Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Pořád se tam přidávají nový a nový věci -> nové chyby.
A ty staré se třeba objevují náhodou, zvlášť pokud jde o různé race condition chyby, které se nemusí projevit léta a pak najednou zničehonic kernel panic. On má kod jádra pár miliónů řádek, tak žádnej div, že se tam nějaké takové chyby objevujíl.
Asi nevstáváte dostatečně brzo :)
Byla linuxová jádra ve vašich oblíbených distribucích aktualizována?Vlk se nažral a PT zůstal celý
Nenajde. Na rozdíl od tebe nejsem přepojatej a spolu s tím, co mi vadí, předkládám návrhy řešení. Kdyby se takto vstřícně řešily všechny záležitosti, lidi by byli spokojení.
Kdyby se takto vstřícně řešily všechny záležitosti, lidi by byli spokojení.Kdyby se takto "vstřícně" chovali všichni, tak by dřív umřeli, než by se na něčem dohodli.
Tak je minimálně bez diskuse, že současný stav vyhovuje více lidem. A je přímo idiotské vytvářet stavy zbytečně nasírající více lidí, než je třeba, jako třeba s fíčurkou.
Jo. Kvuli "ficurce" v OO.o. 3.1. Vriskal jak pavian ve ~100 flamu.
Je to divne, same updaty na kernel.. Ako to funguje v porovnani s Windows ? Lebo Microsoft updatuje kernel len raz za cas po par rokoch s novou verziou Windows a problemy nie su ziadne a s nicim..
Problemy su, ale mnohonasobne menej problemov. Obzvlast zo zakladnymi vecami ako multimedia, ovladace a celkova kvalita dostupnych aplikacii. System ako taky je spickovy a nema konkurenciu.
Windows
V tom je krasa uzavreteho vyvoja. Uzivatelia o problemoch proste nevedia = system je rozhodne lepsi
Myslim si ze 99% updatov sa tyka internet exploreru a pridruzenych vrstiev. Nie kernelu.
Uz jen zbyva dodat, ze IE je ve win soucasti kernelu. Jestli neverite, tak se zeptejte lidi od Netscape. Po mnoha nadavkach Vam reknou, ze kvuli tomu prohrali soud.
To je nezmysel, kde si to nabral? Chces mi povedat ze instalaciou IE8 som updatoval kernel Windows XP na uroven Win7? To ze je zazraty to systemu neznamena ze je sucastou kernelu. IE sa da odobrat spolu so vsetkym co jeho engine vyuziva, ako napr. help atd. To ze nepojdu nejake 3rd party aplikacie je nepodstatne, ale da sa odobrat a nie je sucastou kernelu. Ked z Ubuntu odoberies Firefox/Mozilla kniznice tiez to rozjebe GNOME, odstrani Yelp a kopu dalsich veci takze na to nie ste zrovna najlepsie, nicmene sa to nedotkne kernelu..
IE se neda odebrat, aspon jeho zakladni soucasti jsou potreba pro beh systemu, prakticky overeno na win98
1. Windows ma novu verziu raz za par rokov, Linux (kernel) kazde cca 2 mesiace. A stale sa tam pridavaju nove funkcie, cize aj chyby.
2. V Linuxovom jadre je toho ovela viac, cize aj chyb bude asi viac. (Linux kernel obsahuje obrovsku kopu ovladacov, Windows ich ma samostatne.)
3. Proces vyvoja je uplne iny, takze tie chyby v Linuxe mozu byt viac vidiet (a nie preto, ze maju vaznejsie nasledky).
4. Vo Windows su problemy samozrejme tiez.
Kde jsou? S KMS? I pro Nvidii?
Tiskni
Sdílej: