Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - 5. 3. 2015: Správa paměti - selhání není možnostíStav vydání jádra. Citáty týdne. Správa paměti - selhání není možností.
Jaderné noviny - 12. 3. 2015: Pokrok v perzistentní pamětiStav vydání jádra. Citáty týdne. Pokrok v perzistentní paměti.
Nest představil domácí linuxovou kamerku a cloudovou službuSpolečnost Nest Labs minulý týden představila novou domácí bezpečnostní kamerku Nest Cam spolu s doprovodnou cloudovou analytickou službou spolu a druhou generaci detektoru kouře. Pojďme se na ně podívat blíže.
Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půlPáté vydání následníka již zesnulých distribucí Mandrakelinux a Mandriva přináší trošku konzervativnější složení softwaru, což je v mnoha ohledech naopak kladem. Pojďte se podívat, jak Mageia 5 vypadá a co nabízí.
Zettaly začal prodávat all-in-one hudební systém s AndroidemAmerický startup Zettaly začal oficiálně prodávat své kombo reproduktorů a tabletu, které běží na operačním systému Android. Zettaly představilo své zařízení s názvem Avy, které je zajímavou kombinací tabletu a dvou velkých reproduktorů, na letošním veletrhu CES.
HW novinky: GeForce GTX 950 (Ti) se pomalu blížíVedle plánovaných mainstreamových GeForce si dnes povíme bližší informace též o chystané čtvrté generaci rozhraní PCI Express 4.0, dokončeném převzetí továren IBM firmou GlobalFoundries, 20nm výrobě GDDR5 čipů u Micronu a také nejnovější ISOCELL technologii, kterou Samsung vypouští do smartphonů.
Byla vydána první alfa verze Ubuntu 15.10 s kódovým názvem Wily Werewolf. Ke stažení jsou obrazy Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Kylin a Ubuntu Cloud.
Bylo uvolněno video z konference Confused Coder #3 (zprávička), kde Juraj Blichár a Vlado Pittner z Lighting Beetle ukázali základy tvorby dobrého UX při použití Living Style Guide.
Vyjasnili ako vytvoriť styleguides v ľubovoľnom štádiu projektu, prečo je výhodné ich mať už v skorých štádiách a koľko času môžeme pomocou nich ušetriť pri vývoji. Okrem toho ukázali reálne styleguides z praxe a časté chyby, ktorým sa dá pomocou nich vyhnúť.
Oblíbený plugin pro diskusní fóra Tapatalk, který spolu s klientskou aplikací pro mobilní telefony ulehčuje čtení a přispívání do diskusí na mobilních zařízeních, bez vědomí správců serveru odesílá data o uživatelích diskusních fór na servery Tapatalku. Jedná se např. o uživatelská jména a emailové adresy. Emailové adresy také využívá k rozesílání nevyžádaných emailů registrovaným uživatelům fóra, dokonce i těm, co mobilní aplikaci Tapatalk vůbec nepoužívají.
Na problém upozorňuje server heise online. Spamu si povšimli např. správci fóra hardwareluxx.de. Podporu pro Tapatalk vypnuli také administrátoři fóra freevps.us.
Dle vyjádření autorů Tapatalk slouží tato nová "funkce" k implementaci upozornění na populární diskuse (Trending Email Program) a je ve výchozím stavu aktivní u všech diskusních fór aktivovaných u Tapatalku po 11. červnu 2014. Kromě nastavení v dashboardu pro správu ji lze deaktivovat přímo v souboru mobiquo/config/config.php nastavením proměnné allow_trending na hodnotu 0.
Na problém a naprostou nevhodnost opt-out modelu si podle všeho stěžovali zákazníci Tapatalku již v listopadu 2014, jejich připomínky však zjevně nepadly na úrodnou půdu.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi autoritativního DNS serveru Knot DNS. Mezi nejdůležitější novinky verze 2.0 patří především nové konfigurační schéma založené na formátu YAML a nová implementace DNSSECu se základní podporou podepisování postavenou na KASP (Key and Signature Policy). Podrobnější informace jsou k dispozici v e-mailové konferenci.
Tým openSUSE pracuje na zcela novém vydání linuxové distribuce openSUSE. Pracovní název vydání je openSUSE: 42 a bude založeno na zdrojových kódech SUSE Linux Enterprise. Představeno by mělo být na konferenci SUSECon konané ve dnech 2. až 6. listopadu v Amsterdamu.
Bylo uvolněno sedmé číslo časopisu Linux Voice z loňského října. K dispozici je jak jedno velké PDF o 116 stranách (95 MB), PDF jednotlivých článků a ePub ve vysokém rozlišení (89 MB).
Unity Technologies má v plánu (roadmap) vydat Unity Editor pro Linux. Počítačové hry postavené nad multiplatformním herním enginem Unity pak bude možné nejenom hrát, ale také vyvíjet na Linuxu. Na'Tosha Bard se v příspěvku na svém blogu věnuje problémům při portaci Unity Editoru na Linux a zdůrazňuje, co se mělo udělat jinak.
V pátek skončil v Bostonu Red Hat Summit 2015 (zprávička). Videozáznamy vybraných přednášek jsou k dispozici na kanálu YouTube Red Hat Summit. Další informace na blogu věnovanému summitu. Libby Levi, grafik Red Hatu, shrnul pět hlavních přednášek v kresbách: Join Craig Muzilla, Jim Whitehurst, Paul Cormier, Jane Circle a Marco Bill-Peter.
Vyšlo pětatřicáté číslo anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. V době, kdy řada odborných papírových časopisů končí a maximálně pokračují digitálně, se nadace Raspberry Pi rozhodla od příštího čísla vydávat vedle digitálních verzí také papírový časopis. Na stánku by měl stát 5,99 £.
V lednu bylo rozhodnuto (zprávička), že dnešní noc (z 30. června na 1. července) bude o tzv. přestupnou sekundu delší. V roce 2012 měla řada systémů s přestupnou sekundou vážné problémy (zprávička). Bude to po 3 letech lepší?
Po 9 měsících od vydání verze 2014.1 (zprávička) vyšla OpenMandriva Lx 2014.2 s kódovým názvem Scion. Nejnovější OpenMandriva přináší lepší podporu UEFI, Linux 3.18.16 (nrjQL), Xorg 1.15.2, Mesa 10.4.7, KDE 4.14.3, LibreOffice 4.4.3 nebo Firefox 38. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Přijďte si s námi hrát s Open Hardware hračkami jako Arduino a Raspberry Pi, kreativitě se meze nekladou. Místo se zde najde jak pro software vývojáře, tak i pro ty, co programováním nevládnou.
Máme připraveno několik projektů, na kterých se bude pracovat, ale neváhejte a přijďte s vlastním projektem. Práce budou probíhat v týmech 2+ lidí. Doporučujeme vzít si materiál a nástroje s sebou, něco máme připraveno, ale nevíme, zda to bude dostačovat. Akce se uskuteční 2.7.2015 v 18:00 v plzeňském DEPO2015. Více informací na stránce akce :Byl vydán Linux Mint 17.2 s kódovým názvem Rafaela. Linux Mint 17.2 vychází 2 týdny po vydání RC verze (zprávička) a 7 měsíců po vydání Linux Mintu 17.1 s kódovým názvem Rebecca (zprávička). Jedná se o LTS vydání. Linux Mint 17.2 bude podporován až do roku 2019. Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 17.2 s prostředím Cinnamon a druhé o vydání Linux Mintu 17.2 s prostředím MATE. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE).
Christian Schaller představuje na svém blogu projekt Pinos (cgit). Zjednodušeně by se mělo jednat o PulseAudio pro video. Původní název projektu byl PulseVideo (přejmenování). Pinos by měl usnadnit přepínání mezi kamerami v aplikacích, umožnit mixování různých video vstupů nebo použití jedné kamery současně v několika aplikacích. [Phoronix]
Amazon na svém blogu věnovaném počítačové bezpečnosti představil knihovnu s2n (GitHub). Jedná se o open-source implementaci TLS (Transport Layer Security) uvolněnou pod licencí Apache. Zdrojové kódy knihovny s2n mají jenom něco málo přes 6000 řádků. Knihovna OpenSSL má přes 500000 řádků a samotná implementace TLS má minimálně 70000 řádků. [LWN.net]
Po více než šesti měsících od vydání verze 5.4.0 (zprávička) byla vydána verze 5.5.0 multiplatformního frameworku Qt. Z novinek lze zmínit například rozšíření 3D API díky novým modulům Qt Canvas 3D a Qt3D. Současně byl vydán Qt Creator ve verzi 3.4.2. Představení nových vlastností na YouTube.
Na blogu nadace Raspberry Pi je představena fotopast s Raspberry Pi. Jedná se o projekt zájmového sdružení Naturebytes. Do 25. července lze fotopast koupit na Kickstarteru a tím projekt podpořit. Kompletní fotopast přijde na 95 £.
Byl vydán Blender 2.75. Blender Foundation spolu s online vývojářskou komunitou představují nejnovější vlastnosti. Řada novinek je výsledkem projektu Gooseberry (zprávička). Demonstrace nových vlastností na oficiálních videích.
Edice CZ.NIC rozšiřuje svou řadu odborných publikací s volnou licencí o nový přírůstek. Tentokrát se jedná o knihu Ponořme se do HTML5 (v originále Dive Into HTML5), jejímž autorem je známý odborník Mark Pilgrim. Elektronická verze knihy je opět k dispozici zdarma. Příznivci fyzických knih mají možnost objednat si titul za 335 korun, v případě objednání přes protokol IPv6 za 285 korun.
V knižní edici CZ.NIC zatím vyšly publikace IPv6 (Pavel Satrapa), Pro Git (Scott Chacon), Ponořme se do Python(u) 3 (Mark Pilgrim), Báječný svět elektronického podpisu (Jiří Peterka), Tvorba open source softwaru (Karl Fogel), Internet jako objekt práva (Ján Matejka), Buď pánem svého prostoru (Linda McCarthy, Denise Weldon-Siviy) a LibreOffice Writter (Vlastimil Ott). Knihy vychází v tištěné i elektronické podobě. Více na internetové adrese http://knihy.nic.cz.Na Slashdotu byl vydán rozhovor s Linusem Torvaldsem. Stejně jako před třemi lety Linus Torvalds odpovídá na vybrané otázky čtenářů Slashdotu. Letos jsou otázky věnovány například Torvaldsově produktivitě, systému init, společnosti Valve, RTLinuxu nebo i funkcionálnímu programování.
Google před dvěma týdny v příspěvku na svém blogu věnovaném výzkumu popsal, jak učí své neuronové sítě rozpoznávat, co je na obrázcích, a že proces rozpoznávání lze obrátit a říct neuronové síti, že na obrázku je například banán a ať ho na obrázku nalezne a dokreslí. Začala vznikat zajímavá "umělecká" díla. Včera Google uvolnil zdrojové kódy (deepdream) pro generování těchto "uměleckých" děl.
S mírným zpožděním byl vydán Mozilla Firefox 39.0. Z novinek lze zmínit například možnost pozvání lidí na sociální síti ke konverzaci službou Firefox Hello. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Na Fedora.cz vyšel článek Hexa editory a další nástroje pro práci s binárními soubory. Pavel Tišnovský se v něm zabývá popisem nástrojů určených pro prohlížení a případnou editaci binárních souborů. Tyto nástroje mohou svým uživatelům nabízet různá rozhraní, ovšem významné místo zde náleží takzvaným hexa prohlížečům a hexa editorům.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Vyber adaptera pre Pico PSU 80w | 7 | včera 20:04 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Sqlite3 & Python: jak zkombinovat data ze tri tabulek | 5 | 30.6. 14:13 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - kontrola mezer v řetězci | 18 | 29.6. 10:18 |
Vysvětlení kódu v Pythonu | 6 | 29.6. 07:41 |
Python - jak zalomit radek pri urcitem poctu znaku? | 2 | 2.7. 18:37 |
SED - Přidání znaku na konec NEprázdného řádku | 5 | 1.7. 13:48 |
Optimalizace awk/sed | 3 | včera 19:54 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Omezení smtp a imap na jedinečné subdomény | 11 | 29.6. 13:16 |
xinit nova instance pri startu nedovoli nastartovat instanci :0 | 7 | včera 16:56 |
Boot ubuntu/debian z usb | 18 | včera 23:07 |
Smazání adresářů starších 14 dnů | 1 | 29.6. 08:42 |
ZFS, VMFS, SNAPSHOT to USB | 5 | 1.7. 06:15 |
Instalace WOrdpressu z debian balíčku | 4 | 30.6. 12:59 |
Raid pole - blikání HDD LED | 6 | 29.6. 21:54 |
iptables - port forwarding - connection refused | 10 | včera 09:04 |
logování automountu | 2 | 1.7. 10:45 |
PHP: Suhosin nefunguje po updatu Linuxu | 2 | 1.7. 06:51 |
Camera error po pripojeni telefonu s Androidem | 1 | 1.7. 12:35 |
Prosba o radu: Jaky CMS pro chraneny obsah? | 5 | 2.7. 13:16 |
IPV6 problém | 27 | včera 20:04 |
Presmerovanie internetu z WIFI do Ethernetu | 3 | 2.7. 10:04 |
ovirt: import VM | 0 | 2.7. 09:22 |
Raspberry USB zvukovka | 5 | 2.7. 22:59 |
Přenos btrfs partišny včetně snapshotů | 4 | 2.7. 18:02 |
XenServer - NAT | 2 | včera 14:46 |
Mate osetrenou prestupnou sekundu ? | 3 | včera 19:43 |
Problemy s Rafčou | 2 | včera 22:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: