Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Projekt Linux Standard Base (LSB) se snaží ve spolupráci s organizací Free Standards Group vyřešit problém nejednotnosti způsobu instalace software mezi distribucemi tak, aby mohl být Linux dodavateli software považován jako jedna platforma. Chtějí toho dosáhnout vytvořením jednotného API, které bude zakrývat odlišnosti mezi rpm, dpkg, yum a dalšími. Více se dozvíte na Linux-Watch.
Tiskni
Sdílej:
emerge
(i když tu a tam by se to hodilo... Horší je podle mého názoru značný nárůst počtu knihoven, které jsme se rozhodli standardizovat.K závislosti na "LSB"... no že bych byl odvázaný z myšlenky, ža nainstaluju všechno a potřebovat budu jenom půlku, ale budiž. Je to lepší, než kdyby v té LSB závislosti byla jenom půlka knihoven, které jsou potřeba. Horší je to, že se maintaineři distribuce xyz můžou rozhodnout, že oni potřebujou jinou verzi knihovny libabc, protože v té vaší není funkce uvw(). Pak se toho chytí ostatní distra a najednou zjistíte, že někdo používá tuhle verzi, někdo jiný jinou a pár ostatních tu vaší. No a pak se na to můžete ... maximálně dát neposlušným distrům nálepku "not LSB compliant"
například .deb těžko donutíte ke stažení zdrojových kódů, které nejsou v distribuci, a následného překladu.Nerad bych se mýlil, ale řekl bych že nemáte pravdu, protože pokud nejsem za proxy, tak mi normálně během instalace - pokud je to třeba - apt balíky které vyžaduje stáhne a překompiluje.