Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
z něj jako péro z gauče kouká hranatej Firefox s výchozím skinem. Proč musí spousta distribucí strašit lidi tak stupidním nedostatkem, kterej je navíc vidět na první pohled?To zůstane věčně nezodpovězenou otázkou
To zůstane věčně nezodpovězenou otázkouTo ne, mně stačilo doinstalovatFakt je, že Firefox vypadá jako pěst na oko ve všech výchozích instalacích, které jsem kdy dělal, hnus jeden šedivej
nspr
.
(Někteří) uživatelé Ubuntu by jeho pověsti výrazně prospěli hlavně tím, kdyby se přestali chovat jako banda [autocensored] a neprudili na fórech ostatních distribucí výlevy typu "XY je na ***, přejděte na Ubuntu, to je mnohem lepší." Jenže co můžeme čekat, když mají teď zářný příklad v samotném Marku Shuttleworthovi…A co si Ubuntu za "pověst" (hlavně mezi skalními příznivci jiných distribucí) koupí? Houby
A kromě toho, výše popisovaným způsobem se chovají uživatelé prakticky všech distribucí, dokonce i banda [autocensored] SUSáků, co bytostně nesnášejí, když kdokoliv chválí jinou distribuci než tu jejich
O tom ovšem řeč nebyla. Určitě chodí uživatelé SuSE ve větším počtu na specializovaná fóra Ubuntu vyzývat tamní uživatele, aby se vykašlali na Ubuntu a přešli k SuSE? Právě takové chování totiž považuji za vrcholně nevkusné - a poslední dobou (asi tak od jara) se s ním setkávám dost často, a to téměř výhradně ze strany propagátorů Ubuntu.
a to téměř výhradně ze strany propagátorů Ubuntu.Hm, a nebyli to nedávno ještě "téměř výhradně" propagátoři Gentoo?
Hm, a nebyli to nedávno ještě "téměř výhradně" propagátoři Gentoo?
Měl byste číst pozorněji. Těm jsem vyčítal něco úplně jiného. Rozhodně si nevzpomínám, že bych je viděl ve větším měřítku exhibovat třeba na SuSEportálu nebo IRC kanálech zaměřených na SuSE.
když se jim prostě po zkušenostech se SUSE líbí Ubuntu víc a dávají to hlasitě najevo, tak věřím, že to věrným uživatelům SUSE připadá až tak nevkusné
Ať si to dávají najevo, ale neměli by tím spamovat konference zaměřené na jiné systémy. Chodí snad fandové Citroenu před prodejny partnerů Peugeotu s transparenty "Vykašlete se na Pažouty, kupte si Citróna?"
Měl byste číst pozorněji. Těm jsem vyčítal něco úplně jiného.LOL
Chodí snad fandové Citroenu před prodejny partnerů Peugeotu s transparenty "Vykašlete se na Pažouty, kupte si Citróna?"Jestli chodí s transparenty, to tedy nevím, ale nepochybně majitelé citrónů tohle majitelům pažoutů říkají (a naopak). No, ale dobře víte, že se stížnostmi typu fandové toho a toho by neměli dělat to a to můžete jít někam do lampárny
A podle čeho se určuje, zda je daná distribuce textová? Snad ne podle instalátoru ...Příklady naznačují, že podle toho, že nemá klikací konfigurační nástroje, alebrž toliko textové konfigurační soubory
urpme mcc
je Mandriva taky textová? Takže poNevím, co je "mcc", ale že lze z Mandrivy odstraněním grafických konfiguračních nástrojů udělat taky "textové distro", to snad ano. Nevím ovšem, do jaké míry to bude pohodlné či funkční, když to takto nebylo koncipováno. Způsob správy systému "klikací nástroje" vs. "textové konfiguráky" snad jste schopen z uživatelského hlediska rozlišiturpme mcc
je Mandriva taky textová?
Koukám, že máte zase hádavou náladu...A kdy nemá?
Ulteo má představovat systém, který se o sebe sám postará — uživatel se nemusí starat o instalaci aktualizací, systém bude vždy aktuální a stabilní.neni tato veta omilem prevzata z Windows Update? na _linuxovou_ distribuci to zni divne... skoro jako by se snazila byt chytrejsi nez uzivatel...co mi to pripomina?
na _linuxovou_ distribuci to zni divne... skoro jako by se snazila byt chytrejsi nez uzivatel...co mi to pripomina?Že naprostá většina potenciálních uživatelů vítá, když nemusí být chytřejší než systém?
Tiskni
Sdílej: