Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Trochu to povyroste, objeví se to v médiích, víc lidí to chce kupovat, tím to dál povyroste, objeví se to v massmédiích (včetně zpráv v televizi a Blesku…), ještě víc BFU to chce kupovat.Pak si lidi řeknou "už jsem vydělal dost, je čas na exit", trošku to klesne, nováčci začnou panikařit, zase to klesne, ostřílení hoši nepanikaří a dále drží, přestane to klesat, lidi si řeknou, že teda zbytečně brzo prodali, jdou zase něco málo nakoupit (už jsou obezřetnější, spálili si prsty na unáhleném exitu), pomalu to roste, příjde další milestone, jump to Trochu to povyroste from Jenda and repeat. :)
Litecoin překonal hranici 100 dolarů Hodnota Litecoinu, decentralizované kryptoměny, překonala hranici 100 dolarů.
K tématu dva přípodotky - jako obvykle budu myslet nahlas a vynalézat kolo.
Jednak mě děsí carbon footprint tohoto pinožení. Zjevně nejsem sám. Lidstvo objevilo další naprosto marnou činnost, díky které podíl CO2 v atmosféře poroste ještě rychleji. Aspoň kdyby se s tím daly amortizovat přebytky z větrníků apod. - ale to by znamenalo, že v době, kdy je špička spotřeby, by se těžit nemohlo, a to by zase zhoršovalo návratnost investice do těžebního HW. Nebo aspoň kdyby se "odpadním" teplem dalo třeba topit. Ale tohle hrozí snad jenom u těžařů, co mají těžební cluster v dětském pokojíku pod stolem, a navíc to bude fungovat jenom v topné sezóně Kdyby se tohoto nápadu chytila evropská únie a vyšlo by to befehlem, to by byl řev.
Druhak... u normálních měn je poptávka po penězích dána převážně "fundamentální" složkou, kde peníze fungují jako univerzální prostředek směny = objem transakcí za jednotku času / rychlost oběhu. Nabídka je cca pevná, pokud uvažujeme seriózní centrální banku (reálně v čase trochu roste, banka naschvál tiskne trochu nových peněz). Cena peněz (kupní síla, směnný kurz oproti ostatním měnám) je průsečíkem nabídky a poptávky. Ponechme stranou globální "rezervní" měny - třeba o USD se dávno tvrdí, že je to taky do značné míry letadlo, které letí dál a dál jenom díky čínským nákupům do rezerv.
No a jak je tomu u bitcoinu? Kolik procent poptávky po BTC je dáno "transakčním fundamentem", a kolik připadá na čistou spekulaci? Opět nejsem sám ani první, kdo nad tím dumá. A ta čísla nejsou moc hezká. Otázkou tedy je, kolik prostoru je pro BTC v rámci globální ekonomiky. O kolik řádů může ještě povyrůst. A pokud se jedná z větší části o spekulativní bublinu, nemůžeme spoléhat na to, že po dosažení maximálního podílu na "globálním fundamentu ekonomické směny" se cena BTC nějak stabilizuje. Pokud jde skutečně z větší části o spekulaci, lze očekávat splasknutí bubliny. Dál už je to Nohavicova teorie alkoholického kopce.
Konkrétní kosmetické milníky směnného kurzu proti konkrétní FIATové měně, vyjádřené kulatými čísly konkrétně v dekadické soustavě, jsou jenom povrchní cirkusové cingrlátko pro bulvární publikum.
Nabídka je cca pevnáTo u BTC taky, na rozdíl od centrální banky je dokonce přesně známo a zaručeno, kdy se kolik peněz vydá.
Cena peněz (kupní síla, směnný kurz oproti ostatním měnám) je průsečíkem nabídky a poptávky.A co jiného je to u BTC?
No a jak je tomu u bitcoinu?O trochu lépe než např. u všech cenných papírů, za které si nekoupíš přímo vůbec nic. (ostatně ty drahé kovy na tom taky nejsou o moc lépe)
Otázkou tedy je, kolik prostoru je pro BTC v rámci globální ekonomiky.Dokud budou ostatní způsoby převodu středních částek mezi zeměmi tak zoufale pomalé, drahé nebo obojí (SEPA, SWIFT, nedejbože PayPal), tak docela dost. Plus anonymita/pseudonymita.
Aspoň kdyby se s tím daly amortizovat přebytky z větrníků apod.To se dá, lidé to dělají. Ale jinak souhlasim, že ten ekologickej rozměr bitcoinu není nic moc. (Asi, ono je dost těžké to vyhodnotit.)
Ale jinak souhlasim, že ten ekologickej rozměr bitcoinu není nic moc. (Asi, ono je dost těžké to vyhodnotit.)Spíš mi na tom přijde špatné, že se ví o lepších metodách (proof of stake například) a přesto používáme horší. Problém není v bitcoinu, ale v consensus algoritmu.
BTW: jak to vidíte s těžbou? Nemyslím BTC, ale spíš měny, které lze těžit na GPU. I přes ten velký růst ceny – když jsem se díval na nějaké kalkulačky, tak mi nepřišlo, že by to bylo na nějaké zbohatnutí. Leda to dělat opravdu ve velkém (a s levnou elektřinou). A návratnost pomalu rok (a to ještě nepočítám čas, který by tím člověk strávil). Nebo špatně počítám?
P.S. ptám se, protože jsem na to koukal někdy v létě a kurz se od té doby výrazně zvedl, ale ziskovost těžby mi přijde dost podobná. Ale moc jsem té analýze nedal, tak třeba tu je někdo, kdo to zkoumal víc do hloubky :-)
A reakce na to by měla být jaká? Část lidí přestane těžit a tím se to zase srovná – případně nebudou chtít svoje mince prodávat tak levně a poroste cena, ne? A v opačném směru: pokud cena vystřelí nahoru, tak začne těžit mnohem víc lidí (těžba pro ně bude levnější způsob získání mincí než nákup) a růst ceny by se měl zpomalit.
Část lidí přestane těžit a tím se to zase srovnáAFAIK v ČR nemáš šanci nasmlouvat si takovou cenu za elektřinu jako třeba čínští velkotěžaři, takže budeš v nevýhodě.
A v opačném směru: pokud cena vystřelí nahoru, tak začne těžit mnohem víc lidí (těžba pro ně bude levnější způsob získání mincí než nákup) a růst ceny by se měl zpomalit.Tohle by fungovalo jenom kdyby víc těžby znamenalo vydání více mincí, ne?
Nemovitost po tu dobu můžeš využívat. Ty Bitcoiny si nemůžeš ani vytisknou a vytapetovat si s nima pokoj aby ses mohl kochat.To imho můžeš.
Nemovitost po tu dobu můžeš využívatpak mas ROI ale taky v nekonecnu
Ty Bitcoiny si nemůžeš ani vytisknou a vytapetovat si s nima pokoj aby ses mohl kochat.
Jaktoze ne... http://kuc.cz/n6yihg
pořád zůstaly ty cibule, které bylo možné vypěstovat, rozmnožit a dále prodávat. V případě kryptoměn však nezůstane vůbec nic.Ale houbeles. Ono vypěstovat, rozmnožit a dále prodávat stojí nějakou práci a - aby se vám vyplatila - tak musí dojít i na to prodat. Což v situaci po splasknutí bubliny uděláte jak? Váš produkt nikdo nechce. Oba ty případy jsou úplně stejné, po tulipánech taky nezbude nic, protože milé cibule lidi prostě vyhodí.
stejně bezcenné (až na výjimky) jako kryptoměna... stejne tak jako fiat mena
Stojí to nějakou práci, pokud se vám taková investice má zhodnotit.Problém je v tom, že se vám ta investice nezhodnotí - jste v situaci, kdy mají všichni hromadu cibulek, ale nikdo už je nechce na kšeft. Musel byste je prodat jako tulipán někomu, kdo potřebuje kytku, jenže kytek je hromada a zájemců málo, takže pokud se vám vůbec podaří prodat, tak jenom za cenu toho, že se s cenou dostanete pod výrobní náklady. Samozřejmě neříkám, že zrovna vy to nezkusíte, ale kdo má rozum, ten prostě cibulky vyhodí, aby nešel do ještě větší ztráty, než kterou už má. A jasně, nakonec se situace ustálí, květinářství budou fungovat dál a tulipány taky budou, protože jsou lidi, kteří je berou jako kytku, kterou můžete někomu strčit, aby měl radost. Což je stejné jako bitcoin - i když zkrachuje a bublina splaskne, furt budou lidi, kteří jej neberou jako investiční komoditu, ale jako prostředek směny. Suma sumárum: oba případy jsou stejné u všech bublin s něčím, čeho se nejde nažrat.
To se da jeste sledovat?
Řekl bych, že to si musí každý rozhodnout sám za sebe.
tak zacali resit vztahy a sex a to uz slo do kytek definitivne
Mimochodem, doporučuji podívat se touto optikou třeba na první epizodu první série - a začít hned první scénou.
Mimochodem, doporučuji podívat se touto optikou třeba na první epizodu první série - a začít hned první scénou.Ted nevim, jestli masturbace za penize patri pod sex nebo pod vztahy... ;-] Muj dotaz byl mireny na to, jestli se to nahodou neposunulo smerem ,,zpatky ke korenum'' (par serialu takovy vykyv melo) nebo je to porad standardni tuctova vztahovka. Slo mi hlavne o to, ze kolem te seste serie to dospelo do faze, kdy kazdy ma svou holku a resi se hlavne jejich vztahy a ta geekovska linka je tam strasne krecovite doplnena, aby se nereklo.
Na to dost dobře nemůžu odpovědět, protože tenhle pocit jsem neměl ani dřív. Sice jsem u čtvrté a páté série měl pocit, že autoři trochu tápou, jak dál, ale pak se (z mého pohledu) zase našli (z hlavy ale neřeknu, jestli to bylo zrovna v šesté).
Všem se zavděčit nejde; každou chvíli čtu o nějakém seriálu, že je špatný, protože "postavy nemají žádný vývoj" a jak je vidět na tBBT, když ho mají, je to taky špatně. U kreslených seriálů není problém, aby Bart Simpson nebo čtveřice ze South Parku chodili dvacet let do stejné třídy. S živými herci to dost dobře nejde, je logické, že pětatřicetiletý Leonard uvažuje trochu jinak a řeší trochu jiné problémy než pětadvacetiletý (odhadem).
Pokud ovšem doufáte v "návrat ke kořenům", tak to raději nezkoušejte, z některých změn, ke kterým mezitím došlo, by se vám mohlo udělat nevolno. :-)
Všem se zavděčit nejde; každou chvíli čtu o nějakém seriálu, že je špatný, protože "postavy nemají žádný vývoj" a jak je vidět na tBBT, když ho mají, je to taky špatně.Jsou serialy, kde se ten vyvoj podarilo ukocirovat, aniz by to zasadne zasahovalo do koncepce, ale to je na jinou diskuzi.
z některých změn, ke kterým mezitím došlo, by se vám mohlo udělat nevolno.Tak sem s tim! Docela by me to zajimalo, co z toho nakonec vzniklo. ;-]
Tiskni
Sdílej: