Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
No, ne.... trh zase jednou vyresi vsechno. Gratuluji.
hmm, mne z tej spravy vyplyva kritika uzavreneho kodu a nie ze by zdrbaval GPL. mne sa ten nazor paci
Když se dívám třeba na Apple, tak se mi nezdá, že by trestání trhu zas až tak dokonale fungovalo.
Asi tak nejak. Nikoho tu uz netrapi, ze napr. xulrunner sa nahradza webkitom, ze Apple tlaci velke peniaze do CUPS (tiez aj gimp-print), ze cele Gnome cerpa napady z ich GUI a o chvilu sa uz asi dockame aj docku, ze ... http://developer.apple.com/opensource/ Ale ono netreba byt fanatikom a pochopit, ze ani tak nie je problemom komercny a aj closed sw, ale nedodrziavanie standartov.
ja ze trh = zakaznici, dopyt a ono je to o obchodnikoch, presne takyto nazor dokurvy kazdu ekonomiku, vola sa to korupcia
Pokud zákazník nemá aspoň základní technické znalosti o tom, co kupuje, tak si myslí to, co se říká v reklamě. A drtivá většina manažerů ty znalosti nemá, a už vůbec ne obyčejní lidé.
Strategie Embrace & Extend je pořád pro open source obrovské nebezpečí.
Protirecis si! Rikas, ze open cource je lepsi, pak ale firma nema duvod vydavat closed reseni, takze to ze ji to GPL znemoznuje je nepodstatne.
GPL je zbytečná v tom smyslu, že open source způsobem vývoje vzniká kvalitnější, stabilnější a méně chybový software.... Open source je silný sám o sobě, protože má schopnost produkovat nejkvalitnější software
A na Ježíška a čápa s vránou taky věříte?
Jednak mám pocit, že principiálně není rozdíl v kvalitě open a closed source – oba druhy kódu se dělají naprosto stejným způsobem. Mezi nimi existuje jak velmi kvalitní věci, tak totální šunty. I řada open source věcí je totální šunt.
Za druhé trpíte nějakými růžovými brýlemi, že lidé kupují, nebo si pořizují to nejkvalitnější. Kdyby tomu tak skutečně bylo, svět by dnes vypadal zcela jinak.
Mimochoem já v poslední době se znovu vracím k myšlence kupovat komerční sw, protože open source mi nemůže nabídnout potřebnou kvalitu. Momentálně přemýšlím o koupi vektorového editoru, protože Inkscape je neefektivní program z uživatelského hlediska. Na druhé straně existují velmi kvalitní programy, se kterými jsem spokojen, třeba GIMP.
Mezi nimi [open source a closed source] existuje jak velmi kvalitní věci, tak totální šunty. I řada open source věcí je totální šunt.S tímto opravdu nelze než souhlasit. Já ale mluvím o dlouhodobém hledisku, tam už to kvůli mnohem větší flexibilitě open source světa vidím trochu jinak (alespoň co se týče většiny software -- v raketoplánech, jaderných elektrárnách a podobných zařízeních tomu bude samozřejmě jinak, protože komunita neposkytuje žádné záruky, certifikace atd).
Za druhé trpíte nějakými růžovými brýlemi, že lidé kupují, nebo si pořizují to nejkvalitnější. Kdyby tomu tak skutečně bylo, svět by dnes vypadal zcela jinak.Růžové brýle nenosím, růžovou nesnáším.
Kdyby masy kupovaly to, co je pro ně nejvýhodnější, tak všechny reklamní agentury do roka zkrachují. Všichni kromě expertů a jejich blízkého okolí se řídí tím, co jim nakuká reklama.
masy kupují to, co je pro ně nejvýhodnější (kvalita je jen jedno z kritérií)Masy kupují to, co považují za nejvýhodnější. V oborech, kterým nerozumí do hloubky, výhodnost určují zejména na základě doporučení známých(kteří tomu často rozumí jen o trochu víc, ale rádi vypadají důležitě) a ze všeho nejvíc platí "když to mají všichni ostatní, musí to být super". Já si myslím, že když to mají všichni ostatní, musí být něco lepšího.
.... já v poslední době se znovu vracím k myšlence kupovat komerční sw....
OT: Mimochodom, niekde som čítal (sakra, kde to len bolo?), že sa dajú kúpiť nejaké komerčné náhrady X.Org. To ma zaujalo. Tuším si okolo toho pogooglujem....
Na veškerý GPL kód bohatě stačí jedno kolo (pokud tedy ostatním autorům nepřipadá moc hranaté). Na BSD/Apache a další navzájem kompatibilní licence stačí také jen jedno kolo. Jediná kola, která je třeba vynalézat pořád dokola, jsou ta z uzavřeného software.
už imho afaik iirc nemá, to bylo v Win98 a podobných, v těch co mají kernel NT už tomu tak není, lae není vyloučené, že by nějaký kód nebyl použit
Tiskni
Sdílej: