abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 739 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    17.1.2006 14:27 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Myslím si, že to nemá cenu. Většině uživatelů Windows nevadí, že mají zastaralý operační systém a prohlížeč. Jak že je to starý systém? Čtyři roky? Pět? Aspoň že jsou ty záplaty.
    David Watzke avatar 17.1.2006 15:13 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Záplaty? To nejsou záplaty, ale "záplaty". Viz Sněhurka-a-sedm-trpaslíků-0.1.patch... LOL.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    17.1.2006 15:34 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jejich kvalitu posuzovat nechci. Poslední záplatou, kterou jsem kdy do Windows instaloval, byl SP6 pro WinNT 4.0.
    David Watzke avatar 17.1.2006 15:58 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já SP2 pro Windows XP, pomocí AutoUpdate. To byla lest...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Heron avatar 17.1.2006 18:32 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já jsem myslím zažil i nějaký update pro Windows Server 2003 (moc dobrý systém).
    David Watzke avatar 17.1.2006 19:22 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    No vidíš, po tom updatu XP už nebyly moc dobrý systém. Po startu IE to najednou začlo všelijak blbnout a zešílel jeden z (šesti?) procesů svchost.exe a pořád si bral většinu CPU time. Potom ten dotěrnej firewall. Bylo toho ale víc. Prostě humus.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Heron avatar 17.1.2006 19:40 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    No jak jsem někde psal: Já jsem prostě ujetej na serverové OS. Na NT4,0 jsem si hověl několik let. XP jsou asi nejhorší NT systém, který jsem musel používat (NT věci jsou kdesi schované a celkově se to chová divně -- programy odložené na lištu (tj na pozadí) se o dost zpomalí). Windows Server 2003 mi připomněli dobu NT4,0... Chování podle očekávání, priority procesů skutečně fungovaly, dobrá práce s pamětí... Už více než rok mám linux...

    Před měsícem jsem si dal smp jádro (i když mám jeden procesor) a taky se (subjektivně), chová líp, než nosmp (mám pocit, že mnohem lépe přepíná mezi procesy a má zapnuté IO-APIC).
    17.1.2006 20:44 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ad ty "odložené" programy - na to má Windows XP jestli se nepletu 2 profily - něco jako Server a Desktop, které by se měly lišit právě v prioritách programů běžících na pozadí a na "popředí". (Ovšem nemohu z vlastní zkušenosti říct, jak moc to ovlivní běh systému.)
    Heron avatar 17.1.2006 20:57 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jo, to vím. A taky jinak zachází s paměti (swapem). Ale Server 2003 to prostě není.
    17.1.2006 16:30 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jedinou rozumnou cestu k tomu podle mě zvolili tvůrci Ubuntu. Na každou činnost vybrali jednu aplikaci kterou do distra dali. Kdo chce jinou, má později možnost si ji doinstalovat. Na co by do toho dávali nevím kolik přehrávačů multimédií s kolikrát tak šíleným názvem (XMMS), že to člověka ani netrkne, že jde vlastně o přehrávač. BFU asi taky neskáče nadšením z toho že se každá aplikace v linuxu ovládá jinak, že jsou jinak klávesové zkratky atd. O tom že ty aplikace vypadají jinak se asi nemusíme ani bavit. To víme všichni.
    17.1.2006 16:36 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jedinou rozumnou cestu
    To predsa nemoze byť problém vytvoriť rpm zoznamy, kde sa nainštaluje len to, čo je v danom zozname.
    Napr.:
    [ ] multimédiá podľa miša ;-)
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 16:37 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    XMMS = X MultiMedia System? To se dá poplést snad jen s přehrávačem filmů. A i to možná XMMS s nějakým modulem umí.

    A pokud by se z níže uvedeného úryvku vypustilo v linuxu, bylo by to hned lepší.
    BFU asi taky neskáče nadšením z toho že se každá aplikace v linuxu ovládá jinak, že jsou jinak klávesové zkratky atd. O tom že ty aplikace vypadají jinak se asi nemusíme ani bavit. To víme všichni.
    17.1.2006 17:01 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jistě. To bude hned každému začátečníkovi hrozně srozumitelné a jasnější než slunce.
    17.1.2006 17:05 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jasnejšie než MS WMP? ;-)
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 20:50 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jenomže on je rozdíl, zda je všude napsáno "Windows Media Player", nebo je všude "XMMS" a někde v koutě nápovědy se smutně krčí X Multi Media System (fuj, jak tyto programy nemám rád).
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.1.2006 18:13 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ano, přejmenujme Firefox na Super Internet Browser, KGet na Ultra Download Accelerator, AmaroK na Linux Music Player, Kopete na Linux Messenger...

    Ani nevíte, jak jsem vděčný, že jsem takovým názvům utekl. Na Unixu/Linuxu se aplikacím dávají skutečná jména, ne jen nekonečná chvála, co to (ne)dokáže...
    Pavel Stárek avatar 18.1.2006 20:04 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ano, přejmenujme Firefox na Super Internet Browser, KGet na Ultra Download Accelerator, AmaroK na Linux Music Player, Kopete na Linux Messenger...
    A ještě bych dodal XMMS na LinAMP, aby to bylo komplet :-)
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.1.2006 18:10 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    O tom že ty aplikace vypadají jinak se asi nemusíme ani bavit.
    Mluvíte o Windows, že? Na Linuxu máte GTK+ a QT, zbytek se příliš často nevyskytujete. Ve Windows má každá třetí aplikace svojí miliardu skinů...škoda mluvit.
    Daniel Kvasnička ml. avatar 17.1.2006 21:38 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Kdo chce jinou, má později možnost si ji doinstalovat.
    akorat to ma jednu chybu ;-) Kdo tu defaultni ubunti nechce, nema moznost si ji odinstalovat... zkus napsat sudo apt-get remove sound-juicer a koukej, co ti to povi, ze se vsechno odinstaluje :-)
    FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
    18.1.2006 01:04 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Zkusil jsem to v aptitude a kupodivu nic dalšího to nechtělo... Možná to bude tím, že ubuntu-desktop mám nainstalovaný pouze během velkých upgradů.
    17.1.2006 14:32 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já si hlavně nejsem jistý, jestli Linux potřebuje být konkurencí Windows.

    Podle mého je potřeba zajistit hlavně a především komunikační standardy - obecně podporované otevřené a standardizované formáty a protokoly, které zajistí, že kdokoli může komunikovat a posílat informace komukoli tak, aby si to ten příjemce taky dokázal přečíst/prohlédnout/poslechnout. To není v zájmu jen linuxové komunity, ale všech uživatelů IT.

    Pokud bude tohle fungovat, tak je mi celkem buřt, že všichni kolem mně používají něco jiného, stejně jako jim bude jedno, že já používám něco jiného, než oni. Že já to používám proto, že mi to vyhovuje a oni proto, že nic lepšího neznají, už je vedlejší záležitost. Operační systém je prostě nástroj, ne účel.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    18.1.2006 00:13 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    No jo, ale jak ty obecne podporovane a otevrene komunikacni standardy zajistit? Cim vic bude Windows svet "tim jedinym moznym svetem", tim min se nekdo bude starat o nejakou otevrenost komunikacnich standardu.

    Cili - souhlasil bych zcela s vasim pripsevkem. Problem je, ze aby bylo mozne zajistit to, co si v nem prejete, je IMO nezbytne nutne, aby Linux (nebo neco jineho) byl skutecnou konkurenci Windows s dostatecnym trznim podilem na to, aby mohl generovat ucinny tlak na vytvareni standardu. Schopnost konkurovat Windows zde tedy take neni samoucelem, ale prostredkem, jak dosahnout cile.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    18.1.2006 01:56 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Snažil jsem se říct, že nemá smysl rvát se o každého jednoho uživatele Windows. Ono asi bude záležet na tom, jak konkrétně si představíme pojem konkurence, a to bysme asi začali dost slovíčkařit, takže v tomhle směru raději dost, protože bysme se stejně nedohodli, i když budeme myslet totéž.

    Ale k těm otevřeným formátům - obecně rozšířené otevřené formáty nejsou jen v zájmu Linuxu, ale i všech uživatelů ostatních systémů, a to včetně Windows! Právě proto tlak na otevřenost standardů nebude úměrný důležitosti Linuxu (i když je samozřejmé, že důležitost Linxu svůj vliv mít bude).

    To, že někdo používá Windows přeci ještě nutně neznamená, že považuje DOC za jediný-a-nepřekonatelný formát textového dokumentu. I ve světě Windows jsou lidi, kteří odmítají závislost na jednom subjektu, který má moc rozhodovat o obecně používaném formátu.

    Prostě každý rozumný člověk, pokud mu někdo vysvětlí, proč je dostupnost otevřených standardů důležitá, ji bude alespoň pasivně vyžadovat a v rámci existujících možností využívat bez ohledu na software, který používá. Samotný software si pak vybere podle toho, v čem mu samotný SW vyhovuje ("jsem zvyklý na M$ Office, peníze na novou licenci mám, tak OK, protože ten, co má OpenOffice, po mě všechno přečte, a já zase po něm").

    K růstu - stojím si za svým. Nepopírám, že více uživatelů je plus, ale nemyslím, že je potřeba každý jeden. Rozhodně ne dnes, kdy ještě nebyl obecně pochopen rozdíl mezi správcem a uživatelem počítače a na správce si pak hraje kdekdo. Windows se vydaly vstříc takovým lidem a podle toho to taky vypadá.

    Tedy - více uživatelů Linuxu prospěje, ale není to to jediné, co Linux potřebuje za každou cenu.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    18.1.2006 11:04 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Myslim, ze si vcelku rozumime. Ale jen bych podotknul, ze ani osviceni uzivatele Windows nebudou motivovani k volani po otevrenych protokolech, pokud zde nebude urcita masa lidi, se kterymi nebude mozne komunikovat proprietalnimi MS formaty. Jiste, mozna se najde par takovych, kteri uvazuji do budoucnosti a boji se zavislosti na jdedne firme. Ale kolik takovych je? A jaky budou mit asi vliv? IMHO aby se vytvoril ucinny tlak na zavadeni otevrenych formatu, je nutna urcita realna diverzita na trhu OS, tzn. urcita dostatecne znatelna masa uzivatelu alternaticnich OS. To jen tak na okraj.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    18.1.2006 13:09 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jak jsem napsal, důležitost Linuxu (míněna důležitost na trhu), resp. obecně ta diverzita trhu, bude hrát významnou roli při prosazování standardů, ale vliv budou mít i další faktory týkající se právě uživatelů Windows, které jsou třeba dnes ještě celkem bezvýznamné.

    1. Jeden z těch faktorů může být používání alternativního softu používaného na Windows - uživatel OpenOffice (pokud mu někdo vysvětlí důležitost otevřenosti, jak jsem o tom psal výše) určitě nepřivítá s jásotem rozhodnutí, že oficiální standard pro komunikaci se státní správou jsou formáty M$ Office 2008.

    2. Druhým faktorem bude boj se SW pirátstvím. Čím víc budou uživatelé nuceni, aby za SW platili licence odpovídající způsobu, jakým ten software používají, tím víc budou muset přemýšlet, jestli se jim ty výdaje rentují a jestli není jiná alternativa. Z těch alternativ si mnoho uživatelů vybere a dál pro ně platí bod 1. Tohle ale samozřejmě stojí na tom, že za přepálené Office zaplatíte nejen 30,- Kč sousedovi, ale s pravděpodobností, která se neblíží nule, také nějaké odškodnění Microsoftu a pokutu státu, s tím, že si pak stejně budete muset koupit originál (nedělám si iluze o tom, že by se podařilo technicky znemožnit používání nelegálního SW, proto to nezmiňuji).

    3. Další faktor, který mě teď napadá, je umělá nekompatibilita s předchozími verzemi, kterou M$ nutí uživatele starých verzí Office k nákupu novějších. To znamená, že i uživatel, který má legální Office, se dostává do situace podle druhého bodu.

    Navíc, Win uživatelé např. toho OpenOffice, ale i 602Office a dalších, i placených, přibývají i díky tomu, že tyto balíky jsou menší a "čistší" - neudělají v systému takový "bordel" (ten bordel je sice těžko definovatelný, ale nakolik můžu soudit, "moc velký bordel" je obvykle stav, kdy je potřeba přeinstalovat systém).

    Prostě je potřeba se soustředit i na související problémy odděleně, protože nejsou tak bezvýznamné, jak se může zdát.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    19.1.2006 09:45 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Dobre doplneni.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    Valoun avatar 17.1.2006 14:45 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Mylis, se protoze predpokladas, co vsechno bezny uzivatel chce a co umi. Jenze uzivatel

    1.) I kdyz ma celou plochu prazdnou a na ni jedinou ikonku (plne nakonfigurovaneho) Thunderbirdu nazvanou Email, tak se shani po exploreru, aby se dostal na email pres webmail.

    2.) Kdyz odchazi od pocitacem, tak se ani neodhlasi (proc taky, ten po nem to kdyztak udela za nej, ne?).

    3.) Nerozezna technicky rozdil mezi mailovym klientem a webmailem.

    4.) U dialogu typu "Pri startu seklhala sluzba XXX", s jedinym tlacitkem OK, se te pta, co ma zvolit. Pokud nejsi nablizku, odsune mysi dialog do rohu.

    5.) Emaily posila napsane we wordu poslane pres webmail, bez uvedeno predmetu (pripadne s automatickym Re:)

    6.) Nedokazi popsat rozdil mezi "stahnout" a "otevrit" soubor.

    atd. atd. atd. To byly jen priklady z prostredi emailu, a desktopu (vubec nezalezi zda ma uzivatel Windows nebo Gnome). Koukam na to dnes a denne. Neverim, ze existuje prostredi, ktere by bylo pripravene na takoveto lidi.
    17.1.2006 15:56 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Co máš proti webmailu? ;)
    17.1.2006 16:11 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Pokud vím, většina z nich nepodporuje šifrování a je třeba si vypomáhat pomocí gpg -a či něčeho podobného.
    17.1.2006 21:26 walley walleyovic | skóre: 4 | blog: walley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    uzivatel take chce ikony, na plose, spousty ikon na plose, cim vic tim lip pokud mozno celou plochu zaplnenou ikonami, pokud by byl zpusob jak dostat na plochu vic ikon nez se tam fyzicky vleze uzivatel by jej rozhodne pouzil a byl by v sedmem nebi ....
    17.1.2006 14:51 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Takže iným distribúciám sa rozumieť nedá?
    Nemali by sa všetky zrušiť?
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 15:19 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    Rozhodně to nebylo myšlené jako například kritika Gentoo. Těmi jinými distribucemi jsem myslel některé jiné, nikoliv všechny jiné. To, že na Slackwaru se člověk ve většině případů dozví víc a snadněji než na Mandrivě snad uznáváte.

    17.1.2006 15:39 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ani veľmi nie. Myslim že je to otázka prístupu.
    A na "superklikátkach" nevidím nič zlé (vysvetlím ako to myslím ;-)). V konečnom dôsledku aj tie pracujú s tými istými súbormi, ako "vi".
    Chcem tým povedať len toľko, že ak tomu niekto nerozumie / nechce rozumieť, tak len tým že zmení konfigurák (copy&paste z webu) namiesto kliknutia, o tom sa nedá povedať, žeby tomu viac rozumel.
    Mandrivu nepoužívam - neviem posúdiť, ale čo sa týka gentoo, poznám ten pocit, keď som si po inštalácii myslel, ako všetkému rozumiem len preto, že som si všetko musel rozbehať ručne.
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    hajma avatar 17.1.2006 15:50 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    No, na Mandrivě aspoň nastavím spoustu věcí bez nutnosti koukat hodinu do manuálu. A pokud to nefunguje, tak se mi stejně ukazuje, co se to zrovna pokouší dělat, takže si to když bude třeba můžu taky rozpitvat ručně.
    21 promarněných znaků
    17.1.2006 18:36 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    To, že na Slackwaru se člověk ve většině případů dozví víc a snadněji než na Mandrivě snad uznáváte.

    Já ne. Kdysi jsem si to myslel, ale už jsem z toho vyrostl.

    17.1.2006 15:00 pos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Hmm. Az bude Linux jako Windows, asi si koupim Windows, pac nejlepsi je original:-)
    17.1.2006 15:01 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Milý pokus. Ale pár poznámek:

    Ačkoliv příznivci svobodného softwaru tvrdí, že Linux (myšleno nyní i nadále GNU/Linux je na desktop již připraven,

    Je mi líto, ale ani "GNU/Linux" není dostatečně konkrétní pojem, aby se používal v tomto kontextu (tj. má-li označovat konkrétní operační systém, který si uživatel instaluje "na desktop"). GNU/Linux je souhrnný pojem, který vyžaduje interpretaci: buď je to jedna konkrétní distribuce GNU/Linuxu, nebo jsou to některé konkrétní distribuce GNU/Linuxu, nebo jsou to všechny konkrétní distribuce GNU/Linuxu.

    V prvním případě se dá argumentovat, jestliže uvedete onu popisovanou distribuci, která není připravena na desktop, v případech ostatních jde pouze o váš dojem, který popírají nejen nabízená a praktikovaná firemní řešení, ale nakonec i většina čtenářů ABCLinuxu (a já, který používám "GNU/Linux", tedy distribuce Gentoo Linux a Arch Linux, na desktopu spokojeně již několik let).

    Že jsou tyhle obecné řeči o "Linuxu" i "GNU/Linuxu" jako o konkrétním operačním systému podle mě "góly do vlastní branky" jsem popsal v mém posledním blogu.

    (Sice jsem taky psal, že se pojmově neujasněných flamewarů typu "připravenost Linuxu" nebudu účastnit, ale nedá mi to, když čtu pokus o zásadní analýzu. Taky nesouhlasím s těmi, kdo tvrdí, že je jedno, jak se o čem mluví. Není to jedno, protože to přesně vytváří "image", na kterou si příznivci "linuxu" stěžují.)

    Následovně ocitují další místa, která by podle mě měla být pojmově jasnější, abyste také nepřispíval k iluzím o "Linuxu" jako konkrétním operačním systému. Což velmi nechává stranou velkou výhodu operačních systémů na bázi GNU/Linuxu, jejich vzájemnou podobu a společné ovládání, a naopak nepatřičně zavádí zdánlivou nevýhodu "Linuxu": údajnou "roztříštěnost a nejednotnost" (myšleno distribucí). Tím spíše, že navzdory těmto obecným řečem popisujete dále konkrétní problematiku konkrétních distribucí.

    Tedy, zkuste upřesnit, co míníte slovem "Linux" v těchto větách:

    Pomineme-li ty, co o Linuxu nikdy neslyšeli

    Možná je problém v tom, že se Linux snaží tvářit až příliš desktopově - uživatel tak získá dojem, že Linuxem se lze proklikat stejně jako Windows

    celkově však Linuxu snaha ukazovat extrémní desktopovost spíše škodí. Nemluvě o tom, že některé screenshoty Linuxu pro uživatele nevypadají příliš lákavě.

    Pokud má být Linux opravdová konkurence Windows,
    17.1.2006 17:15 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Pomineme-li ty, co o Linuxu nikdy neslyšeli
    Pokud má být Linux opravdová konkurence Windows,

    Linux = jakákoliv distribuce s Linuxovým jádrem, která se skládá z jádra operačního systému, jisté množiny základních nástrojů z projektu GNU a dalších distribučně specifických záležitostí.

    Možná je problém v tom, že se Linux snaží tvářit až příliš desktopově - uživatel tak získá dojem, že Linuxem se lze proklikat stejně jako Windows
    celkově však Linuxu snaha ukazovat extrémní desktopovost spíše škodí. Nemluvě o tom, že některé screenshoty Linuxu pro uživatele nevypadají příliš lákavě.

    Linux = některé klikací distribuce orientované zejména na začátečníky.

    17.1.2006 17:37 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    Pokud ještě potřebujete vědět, jak se jmenují některé z těch klikacích distribucí orientovaných zejména na začátečníky, pak v mém podání jde o Mandrake Linux/Mandrakelinux/Mandriva, Fedora Core x a Ubuntu.

    Z těchto uvedených se mi nejvíce zamlouvá Ubuntu, ačkoliv má stále na čem pracovat.

    17.1.2006 15:12 Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | skóre: 16 | blog: Nevěřící | Dolní Bousov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Už chápu proč velká část uživatelů a propagátorů Linuxu nemá rádo Windows. Je to z toho důvodu, že mu nerozumí, nechápou systém configurace, registrů, ... a jsou spokojeni s tím jednoduchým co mají. Je škoda, že spousta protestních hlasů je způsobena z neznalosti a nevědomosti jak jiný systém funguje a tudíž není a nebude dost možné implementovat věci a systémy, které jsou navrženy a praktikovány daleko lépe.

    Jak má Linux konkurovat Windows, když má mizernou podporu autorů aplikací a i těch uživatelů je pramálo. Asi bude lepší, když Linux zůstane tam kde je.
    LINUKS = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana
    17.1.2006 15:17 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Nereaguj, nereaguj, nereaguj, nebo se z te jeho provokace zblaznis :-D
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    17.1.2006 15:31 Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | skóre: 16 | blog: Nevěřící | Dolní Bousov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Apple a jeho OSX, jenž má Uniový základ, má směr jak vytvářet systém, ví co je a bude systémem podporováno a preferováno, má podporu třetích stran autorů aplikací, funguje a vypadá všude stejně a nadmíru dobře.

    Linux takový není a jen těžko se stane hlavní a vlajkovou lodí desktopů. Bohužel Linux nemá jasný cíl a směr a je to jen sbírka prográmků bez budoucího směru, který všichni uznávají a kterým se řídí. Bohužel.

    To není provokace, ale fakt.
    LINUKS = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana
    17.1.2006 15:38 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jaký by ten jasný cíl a směr měl být? Má nějaký operační systém vytyčen směr a cíl? Mají Windows něco takového? Výše uvedený příspěvek není provokace, to jsou prázdné věty a mlžení.
    17.1.2006 15:55 Marián André | skóre: 10 | blog: Qblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Tak to Linux nebude. A čo ? Nič. Bude to iný operačný systém, nájdu sa iní J. Plešingerovia, ktorí si z provokácií urobia spôsob ako si vybiť vlastné frustrácie a budú to maskovať kritikou.

    Prečo by tou domnelou "vlajkovou loďou" mal byť práve Linux ? Čo ak to bude FreeBSD, Mac OS X, Haiku OS, Zeta, či iný ? Prečo by to mal byť akýkoľvek operačný systém ?

    V konečnom dôsledku je OS len prostriedok na dosiahnutie cieľa, nie cieľ samotný.
    17.1.2006 16:09 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    V konečnom dôsledku je OS len prostriedok na dosiahnutie cieľa, nie cieľ samotný.

    myslim si, ze vjecina lidi to tady praaavje zrovna takle nevnima
    17.1.2006 16:06 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Problém je v tom, že Apple se také nikdy nestane "hlavní a vlajkovou lodí desktopů". Podíl Apple je velmi malý, srovnatelný s Linuxem. A jinak to nikdy nebude. Apple si to uvědomuje a rozhodně nepůjde přímo konkurovat MS Windows. Ví že nemá ani nejmenší šanci. Proto se drží svého vlastního hardware a udržuje s Microsoftem relativně dobré vztahy (MS Office jsou klíčová aplikace i na Apple).

    Systémů s jasným cílem a směrem již několik bylo skončili na smetišti dějin.

    Z historie plyne jasné poučení: Sbírka prográmků bez budoucího směru je jediná životaschopná forma. Nemůže zvítězit, ale nemůže ani prohrát.
    17.1.2006 16:10 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Problém je v tom, že Apple se také nikdy nestane "hlavní a vlajkovou lodí desktopů". Podíl Apple je velmi malý, srovnatelný s Linuxem. A jinak to nikdy nebude. Apple si to uvědomuje a rozhodně nepůjde přímo konkurovat MS Windows. Ví že nemá ani nejmenší šanci. Proto se drží svého vlastního hardware a udržuje s Microsoftem relativně dobré vztahy (MS Office jsou klíčová aplikace i na Apple).

    Systémů s jasným cílem a směrem již několik bylo skončily (i se svými tvůrci) na smetišti dějin.

    Z historie plyne jasné poučení: Sbírka prográmků bez budoucího směru je jediná životaschopná forma. Nemůže zvítězit, ale nemůže ani prohrát.
    17.1.2006 21:54 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Podiel Apple nie je príliš vysoký u nás. Dovolím si však tipnúť, že v USA je tento podiel vyšší hlavne kvôli školám, kde si Mac drží stále svoje pozície. Tu (v Nemecku) je na univerzite, tak každý tretí-štvrtý notebook od Apple, čo bude zrejme viac ako tých s Linuxom. A ono keď príde nový počítač od Apple, ktorý by mal fungovať ako Media Centrum, tak podiel sa mu určite znižovať nebude :)
    stativ avatar 17.1.2006 17:19 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    OSX ma ale jednu podstatne zjednodusujici vyhodu-je dodavan jen s hardwarem, na kterem skutecne funguje a je pro nej optimalizovany. V Linuxu musi byt podpora hardwaru co nejvetsi, ale to s sebou nese urcite problemy a take se muze stat, ze dotycny hardware nebude proste fungovat, pripadne ho neni snadne zprovoznit.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    17.1.2006 15:52 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    A já to risknu. :-)

    17.1.2006 15:41 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Microsoft staví své výtvory dle svých slov tak, aby se daly snadno používat, lidově řečeno pro blbce. Přitom však uživatelům klade různé nástrahy, třeba samošpinící se registry... Jak to spolu ladí?
    17.1.2006 16:24 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Tohle neobstojí, protože registry se čistit dají velice snadno a člověk jim přitom ani nemusí rozumět. Je na to mraky různých utilitek a ty jsou většinou dokonce freewarové. Já na to léta letoucí používám k mé plné spokojenosti prográmek RegCleaner. Dokonce je to v nevím kolika jazycích včetně češtiny a svou práci to dělá velmi dobře. Nejdéle jsem s jeho pomocí udržel funkční widle víc než 2 roky a kdyby mě neodešel do věčných lovišť disk, kdo ví jestli by ta instalace nefrčela dál v plné kondici. A to upozorňuju na to že v MS Windows XP normálně pracuju i poslouchám muziku nebo koukám na DVD a ani hrám se nevyhýbám a rád si hraju s různými free a shareware prográmky, takže registry zasírám docela slučně. Používám ale léta FF místo MSIE a nejsem blbec, abych si neuměl PC zabezpečit nebo nastavit.
    17.1.2006 16:32 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Toto také neobstojí, protože se žádný program s Windows nedodává, není zmíněn ani v nápovědě. Ale u Windows se přirozeně předpokládá, že bez programů od dalších výrobců nepůjdou používat...

    RegCleaner je asi takovým řešením, jako postavit pod kapající trubku kbelík a považovat tím problém za odstraněný. Stačí jej jednou za čas vylít a kape se dál...
    17.1.2006 16:42 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Kdyby MS do widlí dával utility které dnes dělají jiní výrobci, tak by bylo po světě plno křiku. Nemyslím si že by pro MS byl problém napěchovat XPčka vším možným od antiviru až třeba po ten RegCleaner v jeho podání. Určitě by do toho klidně narvali i kancelářský balík. Ale umím si představit co by se potom ve světě dělo. Stačí si vzpomenout na ty žaloby ohledně MSIE a WMP.
    17.1.2006 16:49 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Pokud by MSIE, WMP a další rozšíření šla beze zbytku, pohodlně přímo instalátorem Windows odstranit, bylo by to v pořádku. Jenže ono to nejde bez použití zvláštních triků nebo programů od jiných výrobců. Ale žalovat MS za to, že do svého systému zabuduje internetový prohlížeš, může jenom idiot. Smutné je, že takových idiotů je po světě plno a trvalo pěkně dlouho, než dali pokoj.
    17.1.2006 16:56 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Nejsem programátor a nevím co se smí nebo nesmí ve vlastním programu dělat. Takže si myslím, že není možné nutit tvůrce programů nebo i celého OS k tomu, aby povinně umožnil odinstalaci částí toho programu nebo celého programu, nebo rovnou OS či jeho částí, v tomto případě MS Windows. Kdo a na základě čeho může programátory této soukromé firmy nutit k tomu, aby například umožnili odstranění MSIE nebo WMP ? Vím že oni naopak umožnili lidem aby si do OS z jejich dílny mohli doinstalovat programy třetích stran podle vlastního uvážení a výběru a to nejenom programy komerční.
    17.1.2006 17:01 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Kdo a na základě čeho
    Antimonopolný úrad?
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 17:05 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já to vážně nevím, v tomhle se nevyznám. Jsem uživatel a je mě to jedno. Logiku v tom ale nevidím žádnou. Jako tvůrce programu mám mít absolutní právo na to udělat v něm co já chci a jak já to chci mít. U OS to platí stejně. Mám pocit že antimonopolní úřad ještě neudělal ani jeden program natož OS.
    18.1.2006 00:53 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Mile deti.

    Byl jednou jeden trh s vyrobky X, a na tom vyrobci soutezili o to, kdo nabidne spotrebitelum lepsi vyrobek X a vydela na nem diky jeho kvalite vic penez. Ale pak prisel jeden vyrobce, a ten na to vyzral. Rekl si: "proc bych soutezil s ostatnimi vyrobci X, kdyz prodavam spotrebitelum vyrobek Y - jednu vec, kterou nezbytne potrebuji, a kterou si mohou koupit jen ode me? Proste udelam (pokud mozno levne) nejaky vyrobek X, a pribalim ho k Y, pripocitam jeho cenu k cene Y, ale zakaznikum reknu, ze jim ho dam zadarmo." A tak ucinil.

    A ej, tot se stalo - zakaznici si museli koupit svoje Yny, a protoze k nemu dostali i X, nekupovali uz Xy od jinych vyrobcu. A trh Xu umrel. A nebyla soutez. A nebylo uz koho, aby se snazil, aby mel vyrobek nejlepsi. Byl tu jen jeden "velky vyrobce", a ten uz nebyl nucen snazit se nez o jedine - aby byl jeho vyrobek X co nejlevnejsi a aby s jeho vyrobou nebylo moc prace. Vsak spotrebitele to stejne musi koupit, tak co se s tim babrat? A jeste taky o jednu vec se snazil - aby se pokrivily standardy, aby se uz nikdy nemohl narodit novy trh a aby tak spotrebitele zustali navzdy v podruci naseho "velkeho vyrobce" a museli uzivat jeho nekvalitni vyrobek X a draze ho platit v cene Y.

    Nastesti se nasli moudri muzove, kteri se poucili z teto katastrofy - i ustavili antimonopolni urad, aby spotrebitele chranil pred opakovanim teto hruzy. I tento urad chrabre bojoval, aby uz nikdy "velci vyrobci" nemohli nicit trhy a aby spotrebitele byli chraneni. A tento urad i nadale bojuje svuj nekonecny boj, navzdory tomu, ze i mnozi z jeho chranecnu nedokazi ocenit jeho boj a zapleveluji diskuse nevdecnymi a nemoudrymi vyroky
    Já to vážně nevím, v tomhle se nevyznám. Jsem uživatel a je mě to jedno. Logiku v tom ale nevidím žádnou. Jako tvůrce programu mám mít absolutní právo na to udělat v něm co já chci a jak já to chci mít. U OS to platí stejně. Mám pocit že antimonopolní úřad ještě neudělal ani jeden program natož OS.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    17.1.2006 17:08 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Kdo a na základě čeho může programátory této soukromé firmy nutit k tomu, aby například umožnili odstranění MSIE nebo WMP ?
    Vlastní rozum. V MS si můžou myslet, že MSIE a WMP jsou dobré programy, ale třeba já si to nemyslím a chci jiné. Když si ale v MS myslí, že oni ví, jak je to nejlepší, tak je od toho odrazovat nechci. Používám takový operační systém, kde si můžu vybrat.
    17.1.2006 22:05 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Keď chceš iné, tak si ich nainštaluješ a nastavíš ako štandardné, čo nie je problém ak s tým autorom počítal. Firefox, či Thunderbird áno a tak nie je najmenší si ich nastaviť a súčasne povedať, nech nikdy nespúšťa IE, Outlook, či WMP. Dokážeš odinštalovať vo svojej distribúcii všetky varianty vi? Určite sa to pomocou nejakých hackov dá aj u mňa.
    David Watzke avatar 17.1.2006 22:10 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Dokážeš odinštalovať vo svojej distribúcii všetky varianty vi? Určite sa to pomocou nejakých hackov dá aj u mňa.
    Pomocí hacků? Mmm... já tomu říkám emerge -C gvim vim-core. :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    17.1.2006 22:16 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Odinstalace vim v mém LFS 6.0 - prosté, leč účinné
    cd /
    tar -tjf /misc/lfs6-pkg/vim-6.4-bin.tar.bz2 > /list
    rm -f `cat list`
    rmdir -p `cat list`
    rm list
    
    Kéž by to šlo tak snadno i s IE ve Windows...
    David Watzke avatar 17.1.2006 22:19 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odinstalace vim v mém LFS 6.0 - prosté, leč účinné
    /misc?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    17.1.2006 22:50 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odinstalace vim v mém LFS 6.0 - prosté, leč účinné
    To by bylo na serveru. Doma mám dokonce /dos/d/lfs/lfs6-pkg/.... Pokud by se někdo podivoval nad tou cestou, tak to napíšu rovnou - ano, je to na FAT32 oddílu. :-)
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.1.2006 16:50 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já na to léta letoucí používám k mé plné spokojenosti prográmek RegCleaner.
    Když jsem ho naposledy použil, tak smazal nějaké klíče VC++ a začaly tomu šíleně blbnout všechny toolbary. Vynikající to nástroj.
    17.1.2006 16:54 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    Zkus RegSupremem Pro.

    17.1.2006 16:55 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    Grr. RegSupreme Pro.

    17.1.2006 16:59 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Já když promažu registry, tak nemažu jejich zálohy a mám možnost vrátit se k těm registrům do stavu před jejich promazáním. Nechávám to tak taky po podobné zkušenosti :-)
    17.1.2006 19:52 Sodalite | skóre: 18 | blog: tucnakov | Břeclav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Kdysi jsem se nechal napálit a pořídil jsem si taky jakýsi čistič registrů. Jenomže jsem ani za mák nevěděl, co to je registr a proč to ve Windows je. Takže jsem odklikal všechno, co mi program navrhl a kompletně jsem si zrušil instalaci MS Office, který se po onom zákroku nebyl schopen ani spustit.

    Osobně se domnívám, že tvrdit, jak je lehké si čistit registry, ačkoliv jim nerozumím, je docela troufalost a někteří méně znalí uživatelé by Vás neměli rádi.

    Nehledě na to, že Microsoft nedodává vlastní čističku registru, takže bych se musel spolehnout na třetí stranu. A co když v onom freeware čističi bude trojský koník? Pošlu si celý systém do sraček? No way, milej pane.
    Absolutní pravda je nepoznatelná. Všechny ostatní jsou jenom soukromé lži.
    17.1.2006 16:16 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Už chápu proč velká část uživatelů a propagátorů Linuxu nemá rádo Windows. Je to z toho důvodu, že mu nerozumí, nechápou systém configurace, registrů, ... a jsou spokojeni s tím jednoduchým co mají. Je škoda, že spousta protestních hlasů je způsobena z neznalosti a nevědomosti jak jiný systém funguje a tudíž není a nebude dost možné implementovat věci a systémy, které jsou navrženy a praktikovány daleko lépe.

    Mohu dostat docela jednoduchou odpověď na to, zda si myslíš, že nerozumím Windows?

    17.1.2006 15:58 PetrHL | skóre: 17 | blog: petr_h | Neratovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Jak získat uživatele Linuxu? Třba tím že se pro něj bude objevovat více komerčních programů. A jak to udělat aby pro něj bylo více komerčních programů? Pořádné vývojové prostředí. A to je ten kámen úrazu. Být pro Linux něco Delphi (Kylix je nepoužitelný) nebo MS Visual Studio, byly by i aplikace.

    Konfort práce v KDevelopu a MS Visual studiu se nedá srovnat! Pokud se člověk snaží něco programovat v Kdevelopu, připadá si jak betatester. Vizuální návrh přímo neexistuje, musí se to dělat přes QTDesigner. Code completion funguje jen občas. Ladění taky jen občas. Stejně tak rychlá nápověda. Stisknu třeba shift+F1, zobrazí se okno s nápovědou k objektu? Co mi pomůže že dokumentace ke QT je rozsáhlá když chybí tato integrace?

    Ach jo. Linux bych tak moc rád používal jako hlavní OS. Bohužel mi v něm chybí některé programy. Chtěl bych si je dodělat ale nechci pořád zkoumat proč mi dopňování kódu pro tento project funguje a pro ten zase ne. S laděním je to stejné.

    Petr
    "Do, or do not. There is no 'try.'" -- Jedi Master Yoda | CQRLOG | CQRPROP | HamQTH | Domů
    17.1.2006 16:22 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    To nebude ono. Problémů je více a vývojové prostředí je spíše minoritní. Pokud by skutečně byl zájem o psani GUI aplikací pod Linux, prostředí se objeví. Zájem ale (z různých jiných důvodů) není dost velký, takže se nikomu nevyplatí dělat prostředí.

    Například o vývoj v Javě zájem je a na stavu trhu s IDE to je znát.
    stativ avatar 17.1.2006 17:27 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    kdyz uz jsme u komercnich programu: Nektery lide maji nazor, ze co nestoji >5k MUSI byt spatne, natoz kdyz je to zadarmo. Konkretne uz jsem videl teorii stylu "Zadarmo? A jeste k tomu dodaj zdrojaky? To musi byt ale shit!!"
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    17.1.2006 16:01 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    nevim jesi ush se tady tedle clanek http://www.cdr.cz/a/14961 nebrobiral, ale pokud chtej v budoucnu tak pevne svaaazat hw s OS konkretne s windows vista, uprimne maaam o linux vazne obavy

    kterak k Linuxu přitáhnout vícelidí

    ... aby z nas nakonec nebyli nejaky posledni skalni jedinci doufajici do posledni chvile, ze linux se zase vzchpoiii, kerejch nakonec nebude ani promile
    17.1.2006 16:08 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    A jeje - Plešinger II ... to akože Ti vadia tí, čo Ťa blokujú ?
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 16:13 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ty jsi nějaký agresivní ne? Nadnesl jsem tady, že mnou uvedený článek mě dost znepokojuje ohledně budoucnosti nejen linuxu a Ty reaguješ takhle?
    17.1.2006 16:15 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    nevim jesi ush se tady tedle clanek http://www.cdr.cz/a/14961 nebrobiral, ale pokud chtej v budoucnu tak pevne svaaazat hw s OS konkretne s windows vista, uprimne maaam o linux vazne obavy
    Upřímně, já to vidím přesně naopak. Buď to půjde hacknout, nebo bude mít celá tato banda velké problémy. Spíš to ale celé chcípne, jako X pokusů předtím.

    Nepodcenujme sílu warezu.
    17.1.2006 16:22 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Tenhle clovek je dobrej duvod pro zavedeni prispevovani jen pro registrovane.
    17.1.2006 16:29 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Alebo rozšíriť možnosti zobrazovania / blokovania.
    To Leoš : Bolo by možné (ak bude záujem) pridať možnosť zobraziť len príspevky registrovaných uživateľov, ktorí nie su v black liste?
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 17:53 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Proboha proč jste tak napruzený? Jestli jste to pochopili jako nějakou provokaci, tak to jste to pochopili špatně. Ten článek jsem přečet celej a představa, že si tímhle hoši u MS ještě víc upevněj pozice, že opengl pude do haj*** a všude bude ta úžasná Vista mě zrovna šťastným nečiní. Startujete fakt na první šlápnutí, ani se nedivim, že si někteří zde z Vás tu pr**l opravdu dělají. Jestli jste, ale brali to promile jako provokaci, tzn. že to se nikdy podle Vás nestane, tak mě to na druhou stranu těší, že slyším názory, že linux si své pozice udrží, hlavně ale příště slunce v duši.
    17.1.2006 18:02 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Asi mi ušli nervy. Podľa gramatických chýb som si myslel že ste Plešinger.
    Som rád ak som sa zmýlil, nereagoval som na obsah príspevku.
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    David Watzke avatar 17.1.2006 18:10 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Nemyslel sis to, ona je to totiž pravda. Všimni si toho nicku a toho, jak reaguje sám na sebe. Osobně bych si připadal jako blbec, udělat něco takovýho...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    17.1.2006 18:14 I hate M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    lepciii ne? Jsi vedle ale neva.
    David Watzke avatar 17.1.2006 18:16 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ach jo...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.1.2006 18:48 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Přijde mi trochu trapné bez důkazů o každém provokatérovi prohlásit, že je to jen anonymní Plešinger. Ačkoliv s názory pana Plešingera nesouhlasím, myslím si, že je ve svých názorech natolik otevřený, že se nepotřebuje schovávat za nějaké anonymy.
    17.1.2006 19:05 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Aj mne to príde dosť trápne. Ale už sa stalo. :-(
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    David Watzke avatar 17.1.2006 19:25 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Fajn. Stejně si za tím stojím. Radši si to nechám pro sebe, i když je to IMHO nad Slunce jasný...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    17.1.2006 21:00 Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | skóre: 16 | blog: Nevěřící | Dolní Bousov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Davídku, za svůj názor se nestydím, ale jinak di mě docela rozesmál, "Jak reaguje sám na sebe" "Provokatér" ... .
    LINUKS = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana
    17.1.2006 21:02 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    a hlavne reagowad sam na sebe nepotrebuju
    17.1.2006 18:11 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ok, to je v pohodě.
    17.1.2006 18:17 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ale podozrenie ostava ;-)
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    17.1.2006 18:37 I love M$
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Tak já Vám na Plešingera jako důkaz prozradím něco, co by na sebe nikdy nevykecal: Plešinger nemá vlasy. Je až s podivem, že když člověk nadnese jakoukoli třebas v dobrém úmyslu myšlenou pochybnost (že mám o linux v budoucnu strach), stejně máte toho dotyčného za Plešingera, protože není přeci možné, aby o linuxu pochybovali (ať už v jakémkoli smylu) hned dva lidé - prostě nejde. Popravdě, čekal jsem spíš reakci jako tam od kolegy (tedy názor), že se to může i MS vymstít a Vy hned na mě zase s Plešingerem.
    17.1.2006 19:49 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Už to nechajme, ok?
    Ak som sa mylil, ospravedlňujem sa.
    Naozaj takto normálne nereagujem :-(

    MS vsadil na to, že jeho nový OS bude mať niekoľko silných lobistov (výrobcovia HW, zábavný priemysel).
    Na druhej strane sa vynorilo niekoľko silných hráčov (Novell, IBM, Čína).
    Čo sa týka nasadenia Linuxuových distribúcií na desktop, nie je to ešte ono,
    ale je jasne viditeľné zlepšovanie a zrýchľovanie vývoja.
    Ako to dopadne netuším, ale bude tu boj, aký ešte nebol.
    Čo vnímam pozitívne, sú paradoxne negatívne reakcie uživateľov win na tieto "nové technológie".
    Takisto HD DVD vs blue-ray nie je jednoznačný boj, takže je aj skupina HW firiem, ktoré podporujú inú technológiu ako MS (aj keď toto nie je až tak podstatné)
    Snáď to dopadne ako aspoň tak dobre, ako prvá vlna sw-patentov.
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    m$ lipo $m avatar 17.1.2006 20:14 m$ lipo $m | skóre: 19 | blog: čaj o páté | Redmond
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    proste lynuks je dobrej a nejlepsi nemaaa zadnou chybu proto ho kazdej pouziva to precy kazdej vyyy ne ? cim vic budu hnojit na wynoduz a proti m$ tim sem vyc drsnej kdo je vic ?
    Albuquerque, New Mexico (April 4, 1975)
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.1.2006 22:35 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Hele lidi, to jste se zbláznili? Ten člověk má jen provokativní "nick", a jeho příspěvek není nijak anti-linuxový.

    Čeho se dočká: podobných reakcí + ho někteří označují za p. Plešingera.
    17.1.2006 22:43 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?

    Asi tak.

    17.1.2006 16:23 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Otazka je spis jestli CHCEME vic uzivatelu?
    18.1.2006 01:08 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ano. Nad tim je treba se zamyslet.

    Chceme vubec vetsi podporu vyrobcu hardware? Chceme Linuxove ovladace? Chceme mit moznost jak tlacit na otevreni komunikacnich protokolu? Chceme vubec pouzivat nas system ke komunikaci s ostatnimi, kteri jej nepouzivaji? Chceme vic penez do linuxu, rychlejsi vyvoj, vetsi moznosti? Chceme vubec vetsi pocet lidi, kteri mohou odhalit chyby a zlepsit tak kvalitu systemu, ktery pouzivame? Chceme vetsi zasobarnu lidi, kterym muzeme prodavat za drahe penize sve sluzby jako linuxovi experti? Chceme vubec cely ten byznys se vsim, co nam to dava - jako treba uzasnou zabavu, realizaci svych schopnosti, cil dalsiho rustu, snad pro nektere i jeden z hlavnich smyslu zivota?

    Porad jsou na svete lidi, kteri si neuvedomuji dynamiku zivota. Neexistuje nic takoveho jako "krasne je to tak, jak je to ted". Existuji jen dve moznosti - rust nebo smrt.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    18.1.2006 04:07 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Odpověď na tuto otázku asi bude většinou ano. Ale občas mám pocit, že někteří věrozvěstové si kladou ambicióznější cíl: aby Linux používali všichni. A tady musím konstatovat, že jakkoli mám Linux rád, představa světa, kde (skoro) všichni používají Linux, se mi nelíbí o nic víc, než představa světa, kde (skoro) všichni používají Windows…
    Dalibor Smolík avatar 18.1.2006 09:41 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Přesně tak. Jde o to, aby bylo více konkurenčních systémů - ale tak, aby byla možná bezproblémová výměna informací mezi těmito systémy. Jakákoliv dominance jednoho ze systémů větší než řekněme 60 - 70 % rozhodně není přínosná. Myslím si ale, že těch konkurenčních systémů také nemůže být mnoho, řekněme max. 3 - 4 hlavní. Přílišná roztříštěnost by byla také brzdou - zejména při vyvíjení aplikací. Faktem je, že rozšíření Linuxu (ale třeba BSD, to je jedno) vyvolá řetězovou reakci - větší podpora hw od výrobců, tvorba programů pro tuto platformu - víc peněz v odvětví - lepší systém. Proto podpora rozšíření Linuxu rozumnou formou každým jeho uživatelem by měla být v jeho zájmu a každý by měl určitým způsobem k tomu přispět tak, jak umí a může.
    Určitě ale nestačí jen rozdat cédéčka kamarádům a říci "zkuste to" - je třeba určitá osvěta, ukázat fungující příklady, ale také pronikání systému např. do školství, státní správy, apod. V řadě zemí už to tak funguje a zdá se, že i u nás se blýská na lepší časy.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    18.1.2006 11:07 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    A tady musím konstatovat, že jakkoli mám Linux rád, představa světa, kde (skoro) všichni používají Linux, se mi nelíbí o nic víc, než představa světa, kde (skoro) všichni používají Windows…
    Vidim to stejne. Nechci, aby vsichni presli na Linux. Rad bych jen, aby Linux motivoval k prechodu masu lidi dostatecnou k tomu, aby zacala fungovat skutecna trzni soutez.
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    davida avatar 17.1.2006 17:43 davida | skóre: 13 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Ja doufam ze to nebude znit nejak sobecky, ale vzdycky jsem se snazil ridit znamym heslem "kdo chce hleda zpusob, kdo nechce hleda duvod..." kazdy kdo by mel o linux zajem si urcite najde nejaky zpusob jak se s nim naucit pracovat. Proto se rozhodne nesnazim vymyslet nejaky zpusob jak "spasit" uzivatele windows. Osobne si ale myslim ze by linuxu docela prospelo kdyby mel vice lepsi dokumentace a software by byl kvalitnejsi.

    Na zaver bych mel jedno mele OT, proc by mel byt na desktopu hlavne linux a ne treba bsd ?
    David Watzke avatar 17.1.2006 20:42 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Na zaver bych mel jedno mele OT, proc by mel byt na desktopu hlavne linux a ne treba bsd ?
    A proč hlavně BSD a ne Linux? :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Zafod avatar 17.1.2006 23:19 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    A proč ne třeba OpenSolaris nebo GNU/Solaris? :-)
    davida avatar 18.1.2006 15:54 davida | skóre: 13 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Presne takhle jsem to myslel, pro ty uzivatele je dulezitejsi jak dobre budou mit aplikace a jakou budou mit podporu v pripade ze se zacnou vyskytovat problemy.
    davida avatar 18.1.2006 15:58 davida | skóre: 13 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zajistit více uživatelů GNU/Linuxu?
    Presne takhle jsem to myslel, pro ty uzivatele je dulezitejsi jak dobre budou mit aplikace a jakou budou mit podporu v pripade ze se zacnou vyskytovat problemy.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.