Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Učitelka se ptá dětí kolik je tři plus tři.
Mařenka: "Tisíc."
"Ne, Mařenko tisíc to není."
Honzík: "Středa."
"Ne, Honzíku, středa to také není."
Pepíček: "Šest."
"Výborně, a teď nám řekni, jak jsi na to přišel?"
Pepíček: "No úplně obyčejně - tisíc mínus středa."
Obavam sa ze typek sa nepytal kto ma presne 4GB RAM, ale kto ma 4GB RAM.To je bohužel omezenost jazyka. Bohužel křišťálovou kouli nemám, se ho třeba zeptej. Jak jen se jmenoval ... hmm, zkus si to najít - FEL rozvrh zimního semestru 2009/20010, byl to předmět X36SKD (snad), hodiny byly ve středu v 12:45, nebo tak nějak.
Takze to "jakej je to kretén" bolo asi trochu predcasne...Já jsem kretén, ale to jsem přece nikdy nepopíral, dokonce jsem to tu i párkrát přiznal a nějak se za to nestydím.
Jenze ty sis kdovi proc umanul (mozna z cajovych listku nebo logru), ze se pta kdo ma presne 4GB RAM.řekl bych, že si to "umanul" na základě znalosti češtiny, která tobě chybí jinak by například na otázku "kdo má minimální mzdu?" byla odpověď "všichni (legálně) zaměstnaní" - což je tazateli i komukoliv jinému k hovnu, manažéři s mnohonásobky minimální mzdy se nebudou hlásit, že ten jejich plat částku odpovídající minimální mzdě obsahuje (dokonce několikrát)
a kam to mám poslat?a nešoupnul mu do schránky nějaké 64k intro (jako je třeba Chaos Theory,…) nebo 4k intro. To by byla docela prdel.
U 64k intra by asi za chvíli něco našel.Tož netvrdím, že ne, ale už to asi bude celkem fuška. Např. loader nebo nějaké podobné rutiny se IMHO neoptimalizují a něco nestlačeného tam bude, ale to není problém ručně projít a ručně vyházet. Co se týče hlavního kódu, tak na to mají speciální strojový optimalizátor, který ten kód právě optimalizací v assembleru stlačí. A pak se to IMHO ještě ručně prochází. To už by IMHO fuška docela byla.
Asi by se to dalo "vyřešit" zrušením Automatic Bug Reporting Tool, který takhle každou chvíli zařve, že došlo k chybě, ale nepřijde mi to zrovna nejbezpečnější.Vzhledem k tomu, že je to jenom warning upozorňující na chybu v BIOSu, tak bych se toho nebál. To 'intel_iommu=off' ho nepotlačí?
Tiskni
Sdílej: