Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Napřed? Pokud vím, instalátor Windows XP (nevím jak instalátor s SP2) vůbec nepodporuje SATA řadiče a tudíž se musí ovladač dodat na jiném médiu. Bohužel, instalátor WXP je tak trochu pozadu a vyžaduje ovladač striktně na disketě. (Taky nemáte v počítači FDD?)
Jen mě tak napadá, pisatel je žena?
Nevím, osobně jsem několikrát instaloval xp prof sp1 a nic to po mě nechtělo..
Jen mě tak napadá, pisatel je sexista?
Ano, podle mě je velký problém psát třeba gui, které by vyžívalo několik aplikací (s tím, že by si uživatel mohl vybrat, kterou aplikaci pro daný typ úlohy chce používat - příklad: který z textových editorů) právě proto, že tyto aplikace nejsou jednotné v tom, jaká požadují vstupní data. Nevím, jestli mi teď rozumíte, ale byla by paráda mít GUI pro nějakou činnost, třeba tvorbu DVD, kde by si každý mohl vybrat utility, které chce používat/které zrovna má, protože by byl určitý standart pro komunikaci s nimy. No nic, to je jen takový můj sen.
Ohledně komunity musíte brát v potaz i jistá specifika českého národa;)
Kdysi jsem se chtěl naučit dělat v registrech, ale když jsem si spustil regedit, sanice mi spadla, až jsem se bouchl o stůl. Naštěstí jsem v té chvíli objevil Linux s jeho komentovanýma konfigurákama a bylo rozhodnuto. Registry jsem se nenaučil. Jenom se divím, že uživatelé Windows často a vehementně obhajují intuitivnost a lehkost ovládání a správy Windows přes GUI rozhraní, ale já sám nemůžu přijít na to, o čem vlastně mluví.
Při instalaci "klikací" distribuce na standartní železo nepotřebuju na nic ani máknout a po půl hodině mám funkční a práce schopný systém. O Windows to říct nemůžu - jenom nainstalovat pro všechno ovladače zabere alespoň 30 minut. To, že obyčejný instalátor není schopen pracovat s větším diskem než 130GB je další věc.
Jestliže chci nastavit práva pro CDROM určitým uživatelům, jdu do registru, ve kterém aby se prase vyznalo, zatímco v Linuxu stačí nastavit práva u jediného souboru.
Nikomu jeho Windows neberu, k Linuxu jsem původně utekl kvůli hezčímu GUI než měly standartní Windowsy. Jak ho ale poznávám víc a víc, zpátky už bych nechtěl ani za zlaté práce.
gtk-qt-engine
. Pak ještě celkem dost chybí jednotné OLE. Některé programy tuto vlastnost ovládají, některé ne. Pod Windows je to, pokud se nepletu, naprostá samozřejmost a ani Microsoft, ani nikdo jiný se tím už tak deset let nechlubí.
absencí technologií typu OLE, COM DCOMJestli chcete programovat, jistě víte, že ke zmíněným je k dostaní nejméně pět náhrad pro každou a pokud nechcete, nechápu co na tom řešíte.
Tak tedy snad můžeme řešit otázku zdali Windows XP cca 3 000,- , neboZa tri tisice sezenes leda OEM verzi a jeji licence zakazuje menit hardware. Staci si koupit novy procesor a musis koupit novou licenci. Normalni verze XP Home stoji skoro 7 tisic kc. Kazdopadne se vyhnul odpovedi, zda jsi tomu kamosovi nainstaloval legalni licenci tech XP?
Tiskni
Sdílej: