Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jako perlicka jeste poslouzi informace ze primarni vyvoj uz probiha v macOS (jak postupne ostatne u vetsiny GNU sw, pote co se linux jako desktop ukazal neudrzitelny).
Linuxový desktop je pro ty, co mají rádi svobodu volby. Což se tebe očividně netýká. Kolegové používají macOS pro vývoj především proto, že jim kromě stabilního prostředí nabízí také homogenní prostředí pro jejich mobilní zařízení + jako bonus lepší HW. I já doporučuji těm, co chtějí používat iPhone aby přešli na macOS než se neustále trápit s MS Windows, kde je to každý pes jiná ves.
Pro ilustraci mohu uvést případ kolegy. Tvrdošíjně řadu let používal Gentoo a prostředí KDE na strojích značky DELL. Vystřídal několik modelů a věčně bojoval s HW problémy a drobnými chybami, kvůli nimž bylo potřeba rekompilovat půlku software. Pak si pořídil iPad, po něm iPhone a přechod na macOS byl logická volba. Nadále naráží čas od času na problémy, ale protože s nimi sám nic neudělá – protože v prostředí OS je vše dané – tak si jen občas zanadává.
Já používám 15 let jeden a týž průběžně aktualizovaný Debian unstable s XFCE4. Původně na MSI PR210X, než jsem ho přestěhoval v roce 2012 na HP ProBook 6475b. Ale to se má jak s mými návštěvami u praktického lékaře. Pokaždé co tam jdu, je tam někdo jiný. Jedině sestra je stále jedna a ta samá.
Poslední aktivita před třemi měsíci. OK?
Mezitím hlavní port na mačOS taky nic.
u wot m8
Jedinému (!) správci emacs-mac včera někdo napsal a ten se na to dneska podíval, ale protože nemá čas, k integraci se prý dostane až časem. Ale tak aspoň je naživu, že jo.
🤦
Co asi znamená UI?
Tiskni
Sdílej: