Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Aquaris E4.5 Ubuntu Edition stojí 169,99 euro, tedy 4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cena. Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je velmi podobný původnímu Aquaris E4.5 s operačním systémem Android - obě zařízení mají stejný čtyřjádrový procesor Cortex-A7 na frekvenci 1,3 GHz od společnosti MediaTek a GPU Mali-400. Telefon má 1 GB paměti RAM, 8 GB flash paměti k ukládání dat a slot na microSD karty. Displej o velikosti 4,5 palců má poměrně nízké rozlišení 960 x 540 pixelů (qHD) s 240 dpi.
Aquaris E4.5 má 8MP fotoaparát s podporou 1080p videa, automatickým zaostřováním a duálním bleskem spolu s 5MP fotoaparátem nad displejem. Mezi další výbavu patří dva sloty na microSIM karty, GPS, Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Telefon má rozměry 137 x 67 x 9 mm a váží 123 gramů. Kromě toho lze zmínit 2150mAh baterii, audio jack, micro USB OTG port.
Na Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je k dispozici řada předinstalovaných aplikací, z nichž většinu vyvinul sám Canonical. Mezi tyto aplikace patří zprávy, kontakty, webový prohlížeč či přehrávač médií. Nechybí však ani aplikace vytvořené komunitou jako hudba, hodiny, kalkulačka nebo připomínky. Jelikož se BQ zaměřuje na průměrného spotřebitele (i když je otázkou, zda si takový spotřebitel koupí zrovna telefon s Linuxem), nejsou na telefonu předinstalovány zajímavé aplikace jako Terminal nebo File Manager.Nutno podotknout, že u telefonů s Linuxem není předem dáno, jaké aplikace na nich musejí být předinstalovány a to tak záleží pouze na výrobci.
Je jasné, že velcí hráči na trhu nebudou psát aplikace pro relativně malou platformu jako Ubuntu. To Canonical vyřešil svým konceptem „webových aplikací!, což jsou webové stránky, které jsou však hlouběji propojené s operačním systémem. Mezi tyto aplikace patří Facebook, Twitter, HERE či Gmail.
BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je nyní dostupný ve vše zemích Evropské unie, bližší informace naleznete na produktových stránkách.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cenaNo vzhledem k HW vybave(bez LTE, jenom GPS, nic moc displej) mi to prijde celkem hodne. Kdybych chtel neco s okrajovym systemem, tak si snad za ty prachy radsi koupim tohle
Ono nejake takove zarizeni existuje?Právě že o žádném nevím a doufal jsem, že když někdo už dělá hardware s normálním linuxem (prosím nehádejte se že považuju Ubuntu za normální Linux :), tak si tyhle věci pohlídá. Už jsem ze zoufalství přemýšlel že vezmu nějaký Raspberry Compute module nebo podobnou desku a oholím z ní největší konektory a připojím displej a USB 3G modem, ale pak si vždycky řeknu, že smartphone nepotřebuju tak moc a že neumím power management (tipy na jednodeskáč s dobrým power managementem?).
Řekl bych, že tam asi bude mir.No tak se tam spustí nějaký embedded x server, to je fuk :)
Nicméně, co máte proti gmailu?Mají ta data (kdo dnes šifruje maily end-to-end, a i pak alespoň sociální síť) a když se to rozbije, nikoho se nedovoláš.