V Drupalu byla nalezena vysoce kritická zranitelnost PSA-2019-02-19. Podrobnosti a opravy 8.5.x a 8.6.x budou zveřejněny dnes mezi 19:00 a 23:00.
Mozilla.cz informuje o stavu češtiny v projektu Common Voice. Projekt Common Voice sbírá hlasová data, na základě kterých bude možné trénovat modely a software pro rozpoznávání řeči. Aktuálně je nutné rozšířit počet vět v datové sadě a alespoň 5 tisíc vět musí být ručně ověřených několika lidmi.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.10 je nástroj relpipe-tr-guile
, který díky GNU Guile umožňuje filtrovat a transformovat relační data pomocí výrazů jazyka Scheme.
CSIRT.CZ upozorňuje na kritickou zranitelnost ve WordPressu umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu. Prakticky se jedná o kombinací dvou různých zranitelností (Directory Traversal a Local File Inclusion), pro jejichž úspěšné zneužití musí útočník získat v rámci instance WordPressu alespoň oprávnění autora.
Po dvou a půl letech od vydání verze 5.0.0 byla oficiálně vydána nová major verze 6.0.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].
Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Linux jsem začal používat, protože mě zaujal, když mi ho ukázal kamarád. Zprvu jsem používal pouze konzoli (žádný grafický systém), protože se mi nelíbily dostupné správce oken. Po dvou letech jsem objevil správce oken, který mi připadal zajímavý, a tehdy jsem přešel na grafický systém.
2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?
Tou dobou se objevil Knoppix a také spousta živých CD, které byly upravenými verzemi Knoppixu. Ale všechny ty systémy používaly KDE, pár Gnome, ale žádný nepoužíval Enlightenment, takže jsem se rozhodl pro osobní použití upravit Knoppix a nahradit KDE pomocí Enlightenmentu. Po nějaké době jsem vytvořil verzi pro volné veřejné použití a tak začal vývoj Elive. Nejprve to bylo jen jednoduché liveCD, ale stalo se z toho kompletní distro, které si uživatelé mohou nainstalovat.
3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
Distra obecně jsou příliš pomalá, chybí jim lehkost... většina vyžaduje alespoň půl gigabajtu paměti, aby fungovala "tak nějak", a spoustu výpočetního výkonu. Elive se snaží být kompatibilní se staršími počítači, rychlé a lehké.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
V rámci GNU/Linuxu se ve skutečnosti hodně spolupracuje, používají se standardy, funguje dobrá komunikace. Jediný zbývající problém jsou výrobci hardwaru, kteří moc nepomáhají s vývojem linuxových ovladačů. Existuje pár případů hardwaru, u kterého se tvrdí, že "podporuje Linux", ale ve skutečnosti je k dispozici jen binární ovladač pro určitou distribuci a konkrétní verzi... pro většinu uživatelů naprosto nepoužitelné.
5. Je Elive tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Než jsem našel Debian, tak jsem vyzkoušel slušnou řádku distribucí. Pak jsem začal vyvíjet Elive, které je založené na Debianu. A používám ho pro všechno, co dělám.
6. Co je na Elive nejlepší?
Elive nemá jednu nejlepší funkci nebo vlastnost, místo toho má hodně prvků, které z něj dělají jedinečné distro, některé větší a lepší než jiné. Ale kdybyste se ptali uživatelů, tak by odpověď mohla být "Elpanel", ovládací panel Elive.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Elive?
Nebudu přehánět, když řeknu, že můj seznam úkolů má 3000 řádků. Nedokážu přesně říct, co bude v příští verzi. V každém vývojovém vydání jsou nová vylepšení, nápady nebo přidané/změněné věci. Někdy přidávám funkce do další verze, někdy musím trochu počkat, dokud nedokončíme určitý testovací cyklus, než mohu novinku začlenit.
8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Hmmm... překážku... Víte, já myslím, že se Linux pohybuje stabilně kupředu. Každý den na něj přecházejí noví lidé a další administrativy oznamují migraci. Čím více o něm budou lidé slyšet a vědět, tím menší budou mít obavy. Je pravda, že bez velkého marketingového stroje to půjde pomalu, ale směr je jasný: vpřed.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A ted si to srovnejte s Greeniakem ... co do vystupovani i do kvality prace ... usmevne, ze?
v článku je překlep "noí lidé" => "noví lidé"
Elive bylo kdysi (ještě v dobách, kdy neexistovalo Ubuntu) první distro, které mě přivedlo na přechod k Linuxu, dnes už preferuji Debian, ale i tak si Elive za tohle vážím.