Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: R. K.
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pásek má v kterémkoliv bodě rub i líc, ale přitom na sebe rub i líc navazují - rub se mění v líc a naopak.mi připadá pouze jako popis nikoli definice. Jinak řečeno, definovat něco jako "věc. co má v kterémkoli bodě rub i líc, přižemž rub i líc na sebe navazují" mi připadá jako docela k ničemu. Prosím neber to jako slovíčkaření. Sám definici Moebiova proužku neznám a myslel jsem, že když píšeš "z definice", tak že se něco přiučím. Takhle to ale vypadá na nějaký omyl (nebo jenom nezávaznou lehkovážnou konverzaci...)
Říct že má jen jednu stranu se mi zdá oproti tomu logické, neparadoxní a jasné.Tak v tomhle zdání se neshodnem, protože to evokuje pocit, že druhá strana chybí, přitom to není pravda. Takže logické nevím, snad, neparadoxní ani náhodou, jasné už vůbec ne. Jenom ten papír není tak úplně dvourozměrný, jak by měl podle modelu být.
mám tomu rozumět tak, že Moebiuv proužek má dvě strany nerozlišitelné avšak nikoli identické? Stále mi to připadá jako pěkná blbost.Ne. Mluvím o tvém logickém postupu ne o proužku :).
Připouštím ale, že nad rozlišováním "identity" a "nerozlišitelnosti" jsem se nepozastavil. Můžeš uvést nějaký příklad? Nějak mi není jasné, v jakém kontextu by něco takového mohlo být užitečné. Tj. kdy např. _nemůžeš_ dvě věci rozlišit (což samo o sobě považuji za spor) a přesto je nepovažuješ za identické?Velice rád. Jedním příkladem je, když obě věci vidíš (zkoumáš) najednou. Tedy jednoznačně víš, že jsou dvě, ač je nedokážeš mezi sebou (trvale) rozlišit, protože na tebe jednotlivě působí zcela stejným dojmem.
Dokážu si představit, že dva elektrony v atomu He jsou nerozlišitelné co do vlastností, ale jsou rozlišitelné co do polohy (např. ionizací).Rozlišíš je stejným způsobem co do polohy i za pět minut? Budeš vědět, který je který? Mimochodem, v elektronech se nebudu dále vrtat, protože se neprojevují z mého pohledu zcela konvenčně. Nejradši bych vynechal vše co zavání kvantovými jevy nebo einsteinovskou relativitou.