Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Slavnostního uvedení Windows 8 v New Yorku se "zúčastnil" i GNU pakůň. Před začátkem akce se snažil příchozím hostům sdělit názor Nadace pro svobodný software (FSF) na Windows 8. Místo Windows 8 doporučoval přejít na GNU/Linux. Rozdával také DVD se svobodnou GNU/Linuxovou distribucí Trisquel a samolepky FSF.
Tiskni
Sdílej:
EXPORT_SYMBOL_GPL()
je svobodnou volbou autora kódu a je na něm, zda chce vynucovat použití svého symbolu jen GPL moduly nebo ne. Ale zdá se, že autor se může snadno stát obětí nátlaku ve stylu: "Změň to na EXPORT_SYMBOL_GPL()
, jinak pro nás nejsi dostatečně důvěryhodný." Z toho je mi hodně smutno.
Spíš mi přijde, že vyzkoušeli rčení "Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi". Dokonce si myslím, že si vybrali i to správné místo a čas.
Ne, to vůbec není správné místo a čas. Nasomrovat se na akci konkurence a prudit tam se svou reklamou je pro mne prostě pod úroveň.
Jen si to představte obráceně: že by si FSF uspořádala svou akci a lidé od Microsoftu jim tam se svými transparenty začali rozdávat reklamu (zdůrazňuji, že nemluvím o předem domluvené a případně i zaplacené prezentaci, ale o podobné partyzánské aktivitě). Připadalo by vám to vtipné? Mně tedy ne a dokážu si živě představit, kolik povyku by kolem toho (právem) bylo na linuxových webech a fórech. Přesně o tom jsem mimochodem psal před chvílí, když jsme zmiňoval princip "my jsme přece ti hodní, tak můžeme cokoli".
ím spíš, že nevím ze zkušenosti ani z doslechu o případu, že by na linuxovou release party naběhli lidé od MS s logy a začali rozdávat reklamu.Že jsme o to neslyšely, ještě neznamená, že by to neudělali. Jednak mohou si dovolit celoplošnou reklamu snad po celém světě, jednak dělali zas jiné (a řekl bych i horší věci). A z článku není nikde zřejmé, že by naběhli na prezentaci samotnou, či nějak ji narušovali, chovali se slušně. A, že by se to eventuálně M$ nemuselo líbit? V pořádku, nám se taky nelíbí že parazitují na Androidu (např.).
Teď bych nerad kecal, ale iirc svého času byly MS reklamy na Rootu. To mi přijde podobné.
To je podle mne něco úplně jiného. Pokud si Microsoft zaplatil za reklamu na Rootu a vydavatel o tom věděl a souhlasil s tím, je to naprosto v pořádku - tedy aspoň co se MS týče, vztah mezi Rootem a čtenáři je jiná otázka. Stejně tak když si Microsoft řádně zaplatil prezentaci na LinuxExpu, s vědomím a souhlasem pořadatele.
Pokud by ale Microsoft na takovou akci vyrazil páchat reklamu bez souhlasu provozovatele, bylo by to spíš jako spamovat reklamou diskuse. A ani jedno podle mne v pořádku není.
Na to, abych to mohl komentovat, mi tam chybí příliš mnoho podstatných informací - co to bylo za akci, kdo ji pořádal, kde se tam vzal ten stánek, kdo mohl za to, že ty dvě prezentace byly přímo naproti sobě…
Jestli dotaz byl na samotné vyfocení se před stánkem, tak to je snad něco úplně jiného než chodit kolem v dvoumetrovém kostýmu konkurence a rozdávat reklamní letáčky.
A pro úplnost bych ještě dodal, že ještě víc by mi vadilo pokrytectví člověka, který by tuto akci hodnotil jako skvělou recesi, ale něco podobného ze strany Microsoftu by halasně odsuzoval. A obávám se, že ani takových není málo - ale jak už jsem napsal, to si každý musí srovnat se svým svědomím.
A tím s tímto tématem končím, myslím, že už jsem svůj pohled na věc vysvětlil dostateně a nemá smysl se dál opakovat.
Proč bysme nemohli mít sexy pakonici?
damn -.-
tak bych mu dal nejakou dost pouzivanou distribuci jako je Ubuntu, Opensuse ci Fedora
Pravda, ovšem něco takového se asi po Stallmanovi chtít nedá.
Na Release Party libovolné distribuce se žádná Okna neobjevíPřijď se někdy na nějakou podívat :).
Jde o uživatele, nebo někoho z MS? Mně jde o to, že tohle byla oficiální akce FSF, ne?Citation needed.
Pokud tedy MS vysílá (i přes své partnery) na linuxové akce evangelisty, pak se omlouvám za nepřesné srovnání.Nevím přesně jak a jestli je vysílá, ale rozhodně je v tom podporuje :). A chodí jak lidé od partnerů, tak přímo od MS. Někteří z nich patří i mezi celkem oblíbené přednášející :).