V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Doma sa mi za roky nahromadili najrôznejšie papierové dokumenty. Mám v úmysle zbaviť sa ich a previesť ich do digitálnej podoby - a napísať si na to vlastnú aplikáciu. V jave. S možnosťou dokumenty otagovať, priradiť dátum, poznámku, nanovo vytlačiť, vyhľadávať, ...
Chcel by som od vás počuť názory na to, ako ukladať oskenované dokumenty:
Ten SQL server mi príde najhorší lebo chcem, aby bolo jednoduché tie dáta zálohovať a presúvať. A to aj pre členov rodiny, ktorí nie sú IT zdatní. Mať niekde SQL server a raz za 5 rokov znova objavovať ako sa to backupuje, upgraduje, ... to ma nenadchýňa. Pri upgrade embeded databázy, ku ktorému rokmi dôjde, by som tiež chcel čo najjednoduchší priebeh.
Máte nejaké rady?
Q1: je dôvod uprednostniť obrázok pred pdf?Ano je, pdf je komplexnější formát. Osobně u důležitých dat vždy uchovávám originál (raw z foťáku, tiff ze scanneru - ano vím, že tiff je jen kontejner pro mnoho formátů) + export v nějaké podobě. U bitmap preferuju png, ale nemám to nějak příliš důkladně obhájené, ve skutečnosti by bylo nejlepší to uchovat jako farbfeld, tedy tak primitivní, jak jen to může být.
kombinácia predchádzajúcich dvoch. V DB metadáta a odkaz na súbor s blobom.Ne, nikdy!!! Toto je nejhorší řešení. Pokud už chcete použít DB, tak do ní uložte i ta data. Není nic horšího, než najít metadata a nemít k nim data (někdo udělal dbdump, ale už jaksi zapomněl na adresář). Data patří do DB a to kompletně. Pokud se z nějakého důvodu bojíte o původní soubory, nechte je na disku a navíc je uložte do db. A obecně nedoporučuji používat BLOBy, ale třeba něco jako pg BYTEA, kdy je tento byte array hodnotou stejně jako cokoliv jiného. Tj lze nad tím mít transakce apod.
farbfeldDo teď mi není jasné, jestli autoři fakt neznali PBM, nebo proč se snažili vytvořit totéž znovu nekompatibilně.
No a pak tu ještě je ten faktor, že musíš jednou za pár let ta média fyzicky číst a nahrazovat nečitelná - a během toho uvidíš, jestli digitální formáty nezestárly.
>H15:@SUM(H3...H14) >G15:@SUM(G3...G14) >F15:@SUM(F3...F14) >E15:@SUM(E3...E14) >D15:@SUM(D3...D14) >C15:@SUM(C3...C14) >B15:@SUM(B3...B14) >A15:/FR"soucet >H14:@SUM(B14...G14) >G14:704 >F14:80 >D14:4494 >C14:706 >B14:3344 >A14:1+A13 atd. ...Pokud chceš skladovat grafická data, vyhnul bych se ztrátové kompresi. A co nejjednodušší uložení dat, nejsnáze rekonstruovatelné mi připadají truecolor a monochromatické bitmapy.
A davas si i sam sobe uzasnej priklad ... napises si aplikaci v jave? V ty jave, kterou prave kvuli zmene licencovani jre vsichni hromadne opousteji? Jo, jasne, ten utek mozna bude trvat 5, mozna i 10 let, ale uz nastal.ale no tak Java je open source https://adoptopenjdk.net/ a ti co utíkají by utekli stejně, nejhorší je smrt z vyděšení
Tiskni
Sdílej: