Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Napřed? Pokud vím, instalátor Windows XP (nevím jak instalátor s SP2) vůbec nepodporuje SATA řadiče a tudíž se musí ovladač dodat na jiném médiu. Bohužel, instalátor WXP je tak trochu pozadu a vyžaduje ovladač striktně na disketě. (Taky nemáte v počítači FDD?)
Jen mě tak napadá, pisatel je žena?
Nevím, osobně jsem několikrát instaloval xp prof sp1 a nic to po mě nechtělo..
Jen mě tak napadá, pisatel je sexista?
Ano, podle mě je velký problém psát třeba gui, které by vyžívalo několik aplikací (s tím, že by si uživatel mohl vybrat, kterou aplikaci pro daný typ úlohy chce používat - příklad: který z textových editorů) právě proto, že tyto aplikace nejsou jednotné v tom, jaká požadují vstupní data. Nevím, jestli mi teď rozumíte, ale byla by paráda mít GUI pro nějakou činnost, třeba tvorbu DVD, kde by si každý mohl vybrat utility, které chce používat/které zrovna má, protože by byl určitý standart pro komunikaci s nimy. No nic, to je jen takový můj sen.
Ohledně komunity musíte brát v potaz i jistá specifika českého národa;)
Kdysi jsem se chtěl naučit dělat v registrech, ale když jsem si spustil regedit, sanice mi spadla, až jsem se bouchl o stůl. Naštěstí jsem v té chvíli objevil Linux s jeho komentovanýma konfigurákama a bylo rozhodnuto. Registry jsem se nenaučil. Jenom se divím, že uživatelé Windows často a vehementně obhajují intuitivnost a lehkost ovládání a správy Windows přes GUI rozhraní, ale já sám nemůžu přijít na to, o čem vlastně mluví.
Při instalaci "klikací" distribuce na standartní železo nepotřebuju na nic ani máknout a po půl hodině mám funkční a práce schopný systém. O Windows to říct nemůžu - jenom nainstalovat pro všechno ovladače zabere alespoň 30 minut. To, že obyčejný instalátor není schopen pracovat s větším diskem než 130GB je další věc.
Jestliže chci nastavit práva pro CDROM určitým uživatelům, jdu do registru, ve kterém aby se prase vyznalo, zatímco v Linuxu stačí nastavit práva u jediného souboru.
Nikomu jeho Windows neberu, k Linuxu jsem původně utekl kvůli hezčímu GUI než měly standartní Windowsy. Jak ho ale poznávám víc a víc, zpátky už bych nechtěl ani za zlaté práce.
gtk-qt-engine
. Pak ještě celkem dost chybí jednotné OLE. Některé programy tuto vlastnost ovládají, některé ne. Pod Windows je to, pokud se nepletu, naprostá samozřejmost a ani Microsoft, ani nikdo jiný se tím už tak deset let nechlubí.
absencí technologií typu OLE, COM DCOMJestli chcete programovat, jistě víte, že ke zmíněným je k dostaní nejméně pět náhrad pro každou a pokud nechcete, nechápu co na tom řešíte.
Tak tedy snad můžeme řešit otázku zdali Windows XP cca 3 000,- , neboZa tri tisice sezenes leda OEM verzi a jeji licence zakazuje menit hardware. Staci si koupit novy procesor a musis koupit novou licenci. Normalni verze XP Home stoji skoro 7 tisic kc. Kazdopadne se vyhnul odpovedi, zda jsi tomu kamosovi nainstaloval legalni licenci tech XP?
Tiskni
Sdílej: