V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Otevřenější cestu do prostředí, které ovládá Microsoft, tím, že "koupili Linux"?
Mno, tak treba to bude znamenat rychlejsi demisu x86, kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Mimochodem, co podpora server ARMu ze strany Red Hatu? IBM se snaží tlačit svoje Powery, takže by to mohl zaříznout nebo upozadit. A IMHO jestli něco mohlo vytlačovat x86, to to byl ARM. Má teď nějakej potenciílně zajímavej nástup do oblasti PC díky MS/Windows, dál mu budou mu dělat vítr do plachet mobilní platformy pronikající mimo mobilní oblast (Adnroid, Chrome, možná Appple) a v serverech má ARM tu výhodu, že nebude jeden jedinej dodavatel. Oproti ARMu, kde může snadno existovat hodně výrobců procesorů, procesory Power dělá furt jenom IBM a myslím že tomu nikdo nevěří, že by dokázalo zvládnout být majoritní platformou ku spokojenosti uživatelů. Single-vendor monokultura posyktovaná takovým molochem (a vydřiduchem...), no to už by fakt byla výhra, lol. Lidi by měli přestat prskat nad x86 jenom proto, že za ním stojí "zlá velká firma" a chceme "fight da powah" :)
Kdo si vzpomene na IBM Linux Commercial?Dekuju ti za pripomenuti, jak uz su stary.
Tiskni
Sdílej: