abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:55 | Zajímavý projekt

Dle příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC byl spuštěn ostrý provoz služby Honeypot as a Service (HaaS). Zapojit se může kdokoli. Stačí se zaregistrovat a nainstalovat HaaS proxy, která začne příchozí komunikaci z portu 22 (běžně používaného pro SSH) přeposílat na server HaaS, kde honeypot Cowrie (GitHub) simuluje zařízení a zaznamenává provedené příkazy. Získat lze tak zajímavé informace o provedených útocích. K dispozici jsou globální statistiky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 04:44 | Komunita

Před týdnem společnost Feral Interactive zabývající se vydáváním počítačových her pro operační systémy macOS a Linux oznámila, že pro macOS a Linux vydají hru Rise of the Tomb Raider. Včera společnost oznámila (YouTube), že pro macOS a Linux vydají také hru Total War Saga: Thrones of Britannia. Verze pro Windows by měla vyjít 19. dubna. Verze pro macOS a Linux krátce na to.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 7.10 svobodného systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) s názvem SuiteCRM (Wikipedie). Jedná se o fork systému SugarCRM (Wikipedie). Zdrojové kódy SuiteCRM jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 0.30 display serveru Mir (Wikipedie) a nová verze 2.31 nástrojů snapd pro práci s balíčky ve formátu snap (Wikipedie). Z novinek Miru vývojáři zdůrazňují vylepšenou podporu Waylandu nebo možnost sestavení a spouštění Miru ve Fedoře. Nová verze snapd umí Mir spouštět jako snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:00 | Komunita

Na Indiegogo běží kampaň na podporu Sway Hackathonu, tj. pracovního setkání klíčových vývojářů s i3 kompatibilního dlaždicového (tiling) správce oken pro Wayland Sway. Cílová částka 1 500 dolarů byla vybrána již za 9 hodin. Nový cíl 2 000 dolarů byl dosažen záhy. Vývojáři přemýšlejí nad dalšími cíli.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 11:11 | Nasazení Linuxu

Před dvěma týdny se skupina fail0verflow (Blog, Twitter, GitHub) pochlubila, že se jim podařilo dostat Linux na herní konzoli Nintendo Switch. O víkendu bylo Twitteru zveřejněno další video. Povedlo se jim na Nintendo Switch rozchodit KDE Plasmu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 05:55 | Komunita

Byla vydána vývojová verze 3.2 softwaru Wine (Wikipedie), tj. softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem. Z novinek lze zdůraznit například podporu HID gamepadů. Aktuální stabilní verze Wine je 3.0, viz verzování. Nejistá je budoucnost testovací větve Wine Staging s řadou experimentálních vlastností. Současní vývojáři na ni již nemají čas. Alexandre Julliard, vedoucí projektu Wine, otevřel v diskusním listu wine-devel diskusi o její budoucnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.2. 16:55 | Komunita

Do 22. března se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 14. května do 14. srpna 2018, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 47
17.2. 15:44 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice dnes slaví 6 let od svého oficiálního vzniku. Nadace byla představena 28. září 2010. Formálně ale byla založena až 17. února 2012. Poslední lednový den byl vydán LibreOffice 6.0. Dle zveřejněných statistik byl za dva týdny stažen již cca milionkrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.2. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje, že byla vydána nová verze 1.2.3 svobodného routovacího démona Quagga (Wikipedie) přinášející několik bezpečnostních záplat. Při nejhorší variantě může dojít až k ovládnutí běžícího procesu, mezi dalšími možnostmi je únik informací z běžícího procesu nebo odepření služby DoS. Konkrétní zranitelnosti mají následující ID CVE-2018-5378, CVE-2018-5379, CVE-2018-5380 a CVE-2018-5381.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 376 hlasů
 Komentářů: 34, poslední 14.2. 18:44
  Rozcestník

  Jak se dělá Plasmoid – 5 (drag&drop, konfigurační dialog)

  16. 2. 2010 | Dan Vrátil | Programování | 2239×

  V závěrečném dílu seriálu o tvorbě plasmoidů si ukážeme, jak lze do plasmoidu posílat vstup pomocí metody drag&drop a jak se přidává konfigurační dialog.

  Obsah

  Teorie

  link

  Ne vždy je nutné, aby měl plasmoid možnost uživatelského nastavení, ale občas se to hodí – příkladem mohou být plasmoidy, které pracují s nějakou online službou vyžadující přihlášení. U nich musí uživatel nastavit přihlašovací údaje v konfiguračním dialogu. Konfigurační dialog je pouze .ui soubor (lze vytvořit například v Qt Designeru – viz Programování v Qt). CMake z něj vygeneruje hlavičkový soubor, který lze includovat do zdrojových kódu plasmoidu, a s dialogem pak můžeme pracovat jako s běžnou třídou. Jako základní ovládací prvek dialogu se používá QWidget. Načtení dat z konfiguračního souboru do prvků v dialogu, propojení signálu a slotů atd. se provádí metodou createConfigurationInterface, která jako parametr přijímá ukazatel na KConfigDialog, což je základní implementace konfiguračních dialogů v KDE. Metoda musí být deklarována jako veřejná, protože ji volá Plasma, když uživatel požádá o otevření dialogu.

  Druhá věc, kterou si dnes ukážeme, je vstup dat přes drag&drop. To se dělá implementací standardní metody Qt dropEvent, jíž jediným parametrem je objekt QGraphicsSceneDragDropEvent popisující mj. přijatá data.

  Já jsem se rozhodl pro velice jednoduchý plasmoid na kompresi souborů. Po přetažení souborů do plasmoidu se soubory zkomprimují (metodu budeme nastavovat v konfiguračním dialogu) a následně se plasmoid zeptá, kam ho má uložit a pod jakým názvem. Vzhůru do toho.

  Programování

  link

  Začneme tím, že si v Qt Designeru vytvoříme konfigurační formulář. O Qt Designeru se podprobněji zmiňuje David Watzke ve článku Grafické programy v Qt 4 – 3 (Qt Creator a Designer). Zde je obrázek, jak může formulář vypadat a jak by se měly prvky jmenovat.

  qtdesigner

  compressor.h

  #ifndef COMPRESSOR_HEADER
  #define COMPRESSOR_HEADER
  
  // Hlavičkový soubor konfiguračního dialogu, který se automaticky vygeneruje z config.ui
  #include "ui_config.h"
  
  // Pár tříd, které se nám budou určitě hodit
  #include <KIcon>
  #include <KConfigDialog>
  #include <QtGui/QGraphicsSceneDragDropEvent>
  #include <QPainter>
  #include <QRect>
  #include <QStyleOptionGraphicsItem>
  #include <Plasma/Applet>
  
  class Compressor : public Plasma::Applet
  {
    Q_OBJECT
    Q_ENUMS(CompressionTypes)
    Q_ENUMS(CurrentStates);
    public:
      // Vytvoříme si vlastní výčet podporovaných kompresí
  	enum CompressionTypes { GZIPCompression = 0, 
  				BZIPCompression = 1 
  	};
  	enum CurrentStates { StateReady = 0, 
  			   StateWorking = 1,
  			   StateDone = 2,
  			   StateError = 3
  	};
  	// Konstruktor, destruktor
      Compressor(QObject *parent, const QVariantList &args);
      ~Compressor() {}
  	// Metoda volaná Plasmou, když uživatel požádá o zobrazení konfiguračního dialogu
  	void createConfigurationInterface(KConfigDialog *parent);
  	// Metoda volaná Plasmou, když je applet vytvořen 
      void init();
  
    private:
      KIcon m_icon;
  	// Zde budeme uchovávat typ komprese, která se má použít
  	CompressionTypes m_compressionType;
  	// Uchovává aktuální stav appletu (připraven, pracuji, hotovo, chyba)
  	CurrentStates m_currentState;
  	
  	// Toto je třída konfiguračního dialogu vygenerovaná z config.ui
  	Ui::CompressorConfig configDialog;
  	
  	// Tato metoda provede kompresi
  	void compress(QList<QUrl> files);
  	// Tato metoda nám umožní kreslit si na applet
  	void paintInterface(QPainter *p, const QStyleOptionGraphicsItem *, const QRect &contentsRect);
  	
    protected:
      // Metoda, která zajišťuje zpracování dat z drop události
  	void dropEvent(QGraphicsSceneDragDropEvent *event);
  	
    private slots:
      // Metoda, která se vykoná, když je komprese dokončena
  	void compressionDone(int exitCode);
  	// Metoda, která je zavolána, když uživatel potvrdí konfigurační dialog 
  	void configAccepted();
  	// Nastaví m_currentState na StateReady a překreslí applet
  	void setDefaultState();
  	
  };
   
  // Makro na export plasmoidu do KDE
  K_EXPORT_PLASMA_APPLET(compressor, Compressor)
  #endif
  

  Jak jsem zmiňoval na začátku – novinkou jsou dnes metody createConfigurationInterface pro vytvoření dialogu a dropEvent pro zpracování události drag&drop. Pokud vám vrtá hlavou, jak mohu includovat ui_config.h, když neexistuje, vězte, že jej generuje make, respektive program uic ze souboru config.ui. Přestože má soubor příponu .h, obsahuje i zdrojový kód metod, nejen jejich deklarace. Když applet zkompilujete, můžete se do souboru podívat, abyste lépe pochopili, jak to celé funguje. Uvnitř najdete třídu CompressorConfig (Ui je jmenný prostor). Název vygenerované třídy vychází z názvu hlavního QWidget. Pokud jste ho v Qt Designeru pojmenovali jinak, nezapomeňte upravit tento hlavičkový soubor, jinak se applet nepřeloží.

  compressor.cpp

  #include "compressor.h"
  
  // Třída pro snazší přístup ke konfiguraci plasmoidu
  #include <KConfigGroup>
  #include <QFileDialog>
  #include <QPixmap>
  #include <QRectF>
  #include <QStringList>
  #include <QTimer>
  // Přída pro práci s externími procesy
  #include <QtCore/QProcess>
  #include <QtGui/QGraphicsSceneDragDropEvent>
  
  Compressor::Compressor(QObject *parent, const QVariantList &args)
    : Plasma::Applet(parent, args),
    m_icon("application-x-bzip-compressed-tar")
  {
    // Přijímáme drag&drop
    setAcceptDrops(true);
    setBackgroundHints(DefaultBackground);
    // Máme k konfigurační rozhraní
    setHasConfigurationInterface(true); 
    resize(128,128);
    // Applet musí mít vždy tvar čtverce (kvůli ikoně)
    setAspectRatioMode(Plasma::KeepAspectRatio);
  }
  
  
  void Compressor::init()
  {
   // Načteme, jaký typ komprese se bude používat
   KConfigGroup cg = config();
   m_compressionType = (CompressionTypes)cg.readEntry("compressionType",0);
  }
  
  void Compressor::paintInterface(QPainter* p, const QStyleOptionGraphicsItem* , const QRect& contentsRect)
  {
  
   QPixmap pixmap;
   // Podle aktuálního stavu appletu načte ikonu
   switch (m_currentState) {
    case StateWorking:
     // Název ikony přímo neodpovídá tomu, co v našem případě reprezentuje, ale nenašel jsem lepší ikonu :-)
     pixmap = KIcon("system-software-update").pixmap(QSize(128,128));
     break;
    case StateDone:
     pixmap = KIcon("dialog-ok").pixmap(QSize(128,128));
     break;
    case StateError:
     pixmap = KIcon("dialog-error").pixmap(QSize(128,128));
     break;
    default:
    case StateReady:
     pixmap = KIcon("go-down").pixmap(QSize(128,128));
     break;
   }
   
   // Nakreslí zvolenou ikonu na plátno appletu
   p->drawPixmap(QRectF(contentsRect.left(),contentsRect.top(),contentsRect.width(),contentsRect.height()),
  		pixmap,
  		QRectF(0,0,128,128)); 
  }
  
  
  void Compressor::createConfigurationInterface(KConfigDialog* parent)
  {
   // Vytvoří nový widget
   QWidget *widget = new QWidget(0);
   // Metoda setupUI vygeneruje a rozmístí jednotlivé ovládací prvky na QWidget tak,
   // jak jsme je rozmístili v config.ui
   configDialog.setupUi(widget);
   // Nastaví výchozí položku comboboxu pro výběr komprese
   configDialog.compressionType->setCurrentIndex((int)m_compressionType);
   // Sváže signál dialogu s naším slotem
   connect(parent, SIGNAL(accepted()), this, SLOT(configAccepted()));
   // Přida na konfigurační dialog nově vytvořený QWidget s rozhraním
   parent->addPage(widget,"General",icon());
  }
  
  void Compressor::configAccepted()
  {
   // Uloží vybraný typ komprese
   KConfigGroup cg = config();
   cg.writeEntry("compressionType",configDialog.compressionType->currentIndex());
  }
  
  
  void Compressor::dropEvent(QGraphicsSceneDragDropEvent *event)
  {
   // Oveří, jestli event obsahuje URL adresy (např. file:///home/progdan/soubor.txt)
   if(event->mimeData()->hasUrls()) {
    // Pokud ano, tak potvrdíme přijetí události
    event->acceptProposedAction();
    // Dočasně zakážeme přijímat nové drag&drop události
    setAcceptDrops(false);
    // Zavolámé metodu compress a předáme ji seznam URL adres
    compress(event->mimeData()->urls());
   }
  }
  
  void Compressor::compress(QList<QUrl> files)
  {
   QStringList params;
   
   // Nastaví aktuální stav a zažádá o překreslení
   m_currentState = StateWorking;
   update();
   
   // Podle typu komprese nastaví přepínče programu TAR
   switch (m_compressionType) {
    case GZIPCompression:
     params >> "czf";
     break;
    case BZIPCompression:
     params << "cjf";
     break;
   }
  
   // Jako další za přepínači následuje název cílového souboru. Po dokončení se uživatele
   // zeptáme, pod jakým skutečným názvem chce soubor uložit
   params << "/tmp/compressor.$$";
   // A za ním seznam jednotlivých souborů určených ke kompresi
   for (int i = 0; i < files.count(); i++) {
    // metoda toString převede QUrl na QString a odstraní počáteční file://
    params << files.at(i).toString(QUrl::RemoveScheme);
   }
   
   // Vytvoří nový proces
   QProcess *tar = new QProcess(this);
   // Sváže signal finished procesu tar s naším slotem compressionDone
   connect(tar,SIGNAL(finished(int)),this,SLOT(compressionDone(int)));
   // spustí program tar s příslušnými parametry
   tar->start("tar",params);
  }
  
  void Compressor::compressionDone(int exitCode)
  {
   QString filename;
   QString filter;
  
   // Pokud aplikace tar selhala
   if (exitCode > 0) {
    // Nastaví status error
    m_currentState = StateError;
    // Překreslí applet
    update(); 
    // Vytvoří timer, který za 3 sekundy zavolá slot setDefaultState, který nastaví původní ikonu
    QTimer::singleShot(3000,this,SLOT(setDefaultState()));
    // Obnovíme přijímání drag&drop
    setAcceptDrops(true);
    return;
   } 
   
   // Nastaví stav hotovo
   m_currentState = StateDone;
   // Zažádá o překreslení appletu
   update();
   // Vytvoří časovač, který po třech vteřinách zavolá etodu setDefaultState, která nastaví
   // stav appletu na StateReady a překreslí ikonu
   QTimer::singleShot(3000,this,SLOT(setDefaultState()));
   
   
   // Podle typu komprese nastaví filter pro dialog o uložení
   switch (m_compressionType) {
    case GZIPCompression:
     filter = "Gzipped tar (*.tar.gz)";
     break;
    case BZIPCompression:
     filter = "Bzipped tar (*.tar.bz2)";
     break;
   }
   
   // Vytvoří dialog o uložení
   filename = QFileDialog::getSaveFileName(0,
                       QString("Uložit archiv do…"),
                       QString(),
                       filter);
   // Pokud uživatel dialog zavřel, bude filename prázdné, takže po sobě aspoň uklidíme
   if (filename.isEmpty()) {
    QProcess::execute("rm",QStringList() << "/tmp/compressor.$$");
   } else {
    // Pokud ho potvrdil tak přesuneme soubor z /tmp na nové místo
    QProcess::execute("mv",QStringList() << "/tmp/compressor.$$" << filename);
   }
  
   // Nakonec ještě obnovíme přijímání drag&drop událostí
   setAcceptDrops(true);
  }
  
  void Compressor::setDefaultState()
  {
   // Nastaví výchozí stav
   m_currentState = StateReady;
   // Zažádá o překreslení
   update();
  }
  
  #include "compressor.moc"
  

  Tady by vše mělo být jasné z komentářů. V kódu určitě chybí ošetření mnoha případů (například inicializace by měla selhat, pokud není nalezen program tar, applet by měl být trochu ukecanější ohledně toho, proč komprese selhala, měla by se kontrolovat práva na čtení a zápis atd.), ale to už si každý může zajistit sám. Pokud chcete applet pořádně otestovat a budete se snažit komprimovat velké soubory, dejte pozor, aby výsledný archiv nebyl větší než vaše /tmp (ano, i to by měl applet nějak řešit…).

  plasma-applet-compressor.desktop

  [Desktop Entry]
  Name=Compressor applet
  Name[cs]=Kompresor applet
  Type=Service
  
  X-KDE-ServiceTypes=Plasma/Applet
  X-KDE-Library=plasma_applet_compressor
  X-KDE-PluginInfo-Author=Dan Vrátil
  X-KDE-PluginInfo-Email=vratil@progdansoft.com
  X-KDE-PluginInfo-Name=compressor
  X-KDE-PluginInfo-Version=0.1
  X-KDE-PluginInfo-Website=http://www.abclinuxu.cz
  X-KDE-PluginInfo-Category=Utilities
  X-KDE-PluginInfo-Depends=
  X-KDE-PluginInfo-License=GPL
  X-KDE-PluginInfo-EnabledByDefault=true
  

  CMakeLists.txt

  # Jméno projektu
  project(compressor)
   
  # Co všechno potřebujeme?
  find_package(KDE4 REQUIRED)
  include(KDE4Defaults)
   
  add_definitions (${QT_DEFINITIONS} ${KDE4_DEFINITIONS})
  include_directories(
    ${CMAKE_SOURCE_DIR}
    ${CMAKE_BINARY_DIR}
    ${KDE4_INCLUDES}
    )
   
  # Přidá zdrojáky
  set(compressor_SRCS compressor.cpp)
  # Makro kde4_add_ui_files zajistí, že po spuštění make se nejprve z .ui souborů
  # vygenerují C++ třídy
  kde4_add_ui_files(compressor_SRCS config.ui)
   
  # Zajístí, aby se applet vložil do KDE
  kde4_add_plugin(plasma_applet_compressor ${compressor_SRCS})
  
  # Slinkuje applet
  target_link_libraries(plasma_applet_compressor 
             ${KDE4_PLASMA_LIBS} ${KDE4_KDEUI_LIBS})
   
  # Nainstaluje knihovnu appletu
  install(TARGETS plasma_applet_compressor
      DESTINATION ${PLUGIN_INSTALL_DIR})
   
  # Nainstaluje .desktop soubor
  install(FILES plasma-applet-compressor.desktop
      DESTINATION ${SERVICES_INSTALL_DIR})
  

  Do CMakeLists.txt je nutné přidat makro kde4_add_ui_files, které zajistí vygenerování ui_config.hconfig.h.

  Závěr

  link

  Pro otestování přetáhněte pár souborů (najednou, jako výběr, nikoliv po jednom) do appletu a počkejte, než vyskočí dialog, kam chcete soubor uložit.

  Nakonec ještě přikládám archiv s kompletními kódy včetně config.ui.

  Tento díl je posledním dílem mého seriálu o plasmoidech. Samozřejmě, že má Plasma mnohem mnohem více možností než těch pár, které jsem tu popsal, ale i ty by vám měly stačit k pochopení, jak to vlastně celé funguje, a měli byste být schopni napsat jednodušší plasmoid. Jestli se chcete na věc podívat hlouběji, doporučuji projít si dokumentaci PlasmyPlasma addons.

  Pokud si myslíte, že je tu něco, co jsem nezmínil, a zároveň by to mohlo vydat na celý článek, projevte se prosím v diskuzi.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  16.2.2010 11:13 Danoh | skóre: 4 | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se dělá Plasmoid – 5 (drag&drop, konfigurační dialog)
  QList>QUrl< ? :)
  porta patet et cor magis
  progdan avatar 16.2.2010 19:31 progdan | skóre: 34 | blog: Archař | Teplice/Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se dělá Plasmoid – 5 (drag&drop, konfigurační dialog)
  Aneb kdyz se nam plete &gt; a &lt; :-)
  Collecting data is only the first step toward wisdom, but sharing data is the first step toward the community.
  16.2.2010 19:41 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se dělá Plasmoid – 5 (drag&drop, konfigurační dialog)
  Sorry, to jsem byl asi já. Opraveno.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.