Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mám obecně raději jednoduché a účelné věci. Když se něco moc hýbe a bliká, většinou to používám jen nerad. Tohle je ovšem výjimka potvrzující pravidlo. Rozhýbejte své LILO!
Možná už řada z vás používá Grub nebo jiný zavaděč. Pokud byste ale rádi používali dál své oblíbené LILO, ale rádi byste ho nějak ozvláštnili, můžete zkusit (jako já) animované bootovací obrazovky.
K čemu je to dobré? A proč by vlastně všechno mělo být k něčemu dobré. Tohle je dostatečná blbůstka na to, aby to bylo zajímavé samo o sobě. Tak.
LILO už poměrně dlouho umí místo klasického textu při startu nabídnout hezký obrázek s grafickou volbou. Na tom není nic zvláštního a používá to snad každá klikací distribuce. U SUSE šli ale ještě dál a opatchovali zavaděč tak, aby uměl obrazovku i rozhýbat. A nejen to.
Postup, který zde uvedu, jsem zkoušel úspěšně na několika počítačích, včetně svých dvou notebooků a desktopu. Nikdy jsem nezaznamenal nejmenší problém, ale přesto: Pracujeme se zavaděčem systému, takže doporučuji udělat si startovací disketu případně mít po ruce záchranné CD.
Základem je navštívit stránku projektu a omrknout co a jak. Pokud se vám nechce, můžete rovnou stáhnout předvytvořený balíček pro Slackware 8.0 (700KB). Že nemáte Slackware 8.0? Ale to vůbec nevadí. Je to jen obyčejný tarball a my z něj budeme potřebovat jen pár věcí, které si vytáhneme ručně.
Soubor si někam zkopírujeme a pak jej rozbalíme
# tar -xzf lilo-22.3.2.51-i586-1.tgz
Uvnitř najdeme několik adresářů, které samozřejmě korespondují s uspořádáním
disku (balíček se běžně rozbaluje do struktury zmíněného Slackware). V
podadresáři sbin
najdeme nejdůležitější soubor, kterým
je samotné
lilo
. Doporučuji jej zkopírovat do systémového /sbin
třeba s názvem anililo
, abychom si nepřepsali originální
distribuční soubor.
V dalším adresáři, kterým je usr/share/lilo-bootscreens
se
nacházejí čtyři soubory. Uvnitř jsou uloženy popisy jednotlivých animovaných
obrazovek. Tyto soubory si zkopírujte třeba do /boot
.
Tím jsme "nainstalovali" vše potřebné a můžeme se pustit do konfigurace. Máme dvě možnosti. Buď zeditujeme standardní konfigurační soubor, nebo si uděláme kopii, kterou pak podstrčíme nové verzi LILO. Ovšem to pak musíme každou změnu dělat v obou souborech, což je zbytečné, takže si uděláme zálohu
# cp /etc/lilo.conf /etc/lilo.conf.old
Pak editujeme /etc/lilo.conf
a připíšeme do něj na začátek pár
řádek:
message = /boot/penguins.boot
prompt
První řádek zavede animaci z uvedeného souboru a druhý vynutí její zobrazení (v každém případě se ukáže).
No a nakonec stačí spustit naše
# anililo
A pokud se neobjevila žádná chybová hláška, můžeme vesele rebootovat a kochat se novou startovací nabídkou, kterou nám budou všichni závidět.
V základní sadě jsou čtyři různé soubory s animacemi:
Můžete ještě vyzkoušet originální SUSE logo, které bylo dodáváno v distribuci (SUSE 7.3). Bohužel je z neznámých důvodů statické.
Nic vám ale nebrání udělat si vlastní animace. Postup je popsán na stránce projektu. Není to nic extra těžkého. Pokud vyrobíte něco hezkého, podělte se o odkaz v diskusi.
Zdrojáky, dokumentaci a další drobnůstky můžete najít v archivu SUSE.
Děkuji Aničce za odborné SUSE rady a link na archivní FTP.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ale nech si kazdy pouziva co chce, rozmyslat zacne az ked sa popali.