3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
A jsi si jist, že tohle opravdu nikde na netu není?ze neco neni, si nemohu byt jist nikdy :)
No a az bude osnova tak uz jen budeme vsichni spolecne psat clanky k jednotlivym tematum. Urcite by mohli i vychazet na anbicku a byt honorovany.No stylem Wiki (clanek postupne upravuje a zdokonaluje vic lidi) asi tezko. Leda kazdymu 20 Kc... hehe. Prave ze takova UCEBNICE by nemela bejt souhrn ruzne dokonalych monografickych clanku, jejichz kvalita kolisa podle momentalni nalady a schopnosti jednoho autora. Ucebnice ma za ukol strucne vysvetlit a pomoci nazornych prikladu zajistit nejakou dovednost. To kolektivni dilo tak vytvari jaksi novou kvalitu, ktere neni vetsinou schopen jeden autor dosahnout. A tezko se bude nejak urcovat, merit a hlidat pomer prinosu jednotlivych autoru, takze viz Wikipedie: mas-li autorske osobnostni a financni ambice, neni to prostor pro tebe ;) PS. redakci: Je docela mozne, ze se tim pripravite o jisty typ clanku, ktery tu dosud vychazel... krome toho asi budete pit krev ruznym "autorum", co se snazej prodavat opisy manualu jako svoje knizky... vite vubec, co delate?
Uvedu příklad na mých oblíbených terminálových programech: Příkaz ls se používá na výpis souborů. Umí tohle, syntaxe je takováto.Neco jako "man"? To prave asi tezko. Ucebnice vypada takhle: Vypis souboru v adresari ziskame prikazem ls. Tj. postupovat od cinnosti, nikoliv od pojmu (od toho je zase slovnik).
Je totiž otázkou, co je ještě pro začátečníka a co pro pokročilého uživatele. Takže z tohoto důvodu bych to příliš na začátečníka a pokročilého nedělil.Pro zacatecnika je to, co nepredpoklada vedomosti. Pro pokrocile to, co stavi na tom, co se naucil zacatecnik. Jen hloupe napsana ucebnice se snazi k tematu kapitoly vycerpat kompletne tema. Cilem ucebnice je neco naucit, ne zachytit vsechno, co by kdo mohl kdy potrebovat. Priklad: Jako zacatecnik v linuxu me mozna zajima strucne, co je to jadro, jak najdu jeho verzi (kvuli dotazum) a jak ho ve sve distribuci jednoduse aktualizuji. Pripadne, jak si prikonfiguruji nejaky chybejici ovladace (ale ne teoreticky, pouze prakticky). Jako pokrocileho me zacne zajimat, jak se takove jadro da vubec optimalizovat nebo dokonce patchovat. No a jaka je struktura jadra a jak se jadro pise apod., to uz nepatri do ucebnice Linuxu, to uz patri do odbornych clanku pro velmi uzky okruh lidi. Vycerpat v tematu JADRO vsechny tyhle stupne povede k jednomu: spokojen nebude nikdo. Zacatecnik protoze spouste veci nerozumi a ani nechce rozumet, pokrocily, protoze se nechce prodirat trivialnostmi.
a samozrejme spousta veci uz je k dispozici, takze by se tam dali odkazy a dalsi napady autora):Spis by se ty dostupne veci mely zpracovat... protoze delat ucebnici formou odkaziste do ruznych pekel je zbytecna prace, to rovnou muzes rict Google nebo Linuxforum.org ci co ...
Mali by v nej byť veci ako nainštalovať user-friendly distribúciu (Ubuntu, Fedora alebo Mandriva), ako nainštalovať nový program (nie príkazový riadok, ale nadstavba typu Synaptic), ako poslať mail, ako niečo spakovať, ako niečo vytlačiť...No to pozor. Pod "ucebnice Linuxu" si rozhodne nepredstavuju souhrn instalacnich manualu k rozsirenym distribucim. Naopak, tam bych hledal presne to, co maji skoro vsechny distribuce spolecne, a to je, jak neco resit z prikazoveho radku, kdyz klikatka selzou.
Tiskni
Sdílej: