V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
3. ...a nejlépe zdarma, že?
To jsem nikde nepsal. Já si klidně za hardvér i připlatím, ale musím mít nad ním kontrolu. A ne, že si tam nemůžu nainstalova, co chci já, protože ten čur*k výrobce zamknul bootloader nebo drží pod pokličkou dokumentaci. A to nemluvím o případech, kdy mně naprosto sprostě špehuje...
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco? Mám pocit že naprostá většina potenciálních uživatelů má trochu jiné nároky.naprostá většina nechodí na abclinuxu.
Obvykle je to "aby to fungovalo" a jestli to má přístupný zdroják bude zajímat celkem bezvýznamnou část.pro běžného čtenáře abclinuxu je to naopak jedním ze zásadních bodů
OSM pro běžného uživatele taky není žádná výhra, to říkám jako spokojený uživatel. Běžný uživatel moc nadšený není když zjistí že v mapě chybí kus silnice a pár vesnic.to se mi ještě nestalo. naopak mám zkušenost, že OSM jsou daleko kvalitnější než jiné mapy (jak na tom je dnes seznam.cz nevím, protože tam, kde žiju, krade seznam od OSM).
První se na tu mapu snad podívám a příp. si porovnám map více.samozřejmě že se podívám zhruba kudy pojedu ale abych porovnával křižovatku po křižovatce to určitě ne stejně tak když vidím v náhledu trasy že mám jet nějakejma kotárama když vedle je dálnice, tak jedu podle sebe a ne podle navigace.
která nás autem štvala přes zasněžené horské sedlo asi 500 výškových metrů nad silnicí/průsmykemexistuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
existuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
No shit, Sherlock.
Horší je, když kvůli tomu navigace nenaviguje a místo toho hlasitě protestuje, takže člověk musí řešit o věc víc (tj. umlčet ten krám).
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco?V kapse sice ne, ale v autě při cestách mimo místa, která znám, opravdu vozím sice ne notebook, ale malý netbook (s ARMem) s Debianem, plus nemapovou GPS od Garminu, kterou používam spíš jako logger (a abych našel místo, kde jsem auto zaparkoval).
3) až konečně někdo dodá na trh navigaci založenou na nějaké klasické linuxové distribuci, s veřejně přístupným kompletním zdrojovým kódem, která používá výhradně OSM databázi, umí navigaci offline a „nevolá domů“, taxe ozvěte.Navigací bych to nenazýval, ale výše uvedený požadavek splňuje nokia N900 a použití aplikace Marble a MoNav routing daemon. Lze použít OSM online, offline, no a pokud ti vadí hlas Kolibáče, tak si hlášky můžeš namluvit sám. Nijak sem neskoumal jestli Marbl volá domů nebo jinam, tuhle otázku neřeším.
kompletním zdrojovým kódempožadavek splňuje nokia N900
Fakt?
trosku mimo civilizaci
Bingo. Většina jsou zaprdění (malo)měšťáci. /s
opravdu nerozumimA rozumíte tomu, že mám jiné priority, které se neshodují s vašimi, takže mi tohle řešení prostě vyhovuje? S marblem a osm jsem se vždy dostal tam kam jsem potřeboval, tudíž nemám potřebu si pořizovat specializované nádobí od garmina, tomtoma a jiných výrobců.
co si budeme povídat, o radarech měřících rychlost je jistě dobré vědět, že?
Jaká náhoda, že třeba zrovna TomTom předával uživatelská data dále a pomáhal „pomáhat-a-chránit“ kasírovat.
Tiskni
Sdílej: