Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Som vedel ze v tom bude hacik...Ha mi neislo do hlavy zeby nieco MS urobil z dobrej vole...
ano, bohuzel az kdyz uz mu nic jineho nezbyva
Ikdyž! Ono to zas tak moc k smíchu není. Podobný problém je i v OSS. Zkoušel třeba někdo jen tak ze srandy zkompilovat Apachí commons-logging? Log4J? Nebo Derby? O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.
O Xalanu, Xercesu a Saxonu ani nemluvím.Kompiloval som Xalan 1.10.0, Xerces 2.8.0 a saxon6_5_3 a nebolo to, až také trápenie. Myslím, že som to robil kvôli kompilácii nejakej staršej verzie VirtualBox-u.
Problém není v ANTu. Problém je v dodávce zdrojových kódů výše uvedených knihoven. Každá knihovna s sebou tahá další jar soubory pochybného původu. Zkus si ten Xerces a Xalan zkompilovat kompletně jen ze zdrojových kódů.
Dále miluju knihovny a projekty, který vlastní build začínají downloadem dalších binárních závislostí. S tím se taky skvěle pracuje. Zvlášť, když člověk nemá přístup do internetu. O tom, že to k těm binárkám nedodává zdrojáče ani nemluvím. A přitom podle licence by ty zdrojáče měli dodávat. Problém je, že jen na vyžádání…
A přesně na tohle jsem narážel. Je to sice Open Source, ale je v tom takovej bordel, že člověk propálí dny jen kompletováním zdrojových distribučních balíčků.
neměli na výběrČo tak prepísať tú kritickú časť kódu?
Diskutovaný kód jsou linuxové ovladače paravirtualizovaného „hardwaru“ microsoftího hypervizoru. K tomu potřebujete použít kód z Linuxu. Tudíž i ovladače musí být pod GPL.
Ještě by bylo možné udělat GPL wrapper, který by si každý uživatel slinkoval proti binárnímu blobu sám, jako to dělá Nvidia. Ale chápejte, že nemůžete chtít po uživatelích Windows, aby si kompilovali jádro :D
LOL. Co jiného se na to dá říci...
Pokrok
Ale klobouk pred jejich PR
Tiskni
Sdílej: