Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
wipe
ti nestačí?
wipe
ti nestačí?
Hm, to jsem vůbec neznal. A ačkoliv již pěkných pár let není vyvíjen, zkompiloval jsem ho zcela bez problémů.
/dev/urandom
- je to ale zatraceně pomalé :-/
To přeformátovávání asi moc účinné nebude.Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.
(za bezpečné se považují cca více než 30násobné přepisy).Za bezpečně smazaná data se považují data smazána podle postupu, který je popsán v odkazovaném dokumentu DOD (Department of Defense) zde.
Také by mne zajímalo, jak to dělají.IMHO se vychází z toho, že hlavičky nejsou vždy na úplně stejném místě a z toho, že měkká magnetická vrstva není zase tak měkká jak by mohla být a proto se i po několika přepsáních stejnou hodnotou dá zjistit, že než do toho začal někdo babrat, že tam původně byla jiná hodnota.
Kdyby ne, tak zajeď do zahraničí - Malacky to jistíV Malackém je nějaký velkosklad elektrotechniky? A můžu se zeptat kde?
Když už jsme u toho, kterým programem můžu přečíst už jednou přepsaná data? Já když něco přepíšu, tak už se dostanu jen k tomu přepsanému.Softwarově nijak. Zjišťuje se to přímo z magnetických vlastností plotny disku, zřejmě se disk musí „přečíst“ nějakým citlivějším zařízením, než je běžná hlavička v disku. Tak se třeba zjistí, že ve stopě hlavičky je magnetická 0, ale „po okrajích prosvítá“ 1.
dd if=/dev/zero of=/dev/[hs]d[a-z]
badblocks -w /dev/[s|h]d.Vyčistí a zároveň otestuje disk.
Můj systémový HDD začal po 3/4 roce používání vykazovat podivné akustické vlastnosti. Slovy se to charakterizovat nedá, takže se o to ani nebudu snažit.A nebylo to třeba jen přehřátím?
Pokud s diskem zamávám v ruce, tak v něm cosi šterká.Hlavička?I když disky by měly být po zaparkování zajištěné, tak bůh ví na čem všem ti výrobci šmelí.
Zatím se kloním k tomu, že disk přeformátuju třeba na ReiserFS, a zaplním ho nějakým velkým cyklicky se opakujícím souborem. Pak jej přeformátuju třeba na FAT32, a zaplním ho jiným opakujícím se velkým souborem. Pak oddíly smažu a šmytec. Je to dostatečné?A na co vytváření těch souborových systémů(zvláště potom FAT32)?
BTW: Dneska žádné rýpnutí do GTK?Že by už někdo konečně přešel?
Až vyjde KDE4 stabilní vydání, tak uvidíme.A to je plánováno na kdy? Před nebo až po GNU/Hurdu 1.0? A nebo vyjde současně s Wine 1.0?
BTW: Co furt máte všichni s tou stabilitou? Já mám snad notebook na nějakém kvalitním podloží nebo co, protože mi zatím ještě nic nerýpnulo.
Opravdu se nebojím, že by KDE4 bylo horší než GNOME 2.595. Pardon já zapoměl, že 2.30 bude 3.0Už jsem se opravdu začínal bát, že se nedočkáme.
To jsem mu sem chtěl napsat. Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělit. Raději to pustit na všechny jednotlivé oblasti, tedy: shred /dev/hdc1; shred /dev/hdc5; shred /dev/hdc6
Potom ještě k rychlosti. Standardně se přepisuje 25x. To je dobře, ale když jeden přepis bude trvat 20min, je to zbytečně paranoidní. Doporučoval bych 8 přepisů. Nastavitelné parametrem: shred -n 8 /dev/hdc1
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitTo pak ale je problém fdisku. Když žádnou tabulku rozdělení disku nenajde, nebo najde poškozenou, měl by se dotázat uživatele a znovu ji vytvořit (prázdnou).
Tak připíšu jenom upozornění. Nedoporučoval bych shredovat celý disk jako: shred /dev/hdc, jednou jsem s tím měl problém,No ono vůbec samo o sobě přepisovat MBR něčím náhodným zrovna není to pravé ořechové.
jednou jsem s tím měl problém, jak potom fdiskem disk znovu rozdělitUmí vůbec
fdisk
i něco jinšího než ms-dos tabulku? Na dělení spíš doporučuji parted
. Přece jen je kapánek novější.
"Otázka ovšem zní, jak bezpečně zlikviidovat data?"Termitem?
Jediný a to velmi účinný způsob absolutního smazání dat z pevného disku jeNetvrdil bych, že je jediný
dokonalá likvidace = tavná pícka
Kdysi na Seagate byli http://www.servodata.cz/home.php3
Tiskni
Sdílej: