Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
co má někdo co kecat do akvizice dvou soukromých firemNěkteří lidé si myslí, že má. Zvláště, pokud mají dominantní postavení. Paradoxní je, že dominantní postavení má (ve svém segmentu) spíše MySQL, zatímco proti databázi Oracle stojí řada silných hráčů (Microsoft, IBM, Borland a další) se značným podílem na trhu, MySQL má podíl velmi značný a konkurenční databáze (hlavně PostgreSQL) zatím v zásadě paběrkují (nejde však o "tržní podíl", vzhledem k tomu, že drtivá většina instalací MySQL se používá pod licencí GPL).
Borland je nějakým silným hráčem na trhu databází? Nikdy nebyl, InterBase byl v Borlandu nejpečlivěji střežený poklad, a jestli měli ostatní borlandí produkty mizerný marketing, pak InterBase přímo příšený na druhou. Najevýš ten Microsoft a IBM.Ano, tohle je trochu šlápnutí vedle (jak teď koukám na ty podíly), měl jsem jmenovat spíš Sybase nebo Teradata. Borlandí InterBase mám sice mnohem více zafixovaný v paměti, ale zmíněné dvě firmy jsou tržně mnohem úspěšnější.
Ale podle všeho (g database market share) je Oracle zdaleka nejúspěšnější komerční databáze (cca dvojnásobný podíl na trhu ve srovnání s druhou Velkou Modrou)Záleží na tom, jak se to porovnává. Podle jiných zdrojů je druhý Microsoft a náskok Oraclu není tak velký.
MySQL zase nejúspěšnější "free" (spíš ve významu zadarmo) databázeTo je zcela nepochybně. Značný počet instalací je ale na hostingových serverech, málokdo nabízí v rámci hostingu něco jiného. Navíc ta převaha MySQL by nebyla až tak velká, pokud by se uvažovaly i embedded databáze, například Berkeley DB mající rovněž velmi značný počet instalací nebo databáze HSQLDB obsažená téměř v každé instalaci OpenOffice.org (jenže i tento balík patří Sunu, byť samotná databáze nikoliv).
Navíc ta převaha MySQL by nebyla až tak velká, pokud by se uvažovaly i embedded databáze, například Berkeley DB mající rovněž velmi značný počet instalací nebo databáze HSQLDB obsažená téměř v každé instalaci OpenOffice.org (jenže i tento balík patří Sunu, byť samotná databáze nikoliv).A sqlite ve Firefoxu. A že Firefox je už skoro všude.
Konkurencí pro Oracle DB je leda tak IBM DB/2, ostatní jsou daleko za nimi.Microsoft má dost významný (a rostoucí) tržní podíl.
EK ma v EU pravo kontroly hospodarsky souteze a Oracle i Sun maj po EU mistni spolecnosti. Fuze by mohla probehnout i bez souhlasu EK, ale ta by potom mohla zakazat spojeni dcerinek v EU a nebo dokonce zakazat Oraclu obchodni cinnost na uzemi EU.
Pokud uvadim neco nepresne tak me nekdo opravte, pravnik nejsem a nikdy nebudu (aspon doufam) .
nebo dokonce zakazat Oraclu obchodni cinnost na uzemi EUVýbornej nápad. Zákazníky jistě potěší, že místo malého výběru nebudou mít žádný nebo že budou muset místo jednání s místní pobočkou cestovat do USA (platit do USA, technickou podporu shánět v USA,...)
Psal jsem to jen jako ukazku toho, co vsechno EK a Oracle muzou udelat. (Je snad proboha jasny, ze to neudelaj)
(Je snad proboha jasny, ze to neudelaj)Tím bych si nebyl tak jistý. Zdá se mi, že poslední dobou je možné všechno...
To by mě zajímalo, kdy budou muset lahůdkářské firmy prodávat v podnikových prodejnách cizí výrobky, případně kdy budou muset umožnit zákazníkovi vyžádat si bagetu s masem od konkurence.Třeba to bude. Jako jsou tendence, aby měl provozovatel jakékoli sítě (nejen klasické telefonní, ale třeba i kabelové nebo jakékoli jiné; prostě jako je dnes LLU, ale v mnohem širším měřítku) povinnost do této sítě pustit své konkurenty - a pokud se konkurentům bude cena za přístup zdát příliš drahá, aby ji určil úřad. Toto nás možná čeká velmi brzy.
Ovsem kdyz se totez tyka Telecomu (dnes O2), tak spousta lidi jasa ... Zajimave!
Absolutne nechapu co ma stat co kecat do deni ve dvou soukromych firmach? Je fuk zda evropskych ci americkych. Je to soukroma firma, tak at si delaj co chtej.to je hodne naivni predstava. pokud bys chtel vedet, jak to dopadne, pokud se necha firmam uplna volnost, doporucuji si koupit stroj casu a udelat si vylet do devadesatych let dvacateho stoleti a tehdejsi ceske republiky.
Pokud by nebyly akvizice regulovány, v každém odvětví by to nakonec skončilo monopolem.To je nesmysl. Monopolem by to mohlo skončit jen v případě, že by bylo blokován vstup na trh (třeba licencemi jako u klasického R/TV vysílání) nebo byly uplatňovány nějaké diskriminující dotace nebo regulace (jako dnes v osobní železniční dopravě). Jinak by sice třeba mohl vzniknout dočasně monopol, nicméně kdykoli by mohl na trh vstoupit někdo další a vytvořit konkurenci.
EU se potápí, a tak se chystá tahat prachy i z jiných amerických firem než je Microsoft, nebo jak si to mám vyložit?
EU se potápí, a tak se chystá tahat prachy i z jiných amerických firem než je Microsoft, nebo jak si to mám vyložit?hlavne, ze sis kopl do EU... vetsina civilizovanych zemi (vcetne USA a EU) ma zakony snazici se zabranit vzniku monopolu pripadne deformaci trhu. a v pripade, ze dochazi ke slouceni spolecnosti s vetsim podilem na trhu, kdy by k necemu takovemu mohlo dojit musi je schvalit/zakazat. je zajimave, ze se tady nikdo nerozciluje nad tim, ze si taky americka federal trade commission nebo burzovni dohled vyhrazuji pravo do tohoto slouceni kecat.
Tady nejde o problém zda řešit nebo neřešit monopoly, resp. zda chránit hospodářskou soutěž nebo ne.
Tady jde o to, že se EU pokouší mluvit do spojení dvou amerických* firem. Pokud tuto akvizici schválí v USA, musí se EU s tímto faktem smířit.
Představ si, že by před spojením těchto firem ani jedna z nich na území EU nepodnikala a přišli by na evropský trh až po spojení. Co s tím EU bude dělat? Zakáže jim zde podnikat, protože se jedná o příliš velkou firmu?
BTW: deformace trhu vznikají právě díky zásahům státu
*) v předchozím příspěvku jsem nepoužil zvýraznění, protože si tu někteří stěžují, že jim to narušuje tok textu – ale jak je vidět, někomu je potřeba vybraná slova zdůraznit, protože jinak mu uniká smysl textu.
Tady jde o to, že se EU pokouší mluvit do spojení dvou amerických* firem.to, ze nejaka firma ma centralu v americe neznamena, ze je americka. ty firmy maji v zemich EU sve dcery, ktere se budou asi taky slucovat...
Pokud tuto akvizici schválí v USA, musí se EU s tímto faktem smířit.nemusi... :-]
Představ si, že by před spojením těchto firem ani jedna z nich na území EU nepodnikala a přišli by na evropský trh až po spojení.to je uplne jiny pripad, jelikoz tyto firmy uz na uzemi EU pusobi a maji vyznamny trzni podil. mimochodem, je rozdil ziskat podil na trhu ,,tradicni soutezi'' a akvizici.
BTW: deformace trhu vznikají právě díky zásahům státuhehe, a ja si myslel, ze takoveto vyborne humory plodi jenom daduv dvorni oblibenec... :-]] za likvidaci trhu s prohlizeci a operacnich systemu muze taky stat!? ktery? a co treba chudaci nebozi podnikatele, ktere stat nuti uzavirat mezi sebou kartelove dohody a pritom oni by tak radi podnikali podle zasad volneho trhu...
To vis, lidi maj po padu komunismu porad dojem, ze jakakoliv regulace je spatna a stat(unie) vsechno zmrvi. V dobach ekonomicky krize je prej nejlepsi vsechno nechat na neviditelny ruce trhu, hehe .
Tiskni
Sdílej: