Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám stejnou otázku jako má ten člověk na stránkách projektu: "Umí to zazálohovat i menu?". V souvislosti s MKV se mluví o podpoře menu, ale jaký je reálný stav netuším.
Já jsem zkoušel MakeMKV a to je moc pěkný multiplatformní projekt. Menu neumí.
Eunektes nemuzu najit ani v AUR, to bude asi tim, ze je to zase ze sileneho KDE :-/ Bude to urcite v nejakem spolecnem baliku, s kterym nainstaluju i program na spravu videokazet, program na cisteni monitoru a sporic obrazovky.
Uz tam je :) Ale je to jen jeden pythonovskej skript, na to ani neni baliku potreba pro otestovani.
Jinak nevim, kde si vzal to s tim KDE - jednotlive programy uz jsou pomerne dlouho rozdelene do samosatnych baliku, nezavisle na sobe.
KFileReplace- Search & Replace Tool KImageMapEditor - HTML Image Map Editor KLinkStatus - Link Checker Kommander - Dynamic Dialog Editor KXSLDbg - XSLT DebuggerV Archu, jak ted koukam, jsou ale rozsekane jednotlive, zato mezi nimi Quanta vubec neni, je pouze v AUR.
Říká ti něco slovo ironie? Žádné nesmysly nevidím, až na tu ironii.Já zas nevidím jediný střípek ironie... vidím pár informací, které nemám důvod ověřovat, protože je nepotřebuju, ale ironii žádnou.
C:\Documents and Settings\Users\...
apod.
Toto je vyhoda open source, nie to, ze dostanete vzdy profi kod.A mimo možnost dělat si opravy sám, je tu ještě další výhoda opensource :). A to že můžu vydat svůj kód tak, aby ho někteří využili a vylepšovali a kašlat na ty, co mají jen blbé kecy.
Mě to nejde a ten zmíněnej řádek mě dost odradil od toho, abych oprašoval svoje prachbídný znalosti pythonu.Tak, chyby se stávaj každému, a aspoň jsi byl od pre-alpha software odrazen včas.
S MakeMKV je to otázka desítek minut (třeba 20 min)- záleží, jestli je to DVD5 nebo DVD9 a na tom jak rychle čte mechanika.
Myslím, že ISO to umí načíst taky.
Tiskni
Sdílej: