abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 709 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    Limoto avatar 13.9.2006 18:54 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Přečteno: 5299×
    Když dám locale na cs_CZ.UTF-8, tak mi blbne diaktrika, třeba nano píše paznaky a man vynechává. u ISO-8859-2 je všechno normální. Povedlo se někomu UTF-8 v Archu rozchodit?

    verze Archu: 0.7.2

    kus rc.conf:
    LOCALE="cs_CZ.UTF-8"
    HARDWARECLOCK="localtime"
    TIMEZONE="Europe/Prague"
    KEYMAP="cz"
    CONSOLEFONT="lat2-16"
    CONSOLEMAP=""
    USECOLOR="yes"
    locale:
    LANG=cs_CZ.UTF-8
    LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_COLLATE=C
    LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
    LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
    LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ALL=
    
    locale.gen:
    cs_CZ.UTF-8	UTF-8
    cs_CZ	ISO-8859-2
    en_US	ISO-8859-1
    

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    kozzi avatar 13.9.2006 19:36 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    LOCALE="cs_CZ.utf8"
    HARDWARECLOCK="UTC"
    TIMEZONE=Europe/Prague
    KEYMAP="cz"
    CONSOLEFONT="lat2-16.psfu.gz"
    CONSOLEMAP=
    USECOLOR="yes"
    
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    Limoto avatar 13.9.2006 19:43 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    žádnej pokrok :-(
    13.9.2006 22:28 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Zkus spustit unicode_start
    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
    13.9.2006 23:50 klingger | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    LOCALE="sk_SK.utf8"
    HARDWARECLOCK="localtime"
    TIMEZONE="Europe/Bratislava"
    KEYMAP="sk-qwerty"
    CONSOLEFONT="lat2-12"
    CONSOLEMAP="8859-15"
    USECOLOR="yes"
    14.9.2006 09:41 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Možná nano neumí UTF-8 a manpages nejsou uložené v UTF-8? :)
    14.9.2006 10:44 Jan Zapletal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Nano UTF-8 zvládá (na rozdíl třeba od nvi, elvise a mnohých jiných).
    kozzi avatar 15.9.2006 09:13 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    JJ v tom byl problém vyřešili jsme to přes Jabber. Nano v archu utf8 nepodporuje tak jako mc takze se musi predelat.
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    14.9.2006 11:25 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Není mi z toho zcela jasné zda jde o virtuální konzoli v X nebo jiný terminál, každopádně jsem našel na podobné problémy "lék" v použití nedávno zmíněné aplikace screen, která umožnuje měnit kodování operativně pro jednotlivá okna podle potřeby.
    18.9.2006 16:43 Pačes | skóre: 3 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Možná tohle bude blbost, ale pokud je konzole puštěná v nějakém terminálu (xterm, Eterm, Konsole...), pak je možná třeba mít UTF-8 v tomhle.

    To jsem teď řešil také, rozjížděl jsem si UTF-8 a musel jsem si UTF-8 nastavit taky v Konsole (který používám jako terminálovej program).
    12.11.2006 01:36 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    Potíž je v tom, že žádné ze zmíněných nastavení nefunguje. Zdánlivě se české znaky v terminálu normálně vypisují a ukládají, ale ve skutečnosti se ukládá smetí, které s UTF-8 nemá nic společného.

    Lze to dokázat velmi snadno:

    • Přepněte se do terminálu - do "skutečného" terminálu, který nemá nic společného s X.
    • Vytvořte soubor se všemi českými znaky. K tomu lze použít editory ed nebo vi. Pozor: Editor nano nemá ponětí o tom, co je to UTF-8. Na stránkách ArchLinuxu se tvrdí opak, ale není to pravda.
    • Vytvořený soubor otevřete v X. Například pomocí kwrite. Nezapomeňte si ověřit, že je přepnutý na UTF-8. Místo těch českých znaků, které nejsou v latin1, uvidíte směs breberek. České znaky, které jsou také v latin1, se kupodivu zobrazí normálně.
    • Legrace pokračuje: V kwrite připište do souboru opravdové české znaky. Uložte ho.
    • Nyní otevřete soubor opět ve skutečném terminálu. Uvidíte samé platné české znaky.
    • Jedině kwrite přesvědčivě ukáže, že znaky vytvořené v terminálu jsou špatné, zatímco znaky z kwrite jsou správné.

    Co z toho plyne:

    • Mapa kláves, která se skrývá pod názvem "cz", je špatná. Vytváří špatné znaky.
    • Mapa znaků pro konzoli mapuje dvě různé znakové sady na tytéž české znaky. Důsledkem je, že terminál vytváří špatné znaky a nerozlišuje správné od špatných, zatímco aplikace pro X je rozlišují.
    12.11.2006 01:59 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    Pokud jde o řešení tohoto problému, zatím žádné neznám. Za žádných okolností by neměla být nastavena mapa kláves, která má něco společného s latin2. Bohužel toto nesplňuje žádná česká mapa kláves, která je v základní instalaci. Je víc než pravděpodobné, že řešení neexistuje.

    Zde je vše skvěle vysvětleno. Přesně se potvrzuje to, co jsem psal o latin1. Cituji:

    Some keymaps have dead keys (i.e., keys that don't produce a character by themselves, but put an accent on the character produced by the next key) or define composition rules (such as: “press Ctrl+. A E to get Æ” in the default keymap). Linux-2.6.18.1 in UTF-8 keyboard mode assumes that accented characters produced via dead keys or composing are in the Latin-1 range of Unicode, and it is impossible to change this assumption. Thus, accented characters needed for, e.g., the Czech language, can't be typed on Linux console in UTF-8 mode (but files containing these characters can be displayed correctly). The solution is either to avoid the use of UTF-8, or to install the X window system that doesn't have this limitation in its input handling.

    Nezbývá než doufat, že se jednou nějakého řešení dočkáme. Pokud ale k editaci použijete konzolový program pro X, bude vše bez problémů. Horší je to například u serveru, který vůbec nemá X...

    12.11.2006 10:01 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    The solution is either to avoid the use of UTF-8, or to install the X window system that doesn't have this limitation in its input handling.
    Nebo pouzivat ceskou klavesnici, ktera si vystaci bez dead keys.
    12.11.2006 21:31 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    No dyť jo, ale pod pojmem "řešení" jsem rozuměl mít i bez X serveru plnohodnotnou českou klávesnici, jako je tomu například u ISO-8859-2.

    Kromě toho, problém se netýká pouze dead keys. To je omyl (nejspíš anglicky mluvících) autorů onoho článku. Problém se týká všech českých znaků, které nejsou v ISO-8859-1, bez ohledu na to, zda se napíší pomocí deadkeys nebo ne. (Vyzokušeno.)

    25.5.2009 00:22 Henry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    Vím, že se jedná o starý dotaz, téma je ale pořád aktuální.

    setfont Lat2-Terminus16 -m 8859-2
    loadkeys -u cz-lat2
    

    Po zadání těchto příkazů můžu v konzoli napsat všechny české znaky (používám UTF-8). Záleží na pořadí příkazů a u fontu je nutné zadat -m 8859-2, přestože by to podle mě nemělo mít vliv. Může to prosím někdo vyzkoušet, popř. vysvětlit?

    Díky.

    28.12.2009 17:56 drtic_cz | skóre: 5 | blog: drtic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Tak abych to ozivil, muzu potvrdit, ze toto nefunguje bohuzel :( ceske znaky psat muzu, ale jak zadam #mkdir čřžý, pak mi prikaz #ls -l vypise misto nazvu adresare "????". Zvlastni je, ze treba z unicode mc vidim znaky spravne. Asi pouziva svuj font.. Locale mam en_us.urf8, distro Arch..
    Arch Linux!
    Nicky726 avatar 28.12.2009 21:53 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    No a není to právě tím, že máš anglický locale?
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    28.12.2009 22:07 ____ | skóre: 15 | blog: _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Já mám anglický locale a nemám s češtinou žádný problém.
    Řešení 1× (drtic_cz)
    30.12.2009 17:29 drtic_cz | skóre: 5 | blog: drtic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Tak vsechno jinak - vypada to, ze jsem mel spatne vygenerovane locale. Takze jsem nastavil cs_CS-utf.8, vygeneroval, nastavil, restartoval a s parametrem iocharset=utf8 a codepage=utf8 mi to jede spravne (ac si myslim, ze codepage by mela spravne byt cp1250.
    Arch Linux!
    30.12.2009 17:30 drtic_cz | skóre: 5 | blog: drtic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    Jeste poznamka - font mam lat2-16 :)
    Arch Linux!
    Amarok avatar 30.12.2009 19:54 Amarok | skóre: 33 | blog: blogoblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8
    eeee, cp1250 je prece ve woknech, to do linuxu necpi. Arch jede v pohode cely v utf8, v nejhorsim iso8859-2 pro cestinu.
    GNUniverse - May the source be with you...
    31.12.2009 16:31 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch Linux - konzole vs. cs_CZ.UTF-8

    Mně v Archlinuxu v pohodě jede UTF-8 (čeština). Zde je část /etc/rc.conf, která se týká češtiny (tak to mám já):

    LOCALE="cs_CZ.UTF-8"
    HARDWARECLOCK="localtime"
    TIMEZONE="Europe/Prague"
    KEYMAP="cz-us-qwertz"
    CONSOLEFONT="lat2-16.psfu"
    CONSOLEMAP="8859-2_to_uni.trans"
    USECOLOR="yes"
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.