Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Tak neviem, tesit sa alebo nie?
Ale hlavně, celá FAT už měla dávno zmizet ze světa.
A to jako proč? Jen proto, že je tu už dlouho? ext2 vám nevadí?
The wheel ... was a great idea ! :D
FAT je sice principiálně jednodušší, ale existuje jí několik variant. Díky tomu tady máme problémy s paměťovými kartami s vyšší kapacitou atd. Navíc, když se podíváte do specifikace od MS, tak tam jsou položky s popisy typu: "Toto může být nastaveno na X, ale protože to spousta software nastavuje na Y, tak tam taky raději zapisujte Y a raději se podle toho vůbec neřiďte." apod.
Takže vzato kolem a kolem je Ext2 možná jednodušší.
Jenze pokud jste v pozici vyrobce napr. fotaku, tak je vam mnozstvi variant FAT u prdele. Proste implementujete tu jednu, kterou potrebujete a hotovo.
FAT je IMHO na takove veci vhodny FS.
Tak to nefunguje. Typ FAT je podle specifikace MS dán kapacitou zařízení. Když je hodně malé, tak FAT12, od určité kapacity FAT16 a pak FAT32. Když byste implementoval např. jen FAT32, tak budete mít nekompatibilitu s paměťovými kartami s kapacitou 2 GB a méně apod.
Doslovný citát ze specifikace od MS:
"The FAT type—FAT12, FAT16, or FAT32—is determined by the count of clusters on the volume and nothing else."
Jinak tam jsou taky dobré rady týkající se velikostí na hranici mezi různými typy FAT. Protože je to mnohde špatně implementováno, doporučují v takové případě raději naformátovat na trochu nižší kapacitu, aby se předešlo problémům
O exFAT starost nemám - i kdyby to bylo uzavřené a k ničemu, tak to někdo napíše znovu a pořádně. exFAT je jednoduchý filesystém s četností výskytu podobnou sněžnému muži. Spíš mám strach o NTFS-3G - to je funkční projekt s dobrou licencí...
Ale preco to microsoft robi? Co ho k tomu vedie ine ako vidina buduceho zisku? Nebudu neskor sudne spory, z ktorych bude microsoft tazit a vyuzivat prave tie zmluvy?
Tak to je MS pristupnejsi nez Novell. Ten poskytoval veskerou dokumentaci k NDS zadarmo, ale pouze v pripade ze napisete pouze klienta a ze se nikdy v zivote nepokusite implmentovat server.
Jinak FAT je jednoduse genialni filesystem. Jednodussi FS snad uz ani existovat nemuze.
takže pokud nejsou soubory fragmentované, jsou vždy v jednom kusu.
S tím se nedá než souhlasit
Jo to mate pravdu, tohle zrovna neni idealni. Ma FATce je pekne ze pouzivate jednu datovou strukturu jako bitmapu(pro hledani volnych bloku) a zaroven je to spojovy seznam.
Tam si snad budu moci dát jaký FS chci, ne? Třeba UBIFS nebo JFFS2. Být výrobcem (foťáků, přehrávačů...), tak zvolím nějaký svobodný souborový systém a nechám si k němu dopsat ovladač pro Windows -- určitě to bude lepší, než se zlobit s nějakým microsoftím souborovým systémem, který znamená potenciální (nebo i reálné) problémy (patenty, vydírání ze strany MS atd.).
Myslím, že UBIFS a JFFS2 jedou pouze nad MTD zařízeními. Což SDXC rozhodně není.
To si tam spíš dáte EXT3,4 apod. Hlavní problém budou zařízení (foťáky apod.), která budou používat exFAT.
U jiných OS by problém nebyl, protože ti rádi podporu pro nový FS začlení. Problém je akorát s Windows, pro které by se musel napsat ovladač toho FS a uživatelé by si ho museli instalovat. Není to sice úplně jednoduché*, ale má to i své výhody -- jednak výrobci nehrozí žádné poplatky za používání patentovaných technologií a jednak když už si uživatel něco instaluje, může mu tam s tím nainstalovat nějaký svůj software, třeba na stahování fotek z foťáku, dělání panoramat atd. (nemyslím spyware).
*) přinesu kartu ke kamarádovi, on nemá ovladač a co teď? Pokud bude instalace jednoduchá, není to až takový problém. Prostě stáhnout program, klik klik a hotovo.
rad bych vedel proc nepouzivat ext2. Na windows ovladac existuje.
Staci na cudlik dat malou fatku s ovladacem a dalsi ext2 na data.
Je pravda, že 1&2 sa dá vytknúť aj FATu...
nežurnálovaný (ako zvyknú ľudia vypínať fotoaparáty&spol?)Tlačítko nebo přepínač na zapnutí/vypnutí u fotoaparátu, stejně jako třeba u mobilů, ho nedpojuje přímo od napájení, jen řiká řídící jednotce, že se má zapnout/vypnout. Napřiklad pokud se pokusíte aparát vypnout během zápisu snímku na kartu, tak se prvně dokončí zápis a pak se teprve vypne. Takže pokud uživatel nevyndá baterii/baterie nebo kartu za chodu, nebo pokud se fotoaparát nesekne (i fotoaparáty můžou mít svou verzi BSOD
Takže to mám brát jako FUSE binární shit? No tomu říkám pokrok...
Tiskni
Sdílej: