Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
článek sem sice jenom přeletěl očima. ale zamrzelo mě, že tu neni žádnej screenshot. přecijenom jsem chtěl vidět jak to vypadá.. :(Pokud máte na mysli celou obrazovku, tj. standardní prostředí KDE, které se prakticky liší v jednotlivých systémech a distribucích pouze wallpaperem, nepovažoval jsem to pro účel recenze za příliš přínosné. Ostatně stačí dva tři kliky v nastavení a vypadá zase úplně jinak, včetně toho wallpaperu. Kdyby bylo to nastavení nějak originální a lišilo se výrazněji od standardního, asi by za zmínku i za obrázky stálo. Samozřejmě vím, že po tom lidi z různých iracionálních důvodů touží, aby viděli (už potisící), jak to KDE vypadá, ale tématem článku není ani tak KDE jako spíš PC-BSD ;)
To že s sebou ty programy v .PBI tahají půlku vesmíru považujete za nakročení spravým směrem? Já teda ne. Nemám nevyčerpatelné množství paměti abych pro každou aplikaci do paměti znovu natahoval všechny potřebné knihovny. To je prostě blbost.Pro typické chování dnešního PC-uživatele (power user), který si stahuje programy a instaluje je k tomu, aby si je vůbec vyzkoušel a zjistil, co je to zač (tzn. že neví, že je potřebuje a ani jestli je potřebovat bude), který si je sám svým vlastním adminem, je takový oddělený kompletní instalační balíček, který "nezasviní" systém různými eventuelně nebezpečnými závislostmi, tenhle systém podle mě přínosný a dostačující. Krok správným směrem je to vzhledem k cíli, který si vývojáři PC-BSD vytyčili, pokud ten se vám nelíbí, po PC-BSD nesáhnete. Také považuji za dobrý nápad ponechat pro zájemce plně možnosti FreeBSD. Takový přístup (princip líbivého kabátu na solidním základě) se mi líbí daleko víc, než kdyby na bázi FreeBSD vznikal nějaký automatizovaný a k uživatelům restriktivní systém, fungující pouze s vlastními nástroji. Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní... kdo musí šetřit paměť, není dnes BFU (ostatně může pracovat s PC-BSD stejně jako s FreeBSD a PBI ignorovat).
Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní...No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá.
No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá.Evidentně nespadáte do cílové skupiny uživatelů PC-BSD. Nelze vyhovět všem, z toho pak lezou kočkopsi ;)Do budoucna tomu zřejmě minimálně u mne nebude jinak.
a este bolo v clanku: "Je to tedy podobně uživatelsky přátelský instalační systém..." mojim kamaratom by teda taky system nebol - ja chcem mat kontrolu a tiez chcem baliky, ktore neobsahuju nic duplicitne a vyzaduju zavislosti. alebo ja nie som uzivatel?"... jaký většina zná ze systémů MS Windows." Ta věta neobsahuje absolutní hodnocení, dokonce si můžete vybrat, do jaké míry je pro vás "instalační systém známý z MS Windows" přátelský či nepřátelský. Ale vezměte si, že díky konceptu PC-BSD (zatím) máte na výběr mezi oběma možnostmi. Na své si tak přijdou uživatelé vašeho typu, i uživatelé dávající přednost jinému řešení. A to v jednom operačním systému. To vám nepřipadá jako dobré řešení?
LANG=cs_CZ.ISO8859-2; export LANG
MM_CHARSET=ISO-8859-2; export MM_CHARSET
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
teď to nemám po ruce, ale podívám se.
Tiskni
Sdílej: