Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
3. ...a nejlépe zdarma, že?
To jsem nikde nepsal. Já si klidně za hardvér i připlatím, ale musím mít nad ním kontrolu. A ne, že si tam nemůžu nainstalova, co chci já, protože ten čur*k výrobce zamknul bootloader nebo drží pod pokličkou dokumentaci. A to nemluvím o případech, kdy mně naprosto sprostě špehuje...
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco? Mám pocit že naprostá většina potenciálních uživatelů má trochu jiné nároky.naprostá většina nechodí na abclinuxu.
Obvykle je to "aby to fungovalo" a jestli to má přístupný zdroják bude zajímat celkem bezvýznamnou část.pro běžného čtenáře abclinuxu je to naopak jedním ze zásadních bodů
OSM pro běžného uživatele taky není žádná výhra, to říkám jako spokojený uživatel. Běžný uživatel moc nadšený není když zjistí že v mapě chybí kus silnice a pár vesnic.to se mi ještě nestalo. naopak mám zkušenost, že OSM jsou daleko kvalitnější než jiné mapy (jak na tom je dnes seznam.cz nevím, protože tam, kde žiju, krade seznam od OSM).
První se na tu mapu snad podívám a příp. si porovnám map více.samozřejmě že se podívám zhruba kudy pojedu ale abych porovnával křižovatku po křižovatce to určitě ne stejně tak když vidím v náhledu trasy že mám jet nějakejma kotárama když vedle je dálnice, tak jedu podle sebe a ne podle navigace.
která nás autem štvala přes zasněžené horské sedlo asi 500 výškových metrů nad silnicí/průsmykemexistuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
existuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
No shit, Sherlock.
Horší je, když kvůli tomu navigace nenaviguje a místo toho hlasitě protestuje, takže člověk musí řešit o věc víc (tj. umlčet ten krám).
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco?V kapse sice ne, ale v autě při cestách mimo místa, která znám, opravdu vozím sice ne notebook, ale malý netbook (s ARMem) s Debianem, plus nemapovou GPS od Garminu, kterou používam spíš jako logger (a abych našel místo, kde jsem auto zaparkoval).
3) až konečně někdo dodá na trh navigaci založenou na nějaké klasické linuxové distribuci, s veřejně přístupným kompletním zdrojovým kódem, která používá výhradně OSM databázi, umí navigaci offline a „nevolá domů“, taxe ozvěte.Navigací bych to nenazýval, ale výše uvedený požadavek splňuje nokia N900 a použití aplikace Marble a MoNav routing daemon. Lze použít OSM online, offline, no a pokud ti vadí hlas Kolibáče, tak si hlášky můžeš namluvit sám. Nijak sem neskoumal jestli Marbl volá domů nebo jinam, tuhle otázku neřeším.
kompletním zdrojovým kódempožadavek splňuje nokia N900
Fakt?
trosku mimo civilizaci
Bingo. Většina jsou zaprdění (malo)měšťáci. /s
opravdu nerozumimA rozumíte tomu, že mám jiné priority, které se neshodují s vašimi, takže mi tohle řešení prostě vyhovuje? S marblem a osm jsem se vždy dostal tam kam jsem potřeboval, tudíž nemám potřebu si pořizovat specializované nádobí od garmina, tomtoma a jiných výrobců.
co si budeme povídat, o radarech měřících rychlost je jistě dobré vědět, že?
Jaká náhoda, že třeba zrovna TomTom předával uživatelská data dále a pomáhal „pomáhat-a-chránit“ kasírovat.
Tiskni
Sdílej: