L RAM, až 32 GB flashové paměti eMMC s možností rozšíření pomocí karet microSD, podporu Wi-Fi, Bluetooth a používalo systémy Android a Windows 8.1.
I když na této fotografii z Intel IoT Asia není vidět na vystavovaném Compute Sticku jméno výrobce, je zřejmé z odkazu na stránce Intel IoT Solutions Alliance: na říjnové konferenci bylo k vidění zařízení s názvem NH1 stick-PC od tchajwanské společnosti Quanta Computer. Ta pro Intel plní funkci ODM (Original Design Manufacturer).
Vezmeme-li v úvahu podobnost zařízení, které Intel na své produktové stránce nazval jako Compute Stick, a NH1 od společnosti Quanta, je pravděpodobné, že zařízení prezentované nyní na CES z NH1 vychází. Koneckonců, od toho tady ODM jsou. Server LinuxGizmos předpokládá, že jakmile se Intel Compute Stick objeví na trhu, bude mít stejné specifikace jako NH1 od Quanty. Ty jsou následující:
Processor: Intel Atom Z3735F
PMIC (pomocí Dollar Cove AXP288)
RAM: 2 GB DDR3L
Kapacita: eMMC 16/32/64 GB
Možnost rozšíření kapacity: slot na karty microSD
Výstup: HDMI
Wi-Fi: 802.11b/g/n
Bluetooth: 4.0
USB:
Podle Intelu se Compute Stick začne prodávat v prvním čtvrtletí tohoto roku za 89 dolarů u verze s Ubuntu Linux, 1 GB RAM a 8 GB flashové paměti eMMC a 149 dolarů u verze s Windows 8.1, 2 GB RAM a 32 GB flashové paměti eMMC.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Grafická karta: Intel HD GraphicsKonkretneji to nejde? Takle stroha informace je pokazde v eshopech a clovek se z toho nedozvi jestli je to opravdu Intel nebo PowerVR s nalepkou Intel.
port microUSB (pro dobíjení)To to ma baterku?