Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vyšla nová verze živé distribuce z českých luhů a hájů: Slax 5.1.8. Rozhovor s jejím tvůrcem Tomášem Matějíčkem najdete na konci článku. Vývojový tým SUSE se činí, a tak je k dispozici další - již pátá - testovací verze openSUSE 10.2 s kódovým označením Basilisk Lizard. Pokud snad máte v oblibě starší počítače Apple (popřípadě jiné PPC počítače) a distribuci Slackware, pak by vaší pozornosti nemělo ujít vydání distribuce Slackintosh 11.0.
Nové openSUSE je zatím k dispozici jen pro architektury i386 a x86-64 a to na DVD médiu. Systém běží na novém kernelu 2.6.18 a obsahuje Glibc i Python ve verzi 2.5. Instalátor nově podporuje LVM svazky, takže můžete pohodlně instalovat na více disků naráz.
Byla aktualizována obě hlavní desktopová prostředí. GNOME na verzi 2.16.1 a KDE na build ze SVN. Pokud by jej snad chtěl někdo používat, upozorním na nefunkčnost aplikace kdesu. Chyba se projevuje například při pokusu o spuštění yast2; problém lze obejít pomocí použití su a spuštění požadované aplikace z rootovského terminálu.
Vyšla také již stabilní verze Mandrivy 2007 a jako hlavní novinka je uváděno použití AIGLX a XGL akcelerovaného kompozitního desktopu. O 1. RC verzi Mandrivy 2007 se psalo v Distribučních novinkách 1.
Slax není jen spustitelné CD s Linuxem, ale také sada scriptů, které vám velice usnadní budování vlastního LiveCD se vším, co potřebujete. O těchto skriptech pojednává 4. díl seriálu od Michala Vyskočila: LiveCD - 4 (linux live, před spuštěním systému). Distribuce je založena na Slackware a může být rozšířena pomocí modulů obsahujících spoustu programů. V současné době jich je na webu projektu 1294. Moduly jsou roztříděny do kategorií podle určení. Mohou být "připáleny" na CD, a být tak přístupné při každém startu distribuce, nebo můžete použít příkaz
uselivemod
a nahrát modul za běhu v nabootovaném systému. Další velice zajímavou funkcí je "webconfig". Umožňuje uložit na webový server autora heslem chráněnou konfiguraci a v případě dalšího bootování si ji pohodlně stáhnout a nabootovat do již zkonfigurovaného prostředí.
Jak již jsem v úvodu řekl, pro milovníky PowerPC procesorů vyšla upravená verze distribuce Slackware, která se jmenuje Slackintosh. Běží na kernelu Linux 2.6.17.13 a obsahuje KDE 3.5.4. S vydáním nové verze také končí podpora pro starší verzi 10.2, a tak je doporučeno upgradovat na verzi novou. Při upgradu se také projevuje bug v Qt. Obejít se dá tak, že Qt odinstalujete, provedete upgrade distribuce a pak Qt nainstalujete zpět.
Rychlý vývojový cyklus distribuce SabayonLinux pokračuje s čerstvou verzí 3.1. Jedná se o LiveDVD založené na distribuci Gentoo, které promění libovolný x86 počítač na výkonný desktop za méně než 5 minut. Distribuce může být také instalována na disk. Obsahuje spoustu desktopových prostředí a správců oken (KDE, GNOME, Xfce, Fluxbox) a aplikací pro desktopové použití (KOffice, OpenOffice.org, FreeNX, Amarok, Kaffeine, ...) Novou vlastností je možnost nastavit pevně požadované rozlišení. Provádí se parametrem res, například res=1024x768. Dále aktualizace ovladačů ATI a výměna kompozitního manageru Compiz Quinnstorm za Beryl, což je v podstatě totéž jen pod jiným jménem.
Alan Baghumian oznámil novou testovací verzi své distribuce Parsix. Spousta balíčků byla aktualizována z debianního testing repozitáře. Byl nasazen kernel 2.6.18 se sadou patchů a přídavných ovladačů. Distribuce podporuje zápis i čtení z NTFS oddílů pomocí ovladače ntfs3g. Plánované oficiální vydání je 15. listopadu tohoto roku, takže testujte a reportujte bugy, ať ve finální verzi nejsou.
Zrovna jste si čerstvě nainstalovali Ubuntu a zjistili jste, že si nemůžete přehrát své oblíbené skladby, které máte ve formátu MP3? Pak je tato rada určena právě vám. Z licenčních důvodů nejsou v původní instalaci Ubuntu (stejně jako u spousty dalších distribucí) obsaženy balíčky s kodeky pro přehrávání některých formátů. Proto vznikl program easyUbuntu, který vám pomůže si velice jednoduchým způsobem nainstalovat kodeky, přehrávač Flashe, Javu atd. Program sídlí na webové stránce easyubuntu.freecontrib.org. Odtud si můžete stáhnout poměrně jednoduchý program, který nainstalujete pomocí postupu uvedeného v předchozím díle. Tedy příkazem sudo dpkg -i easyubuntu.deb
, jehož výstup by měl vypadat přibližně následovně:
sudo dpkg -i easyubuntu.deb Password: Instaluji balík easyubuntu. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 152276 souborů a adresářů.) Rozbaluji easyubuntu (z easyubuntu.deb) ... Nastavuji balík easyubuntu (3.0.22-1cafuego1) ...
Nyní již jen stačí do terminálu napsat příkaz easyubuntu
. Pokud pracujete jako běžný uživatel, ještě na vás vyskočí výzva k zadání hesla. Pak si stačí vybrat, co budete potřebovat, pomocí zaškrtávacích políček. Jakmile tak učiníte, stiskněte tlačítko OK a balíčky se nainstalují.
1) Jak jsi daleko s připravovanou verzí SLAXu 5.1.8? Kdy se na ni můžeme těšit?
Měla by být hotová . V tuto chvíli se uploadují soubory na server.
Pokud během dneška a zítřka [pozn. redakce: rozhovor proběhl 8. října] nenarazím na žádnou chybu, měl by SLAX 5.1.8 vyjít příští týden.
2) Šestková řada chystá několik zajímavých novinek, mohl bys nám ty nejzajímavější představit?
S radostí. Nejvíc důležitá (a přitom pro uživatele skoro neviditelná) změna je náhrada unionfs filesystému za něco lepšího. Aufs od jednoho japonského vývojáře se zdá být tou pravou alternativou. Nabízí stabilnější běh a mnoho zajímavých vylepšení, mimo jiné podporu mmap.
Další chystaná novinka je změna kompresního algoritmu v squashfs filesystému - místo standardního gzipu bude použita LZMA komprese. Ta slibuje až o 30 % větší úsporu místa, což už koncoví uživatelé pocítí. Do SLAXu by se konečně mohly dostat ovladače tiskáren a podpora tisku obecně.
Chystají se ještě některé další novinky, náznakem se o nich dá dočíst na slax.org/todo.php.
3) Kolik lidí se na vývoji SLAXu podílí? Jsou jen z Česka nebo i ze zahraničí?
Slax vyvíjím já sám. Ale nikdy by Slax nebyl tím, čím je dnes, bez tisíců lidí z celého světa, kteří Slax používají a hlásí objevené chyby.
4) Mít kouzelnou hůlku, kterou část jádra či Linuxu bys změnil či dokončil?
Kdyby to šlo jen tak kouzlem, rád bych se zbavil problémů s squashfs+unionfs+SMP. Kombinace těchto dvou filesystémů spolu s víceprocesorovým počítačem dělá potíže (asi někde na úrovni zamykání souborů). Je to důvod, proč je Slax 5 v tuto chvíli k dispozici pouze s non-SMP jádrem (na počítačích s více procesory využije jen jeden procesor). Aufs se v této kombinaci chová stejně jako unionfs, nicméně jsem v kontaktu s jeho vývojářem, tak snad se mu podaří něco vymyslet :-).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
PLF ubuntu shutting down The PLF Ubuntu project is shutting down, due to lack of time of its maintainers. New volonteers are welcome.http://plf.zarb.org/
Myslim si, ze by si tak superduper uzivatsky privetiva distribuce jako je Ubuntu mela uvedomit, ze uzivatel posloucha furt kecy jak je linux super ze je uz na zakladnim instalacnim mediu kupa aplikaci a kdyz se konecne rozhoupe to zkusit, nejdou mu prehrat ani trapne mp3.To nejde ani ve Fedoře, ani v OpenSUSE. Je jasné, proč tomu tak je, a jak si s tím rychle a jednoduše poradit a pak už to funguje pořád.