V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Som vedel ze v tom bude hacik...Ha mi neislo do hlavy zeby nieco MS urobil z dobrej vole...
ano, bohuzel az kdyz uz mu nic jineho nezbyva
Ikdyž! Ono to zas tak moc k smíchu není. Podobný problém je i v OSS. Zkoušel třeba někdo jen tak ze srandy zkompilovat Apachí commons-logging? Log4J? Nebo Derby? O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.
O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.Kompiloval som Xalan 1.10.0, Xerces 2.8.0 a saxon6_5_3 a nebolo to, až také trápenie. Myslím, že som to robil kvôli kompilácii nejakej staršej verzie VirtualBox-u.
Problém není v ANTu. Problém je v dodávce zdrojových kódů výše uvedených knihoven. Každá knihovna s sebou tahá další jar soubory pochybného původu. Zkus si ten Xerces a Xalan zkompilovat kompletně jen ze zdrojových kódů.
Dále miluju knihovny a projekty, který vlastní build začínají downloadem dalších binárních závislostí. S tím se taky skvěle pracuje. Zvlášť, když člověk nemá přístup do internetu. O tom, že to k těm binárkám nedodává zdrojáče ani nemluvím. A přitom podle licence by ty zdrojáče měli dodávat. Problém je, že jen na vyžádání…
A přesně na tohle jsem narážel. Je to sice Open Source, ale je v tom takovej bordel, že člověk propálí dny jen kompletováním zdrojových distribučních balíčků.
neměli na výběrČo tak prepísať tú kritickú časť kódu?
Diskutovaný kód jsou linuxové ovladače paravirtualizovaného „hardwaru“ microsoftího hypervizoru. K tomu potřebujete použít kód z Linuxu. Tudíž i ovladače musí být pod GPL.
Ještě by bylo možné udělat GPL wrapper, který by si každý uživatel slinkoval proti binárnímu blobu sám, jako to dělá Nvidia. Ale chápejte, že nemůžete chtít po uživatelích Windows, aby si kompilovali jádro :D
LOL. Co jiného se na to dá říci...
Pokrok
Ale klobouk pred jejich PR
Tiskni
Sdílej: