Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pan Kamil Páral se po zakoupení přenosného počítače značky Lenovo rozhodl v souladu s EULA softwaru Windows Vista Business OEM uplatnit svůj nárok na vrácení licence předinstalovaného operačního systému od firmy Microsoft, protože chtěl na počítači provozovat systém Linux. EULA konkrétně stanoví, že:
„Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz nebo zboží.“
Zákazník se řídil instrukcemi uvedenými v licenčním ujednání a po komunikaci se zástupci technické podpory a managementu společnosti Lenovo ČR (instalátor) mu bylo nabídnuto finanční vyrovnání za vrácení licence ve výši Kč 1950,–.
Pan Páral se rozhodl na tuto podmíněnou nabídku nepřistoupit, navrhovaného vyrovnání se vzdát a licenci pro používání systému Windows Vista si ponechat. Své zkušenosti zveřejnil na portálu AbcLinuxu.cz. Redakce portálu spolu s jeho provozovatelem firmou Stickfish, s. r. o., se rozhodla vyplatit panu Páralovi autorský honorář za vydaný text ve výši nabídnutého vyrovnání za cenu licence (tj. 1950 Kč).
Redakce portálu AbcLinuxu.cz společně s mnoha dalšími uživateli Linuxu, BSD a dalších operačních systémů věří, že vytrvalost pana Párala při jednání se společností Lenovo ČR nakonec povede k úpravě vztahů mezi výrobci výpočetní techniky a koncovými zákazníky, aby bylo možné bez potíží objednat libovolnou počítačovou sestavu i bez předinstalovaného operačního systému od společnosti Microsoft.
O AbcLinuxu.czAbcLinuxu.cz je portál s několikaletou tradicí. Od svého počátku se zaměřoval na shromažďování informací a rad pro české uživatele Linuxu. Jednou z jeho hlavních předností jsou obsáhlá diskusní fóra, ve kterých tazatelé nacházejí pomoc s linuxovými problémy nejrůznějšího druhu. Články, které vycházejí každý den, přinášejí návody, recenze a zajímavosti. To vše, společně se záznamy o hardwaru, který byl otestován pod Linuxem, a záznamy o nejlepším programovém vybavení, tvoří kvalitní znalostní bázi jak pro začátečníka, tak profesionálního uživatele.
O StickfishStickfish je ICT firma specializující se na technologie enterprise Linux a UNIX. Její strategií je dodávat ucelená řešení: od analýzy požadavků, nalezení nejvhodnější varianty až po školení, následnou technickou podporu nebo outsourcing správy. Stickfish poskytuje řešení předních výrobců, jako jsou Sun, IBM, Red Hat, Oracle či VMware, vyspělé síťové prvky Juniper a Cisco a dále vlastní vysoce bezpečné a rychlé řešení virtuálního desktopu Raydesk. Stickfish provozuje známé elektronické obchody 64bit.cz, AbcHost.cz a , stejně jako populární technicky orientované internetové portály AbcLinuxu.cz a ITBiz.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Cesta pana Párala (a abclinuxu) se mi moc nelíbí. (Trpěl jsem, bojoval jsem a to všechno pro VÁS...)A co se Vám konkrétně nelíbí ? Nechápu, proč úsilí pana Párala shazujete ironickým výkřikem. Já v zápisku pana Párala nevidím přemrštěný patos, naopak mu závidím jeho houževnatost a nesobeckost. Myslím, že takhle by se lidé chovat měli. Je smutné, že jeho postoj je zcela raritní a místo toho, aby se stal inspirací k napodobení, provokuje leckoho k posměchu.
Když nechci notebook s předinstalovanými MS Windows Vista, tak si ho nekoupím, a dám vědět prodejci/výrobci, proč jsem si ho nekoupil.Počet ztracených zákazníků by musel být mnohem vyšší než v současnosti, aby se s tím "ruka trhu" vypořádala. Tato cesta není možná, nabídka zmiňovaných sestav je velmi chudá a jednotlivci to nezmění. Přínos aktuální kauzy vidím právě v její atraktivitě, která jí zajistila pozornost i na nelinuxových serverech, takže i uživatelé Windows by mohli začít požadovat marketingovou změnu, aby neplatili zbytečně za něco, co už mají.
Přínos aktuální kauzy vidím právě v její atraktivitě, která jí zajistila pozornost i na nelinuxových serverech, takže i uživatelé Windows by mohli začít požadovat marketingovou změnu, aby neplatili zbytečně za něco, co už mají.Doufam, ze jsem to nepochopil spatne a mel jste na mysli koupi operacniho systemu MS Windows. Osobne neznam ve svem okoli nikoho, kdo by mel jinou verzi, nez OEM a ta je pokud se nepletu vazana na zelezo s kterym se koupila. Z toho mi vyplyva, ze pri koupi noveho pocitace starou kopii systemu stejne nemohu pouzit, a to i v pripade, ze bych ji z puvodniho PC odstranil. Nebo jsem uplne vedle jak ta jedle?
Když nechci notebook s předinstalovanými MS Windows Vista, tak si ho nekoupím, a dám vědět prodejci/výrobci, proč jsem si ho nekoupil.Jo, kdyz je nekdo velkoodberatel a dela tomu prodejci polovinu trzeb (nebo ma tatinka vysoko postavenyho), tak si takhle dupnout muze. Pokud jsi obycejnej uzivatel, tak muzes prodejci davat vedet jak chces, ale on se na tebe vysere.
A taky mě nějak vyvstává v hlavě skutečnost, že se vedly diskuse o tom, zda jsou vůbec takováto ujednání v digitální podobě (a neověřená) legální v ČR (tj. jestli když tu licenci poruším - nevím jak, neodvážím se říci, ale nemyslím tím zrovna ukrást kopii - tak zda mě MS může stíhat).MS vás rozhodně stíhat nemůže, od stíhání je zde policie. Ale jinak takovéto ujednání je v digitální podobě platné – jinak by nebylo platné nic, co na počítači potvrdíte nějakým tlačítkem. A i kdyby takové ujednání platné nebylo, je to problém na vaší straně – neuzavřel jste s MS licenční smlouvu, tudíž nemáte právo jejich software používat. Pořád je potřeba mít ne mysli to, že u autorského díla je implicitní to, že jej nesmíte používat, a teprve nějaká licence (nebo zákon) vám k užívání může dát právo.
§ 34 Právní úkon je projev vůle směřující zejména ke vzniku, změně nebo zániku těch práv nebo povinností, které právní předpisy s takovým projevem spojují. § 35 (1) Projev vůle může být učiněn jednáním nebo opomenutím; může se stát výslovně nebo jiným způsobem nevzbuzujícím pochybnosti o tom, co chtěl účastník projevit. (2) Právní úkony vyjádřené slovy je třeba vykládat nejenom podle jejich jazykového vyjádření, ale zejména též podle vůle toho, kdo právní úkon učinil, není-li tato vůle v rozporu s jazykovým projevem. (3) Právní úkony vyjádřené jinak než slovy se vykládají podle toho, co způsob jejich vyjádření obvykle znamená. Přitom se přihlíží k vůli toho, kdo právní úkon učinil, a chrání se dobrá víra toho, komu byl právní úkon určen.Autorský zákon pak přijetí licenční smlouvy upravuje tak, že stačí autorské dílo začít užívat (pokud dal autor takovou nabídku a pokud nejde o výhradní licenci), a tím je smlouva uzavřena.
§ 46 Základní ustanovení (1) Licenční smlouvou autor poskytuje nabyvateli oprávnění k výkonu práva dílo užít (licenci) k jednotlivým způsobům nebo ke všem způsobům užití, v rozsahu omezeném nebo neomezeném, a nabyvatel se zavazuje, není-li podle § 49 odst. 2 písm. b) sjednáno jinak, poskytnout autorovi odměnu. (2) Autor nemůže poskytnout oprávnění k výkonu práva dílo užít způsobem, který v době uzavření smlouvy ještě není znám. (3) Nabyvatel je povinen licenci využít, ledaže je ve smlouvě sjednáno jinak. Ustanovení § 53 tím není dotčeno. (4) Smlouva vyžaduje písemnou formu, poskytuje-li se licence jako výhradní. (5) O podání návrhu na uzavření smlouvy jde i tehdy, směřuje-li projev vůle i vůči neurčitému okruhu osob. (6) S přihlédnutím k obsahu návrhu nebo k praxi, kterou strany mezi sebou zavedly, nebo zvyklostem může osoba, které je návrh určen, vyjádřit souhlas s návrhem na uzavření smlouvy provedením určitého úkonu bez vyrozumění navrhovatele tím, že se podle ní zachová, zejména že poskytne nebo přijme plnění. V tomto případě je přijetí návrhu účinné v okamžiku, kdy byl tento úkon učiněn.
To je sice pekne, ale pokial viem EULA, pokial si ju neprial PRED zaplatenim za tovar ku ktoremu sa priamo alebo nepriamo vstahuje, je neplatna.Proč by měla být neplatná?
Tim, ze tu budeme mit notebooky bez predinstalovaneho OS, tak to akorat pomuze z vetsiny tomu, ze si vetsina lidi nainstaluje kradene Visty a tim to konci. Kolik lidi myslite, ze tuto moznost vyuzije za tento rok ? A kolik lidi si nainstaluje Linux a bude ho po 14 dnech jeste pouzivat ?To je prece kravina, to je kazdyho vec jestli bude kradst software nebo ne, nemuze se prece zabranit kradeni neceho tim, ze to proste musi koupit vsichni a i ti, kteri to nejchtej... To je prece picovina ne? A ze jich je vetsina to prece nic na tomhle faktu nemeni...
Ale v dnešní době kdy lze koupit spoustu kvalitních notebooku např. od HP apod. bez předinstalovaných Win. jsou takovéto akce zbytečné. Možná by pomohlo více, když by tito nespokojení lidé poslali výrobci dopis znění: chtěl jsem váš výrobek, ale protože má tohle a tohle tak jsem si to koupil u konkurence. Takových hodně a pak by se asi výrobce zamyslel.Proč Kamil Páral vybral zrovna Lenovo: Jen tak pro zajímavost (jako zákazník se společnostem ospravedlňovat nemusím, není to relevantní), žádná jiná společnost nebyla tehdy schopna splnit mé požadavky: rozlišení 1680×1050, matný displej, bezproblémový chod Linuxu, cena přijatelná pro studenta. Nejblíž Lenovu bylo HP, které však mělo problém s Ubuntu. Pokud bych doplnil podmínku “bez povinných Windows”, dostal bych se s možnostmi nákupu z jednoho produktu na nulu. Těžko se divit, že jsem si vybral nejpřijatelnější možnost a pak zkusil Windows vrátit. Zdroj Já mimochodem zhruba ve stejnou dobu též sháněl notebook s matným displejem a Lenovo bylo jediné, kt. jsem našel (v hlednané cenové kategorii > cca 27 tis). Takže dost dobře chápu, proč si KP vybral Lenovo a chtěl pak vrátit peníze podle nároku, kt. výrobce + MS slibují.
Ale to jsem odběhl úplně mimo. Zkrátka, také si myslím, že by se peníze, když už sponzorovat, měli využívat účelněji. Vylepšete OpenOffice třeba, proč se spouštějí tak dlouho. Proč Firefox žere paměť jak šílenej. Proč do OpenOffice je tak málo šablon (ano, je jich hodně, ale většina nepoužitelná, nebo s problémy) apod. Proč není kvalitní účetnictví pro Linux apod. Takovéto věci je užitečnější sponzorovat. Samozřejmě jinak respektuji, že to jak se svými penězi abclinuxu, respk. jeho provozovatel naloží, je jeho věc.Kdo Vám brání neinvestovat úsilí či peníze do vylepšení libovolného open source (či closed source) produktu? Osobně mi přijde snaha o donucení výrobců dodržovat práva za stejně důležitá. Nedodržování smluv je dost nebezpečný problém.
Za tu dvojku jsme tu mohli mit od nejakeho studenta ci kodera hotovy funkcni acpi tlacitka u notebooku Lenovo. Nebo mozna koupenou dokumentaci k tomuto. A byla by dalsi funkcionalita.Možná. Ale dle mého názoru je to, co proběhlo, mnohem šikovnější a ve výsledku užitečnější využití prostředků. Novou funkci pravděpodobně někdo přidá, až ji bude potřebovat (nebo někomu zaplatí, aby to udělal za něj). Ale získat pro Linux publicitu v mainstreamových médiích je o dost obtížnější. Díky tomu se o systém začne zajímat více lidí, budou ho chtít vyzkoušet a možná je zaujme - a čím více uživatelů, tím rychleji se bude vývoj hýbat kupředu. Nehledě na to, že mi připadá fajn autora odměnit za jeho snahu a za to, že se o zkušenost podělil s ostatními, i když kvůli tomu o nabízené peníze přišel.
uplne neco jineho je v praxi, ty idee realizovat.Ale ony jsou v praxi realizovány - každý den. Třeba web/internet je toho důkaz.
To, ze tu par lidi adminuje servery a pouziva z vetsiny webovy prohlizec na desktopu, jeste neznamena, ze to je smerodatny vzorek uzivatelu.Však jsem také nic takového neuváděl
Kdyz se podivam na to, co pouzivate za software, tak s timto u dost uzivatelu neuspejete.Pokud narážíš na to, co mám v profilu, tak tam je sw, který považuji za zajímavý - ne všechen sw, který používám.
Takze podle vas je to pouzitelne, ale pro me uz je to obcas na krajich moznostiNe pouze podle mne - viz předchozí komentář.
Ono to chce pořádně číst - napsal jsem "třeba", tj. to byl příklad. Dalších příkladů, které dokládají dobrou použitelnost Linuxu v různých oborech jsou spousty.Ale ony jsou v praxi realizovány - každý den. Třeba web/internet je toho důkaz.Ono to chce premyslet jinak, ze svet IT je webovy prohlizec.
OSS ve firmě na desktopu asi od roku 2002, použitelný skutečně je, ale chybovosti si nelze si nevšimnout.To je pravda, avšak já reagoval na řeči typy: je tu velky problem s pouzitelnosti Linuxu a platforem na nem postavenych nebo V praxi to ale funguje tak, ze se jednou za rok Linux zkusi, zjisti se, ze to nejde a jede se open na Windows. Desktop není všechno...
drtivá většina uživatelů si notebook bez OS nekoupíJde o to, aby to bylo _možné_.
S tím souhlasím, ale výrobce bude dodávat nb bez OS pouze tehdy, bude-li po nich poptávka ve větší míře, než v nepatrné a tato situace zatím ještě nenastala.To je řekl bych trochu nepochopení toho, jak funguje trh – v ČR bohužel celkem běžné, protože tady každý řeší, jestli trh vyřeší vše nebo trh nevyřeší nic, ale málokdo se už zabývá tím, co to trh je. Poptávka neznamená, že by nějaký manažer Lenova měl někde budík, který by ukazoval „poptávka po noteboocích bez OS 0,5 % obratu“. Není to ani tak, že by si prodavač v obchodě dělal čárky za každého zákazníka, který se bude ptát na notebook bez OS, a v měsíčních hlášeních to posílal vedení. (Ostatně, nelze si nevšimnout, že na cestě od pultového prodeje přes samoobsluhu k internetovým obchodům se neustále snižuje pravděpodobnost toho, že se někdo od prodejce dozví přímo od zákazníka, že by chtěl koupit něco, co nemají.) Takže poptávka po něčem, co se neprodává, není nějaká exaktní veličina, kterou by si prodejce mohl okamžitě změřit. Takže o tom, zda se něco bude prodávat, rozhoduje spíš to, zda si nějaký manažer myslí, že je dostatečná poptávka. Ten mediální ohlas, který vznikl kolem zápisku pana Párala, je pro ovlivnění toho, co si nějaký manažer o poptávce myslí, daleko důležitější, než tisíc zákazníků, kteří se někde ptali na notebook bez OS. Protože ten, koho se ptali, to do pěti minut zapomněl a k těm, kteří rozhodují, se to nikdy nedostalo. Tohle se k odpovědným lidem buď dostane přímo, nebo to může posloužit jako podpůrný argument pro někoho, kdo se jim to bude snažit sdělit.
nejsem si vědom, že by Root.cz k tomu někdy vydal i bombastickou tiskovou zprávu.Bombastičnost není kvůli honoráři, ale kvůli snaze upoutat pozornost na tento konkrétní neduh. Nečekáme sice, že by se na základě této akce Lenovo natolik zastydělo, že by přestalo s dodržováním EULA dělat takové potíže, ale na druhou stranu je to určitě lepší než nic a čím více publicity se tomu dostane, tím lépe.
je ale snad jasné, že jsem s nějakou odměnou za článek dopředu naprosto nepočítalJen doplním, že nikdo z AbcLinuxu o úmyslech autora dopředu nevěděl a nijak dohodnuti jsme tedy nebyli. Rozhodnutí nabídnout autorovi odměnu v symbolické výši 1950,- padlo až několik dní po vydání zápisku. A hlavním důvodem je především dobrý pocit z toho, že si tak můžeme rýpnout do Lenovo ČR, které se nechovalo zrovna vstřícně; oni za své peníze vyžadovali mlčenlivost - tak teď má autor peníze, ale mlčet nemusel.
teď má autor peníze, ale mlčet nemuselDokonce má peníze za to, že nemlčel