NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Hardwarové novinky - 6/2009Intel představil 32nm procesory. AMD Phenomy II pro AM3/DDR3 na světě. 7,0GHz GDDR5 Samsung 50nm procesem. Elsa představila produkt na bázi LucidLogix Hydra. 24x zápis na DVD realitou. Nový typ zdrojů a skříní v podání firmy Antec. Zajímavost na závěr: prezident NVIDIE v show Charlieho Rose.
Jaderné noviny - 14. 1. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29-rc1. Citáty týdne: Daniel Phillips, Linus Torvalds, Andrew Morton, Nick Piggin. Citáty týdne II: speciál o revizi patchů. Open source firmware pro bezdrátové adaptéry Broadcom. Začleňovací okno 2.6.29, část 2. Infrastruktura pro asynchronní volání funkcí. Kdo je nejlepší ze všech inlinerů?
Distribuční novinky - 6/2009Moonlight 1.0. Kuba jde po hlavě do Linuxu. Red Hat navazuje spolupráci s Microsoftem. Debian Linux 5.0 Lenny. antiX MEPIS 8.
Jaron Lanier (Programmers at Work)Jaron Lanier byl jedním z prvních, kdo se snažil vytvářet virtuální realitu. Díky němu a jeho firmě Visual Programming Languages (VPL) se také termín virtuální realita (VR) začal v 80. letech používat. „Moje práce se týká toho, na čem se pracovalo v padesátých letech. Snažím se tam vrátit a vydat se odbočkou, kterou všichni ostatní minuli.“
Rozhovor: Josef Hruška (MV ČR) o open source ve státní správěJosef Hruška: „Pracuji na Ministerstvu vnitra v sekci rozvoje a projektového řízení ICT v oblasti veřejné správy. Do mé působnosti spadá zejména koordinace účasti ČR v programu IDABC Evropské unie. Druhou oblastí jsou aktivity na podporu využívání open-source softwaru ve veřejné správě.“ V rozhovoru je mimo jiné rozebírán Evropský návrh průvodce pro veřejné SW zakázky, který je reakcí na diskriminační tendry.
Ubuntu 8.10 CZ – Příručka uživatele LinuxuV lednu 2009 se objevilo aktualizované vydání české knihy o Ubuntu Linuxu z dílny Ivan Bíbr a kolektiv. Součástí edice jsou také dvě DVD s přizpůsobenou verzí tohoto systému. Přečtěte si, jaká je úroveň zpracování a pro koho je kniha určena.
Jaron Lanier - 2 (Programmers at Work)V dokončení rozhovoru zmiňuje Jaron Lanier připravovaný projekt, ze kterého se později vyvinula první implementace virtuální reality pro více uživatelů: „Co kdyby počítač měnil vaše vnímání věcí? Neměnil by skutečný, fyzický svět – v podstatě by kolem vás vytvářel trojrozměrné objekty. Ve skutečnosti by neexistovaly, ale lidé by je viděli a tenhle vjem by mohli sdílet. Běžný lidský život bude časem obsahovat počítačem generované obrazy.“
Na webu se objevila zdarma ke stažení kniha Linux 101 Hacks (heslo je "linuxrocks"). Na 140 stranách ukazuje 101 triků pro práci v příkazové řádce.
Od začátku roku není moc dobrá kombinace ruská IP adresa, alternativní klient a síť ICQ. Uživatelé Linuxu mohou na ICQ jen přes web a Flash klienta. Nastane podobná situace i u nás? Více na Pinkolínově blogísku.
Práce na českém překladu licence Creative Commons spějí k závěru. Na webu byla vystavena poslední verze překladu, změny oproti verzi předchozí a také zkrácená verze licence. Tým překladatelů vyzývá k posledním připomínkám, na které určil čas zhruba do 20. února. Text bude následně předán organizaci Creative Commons.
Vyšla nová verzia hry FreeOrion 0.3.12. FreeOrion je open source nástupca ťahovej strategickej hry Master of Orion.
Vyšla linuxová verze logické komerční hry World of Goo (balíčky tar.gz, deb a rpm). Ke stažení je i demo a hudební doprovod. Plná verze stojí 20 dolarů.
Po dlouhé době čekání jsme se konečně na Valentýna dočkali a Lenny je stable - nový testing je Squeeze. Podrobný harmonogram, kdy se z Etch stal oldstable, z Lenny stable a se Squeeze testing, sepsal Joerg Jaspert.
Vyšla verze 2.6.5 stabilní větve grafického editoru GIMP. Neobsahuje žádné nové vlastnosti, pouze řadu oprav.
Stephen Conroy, australský ministr komunikací, oznámil, že první testovací fáze filtrování internetu se zúčastní šest ISP. Není mezi nimi ani jeden ze tří největších poskytovatelů připojení, ačkoliv společnosti Optus a iiNet projevily zájem (iiNet však prohlásil, že se chce účastnit, aby se ukázala nesmyslnost celé myšlenky). Datum startu testování zatím nebylo oznámeno.
Ve Švédsku začíná v pondělí soud se čtyřmi provozovateli BitTorrent trackeru The Pirate Bay. John Kennedy, prezident IFPI, říká, že Pirate Bay nejvíce škodila distribucí prací chráněných autorskými právy před jejich oficiálním uvedením na trh.
IBM dodá výzkumnému centru v německém Juelichu superpočítač, který má vůbec jako první na světě dosáhnout výkonu 1 petaflopu, tedy tisíce trilionů operací za sekundu. Superpočítač bude v centru instalován ve spolupráci s místním Gausovým střediskem pro superpočítače. Instalace nového systému IBM Blue Gene/P proběhne v první polovině tohoto roku. Více na ITBiz.cz.
Vyšla hra Neverball 1.5.0. Přibyly nové sady úrovní, podporuje vlastní podoby míčku, rozšiřuje grafické schopnosti a mimo jiné nabízí herní mód Challenge s bonusovými úrovněmi.
Novell více usiluje o čínský trh. Uzavřel dohodu o spolupráci s China Standard Software Company (CS2C), což je významná linuxová firma v zemi. Společně budou propagovat linuxové produkty a lokalizovat software. Spolupráce se rovněž dotkne poskytování technické podpory, školení a dalších služeb. Více na Yahoo News.
Podpora pro HW akceleraci přehrávání videa pomocí VDPAU byla zařazena do SVN repozitáře MPlayeru.
Společnosti Red Hat a Microsoft budou vzájemně spolupracovat v oblasti virtualizace serverů. Zákazníci obou firem získají podporu při použití systémů Windows Server pod Red Hat Enterprise Linuxem a obráceně. Dohoda o spolupráci neobsahuje žádné části, které by se týkaly patentů, licencování, ani financí. Viz také The Register.
Rusko chce vyvinout vlastní národní operační systém založený na Fedoře. Igor Schegolev, ruský ministr informatiky, o tom diskutoval s viceprezidentem Red Hatu pro EMEA Wernerem Knoblichem.
Mozilla Bespin je nový projekt, který má umožnit programování přímo v prohlížeči webu. Momentálně se projekt nachází ve verzi 0.1. Autoři se snaží využít veškerých výhod nové specifikace HTML 5. Webová aplikace má zůstat svižná i při práci s obrovskými soubory s desítkami tisíc řádků.
Xandros, distribuce známá například z ASUS Eee PC, bude portován na dvě ARM architektury pro netbooky a jiná mobilní zařízení. Xandros se tak připojuje k Ubuntu, o kterém se už nějakou dobu ví, že bude i pro ARMv7. Dokáží netbooky alespoň trochu ovlivnit postavení x86? Čtěte LinuxDevices.com.
HP plánuje poskytnout certifikát, kterým se zaručí, že na jejich serverech ProLiant bude možné provozovat Ubuntu Server Edition. Spolu s Canonicalem nyní pracují na odstranění případných technických problémů, které by bránily bezchybnému chodu Ubuntu na těchto serverech. Certifikace znamená, že HP uvede Ubuntu mezi podporovanými operačními systémy a zaručí plnou kompatibilitu. Více informací v článku na workswithu.com.
Před časem vyšel Moonlight 1.0, open source implementace Microsoft Silverlight 1.0. Microsoft povolil používání svých proprietárních kodeků spolu s Moonlightem v rámci prohlížeče, a toho se ujali vývojáři k postavení přehrávače microsoftích videí jako pluginu do prohlížeče. Nazývá se Moonshine a umí emulovat javascriptové API Media Playeru.
Google otevřel Android Market pro placené aplikace. Ty budou přístupné již tento týden (zatím však pouze pro uživatele z USA). Nabízet své placené aplikace mohou zatím jen registrovaní vývojáři z USA a Spojeného království, ale v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku se k nim budou moci přidat také v Německu, Rakousku, Nizozemí, Francii a Španělsku. Další země budou oznámeny na konci tohoto období. Android Market byl spuštěn loni v říjnu, ale až doposud bylo možné přidávat jen aplikace zdarma.
Tuxradar.com informuje, že Google pro linuxový port prohlížeče Chrome zvolil GTK+. Ben Goodger (vedoucí projektu) prohlásil, že tato volba usnadní přenos aplikace mezi platformami a brání použití konstrukce, která "omezuje vaše možnosti".
S3 Graphics před časem slíbilo kvalitní grafické ovladače pro Linux s podporou OpenGL 3.0. Čas běžel a výsledky veřejnost nespatřila, Phoronix se tudíž přeptal na stav věci: kdy se slibovaný ovladač objeví, to se neví, ale pracuje se na plné podpoře Chrome 500. Jinou věcí je pak licencování, kdy proprietárně vypadající jaderný modul tvrdí, že je pod GPL.
Příští týden - 24.2.2009 na Fakultě informačních technologií VUT a 26.2.2009 na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně proběhnou přednášky na téma Quality Assurance a FOSS (akce). Úvodem zmíníme běžně známé omyly o kvalitě open source software, nebude chybět přehled nejdůležitějších testovacích metod. Dozvíte se také, jaké strategie a nástroje lze použít pro zajištění dobré linuxové distribuce a jak vzniká z Fedory nejstabilnější a nejpoužívanější komerční Enterprise Linux. Zjistíte možnosti, jak se zapojit z pohledu uživatele i vývojáře, SQA best practices. Poté bude následovat představení jednotlivých Red Hat QA týmů a jejich práce. Na konec vás čekají praktické ukázky ze života test developera a samozřejmě několik zapeklitých otázek na závěr.
Na serveru The book of Tarabaz vyšel rozhovor s Richardem M. Stallmanem o cenzuře Internetu a blokování síťových protokolů. „Jsem proti jakékoliv formě cenzury, protože cenzura je nástroj tyranie…“
InstallFest je pokračováním tradičních víkendových seminářů organizovaných studentským klubem Silicon Hill. Jeho cílem je představit možnosti současných open source technologií široké veřejnosti. InstallFest 2009 se uskuteční ve dnech 14. a 15. března ve školicím centru klubu Silicon Hill na kolejích Strahov v Praze.
Tématicky je zaměřen na unixové operační systémy jako GNU/Linux, OpenSolaris a jejich software. Seminář je veden formou přednášek, některé z nich jsou doplněny praktickými workshopy. V programu nebudou také chybět odbornější témata, příklady z praxe nebo možnosti využití Linuxu pro trávení volného času. Více informací, program a další podrobnosti naleznete na installfest.cz. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
NVIDIA potvrdila, že portuje Google Android na svou řadu ARM-11 procesorů řady Tegra. Mluví se o využití v mobilních telefonech a handheldech. Zatím se ví o třech modelech těchto procesorů, které běží na frekvencích 600, 700 a 800 MHz a dokáží (de)kódovat 720p HD video. Více na LinuxDevices.
Na rockpapershotgun.com vyšel rozhovor s vývojáři hororové herní série Penumbra, která je dostupná i pro Linux. V článku se diskutuje vývoj Penumbry, ale i práce na budoucím projektu. Půjde opět o horor, jenž se bude odehrávat v 18. století. Vývojáři si myslí, že ví, jak hráče opět pořádně vylekat.
Na theregister.co.uk se objevila recenze nedávno vydané nové verze Debianu (5.0) s kódovým označením Lenny. Věnuje se převážně instalaci a použitelnosti na desktopu nejen pro linuxové guru.
Výrobce čipů Freescale oznámil své plány použít na netboocích se svými ARM procesory Google Android. Tento operační systém byl dosud použit pouze na mobilních telefonech. Freescale věří, že netbooky budou úspěšné - zvláště díky nízké ceně a dlouhé výdrži na baterii. Tento krok by mohl pomoci upevnit pozici linuxu na trhu s netbooky.
Projekt Fedora Unity vydal nové instalační ISO obrazy Fedory 10. Obsahují aktualizace, které se nasbíraly během více než dvou měsíců od jejího vydání. Stahovat je možno přes Bittorrent nebo Jigdo.
Bruce Perens se ve svém článku na itmanagement.earthweb.com zamýšlí nad tím, kolik open-source licencí potřebujeme. Tvrdí, že místo 73 existujících bychom si vystačili se třemi nebo čtyřmi. Navrhuje tři základní typy licencí a jejich nejlepší (dle svého názoru) zástupce - licence "Dar" (The Apache License 2.0), "Sdílení-s-pravidly" (GPL 3) a "Něco-mezi" (LGPL 3).
Šestý balík záplat pro Linux 2.6.28 opravuje síťování (IPv6, UDP, TCP, SCTP, netfilter), ovladače síťových zařízení (tun, virtio_net, sky2, sungem, zd1211rw), ovladače zvukových zařízení (hda, mtpav), zamykání a ovladače blokových zařízení (libata, ide-cd, nbd), správu paměti na PowerPC, systémová volání na SPARC64 nebo x86 (microkód na AMD, VMI).
Každoroční Invex byl pořádán 18x za sebou, „zlaté časy“ veletrh zažíval v devadesátých letech, kdy veletr navštívily i takové osobnosti jako Bill Gates nebo Michael Dell. Letos už tradiční veletrh uspořádán nebude, nicméně úplně nezaniká. Na jeho tradici naváže Invex Forum, což bude dvoudenní konferenční akce s podtitulem „odborné ICT setkání“. Je to celkem logická změna s ohledem na vývoj veletrhu v posledních letech. Zdroj: Zive.cz.
Mark Shuttleworth při oznamování plánů na Ubuntu 9.04 vyjádřil přání rychlého nastartování systému. Nová verze (Jaunty Jackalope) by podle něj měla nabootovat "oslnivě rychle". Na článek na Phoronix.com upozorňuje Root.cz.
Po dlouhé době intenzivního vývoje vyšel ArchLinux 2009.02. Jako jedna z prvních distribucí přináší podporu souborového systému Ext4. Tato verze dále přináší jádro 2.6.28, X.Org 7.4, KDE 4.2 a Gnome 2.24.
Tento týden začal soud s provozovateli trackeru The Pirate Bay. Obžalovaní již druhý den procesu dosáhli významného úspěchu - žalobce Håkan Roswall totiž stáhnul polovinu obvinění. Byly tak odstraněny všechny zmínky o "spoluvině na produkci chráněného obsahu" a zůstala jen obvinění ze "spoluviny na umožnění přístupu k chráněnému obsahu".
Jinými slovy se teď obvinění týkají pouze souborů .torrent namísto obsahu stahovaného pomocí nich. Fredrik Neij, jeden z obžalovaných, uvedl, že se jednalo o neporozumění technologii ze strany žaloby a že žádné ze stažení uvedených u soudu nebylo prokazatelně provedeno z trackeru The Pirate Bay.
Byla vydána nová verze open source ovladače grafických karet ATI xf86-video-ati 6.11.0. Kromě oprav spousty chyb z předchozí verze např. přináší přepracování enkodéru a výstupu.
Amarok 2.0, hudební přehrávači pro KDE 4, má nedostatky a nejsou v něm funkce, které se plánovaly. Chystaný Amarok 2.1 má toto zlepšit - podívejte se na článek, kde se představují věci, které byly zatím dokončeny: replaygain, upravitelné seznamy stop, přepsání podpory Last.FM nebo generování speciálních URL Amaroku.
Pre záujemcov o program Blender, ktorý patrí medzi najpokročilejšie slobodné nástroje určené na 3D modelovanie a animáciu, je k dispozícii nová knižka v slovenčine. Pokrýva väčšinu základných tém ako modelovanie, osvetlenie, materiály, textúry, editor uzlov, animácie, kosti, väzby či častice. Nájsť ju môžete na tejto adrese alebo ak to miestna linka nezvládne (predsa len - je to 80 MB), tak na rapidshare.
Vyšel Parrot 0.9.1 "Final Countdown", poslední vydání před verzí 1.0, která vyjde zhruba za měsíc. Virtuální stroj přechází od The Perl Foundation pod taktovku Parrot Foundation a pod doménu parrot.org. Jazyky jako Rakudo Perl 6, Lua, Pipp (PHP) a další se z repozitáře Parrotu přesunují na github.com. Parrot tedy pokračuje k cíli zbavit se provázanosti s Perlem a stát se virtuálním strojem pro všechny dynamické programovací jazyky.
Byla vydána druhá alfa verze Live CD založeného na Arch Linuxu a KDEmod: Chakra Alfa2. Vydání opravuje mnoho chyb a přináší další fičurky jako vylepšenou detekci harwaru, stránku v Tribe zabývající se lokalizací a LZMA kompresi. Dostupný je také USB obraz pro instalaci z USB klíčenky. Stahovat můžete z příslušných stránek projektu, hlásit chyby a posílat patche můžete do bugtrackeru.
Približne po polroku vývoja bola uvolnená nová verzia operačného systému DragonFlyBSD 2.2. Súborový systém HAMMER sa už považuje za "production-ready" a dokonca je možné z neho aj nabootovať. Vylepšila sa integrácia a podpora balíčkového systému pkgsrc a boli pridané nové ovládače. Kompletný zoznam zmien je možné nájsť na webe projektu. Novú verziu môžete sťahovať z adresy dragonflybsd.org/download.
Hudební server Sockso 1.1.7 opravuje bugy s MySQL a snížuje využití procesoru.
Web rumunského senátu umožňuje přístup jen s prohlížečem od Microsoftu. Někteří uživatelé jiných prohlížečů jsou přesměrováni na stránku informující, že pro přístup na web je potřeba nainstalovat Internet Explorer. Jestli je, nebo není návštěvník přesměrován záleží na prohlížeči (i verzi) a na tom, jestli je povolen Javascript. Například Firefox na Ubuntu přesměrován je, ale kombinace stejného prohlížeče s Debianem ne.
Počet Rumunů protestujících proti tomuto stavu pomalu roste. Státní tajemník Ministerstva komunikace a informačních technologií již dříve letos prohlásil, že nechá situaci prošetřit. Jeden z administrátorů parlamentní sítě očekává, že problémy zmizí již brzy s představením nového webu. Podle francouzské monitorovací služby Xitimonitor je podíl Firefoxu v Rumunsku asi 34 %. Více informací v článku na osor.eu.
Článek na Linux Journal poskytuje jednoduchý a přímočarý návod, jak se vypořádat s databázemi při práci s programem OpenOffice.org Base.
Vyšlo K9Copy 2.2.0: software pro zálohování video DVD. Přináší podporu matrosky, ffmpeg enkodéru, extrakci audio stopy a další vylepšení a bugfixy.
Michael Tiemann, president OSI a zaměstnanec Red Hatu pro článek v Times UK řekl, že sladká éra "software lock-in" (vazby na software od jednoho dodavatele) je minulostí: "Před 10 lety jsem si myslel, že existují rozumné výjimky, kdy se hodí používat proprietární software. Od té doby jsem změnil názor a nemyslím, že by měl proprietární software jakékoliv výhody, ani u velmi specifických aplikací."
Linux Magazine shrnuje reakce a další vývoj ohledně rozhodnutí použít pro port Google Chrome knihovnu GTK+ místo Qt. Evan Martin, hacker, který pracuje na linuxovém portu, vysvětluje možnosti, jak řešit "views" (např. taby v titulku okna), a Ben Goodger, šéf projektu přidává vysvětlení, proč se rozhodli nepoužít Qt.
V pondělí vyšel nový instalační obraz Archlinuxu (verze 2009.02), ukázalo se však, že USB verze je špatná, takže byla nahrazena.
OSOR.eu píše, že v polské Ministerstvo vnitra změnilo návrh zákona, ve kterém je prosazováno používání otevřených standardů. Bude se požadovat pouze jakási "technologická neutralita", protože omezování se na otevřené standardy by prý nebylo v souladu se svobodou trhu. Zákon ovlivní to, jaký software se bude volit ve veřejné správě.
Vyšel ovladač AMD Catalyst 9.2. Nepřináší nové funkce, ale opravuje 16 chyb. Stále chybí podpora pro X Server 1.6 a XvBA.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: