Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
V den výročí OpenSolarisu přibude do světa otevřeného zdrojového kódu Open Sound System.
Tiskni
Sdílej:
na take srandicky je OpenAL (a podobne)...Opravdu? Proc?
mna skor trapi, aby bolo jedno kvalitne rozhranie pre jeden system - kvalitne v zmysle ze bude podporovat vsetky mozne vlastnosti/vymozenosti zvukoviek pri optimalnej spotrebe hw prostriedkov...To nebrani tomu, aby existoval rozumny standardni interface. Nerekl bych, ze OSS postrada pristup i k specifickym vlastnostem HW. Ja si drive myslel, ze zajmem Linuxu je kompatibilita
ze to ma nekvalitnu dokumentaciu by cloveka az tak nemuselo trapit (aj ked je to samozrejme problem - ale neviem posudit, ako velmi v tomto pripade... mozno sa zda nekvalitne iba vamOKi, zkuste tu dokumentaci najit), kym to vie ovladat nejaka general-purpose kniznica (ako som uz spomenul, napr. OpenAL)
alebo ma OSS az take dobre rozhranie, ze je vhodne kvoli nemu obetovat alsu?Opravdu je rozhrani ALSA tak dobre, ze je kvuli tomu treba obetovat OSS?
Opravdu je rozhrani ALSA tak dobre, ze je kvuli tomu treba obetovat OSS?Opravdu je tu ještě někdo, kdo používá OSS nativně? Má to nějakou výhodou? Vím, že jack umí ject i nad OSS, takže to tak nepoužitelné rozhraní asi nebude. ;)![]()
Rozhoduji aplikace a tam stale to neni az tak spatneJak se to vezme. Naprostá většina aplikací má OSS už jenom jako relikt minulosti. Dokonce i Flash a Skype dneska používá Alsu. Já třeba v systému nemám ani OSS emulaci a nezdá se, že bych o něco přicházel.
Long live OSS!ve zkratce ukazuje důvody, které vedly k současnému stavu. Jinak, jaký zvukový systém se doposud používal v BSD a OpenSolaris? To stejné OSS, jako v Linuxu? Binární moduly pravděpodobně ne ...
(the API, not the non-free implementation)
~Rich Felker, of the MPlayer team
ALSA is the recommended interface for software that is intended to work on Linux only. However, software that strives to be portable across other Unixes (including the *BSD family) typically uses OSS instead (or supports both).c) To s tím tolik nesouvisí, bavíme se výhradně o minulém a současném stavu. Je možné, že někdo teď alsu vykopne, nebo to aspoň navrhne, nebo se taky nestane nic (a v anketě roota ubude jedna položka
alsa.opensrc.org/Oss
... o kterou se nikdo nestaral (duvodu je nekolik a hazet to na 4Front neni uplne koser, protoze spravcem toho rozhrani v Linuxu oni nebyli). ...To je ale jejich problém, to jako měl někdo na rozkaz naběhnout a začít to dělat? Každý svého štěstí strůjcem a kdo chvíli stál už močí opodál.
Opravdu je tu ještě někdo, kdo používá OSS nativně? Má to nějakou výhodou? Vím, že jack umí ject i nad OSS, takže to tak nepoužitelné rozhraní asi nebude. ;)Ano, ja, dnes a denne
Jak se to vezme. Naprostá většina aplikací má OSS už jenom jako relikt minulosti. Dokonce i Flash a Skype dneska používá Alsu. Já třeba v systému nemám ani OSS emulaci a nezdá se, že bych o něco přicházel.Flash OSS zna a Skype ho zna take
Nic mi to neprinasi. Ctirade, ja uz neuzivam Linux jako desktop nejaky ten patekPak jsi ale zaujatý. Mě jako uživateli linuxu a provozovateli nahrávacího hobby studia na tomto systému prostě OSS nic nepřináší. A buď klidný, že jsem se o něj zajímal a kdyby obsahovalo ovladače pár pro mě zajímavých karet, tak bych si ho klidně koupil. Jenže neobsahuje.
Flash OSS zna a Skype ho zna takeDobře, tak to obrátíme. Kolik aplikací zná jenom OSS a Alsu neumí? Když pomineme pár prehistoriských programů, na které nikdo roky nesáhl, tak asi žádná.To, aby se OSS stalo reliktem minulosti, je pranim jen nekterych lidi
Pak jsi ale zaujatý. Mě jako uživateli linuxu a provozovateli nahrávacího hobby studia na tomto systému prostě OSS nic nepřináší. A buď klidný, že jsem se o něj zajímal a kdyby obsahovalo ovladače pár pro mě zajímavých karet, tak bych si ho klidně koupil. Jenže neobsahuje.Vidis a ja pro zmenu potkal za ty roky par lidi, kteri ziji s OSS v Linuxu, protoze ALSA proste neposkytovala podporu pro to, co potrebuji. Ano, mam svuj subjektivni nazor, tak jako ty. To, ze by jsi do toho investoval, ti verim.
Dobře, tak to obrátíme. Kolik aplikací zná jenom OSS a Alsu neumí? Když pomineme pár prehistoriských programů, na které nikdo roky nesáhl, tak asi žádná.Mi nevadi, ze zvladaji ALSA rozhrani, jsem jen smutny z toho, ze OSS je smahem odsuzovano. ALSA zvladaji za posledni cca 2-3 roky v podstate vsichni, protoze OSS bylo vlivem sve zastarale implementace ve vanille usilovne vytlacovano jako rozhrani. Vsimni si, ze cela debata tady je - zapomente na OSS, at zije ALSA. Ja rikam at si ALSA klidne zije, ale nezapomente na OSS. Linux cim dal vice uhyba ze standardu a snazi se vse tlacit svou vahou. Proti takovemu chovani mnozi kriceli pred par lety ohledne jineho operacniho systemu
protoze OSS bylo vlivem sve zastarale implementace ve vanille usilovne vytlacovano jako rozhrani.Protože novější implementace nebyly vydány pod svobodnou licencí, takže se do jádra nedostaly... za to ale Linux nemůže.
Takze misto toho, aby se aktualizoval interface (nerikam ze ovladace), tak se radsi vytvoril zcela novy system nikde jinde nedostupny.A kdo by to kurva dělal bez těch ovladačů? Kčemu by mu to bylo? Jakou by pro to měl motivaci ty joudo? Aby si to mohl doma vystavit nebo se tím chlubit na fórech? K hovnu udržovat rozhraní, které nevyužiješ. Ať si takové rozhraní udržuje kdo chce, ale nikdo to nebude dělat jen tak pro srandu králíkům, někdo k tomu musí mít motivaci a bez ovladačů je ti to k čemu? K hovnu! Motivace? Prd!
Ano, interface se vyviji, ale ono se vyvijelo i OSS API, aby zohlednilo moznosti. Jenze se nikdo nestaral o jeho vanilla Linux implementaci, coz je chyba na mnoha stranach. ...Chyba je jen na jediné straně a to na té, které to vadí. Ta se má postarat. Vadí ti to? Postaral ses? Nepostaral. To je jen tvůj problém. Kdyby jsi poslal patch do jádra, nebo za něj někomu zaplatil, měl by jsi ho tam. Takle si tu můžeš leda tak nadávat sám sobě za svou vlastní blbost!
... upnute na jednu platformu bez jakekoliv standardizaceVšak se to taky jmenuje Advanced Linux Sound Architecture.
Vite, on zvuk neni jenom si prehrat mp3.Nevynecháš jedinou příležitost, abys mohl poučovat nás neznalce, co nemáme ponětí o byznisu, viď? Bye gf