Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Výzkum dvou amerických univerzit a Intel Labs ukázal, že některé aplikace pro Google Android potají odesílají informace o umístění telefonu provozovatelům reklamních sítí. Z vybraných 30 oblíbených aplikací tak činila celá polovina, některé dokonce posílaly souřadnice GPS každých 30 sekund, ačkoliv nebyl zobrazen žádný banner. Navíc ještě odesílají telefonní číslo. Nutno podotknout, že uživatel u každé aplikace při instalaci povoluje přístup k umístění, jen ale neví, k čemu to program využije.
Tiskni
Sdílej:
# uname -a Linux localhost 2.6.29-00479-g3c7df37-dirty #11 PREEMPT Mon Oct 26 21:28:09 PDT 2009 armv6l GNU/Linux # id uid=0(root) gid=0(root)tak tohle zrovna problem neni, co dal?
neni problem si vlezt do toho Linuxovaho zakladu, pustit tcpdump a clovek hned vi co kam lezeTo samé mohu udělat i s Androidem, stačí mít root přístup (což jde pokud vím u všech telefonů, osobní zkušenosti mám ale jen s HTC). Podobně mohu pomocí standardního iptables firewallu filtrovat přístup každé jednotlivé aplikace k Internetu (pokud k tomu chcete i GUI, pak třeba aplikace DroidWall).
(na kterem muze bezet i Android bytecode a timpadem jeho aplikace)Jak? Snažil jsem se najít jak tohle udělat a nenašel jsem nic. (Jen nějakou vlastní implementaci Darvika pro Ubuntu, ještě raná alfa verze, která by v budoucnu mohla jít použít na MeeGu.)
Jenže bohužel Android vývojáři se nezamysleli a hodili mezi lidi nesmysl. Opravdu si někdo soudný myslel, že obyčejný uživatel bude zkoumat co po něm aplikace chce a v případě nesouhlasu by ji neinstaloval? Jestli si to někdo fakt myslel, tak musí být ŠÍLENEC!Jak si to představujete jinak? že to bude zkoumat Apple? To se spoustě lidí nelíbí ještě víc…
Takže ten „dobrý firewall odchozí komunikace“ se ve skutečnosti redukuje na otázku, zda aplikace může využívat internetové připojení nebo neA řeší ten firewall problém, který tu už někdo (vy?) kdysi zmiňoval? Totiž že ta aplikace může spustit „prověřenou“ aplikaci s povoleným přístupem k Internetu (
wget
) a ten jí požadovaná data může odeslat v HTTP požadavku a výstup vrátit na standardní výstup. Řeší tohle vůbec nějak SELinux?
Zrovna u toho vysvětlení práv mne včera napadlo, že je škoda, že to vývojář případně musí napsat do nějakého popisu, místo aby to napsal rovnou do definičního souboru a Market to při instalaci zobrazil spolu s požadavkem na práva.Programátor aplikace pro Android nepíše požadavky na oprávnění aplikace do "nějakého popisu", ale nýbrž do souboru AndroidManifest.xml který je součástí zdrojového kódu aplikace a instalátor aplikací v telefonu si tyto informace vytáhne a nabídne uživateli jejich potvrzení. Někteří (slušní) vývojáři do popisu aplikace který se zobrazuje v Marketu píší, proč chce aplikace to a to povolení.
AndroidManifest.xml
. Tam by pro systém napsal jaké právo chce, a pro uživatele by tam popsal, proč ho chce – a uživatel by si to při instalaci mohl přečíst.