V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tohle se mi v tom textu líbilo.If you do genuinely disagree with somebody (something which is entirely fine), try not to escalate, even if the stakes are high. Examples from the last year include talking about this as a war and talking about "increasingly bitter rear-guard battles". By using and accepting this terminology, we, as a project, poison ourselves. Sam Hartman puts this better than me:
I'm hoping that we can all take a few minutes to gain empathy for those who disagree with us. Then I'm hoping we can use that understanding to reassure them that they are valued and respected and their concerns considered even when we end up strongly disagreeing with them or valuing different things.
I'd be lying if I said I didn't ever feel the urge to demonise my opponents in discussions. That they're worse, as people, than I am. However, it is imperative to never give in to this, since doing that will diminish us as humans and make the entire project poorer. Civil disagreements with reasonable discussions lead to better technical outcomes, happier humans and a healthier projects.
Our code of conduct says, "assume good faith". If you ever find yourself not doing that, step back, breathe. See if there's a reasonable explanation for why somebody is saying something or behaving in a way that doesn't make sense to you. It might be as simple as your native tongue being English and their being something else.
Vyzerá to tak,že loď sa začala potápať. A ako bonus dostala závažie vo forme systemd.
Potom ako sa loď potopí, začnú určité osoby oslavovať, že padol ďalší zastaralý projekt.
Jako by snad Ubuntu nebylo mnohem zkaženější než Debian…
Asi jsi nepochopil otázku... asi jsi nepochopil odpověď
"moderní systémovou (system-wide) optimalizaci init subystému."Můj první komentář k systemd flame. Považoval jsem systemd za nutné zlo ve světě desktopu; pokrok, kterému se prostě nevyhneme (jako u spousty jiných technologií typu PulseAudio). Minulý týden jsem byl na konferenci elektronica. Jaké překvapení, když mi borci z Pengutronixu popisovali výhody nasazení systemd na embedded Linuxu (a rozhodně nebyla největší výhodou rychlost bootu). Považovali systemd za suvereně nejlepší init system (pro desktop, server i embedded). Třešničkou na dortu bylo fungující cryptsetup (viz. bug #618862).
Úplně stejný styl vyjadřování jako Lennart.
Maintaineri jsou vesmes dobrovolnici a tezko jim nekdo bude diktovat, co maji delat ve svem volnem case - a to vcetne TC.Popravdě by zajímalo co to vlastně v té Debianí TC dělají. Protože podle popisu to zní jako že tam przní malé koťátka. Obě rezignace jsem si pečlivě pročetl a takhle nějak píše rezignaci voják co přežil termonukleární konflikt (samozřejmě jde o nadsázku). Docela drsné na to že jde o dobrovolnický projekt.
Obě rezignace jsem si pečlivě pročetl a takhle nějak píše rezignaci voják co přežil termonukleární konfliktNo, já se nedivím. Viz např. kruciální diskuse o tom, které menu je to správné (467 komentářů) a následný TC sequel (450 komentářů), přičemž se ve finále rozhodlo hovno.
vec se deje, protoze se, celkem pravem, nekteri z debianu ptaji, kde je volbaTo je jistě vcelku logické, ale neříká to nic o tom, kam se ztratila tradice Debianu a proč všem z ničeho nic hrabe.
Primitivní init subsystémy historicky nebyly tvořeny pro současné složité systémové podmínkyBože... čo si predstavujete pod takým pojmom "současné složité systémové podmínky", Kefalín? A jistě, normální init nebyl tvořen s tím, že bude dělat DNS resolver, srát se podsvícení displeje, zapínání a vypínání wifi, do šifrování disků, synchronizace systémového času nebo třeba implementovat vlastní konzoli. To nemá nic společného s primitivností, zato mnoho se zdravým rozumem.
This isn’t even the first time I’ve heard about runtime code patching in the Linux kernel. The e1000e bricking bug has that honor. I’m going to check the box next to “we are not smart enough to use features like this correctly”. We do not need to develop software with a we can do this; therefore we must do this mentality.
specialne teda veta - We do not need to develop software with a we can do this; therefore we must do this mentality.
Je dobre, ze vyvojari i uzivatele toho zacinaji mit dost a davaji to cim dal vice najevo, protoze Linux tohle potrebuje aby si uvedomil proc a za jake situace vznikl a proc mel zpocatku takovy uspech.
Debian, Debian fork, Slackware odolavajici, Gentoo preslapujici, Alan Cox a jeho pekny prvni odstavec , proc se vyhybat cemukoliv z US (odkud ze to je RH?, systemd je presne takovy uzasny moloch do ktereho pujde nacpat kdejaka zhovadilost tak jako do OpenSSL, protoze to je tak otresne, ze to nikdo nechce do detailu ani zkoumat neměl bych o Debian, natož o GNU/Linux žádné obavy...Máš namysli systemd/linux, ne?
Deje se toho hodne a je to jen dobre.S tím naprosto souhlasím.
Debian forkHm. Prima. Ale alternativní pool by do toho vnesl trochu víc než pouhý manifest hodný Karla Marxe.
nule blízkou adaptabilitu ... neschopnost přizpůsobit paradigma realitě"Vybral jsem namátkou jednu větu a velice pozorně ji čtu. Nepamatuju si ji doslova, ale víceméně zněla takhle: „Individuální člen sociální komunity často získává informace prostřednictvím vizuálních symbolických kanálů." Četl jsem si to pořád dokola a přeložil to. Víte, co to znamená? „Lidi čtou." Pak jsem přešel k další větě a zjistil, že ji dokážu přeložit taky. Pak už to bylo jako mlácení prázdné slámy: „Občas lidi čtou; občas poslouchají rádio," a tak dále, ale bylo to napsáno tak komplikovaně, že jsem tomu zpočátku nemohl porozumět; a když jsem to konečně dešifroval, nic v tom nebylo." (Richard P. Feynman, To nemyslíte vážně, pane Feynmane!)
Před 3 měsíci:
Takže po mohutných deklaracích o tom, jak bude GR, se nic nestalo, protože to nikomu nestálo ani za to, aby sepsal návrh "general resolution", natož aby ta GR měla nějaké podporovatele (seconders). Tak nějak hádám, že se Ian uklidnil a reflektoval, že jeho reakce byla více založená na aktuálních emocích než na racionální proceduře.Hmm...
Dnes:
můj osobní pocit je, že Russ nevydýchal Ianovo GR, což mimo jiné spustilo nový flame, který je ještě o něco žhavější než ten posledně). Nic nenormálního, ono se to zase uklepe až vyjde jessie a lidi začnou upgradovat.Hmm...
Někteří lidi jsou unavení a chtějí dělat svou práci, místo dohadů s mladšími a chytřejšími (trocha zjednodušení), co chtějí objevovat objevené nebo řešit jednoduché věci složitě (prostě něco víc než postupný vývoj). A holt pouštět do kolejí Debian-u, „nový vítr“ musí způsobit tam, nebo tam reakci…
Mám z toho jen smutný pocit, že rozhasit něco je velice snadné a stačí pár procent jedinců a nemusí to dělat ani záměrně…
PS: Osobně už jsem několik let nikam nic oficiálně neposlal, když opravdu už velmi ojediněle „něco“, tak se raději spojím s konkrétním vývojářem a pošlu mu to, s žádostí „vynech mě“ ... je to tak 50:50, což považuji za velký úspěch a jsem spokojený.
Nemam pocit, ze je to az tak vekove profilovane, tento konflikt jde napric vsemi generacemi.Napsal jsem „trocha zjednodušení“, mladým jsem chtěl označit spíše „novou myšlenku/postoj/směr“.
Prenesene, u Debianu tedy rozhodne jestli maji dosti lidi ochotnych…Mají a budou mít, spíš to bude otázka kvality…
Neimplementovat cache resolver a dalsi veci podle RFC rika vse o tom co za lidi tyhle komponenty vyviji a proc je proti tomu takova boure.Takhle to v systemd vypadá všude. Např. implementace "synchronizace" času: Bug 86292 - systemd-timesyncd: Do not save clock to disk on every NTP fix. No to nemoh vymyslet zdravej mozek. A to zdůvodnění celého nápadu:
This is particularly helpful on systems lacking a battery backed RTC.Ano, několik takových tady mám - Alixy s CF kartami. Když se nějaký debil rozhodne zapisovat mi co pár minut na tu kartu a likvidovat HW, protože "co kdyby systém spadnul, tak asi potřebuje kladivem přes palici!
Please check it out and send me bug reports and improvement suggestions.A protože se mu nikdo neozval a nikoho to vůbec nezajímalo, tak si sám pro sebe řekl:
Však já se ještě vrátím, a se mnou přijde...A co přišlo vlastně už moc dobře víme
moderní komplexní systémy. ... tehdejší optimální "suckless" paradigma ... pro optimalizaci při vyšší komplexitě.Viz...
To samé Allbery, zvlášť v kontextu k jeho dosavadním aktivitám v TC. Bylo to spíš o politikaření než o technické a logické argumentaci k systémovému designu. Házet vinu na vyvolané GR je neopodstatněné. Jednak nevidím na něm nic fatálního, neodpovídá časová souslednost a ani to v rezignačním mailu nezmiňuje.
Na pravé důvody si budeme muset asi ještě počkat.
Třeba to časem dojde i víc lidem, jak draho budou vykoupeny lákadla systemd subsystému.Tak ono se to hlavně v začátku neví, jak draho, a ani později se asi všichni v hodnocení neshodnou :).
libsystemd0
na disku a knihovny libsystemd.so
v paměti nezpůsobí, že vám systém okamžitě začne metastazovat Pro oba případy je nutné nasadit nástroje typu strace a valgrind k hledání příčiny chybyTo jsou standardni vyvojove nastroje.
Aspoň v těch případech, kde se doteď vystačilo s editací init skriptů a inittabu (zakomentování, vložení assertů, úprava podmínek apod.).Predchudce systemd-logind nebyl napsany v shellu a mel byste podobne problemy.
Nikde nepíšu že strace nebo valgrind jsou nestandardní, ale hledání chyby je s nimi daleko složitější než u přímo interpretovaných zdrojáků jako shell. Přibyde i překompilování s ponecháním ladících informací, které se standardně odstraňují v distribučních binárkách.
S debugováním binárek přeložených z C/C++ jsem si už taky párkrát užil a vím jaký je to opruz. O dost složitější než hledat v pythonních nebo bashových zdrojácích, odpadá indirekce mezi původním lidsky-čitelným zdrojákem a nativní binárkou po optimalizacích překladače. Už jen kolik obtížně dohledatelných bugů mělo příčinu právě v optimalizacích gcc.
To co bylo aspoň částečně v silách běžného admina se solidními základy programování, bude se systemd prakticky neřešitelné a bude odkázán na vendora.ConsoleKit, aspoň v mojí distribuci spouštěl /etc/rc.d/rc.consolekit, kde si můžu spouštění procesu izolovat a libovolně obalovat a modifikovat podmínky spouštění. Přiznám že nevím do jaké míry lze nezávisle na systemd pouštět systemd-logind, ale předpokládám že už by to někdo v tom bugreportu zmínil.Já skutečně pořád nevidím rozdíl ve spouštění těch dvou, a jestli je pravda to, co píšeš, tak ten rozdíl nevidíš ani ty, takže je to jenom mnoho keců pro nic.
S debugováním binárek přeložených z C/C++ jsem si už taky párkrát užil a vím jaký je to opruz.
Debugování binárek přeložených z C je můj denní chleba, používám gdb na příkazové řádce a nemůžu si stěžovat. Nevím o ničem jiném, co by se debugovalo tak dobře.
O dost složitější než hledat v pythonních nebo bashových zdrojácích
Na bash a python povětšinou žádný debugger nepoužívám a snažím se vše pečlivě psát tak, abych ho nepotřeboval, i za cenu toho, že bude software značně neoptimální. Přecijen od pythoního a bashovského kódu žádný výkon neočekávám, to bych to napsal v C. Oproti tomu se v C se debuggeru vůbec nebojím a neseru se tolik s tím, abych se mu za každou cenu vyhnul.
odpadá indirekce mezi původním lidsky-čitelným zdrojákem a nativní binárkou po optimalizacích překladačePokud mi optimalizace při debugování vadí, tak je vypnu. Při tvorbě software to většinou dělám. Trochu problém je, když optimalizace nějaký bug odkryje, ale to se mi nestává. Ale to riziko je samozřejmě cena za to, co céčko nabízí.
To co bylo aspoň částečně v silách běžného admina se solidními základy programování, bude se systemd prakticky neřešitelné a bude odkázán na vendora.To jsou kecy. Je to open source software. Sice to není v silách běžného admina, ale na druhou stranu to je v silách běžného programátora, který umí trochu s céčkem. Takové programátory urážíš, když jim nadáváš do nějakých vendorů, tím spíše že jen do jednoho abstraktního vendora. Nikomu neberu jeho názor, dokonce spoustu názorů sdílím i s lidmi jako jsi ty, ale nebaví mě v diskuzích řešit takovéto lži, kdy jeden člověk něco neumí a proto předpokládá, že to neumí nikdo kromě nějakého pana vendora.
Ok, debugování binárek je tvůj denní chleba. A jaká je korelace mezi tvým mikrosvětem a správou systému ? Jako že admin by měl řešit problémy tak low-level způsobem ?
Je mi srdečně jedno jak píšeš skripty, při správě systému ale musíš řešit a číst cizí zdrojáky. Nechápeš nebo sebestřednost ?
Je mi srdečně jedno, jestli si vypínáš optimalizace. Řeč není o vývoji software ale používání GNU/Linuxu z pozice uživatele. Pokud nefunguje nastavení konzole přes systemd-consoled, budu muset celý distribuční balík znovu přeložit, protože se instaluje z debug info stripped a obvykle s optimalizací -O2 nebo vyšší.
Jaké lži ? Tobě přijde normální, že správci podnikových systémů by měli řešit věci na tak nízké úrovni jako prohánění binárek přes gdb a strace ? Opravdu ? Nikde netvrdím že narazí už dnes, s chybami jádra nebo sql serverů si zřejmě většina stejně neporadí a musí čekat až to opraví upstream nebo distribuce, ale na vrstvě mezi jádrem a userlandem prostor je a systemd ho stírá.
Pokud v tom spouštění podle tebe není rozdíl, tak jim v tom bugreportu poraď ať neztrácí čas se systemd-shim nebo systemd spouštěný jako parametr jádra a testují logind nezávisle.Nehodlám někoho obtěžovat při práci jenom protože někdo jiný nepochopil. Zbytek zkus srozumitelně, česky a slušně, pokud chceš dostat nějakou odpověď.
Nehodlám někoho obtěžovat při práci jenom protože někdo jiný nepochopil.A nebo jen zastíráš vlastní nevědomost, že nemáš páru o příčině leakování a že logind podle všeho nelze spustit bez systemd nebo emulace ABI systemd-shim, tak že chyba může být v obou (logind i systemd(-shim)).
Zbytek zkus srozumitelně, česky a slušně, pokud chceš dostat nějakou odpověď.Nechci. A než budeš někoho příště poučovat o slušnosti, podívej se nejdřív do zrcadla a odpusť si výrazy typu kecy k názorum které ti nesedí.
A nebo jen zastíráš vlastní nevědomost, že nemáš páru o příčině leakováníNemám o páro o příčině leakování a nevidím jediný důvod to zastírat.
a že logind podle všeho nelze spustit bez systemd nebo emulace ABI systemd-shimNikde jsem netvrdil, že logind nemá závislosti na API/ABI nějakých knihoven.
odpusť si výrazy typu kecy k názorum které ti nesedí.Chtělo by to trochu soudnosti a neříkat hned všemu co vypustím z klávesnice názor.
systemd.unit=rescue.target systemd.unit=emergency.target init=/bin/sh
Zajímavější je ale to přirovnání k Windows, což je univerzální způsob, jak vyjádřit, že je něco špatnéohledne systemd je to naproto odpovidajici prirovnani. Windowws maji take svuj systemd = service control manager a programatori, kteri programuji windows services by mohli vypravet, jaka je to radost to programovat. U windows je presne mozno pozorovat, jak je tato filosofie debilni.
Když to spadne samo, tak mi dohledový systém oznámí, že to spadlo a budu primárně řešit to, proč to spadlo a aby se to už nestalo.To je ale chyba v návrhu celého systému. Buď se služba restartovat nesmí, nebo má být její restart v dohledovém systému zaznamenán. Oba přístupy mají svůj smysl a své příznivce.
no, ja porad nechapu, ze to nikdo nechape. Pritom zna uplne kazdy windows jak tam vypada sprava udalosti (to je ten binarni log a prohlizec k tomuWindows jsem opouštěl jako uživatel, amatérský programátor a webař. Nemám tušení, jak vypadá ve windows logování ani co se schovává za službama, ani co je na tom konkrétně špatně. A vzhledem k zaměření portálu myslím, že tu nebudu sám, pro koho jsou windows španělskou vesnicí, i když nepopírám, že s nimi pořád umím víc než většina rádobyadminů a že jsem si za to po explicitním upozornění na svou neznalost nechal i zaplatit.), jak se startujou sluzby apod. Takhle nejak bude vypadat systemd za par let.
Takhle nejak bude vypadat systemd za par let.Odvážné to tvrzení, ale vzhledem k výše uvedenému těžko můžu oponovat.
Moje uloha byl takovej odlehcenej printer-spooler, na windows mela bezet jedna sluzba, ktera pres socket prijimala tiskove zakazky a druha ktera to pak posilala na tiskarnu. Vpodstate trivialni zalezitost a na linuxu bez systemd se to dodnes dela tak, ze v systemu o tom nikdo nic neviZatímco v systemd se napíše triviální soubor o pár řádcích, který říká, jak se má služba spustit, podobně jako se to dělalo dřív s initskripty.
Spustit to samozrejme nejde, protoze o to se stara ten windowssovskej systemdA ten program bez systemd spustit jde? Těším se na důvod a především na srovnání s initskripty. Jestli jde jen o to, že člověk zapomněl závislost na síti a program vypsal, že se nemůže nabindovat na IP adresu, protože v systému není, tak to asi nebude vyžadovat debugger, že.
takze se clovek propoji s debugem k rozbehnutymu procesu nekde uvnitr ty sluzby v nejake te while smycce.A nebo, když člověk není debil, službu zastaví a pustí si debugger s procesem z příkazové řádky jako se to dělalo předchozích třicet let bez ohledu na to, kdo tu službu v systému standardně spouští.
Podtrzeno, secteno, jako programator na volny noze nemam na takove kraviny cas, takze se napise jednoducha konzolova aplikace, ktera se nastartuje v autostartu a kdyz je potreba to ukoncit, tak to udela uzivatel v taskmanageru.Dělal jsem jednotlivé linuxové projekty na volné noze a napstat initskript mi zabralo víc času než napsat unit file. Každopádně ten čas byl vzhledem k celému (ač velmi malému projektu) zanedbatelný, takže mi byl init systém tak říkajíc u prdele. Napsat to rovnou do inittabu a nechat to ukončovat killem bych si stejně nedovolil, to by mi ruce upadly.
no, ja porad nechapu, ze to nikdo nechape.To je asi tím, že psaní serviců a démonů není běžná činnost.
nejaky init to po bootu proste nastartuje a pak to bezi a nikdo nic nevi (jak jsme se od Poetteringa dovedeli, je toto zlo a takovy gulas se v budoucnu nebude trpet)Nejenom Lennart, ale i Raymond Chen z MS říká, že není možno nastavit, že se služba má spouštět na konci bootu. Ani v SysV initu to nejde - pokud nastavíte init skriptu největší číslo, stejně někoho napadne přidat skript se stejným číslem. Když programátor přidává položku do launcheru, rozšíření do prohlížeče, službu do Windows, démona do systemd, tak musí detailně popsat jak se má zobrazovat a spouštět. Ve všech případech je to zdokumentované celkem dobře. Debugování programu spouštěného jiným programem a ještě k tomu pod jiným uživatelem je vždy těžší, než napřímo. Proto se služby, démoni pro systemd i sysv init hlavně ladí pod programátorovým účtem bez spouštějícího programu. Jen interakce s spouštěcím programem se ladí (pokud je vůbec potřeba tohle ladit) napříč uživatelskými účty - a ve všech 3 případech je ladění stejně obtížné. Přečetl jsem návod na codeproject.com a skutečně volání StartServiceCtrlDispatcher(), která pak volá programátorovu ServiceMain(), mi připadne zbytečné. Funkce main() by mohla obsahovat kód funkce ServiceMain(). To další vlákno v procesu služby vytváří Service Control Manager a dává v něm příkaz z ukončení, zastavení atd., není to pollování. V SysV initu by se místo vlákna spustil proces, který musí proces svého démona teprve najít. (Jak je to u systemd nevím.) Takže u Windows je to obdobné, ale snazší. Ano, zapisovat do windowsiho logu je mor.
V SysV initu by se místo vlákna spustil proces, který musí proces svého démona teprve najít. (Jak je to u systemd nevím.)Systemd si drží informace o procesech a nakládá s nimi na základě deklarativního jazyka, takže většinou nepotřebuješ samostatný supervisor proces pro službu, ale samozřejmě jsou služby, které ten supervisor proces stále mají, jako třeba squid.
unixova (mnoho malych jednotek, ktere delaji jednu vec)Jako monoliticke kernely, X-ka ci oblibeny busybox?
Proč to tedy není několik samostatných projektů?!A proc by mel, kdyz cilem je unifikovany framework?
koukněte třeba na QNX, moc pěkná architektura kerneluQNX jsem pouzival v nekolika projektech a duvodem byla predevsim SIL certifikace, nikoliv mikrokernel.
Vy snad používáte busybox v hlavním systému na desktopu? Na to byste si asi netroufnul, že.... Proto máme samostatné coreutils, sed, awk, grep, file atd.Nepouzivam a klidne troufnul, commandlinove tooly jsou pro me spise dukazem nekoherentniho evolucniho zmatku, nez unixove filozofie.
jedna obluda, ktera dela vsechnoA takovým věcem se pak někdy říká "operační systém" :)
mnoho malych jednotek, ktere delaji jednu vecA tomuhle zase bastl :P Význam konceptů jako "filosofie Unixu" se IMHO hoooodně přeceňuje, v podstatě je to hlavně fráze a jako fráze se to taky používá (tedy coby náhražka za skutečný argument). Tady v podstatě neargumentujete nějak logicky a fakticky, ale snažíte se vytvořit pojmovou konstrukci, která by spojila systemd s Windows a tím vytvořila negativní *dojem*. Realita je složitější než takovéhle diskusní zkratky, ostatně někdo výš už v tomto duchu citoval Linuse... "Grau, teurer Freund, ist alle Theorie, und grün des Lebens goldner Baum."
Pokud bych použil tvoji (para)frázi, tak systemd je v praxi tak krátce, že zatím bilancovat o jeho přínosech je spíš v oblasti šedé teorie.
Zase je diskuse plná demagogie o neschopných, hloupých lidech, kteří se prý nechtějí naučit nový init systém.
Věta jak vystřižená z učebnice demagogie
Tiskni
Sdílej: