abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (27%)
     (21%)
     (33%)
     (18%)
    Celkem 33 hlasů
     Komentářů: 7, poslední včera 22:24
    Rozcestník

    Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)

    26. 1. 2010 | Petr Vaněk | Programování | 8325×

    V minulém díle jsme si ukázali základy model-view architektury. V díle dnešním se ponoříme do vod relačních databází, oblasti IT milované i proklínané, kde právě architektura model-view nachází elegantní použití.

    Obsah

    Představení

    link

    Jako i ostatní moduly knihovny Qt, i modul QtSql má obsáhlou a podrobnou dokumentaci, kteréžto součástí jsou i různé příklady. V následujícím textu shrnu základy práce a doplním snad užitečné postřehy a příklady z praxe.

    Poznámka: Příklady jsou většinou určeny pro Sqlite3, protože Sqlite modul/driver je obvykle dostupný ve všech distribučních balících (včetně Mac OS X a MS Windows) a nepotřebuje žádný běžící server.

    Pokud chceme v Qt4 pracovat s relační databází, máme čtyři hlavní možnosti:

    1. Použít přímo klientské knihovny použitého DBMS, popř. jiné knihovny na přímý přístup k DB.
    2. Použít nízkoúrovňové API Qt4 SQL modulu – drivery a SQL API.
    3. Použít abstraktnější API téhož – vazby na widgety GUI.
    4. Anebo vtipně zkombinovat všechny výše uvedené možnosti.

    Jak v dalším textu uvidíme, tak Qt se snaží, pokud použijeme SQL API, stírat rozdíly ve vlastnostech jednotlivých DB technologií a pro vývojáře sjednotit práci s DB na z databázového hlediska platformně nezávislé použití SQL API. Se všemi svými výhodami a nevýhodami.

    Drivery

    link

    Qt4 databázový driver implementuje napojení a práci s vlastním DBMS a zároveň unifikuje rozdíly mezi podporovaným databázemi, aby se daly použít v čistě databázově nezávislém SQL API.

    Některé drivery jsou už obsaženy v distribučních balících, jiné je třeba ručně přeložit a některé jsou dostupné pouze platícím zákazníkům firmy Nokia, popřípadě přes třetí strany.

    Nízkoúrovňové operace

    link

    V programech je možné používat klasické jednotlivé SQL příkazy, volat uložené procedury anebo jiné techniky, které daný DB produkt podporuje. Ovšem že se tím stírá jakási databázově orientovaná přenositelnost (každý dodavatel si tak nějak dělá věci po svém), ale na druhou stranu tato technika umožní využít celé spektrum vlastností a často až magických nástrojů známých jen zasvěceným.

    Na tomto místě je vhodné poznamenat, že „klasický“ přístup (kombinace C++ s vnořeným SQL) sice může působit zastarale, ale je to jediný způsob, jak v Qt zavolat databázovou proceduru (Oracle „domácí“ driver):

    QSqlQuery q;
    q.prepare("s0.admin.tablespace_coalesce(:name, :result)");
    q.bindValue(0, "LARGE_DATA");
    q.bindValue(1, 0, QSql::Out);
    q.exec();
    qDebug() << “vysledek:“ << q.boundValue(1).toString();

    Během psaní článku byly uvolněny všechny DB drivery, které v QtSoftware, dříve Trolltech, napsali. Zkoušet tedy můžete i s „velkými“ DB servery. Pokud si tedy drivery přeložíte.

    Pro odvážné hardcoristy anebo pro vývojáře, kteří potřebují použít speciální funkce, jež nabízí pouze klientská knihovna použitého DB stroje, je také k dispozici virtuální metoda QVariant QSqlDriver::handle () const. Následující příklad ukazuje, jak lze použít přímo volání externí sqlite3 C API:

    bool Database::enableExtensionLoading(bool enable)
    {
        QVariant v = QSqlDatabase::database(SESSION_NAME).driver()->handle();
     
        if (!v.isValid()
            || qstrcmp(v.typeName(), "sqlite3*") != 0)
    	{
    		exception(tr("DB driver is not valid sqlite3."));
    		return false;
    	}
     
    	sqlite3 *handle = *static_cast<sqlite3 **>(v.data());
    	if (handle == 0)
    		exception(tr("DB handler is not valid"));
     
    	if (handle
            && sqlite3_enable_load_extension(handle, enable ? 1 : 0) != SQLITE_OK)
    	{
    		if (enable)
    			exception(tr("Failed to enable extension loading"));
    		else
    			exception(tr("Failed to disable extension loading"));
    		return false;
    	}
    	return true;
    }

    Model-view v SQL modulu

    link

    Qt4 přišlo se specifickou implementací principu Model-View, který lze také využít ve spolupráci s QtSql modulem. Modely, které jsou v QtSQL modulu obsaženy, dokáží zobrazit data z DB, aniž by byl třeba další kód, kterým by se ručně plnily GUI widgety.

    SQL dotazy lze do M-V architektury dostat pomocí instance třídy QSqlQueryModel. Zde je možné využít výše popsané chování QSqlQuery, a to včetně práce s proměnnými bind, anebo posílat příkazy jako čisté řetězce QString. Data zobrazená tímto způsobem jsou určena pouze pro čtení.

    Případný zápis dat, jakási simulace „updatable views“, lze sice realizovat, ale je třeba použít nízkoúrovňové nástroje (např. zjistit ROWID jednotlivých záznamů spojených tabulek, následně pak data měnit ručně atd. Navíc objekty použité v dotazu nemusí být tabulky, ale třeba různé typy pohledů…). Autor si zde nenárokuje patent na rozum, rád se nechá p.t. čtenářstvem poučit, pokud nějakou lepší alternativu znají.

    Pokud je třeba zobrazit data z jedné DB tabulky, lze poměrně elegantně využít QSqlTableModel – model, který navíc umožňuje přímou změnu a vkládání dat do DB. Model má několik omezení:

    • Pokud budou data zapisována, pak tabulka musí mít primární klíč nebo odpovídající ekvivalent (třeba i ručně nastavený z C++ kódu). Návrh na opravu včetně způsobu, jak to opravit, už existuje v Qt bugtrackeru, ale zatím tento bod berme jako fakt.
    • Nastavení filtru dat (setFilter()) vygeneruje nový SQL příkaz nad tabulkou, což v některých DB serverech může způsobit (a způsobuje) vynucený hard-parsing daného příkazu. Proto se osobně takové věci vyhýbám.
    • Stejně tak setSort() – i tato metoda přegeneruje zdrojové SQL. Osvědčilo se použít QSortFilterProxyModel na surová DB data.

    qt4 sql linux1

    qt4 sql linux2 qt4 sql mac

    Item View

    link

    V případě, že je vhodné zobrazit v GUI záznamy „po jednom“, popřípadě editovat data ve specializovaném formuláři, je sice možné používat nízkoúrovňové SQL nástroje a data pak manuálně přehazovat do a z GUI, ale na většinu podobných operací Qt nabízí sofistikovanější nástroj.

    QdataWidgetMapper z modulu QtGui ve spolupráci s výše zmíněnými SQL modely odvede stejnou práci automaticky (anebo skoro automaticky).

    Databáze a vlákna v programu

    link

    Qt4 umožňuje použít DB konekci pouze ve vlákně, ve kterém byla vytvořena a zároveň jsou všechny DB operace synchronní. Proto se může stát, že při časově náročnějším dotazu do DB, popř. při síťové chybě, může dojít k „zamrznutí“ GUI, protože se vše odehrává v jediném vlákně a Qt eventy čekají (jsou zablokovány) na odpověď DB serveru.

    Proto můžeme použít několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Nechat program tak, jak je, občasné zamrznutí prohlásit za vlastnost a počkat, až si uživatel zvykne. Anebo zvolit jednu z klasických metod, kterými uděláme program vícevláknovým – modul QtCore, Threading (vizte Grafické programy v Qt 4 – 5 (regexpy, vlákna a ukazatel průběhu):

    • Nové vlákno = nová konekce. Kdy se připojení do DB budou navazovat a rušit podle potřeby.
    • Connection pool. Kdy se vytvoří určitý počet vláken s otevřenou konekcí a tato vlákna se později podle potřeby přidělují.

    Ukázková implementace takového řešení přesahuje rozsah článku (čtenář bude číst: nechce se mi psát), proto čtenáře odkazuji na příklad z praxe (toresultmodel.cppTOra a návaznosti). Ukázkové zdrojové kódy použité v článku jsou zde: qt4-sql-priklady.zip.

    QtSql je ve vícevláknových programech navíc omezeno následujícím:

    • Výše zmíněná nutnost použít DB konekci pouze ve vlákně, které ji vytvořilo. Pokud by se konekce použila ve vlákně jiném, jsou výsledky nedefinované a často fatální.
    • Předávat data mezi vlákny je doporučováno (a zároveň je to pohodlné) přes signály a sloty, což odstraňuje potřebné explicitní zamykání prostředků.
    • Vlastnostmi a možnostmi jednotlivých DB serverů, resp. jejich klientských knihoven.
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.1.2010 08:33 lokki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    Pri QtSql ma dosť mrzí, že jeho modely na spájanie viac tabuliek (QSqlRelationalTableModel) nepodportujú outer joiny. Bolo to pre mňa tak obmedzujúce, že som nakoniec pre jednu aplikáciu zvolil iný framework.
    Selmi avatar 26.1.2010 10:01 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    databazy, to je dost zla cast qt

    ak pouzijes v sql statemente pomenovany parameter viac nez raz tak sa spusti s nedefinovanymi hodnotami parametrov pre vsetky okrem posledneho vyskytu. tyka sa odbc aj sqlite pluginu

    odbc plugin v linuxe je este horsi. unicode nechodi poriadne (v linuxe je totiz unicode 4bajtovy a qt natvrdo rata s 2bajtovym ako ma windows), ak pouzijes ansi driver (ktory nepodporuje unicode) tak vsetky texty z databazy idu von vo formate 0xhexakod (nie je problem ak natvrdo pouzivas .toString(), ale je problem ak nevies dopredu co v resultsete bude a zistujes typ stlpca za behu, proste to bude binary)

    a o freetds (QTDS) plugine ani nehovorim, kazda databazova operacia si otvara a zatvara novy connection a nepodporuje transakcie

    pouzivam qt pre jeden projekt, treba tomu niekolko patchov aby to bolo pouzitelne a doteraz neviem ako poriadne rozbehat verziu prave pre linux.... stale plati ze lepsie multiplatformove riesenie som nenasiel, ale uz nie som tak nadseny ako som bol kedysi. najviac ma stve ze bez toho aby si to clovek nepatchoval sam sa nikde dalej nepohne lebo nahlasene bugy qtckari veselo ignoruju, vyzera ze riesia iba bugy ktore sa tykaju GUI.

    26.1.2010 11:56 practisoft
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    ale pouzivani primeho databazoveho pristupu v nejake desktopove aplikaci je preci samo o sobe 'nevhodne'. Krome nejakych administracnich nastroju je vsechno ostatni treba resit pres nejakou vrstvu. To ze nejaky nastroj implementuje sql pristup preci neznamena, ze to budeme/musime pouzivat?
    Selmi avatar 26.1.2010 14:55 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    v skutocnosti to nie je tradicna desktop aplikacia, nepouzivame gui iba core,network, sql a xml a islo nam naozaj o multiplatformove riesenie - takto mame v jednom frameworku zabalene vsetko co sme potrebovali na vsetkych platformach ktore sme potrebovali (jedina rozumna alternativa qt ktoru sme mali bola .net/mono alebo sa na roznych platformach babrat s roznymi api a kniznicami)

    fakt je ze kvoli tomu ako to funguje (paradoxne na linuxe, clovek by povedal ze v tomto type projektu bude prave linux najvychytanejsi) momentalne zvazujeme ze sa na qt vykasleme a to by som nerad lebo vo vacsine veci je naozaj fajn.... problem nie je ani tak v tom ze nieco nefunguje, to sa stava, ale spolu s pristupom typu 'aj tak ti kaslem na hlavu' to je dost velka prekazka (a ano, pouzivame LGPL verziu, tipujem ze platenej sa venuju ovela lepsie).
    Jardík avatar 26.1.2010 16:48 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    Unicode ve Windows není 2bajtové. Používá se totiž UTF-16, UCS2 se tam používalo před hodně dlouhou dobou. Na rozdíl od UTF-32 se šetří pamětí a na rozdíl od UTF-8 je to rychlejší.
    Věřím v jednoho Boha.
    Selmi avatar 27.1.2010 09:38 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    no to je len spresnenie terminologie, fakt je ze odbc natvrdo rata s dvojbajtovym nech sa na to uz pouzije skratka aka chce. ale dik za spresnenie
    26.1.2010 14:42 nikdo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    Petře, kde jste přišel k tomu slovu "konekce"? No já málem spad ze židle. Nejdřív jsem myslel, že je to nějaký překlep, ale máte to tam snad 5x, což značí, že si myslíte, že takové slovo opravdu existuje...

    Abych jen nekritizoval, navrhnu slovo jedno slovo, které existuje a v tomto kontextu se používá - "spojení". Zařaďte si jej do slovníku a začněte aktivně používat.

    Jinak je článek príma, díky.
    26.1.2010 21:25 Tojaj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)
    Zdravím, s Qt4 teprve začínám a tento seriál se mi moc líbí. Hlavně oceňuji, že se zbytečně nezabývá tím co se dá snadno najít v dokumentaci a soustředí se spíš na obecnější popis problému a jeho řešení, než na jednotlivé komponenty. Ukázkové programy, ve kterých je vše krásně demonstrováno jsou taky super. A co se mi líbí nejvíce, tak jsou rady z praxe, jako například tip na použití QSortFilterProxyModel místo setSort a setFilter. Děkuji a jen tak dál ;)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.