Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Otevřenější cestu do prostředí, které ovládá Microsoft, tím, že "koupili Linux"?
Mno, tak treba to bude znamenat rychlejsi demisu x86, kdyz ted bude mit IBM otevrenejsi cestu s Powerem do governmentu po cely planete...Mimochodem, co podpora server ARMu ze strany Red Hatu? IBM se snaží tlačit svoje Powery, takže by to mohl zaříznout nebo upozadit. A IMHO jestli něco mohlo vytlačovat x86, to to byl ARM. Má teď nějakej potenciílně zajímavej nástup do oblasti PC díky MS/Windows, dál mu budou mu dělat vítr do plachet mobilní platformy pronikající mimo mobilní oblast (Adnroid, Chrome, možná Appple) a v serverech má ARM tu výhodu, že nebude jeden jedinej dodavatel. Oproti ARMu, kde může snadno existovat hodně výrobců procesorů, procesory Power dělá furt jenom IBM a myslím že tomu nikdo nevěří, že by dokázalo zvládnout být majoritní platformou ku spokojenosti uživatelů. Single-vendor monokultura posyktovaná takovým molochem (a vydřiduchem...), no to už by fakt byla výhra, lol. Lidi by měli přestat prskat nad x86 jenom proto, že za ním stojí "zlá velká firma" a chceme "fight da powah" :)
Kdo si vzpomene na IBM Linux Commercial?Dekuju ti za pripomenuti, jak uz su stary.
Tiskni
Sdílej: