abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 13:44 | Zajímavý projekt

V říjnu loňského roku úspěšně skončila kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Společnost Purism informuje o aktuálním vývoji tohoto telefonu. Místo plánovaného SoC i.MX6 by měl být použit úspornější i.MX8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 12:33 | Zajímavý projekt

V květnu loňského roku měl na YouTube premiéru krátký animovaný film Agent 327: Operation Barbershop. Blender Animation Studio včera zveřejnilo alternativní konec tohoto filmu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 05:55 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 237 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 21 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 18 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 25 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 6 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:55 | Komunita

Linux ve VirtualBoxu nebude potřebovat Přídavky pro hosta (Guest Additions). Budou součástí linuxového jádra. Ovladač vboxguest by se měl dostat do Linuxu 4.16. Ovladač vboxsf by měl následovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
včera 17:11 | Komunita

Vývojáři Thunderbirdu žádají o vyplnění dotazníku. Upřednostňujete klasický vzhled nebo raději Monterail (GitHub)?

Ladislav Hagara | Komentářů: 20
včera 12:22 | Komunita

Mozilla.cz informuje, že většina problémů s rychlostí Firefoxu 57 při použití open source odečítače NVDA (NonVisual Desktop Access) budou vyřešeny hned v další verzi Firefoxu 58. NVDA je zatím dostupný pouze pro operační systémy Windows.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 05:55 | Bezpečnostní upozornění

V knihovně glibc (GNU C Library) byla nalezena a v upstreamu opravena bezpečnostní chyba CVE-2018-1000001 (buffer underflow) zneužitelná k lokální eskalaci práv. Podrobnosti na halfdog.net.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.1. 13:11 | Komunita

Mozilla.cz informuje o 2 plánovaných novinkách ve Firefoxu. Nové webové funkce budou ve Firefoxu dostupné jen přes HTTPS (en) a nové verze Firefoxu přinesou rychlejší přepínání panelů (předehřívání nebo žhavení panelů, anglicky tab warming).

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
16.1. 12:44 | IT novinky

Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, klesla na cca 12 000 dolarů. Před měsícem byla hodnota Bitcoinu téměř 20 000 dolarů [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 37
16.1. 05:55 | Bezpečnostní upozornění

Bezpečnostní tým Cisco Talos upozorňuje na celou řadu bezpečnostních chyb v Blenderu. Vývojáři Blenderu byli o chybách informování již v září. Dosud tyto chyby ale opraveny nebyly. Doporučeno je neotevírat v Blenderu soubory z nedůvěryhodných zdrojů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1324 hlasů
 Komentářů: 53, poslední včera 16:55
  Rozcestník

  openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit

  17. 6. 2008 | Marek Stopka | Návody | 4145×

  openSUSE Build Service pro vás zkompiluje a sestaví balíčky použitelné v mnoha různých distribucích (SUSE, Fedora, Mandriva, Debian, Ubuntu a další). Pokud potřebujete vytvořit balíček pro svou potřebu, nebo chcete přispět ostatním uživatelům zabalením softwaru, pro který není balíček k dispozici, přečtěte si, jak na to.

  Poznámka: Tento návod je orientován na vytváření balíčků pro RPM-pozitivní distribuce.

  Jako Build Service je většinou označováno konkrétní nasazení openSUSE Build Service Serveru, které je provozováno společností Novell na adrese build.opensuse.org.

  Jedná se o projekt, který byl vytvořen ve snaze zvýšit počet dostupných balíčků pro distribuci openSUSE. Vývojáři však šli o kus dále a napsali tento software tak, aby se dal využít i k vytváření balíčků pro další distribuce. Není tak příliš velký problém vytvořit distribuční balíček pro Fedoru, openSUSE, Mandrivu a další distribuce. Tohoto se dá dosáhnout z jednoho dobře napsaného .spec souboru (balící instrukce pro RPM), jedné sady patchů a jedné originální tarové koule se zdrojovými kódy.

  K projektu OBS se dá přistupovat několika způsoby. Buďto pomocí webového rozhraní (build.opensuse.org), které však zatím neposkytuje přístup ke všem funkcím, jež OBS nabízí. Dalším způsobem je použití programu openSUSE Commander. Dále lze k OBS přistupovat také pomocí veřejného API, a tak není problém OBS ovládat pomocí programu CURL nebo vlastního klienta v Perlu. Fantazii se meze nekladou.

  Pro přístup potřebujete „běžný novellí účet“. Tedy ten, který se používá k přístupu na WIKI, do Bugzilly apod. Ten si můžete volně registrovat, pak již vám nic nebrání si požádat i o povolení přístupu k OBS.

  V době, kdy jsem si o přístup k OBS žádal já, byl trochu problém s tím, že bylo nutné povolení přístupu někým z OBS týmu. To jsem vyřešil tak, že jsem se přihlásil na IRC kanál #openSUSE-buildservice v síti Freenode a požádal jsem jednoho z adminů, jestli by se na mou žádost nemohl podívat. Nyní je už vstup volný a k žádné větší prodlevě nedochází. Účty povoluje nějaký robot.

  Instalace openSUSE Commanderu (OSC)

  Pokud chceme s OBS pracovat na co nejlepší úrovni, tak se nám bude hodit prográmek openSUSE Commander, který je řádkovým klientem k openSUSE Build Service. Ten se nachází v repozitáři openSUSE:Tools. Je několik způsobů, jak jej nainstalovat. Můžeme využít služby nástroje One Click Install a nainstalovat balíček touto cestou, nebo si přidat repozitář ručně a nainstalovat balíček pomocí Zypperu následující sekvencí příkazů.

  zypper ar --no-refresh --repo http://download.opensuse.org/repositories/openSUSE:/Tools/openSUSE_10.3/openSUSE:Tools.repo
  # Parametr --no-refresh je volitelný a zabrání automatickému obnovování repozitáře, nebude se tak brzdit práce s balíčkovacím systémem
  zypper ref
  zypper install osc
  

  Nyní, když máme osc nainstalován, tak bychom měli provést nastavení. Nejdříve tedy spustíme osc bez jakýchkoli parametrů a odpovíme na dotazy na uživatelské jméno a heslo.

  marek@mantisha:~ # osc
  
  Your user account / password are not configured yet.
  You will be asked for them below, and they will be stored in
  /home/marek/.oscrc for future use.
  
  Username: m4r3k
  Password:
  Creating osc configuration file /home/marek/.oscrc ...
  done.
  

  Konfigurace se uloží do souboru ~/.oscrc, který má jednoduchou syntaxi a je rozdělen do několika sekcí. Doporučuji si také nastavit sudo pro práci s utilitou /usr/bin/build. Ušetříte si tak práci se zadáváním hesla. K tomu stačí do souboru ~/.oscrc zapsat řádek su-wrapper = sudo, který musí být v sekci [general], a patřičně nastavit pravidlo pro sudo. To provedeme například přes YaST.

  opensuse buildservice - Nastavení příkazu sudo v YaSTu
  Nastavení příkazu sudo v YaSTu

  První balíček v domovském projektu

  Spolu s účtem vám byl automaticky vytvořen i domáci projekt, kde si můžete libovolně hrát se svými balíčky. Váš domovský projekt má jméno home:váš-nick. V mém případě je to tedy home:m4r3k. Je vhodné si tento projekt pomocí osc stáhnout k sobě a pak pomocí osc přidat balíček.

  mkdir -p ~/buildservice # Vytvoříme si adresář pro naše hrátky
  cd ~/buildservice
  osc checkout home:m4r3k # Tímto příkazem si stáhneme projekt home:m4r3k
  osc meta pkg -e home:m4r3k testovaci-balik # Tímto příkazem přidáme balík do projektu home:m4r3k
  

  Po spuštění posledního příkazu se vám spustí textový editor, který máte nastaven v proměnné $EDITOR se skeletonem, do kterého vyplníte základní informace o balíčku.

  <package name="testovaci-balik">
  
   <title>Title of New Package</title>
  
   <description>LONG DESCRIPTION
  GOES
  HERE
   </description>
  
   <person role="maintainer" userid="m4r3k"/>
  
  
  <!--
   use one of the examples below to disable building of this package
   on a certain architecture, in a certain repository,
   or a combination thereof:
  
   <disable arch="x86_64"/>
   <disable repository="SUSE_SLE-10"/>
   <disable repository="SUSE_SLE-10" arch="x86_64"/>
  
  -->
  
  </package>
  

  Do tagu title vyplníme název našeho balíčku, třeba testovaci-balik, do pole description vyplníme nějaký popis k balíčku (nejlépe anglicky). Ostatní možnosti můžeme zatím nechat tak, jak jsou. Tímto jsme si tedy vytvořili na serveru balíček testovaci-balik v projektu home:m4r3k, který je před osc reprezentován jako podadresář testovaci-balik v adresáři home:m4r3k. Na náš počítač si jej stáhneme pomocí příkazu osc up, který spustíme v adresáři home:m4r3k.

  Nyní se přepneme do adresáře testovaci-balik a přidáme archiv se zdrojovými soubory nebo zdrojový soubor. K tomuto poté napíšeme nějaký .spec soubor, který promění náš archiv na balíček. Pomocí oblíbeného editoru tedy vytvoříme soubory openSUSE.txt, Fedora.txt a Mandriva.txt s libovolným obsahem.

  K těmto souborům si napíšeme následující soubor testovaci-balik.spec, který může obsahovat podmíněné části (Build Service/cross distribution package how to):

  #
  # This file and all modifications and additions to the pristine
  # package are under the same license as the package itself.
  #
  
  # norootforbuild
  Name:      testovaci-balik
  Version:    1
  Release:    0
  Summary:    Testing package.
  Group:     Documentation/Other
  License:    GPLv2
  %if %{defined suse_version}
  Source:     openSUSE.txt
  %endif
  %if %{defined fedora_version}
  Source:     Fedora.txt
  %endif
  %if %{defined mandriva_version}
  Source:     Mandriva.txt
  %endif
  BuildRoot:   %{_tmppath}/%{name}-%{version}-%{release}-buildroot
  
  %description
  
  Authors:
  --------
    Marek Stopka :-)
  %prep
  rm -rf $RPM_BUILD_ROOT
  
  %build
  
  %install
  install -d $RPM_BUILD_ROOT/etc/
  install -m 744 %{S:0} $RPM_BUILD_ROOT/etc/
  
  %clean
  rm -rf $RPM_BUILD_ROOT
  
  %post
  
  %postun
  
  %files
  %defattr(-,root,root,0755)
  %if %{defined suse_version}
  /etc/openSUSE.txt
  %endif
  %if %{defined fedora_version}
  /etc/Fedora.txt
  %endif
  %if %{defined mandriva_version}
  /etc/Mandriva.txt
  %endif
  
  %changelog
  * Sat Mar 01 2008 - marekstopka@gmail.com
  - new package created
  

  Nyní můžeme pomocí osc vyzkoušet sestavení balíčku na našem vlastním stroji (vždy je lepší si první sestavení vyzkoušet u sebe, zbytečně tak nebudeme plýtvat prostředky Build Service) pomocí příkazu:

  osc build openSUSE_10.3 i586 testovaci-balik.spec

  Pokud vše proběhne v pořádku, tak si do projektu přidáme všechny soubory z aktuálního adresáře (osc add *) a pošleme je na server pomocí příkazu osc commit. Kdybychom měli k projektu přiřazené nějaké repositáře, pro které chceme balíček sestavit, tak už by se začal balíček sestavovat. Zatím je tam však nemáme, přidáme je po reklamě :-).

  Příště...

  Přidávání repozitářů, pro které se bude balíček sestavovat, proměnné určující verze různých distribucí a řešení závislostí.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  17.6.2008 13:45 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Jenom bych dodal, že většina věcí jde udělat i přes webové rozhraní build.opensuse.org, takže nemusíte editovat žádné XML soubory, pokud nechcete. Výhoda OSC je v tom, že je rychlejší (když víte jak na to) a dá se použít ve skriptech.
  Marek Stopka avatar 17.6.2008 14:28 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  A taky webové rozhraní zatím AFAIK neposkytuje plnou funkcionalitu. V budoucích dílech se nejspíše zaměřím i na webové rozhraní.
  Milan Vít avatar 17.6.2008 14:48 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Odkaz na repozitář openSUSE:Tools nefunguje, asi by bylo lepší, aby odkaz vedl na nadřazený adresář nebo možná někam úplně jinam :-)
  „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
  Luboš Doležel (Doli) avatar 17.6.2008 14:55 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Odkaz jsem aktualizoval, aby tam ten soubor nemuseli lidi hledat, ale na druhou stranu nevím, jak dlouho vydrží funkční.
  Milan Vít avatar 17.6.2008 15:22 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Právě, co jsem slyšel, tak nové verze osc vycházejí velmi často. Chtělo by to spíš nějakou vhodnou stránku na openSUSE Wiki, asi :-)
  „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
  Marek Stopka avatar 17.6.2008 15:27 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  17.6.2008 15:12 Michal Ludvig | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Zatím jsem nezjistil jak balík ze svého home:mludvig dostanu do nějakého "opravdového" projektu. Tuším že by to mohlo mít něco společného s osc submitreq, ale asi jsem úplně tupej, takže se mi zatím nezadařilo (i když zas tak moc času jsem s tím neztratil a ne, na IRC jsem se taky ještě neptal). Počkám si na další díly, třeba se dočkám :-)
  Marek Stopka avatar 17.6.2008 15:17 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  No! Ta možnost v OSC je nová. Nevím jak je široce používaná správci těchto projektů. Nicméně já to většinou řešil mailem. :-)
  18.6.2008 22:59 anicka | blog: ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  My se to zatím tak učíme používat, je to tam tak týden :-)

  Zatím funguje žádost mailem (nebo na mailing listu), ale za pár dnů si snad všichni zvykneme :-)
  ^D
  7.7.2008 21:41 unknown
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  Dobry vecer,

  zacal som si citat tento clanok a zastavil som sa skoro hned na zaciatku. Mam vytvoreny ucet na www.opensuse.org a mozem sa tym prihlasit aj na Novell. Len neviem, ako poziadat o pristup k OBS.
  7.7.2008 22:43 unknown
  Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE Build Service (OBS) aneb jak ho sbalit
  aha, uz to mam :-) ... aj ked to dlho hladam, vacsinou to najdem, az ked napisem na forum :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.