Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Michael Meeks, vývojář go-oo (novellí fork OpenOffice.org), ve svém říjnovém blogu zveřejnil statistiky, ze kterých vyvozuje, že má projekt vážné problémy. Pracuje na něm málo vývojářů, nepřispívají externí programátoři a o vývoj se nezajímá moc firem.
Tiskni
Sdílej:
to je dost možná pravda, ale co teda používat?
Zajimavé. Akorát mi to teda v linuxové verzi nepíše ďťň.
flash-plugin
a Firefox
Ale tak třeba Firefox jde do KDE alespoň trochu zakomponovat pomocí gtk-qt-engines nebo jak se to jmenuje. Koukat se na to dá. A aplikuje se to i na OO.org jestli se nepletu :)
Tak tohle už u Flash 10 opravdu neplatí...
Nieže by som sa chcel hádať, ale ani MS Office nezapadá do systému - posledný, ktorého menu, okná, dialógy atď vyzerali ako zbytok Windows boli Office 97. Odvtedy MS s GUI robí psie kusy a nedrží sa ani vlastných "Windows GUI guidelines". Navyše MS predáva už len najnovší Office, ktorý vyzerá inak ako všetky predtým, takže aj odchovaní používatelia sú stratení a starší Office si kúpiť nemôžu, lebo MS má iný názor - Jediný Správny NázorTM. Okrem toho dostať do PC legálne zakúpený MS Office OEM je úloha, ktorú pravidelne končím nasraným konštatovaním "Ľahšie ukradnúť než kúpiť!". Suma sumárum - OpenOffice.org je oproti MS Office výborný program, ktorý má určite stabilnejšiu perspektívu a logickejšie ovládanie. Že je zadarmo je už len príjemné plus.
Já bych spíš řekl, že MS Office je pro MS laboratoř nových věcí i v GUI, které pak MS zakomponovává později do Windows, pokud se osvědčí. Dříve touhle laboratoří byla dvojice IE + MS Office, dneska už je to prakticky jenom MS Office.
Ale stejně tak se mi nelíbí používání Qt v projektech, a to proto, že je pak projektům vnucována Jediná Spávná Licence(TM) – GPL. Proto kvituji jedině s povděkem, pokud se projekty nepřizpůsobují Qt a potažmo KDE, protože nevidím jediný důvod, proč násilím vnucovat Jedinou Správnou Lincenci (TM). Ony ty právnické věci je také důležité brát v úvahu, a když Qt/KDE má GPL, tak řada projektů prostě touto cestou nepůjde, a je to tak správné.
Tohle šíření FUD o Qt už po těch letech začíná být dost nuda.Ale stejně tak se mi nelíbí používání Qt v projektech, a to proto, že je pak projektům vnucována Jediná Spávná Licence(TM) – GPL.
Mimochodem, nikdo ti Qt nevnucuje. To, že toho moc není na výběr není vnucování, takže si klidně piš v GTK, když ti licencování Qt nevoní...Nechápu, proč mi to říkáš. Kdybys četl pořádně, a to nejlépe i mé další příspěvky na této stránce, bude ti jasné, jak jsi ohledně mých postojů mimo mísu. Minulým příspěvkem jsem pouze podával svůj výklad toho, co chtěl zřejmě Luboš Luňák říct, nic víc.
Zkuste zkonvertovat složitější Open XML do MS Office 97 pomocí Ofiice 2003 a dostanete blbost. S OO.o 3 jsem dostal lepší výsledek. MS Office 2003 poskytoval horší výsledky než OO.o 3. MS produkty jsou takové Beta verze, za které BFU platí nemalé peníze. Že OO.o 3 je pomalý? To jsem si opravdu nevšiml. Asi je to tím, že nevlastním Omegy.
Se divi? Vzdyt to nepouziva normalni GUI knihovny, ma to vlastni. To by bylo OK, kdyby to alespon nejak vypadalo, ale ono je to hnusny sedivy a porad to problikava. A kdyz to pak vykresluje pomoci Qt3 nebo GTK, tak je to stejne "nedokresleny", widgety stejne nevypadaji, jako v tom danem toolkitu a je to jeste pomalejsi. At to predelaji do GTK ci Qt, nebo at dodelaji to svoje GUI do pouzitelneho stavu a bude to mnohem lepsi. Napr. verze pro windows vypada naprosto Windowsovate, je docela rychla a az na nenativni menu ji nemam co vytknout, s verzi pro Linux je to podstatne horsi. A pak jejich neochota vydat 64bit oficialni verze, zavislost pul veci na jave - na windows me to pak nuti mit 2 verze javy a akorat to dela bordel. Na Linuxu je OO o dost pomalejsi nez na windows (hlavne start a GUI). At to vyresi a bude to OK. Sice OO pouzivam, ale nemam ho rad - jinou alternativu nemam.
At to predelaji do GTK ci Qt, nebo at dodelaji to svoje GUI do pouzitelneho stavu a bude to mnohem lepsi.Nediví se... "Why is my bug not fixed? why is the UI still so unpleasant? why is performance still poor? why does it consume more memory than necessary? why is it getting slower to start? why? why? - the answer lies with developers: Will you help us make OpenOffice.org better?"
Vám připadají ty comboboxy GéTéKáčkovitý? Mně teda ne. A zkuste si třeba rozbalit menu, nebo koukněto do nastavení na hezký treeview, hezká tlačítka.
Tak si prohledni libovolnou verzi MS Office >=2000.
Jestli nejsi uplne slepy, vsimnes si, ze do systemu zabadaji asi jako skoro libovolny jiny program pro Windows. Teda skoro vubec.
kdysi davno na skole semestralni prace - ukol neco naprogramovat, vyber z ruznych aplikaci
jeden spoluzak (tehdy pod DOSem, tedy vcetne "ovladace" grafiky) prezentoval jakysi nedodelek gui knihovny, nedelalo to nic (v kontextu aplikace), jenom demo nejakeho problikavajiciho okna se zpravou
ejakuloval nad tim on, ejalukoval nad tim cvicici, podotykam, ze ukol byla aplikace - ne nejaka knihovna poskytujici podporu pro rozhrani
je to patrne fetis sveho druhu
Nedostatek vývojářů… ale než by začlenili změny od Novellu, to OO.o radši potopí, ne? :)
Nebo možná na +20...
„Vdaka“? Je snad na lidech, jestli a jak Wine použijí. Zrovna Google se jej rozhodl použít celkem nešťastným způsobem, ale to není vina Wine.
to mas dost kratky horizont a dost nizke naroky, odpovidalo by to vypichnuti Winampu jako exemplarniho prikladu...
corel je hroznejTo není pravda. Tvrdí to jen ten, kdo s ní neumí dělat (používám ho cca 5-10 hodin týdně, pracuje se v něm velmi efektivně, jak v Draw, tak v Photopaintu).
oba tyto programy potrebuji v linuxu to wine, o kterem byla recTo je samozřejmě pravda.
photoshop ... je proste jeden z nejlepsich nastroju tohoto typuJe. Ale také stojí patřičné peníze. Když má někdo jen na Fabii 1.2 HTP, nemůže používat BMW M5, přestože je to lepší auto.
na linuxu je v tomhle ohledu situace tristniNení, viz Pixel.
A nechapu, co to ma byt za argument s tim placenim za PS. To se lisi pri behu pod Wine od Windows jak?Co s placením? Že je drahý? Nebo že za něj spousta těch, co ho "musí mít", neplatí? Nebo co vlastně?
ps je pre bezneho uzivatela potrebnya toto:
photoshop ... je proste jeden z nejlepsich nastroju tohoto typuŠlo mi totiž o to, že většina těch uživatelů potřebuje Photoshop asi tak stejně, jako potřebuje toho bavoráka. Tedy že by bylo skvělé ho mít, ale není to nutnost. A že Photoshop patří k dražším programům, jako BMW patří k dražším autům (rozdíl je jen v tom, že PS může kdejaký pitomec používat nelegálně, u toho bavoráka je to poněkud těžší). Tedy ještě jednou: ano, PS je špička ve svém oboru. Ale trvám na tom, že pro většinu uživatelů opravdu není potřeba. Tečka.
PS je špička ve svém oboru. Ale trvám na tom, že pro většinu uživatelů opravdu není potřeba.pro vetsinu uzivatelu jiste ne, ale toto tvrzeni plati zrejme po jakykoukoliv uzivatelskou aplikaci pro spoustu uzivatelu naopak potreba je.
S kvalitním rastrovým editorem je pod linuxem opravdu problém. Se škodovou se totiž v principu dostanu tam jako s oním BMW (jen méně pohodlně a pomaleji). S gimpem však nenávratně degraduji dnes běžnou barevnou hloubku DSLR (14 bitů na 8, tedy o 6EV!), przním fotky, případně některé snímky nemohu vůbec použít. Na rozdíl od škodovky mě tedy Gimp nedopraví tam, kam potřebuji.
Současné digitály však odhalí i další vážnou slabimu Gimpu. Používané soubory pro precizní práci totiž mají 50 až 150 MB (16 bit tiff) a u nich je již rozdíl v rychlosti zpracování výrazný.
Další srovnatelný editor neznám (zmiňovat Corel nebo Pixel může jen ten, kdo je nezkoušel, nebo nic neví o práci s digitálním obrazem). Velmi kulhavou náhradou je CinePaint (fork Gimpu), ten však linuxáci nějak neznají...
Přitom majitelů slušných DSLR je jistě víc, než těch, kteří dnes užívají Linux na desktopech, a jejich počet prudce vzrůstá. Absence vhodného nástroje pro práci s digitálním obrazem je tedy jistě jedním z velkých problémů současného Linuxu.
Pokud vím, tak GIMP větší bitovou hloubku chystá, pokud už není.
S GIMPem běžně pracuji s obrázky přesahující 500 MB a nemám problém s rychlostí. Došlo mi, že GIMP pracuje s obrázky tak, že si je rozdělí na čtverce, a když mu nestačí paměť, tak je „zapomíná“ a potom čte ze souboru obrázku – tedy něco jako swapování. Pak už byl jenom krůček od toho, abych pochopil, že načítání výřezů ze souboru obrázků a jeho rozpakovávání v průběhu práce asi není nic rychlého, takže pracuji s velkými obrázky v GIMPu v nekomprimovaném tvaru a to lítá jako blesk.
Co mě na GIMPu vadí (a nebo možná jenom něco nevím a udělám teď ze sebe idiota) je, ýe pokud s ním otevřu obrázek, který není RGB, tak můžu zapomenout na 90% filtrů a akcí, takže hack ve smyslu uložit obrázek jako RGB a znovu otebřít GIMPem a pak převést zpátky do indexovaných barev, to si připadám jako kretén, ale je to jediné co mi vadí, takže ve výsledku vynikající skóre pro mě.
Co oceňuji na GIMPu je, že to není debilní Photoshopí ovládání, kterému jsem nikdy nepřišel na chuť, a to jsem s Photoshopem dělal dlouho.
Na druhé straně GIMP větší bitovou hloubku určitě brzy dodá.
V tomhle případě bych řekl, že gimp je slušně rychlý.Pokud vím, tak GIMP větší bitovou hloubku chystá, pokud už není.
S GIMPem běžně pracuji s obrázky přesahující 500 MB a nemám problém s rychlostí. Došlo mi, že GIMP pracuje s obrázky tak, že si je rozdělí na čtverce, a když mu nestačí paměť, tak je „zapomíná“ a potom čte ze souboru obrázku – tedy něco jako swapování. Pak už byl jenom krůček od toho, abych pochopil, že načítání výřezů ze souboru obrázků a jeho rozpakovávání v průběhu práce asi není nic rychlého, takže pracuji s velkými obrázky v GIMPu v nekomprimovaném tvaru a to lítá jako blesk.
Image -> Mode -> RGB nepomůže?Co mě na GIMPu vadí (a nebo možná jenom něco nevím a udělám teď ze sebe idiota) je, ýe pokud s ním otevřu obrázek, který není RGB, tak můžu zapomenout na 90% filtrů a akcí, takže hack ve smyslu uložit obrázek jako RGB a znovu otebřít GIMPem a pak převést zpátky do indexovaných barev, to si připadám jako kretén, ale je to jediné co mi vadí, takže ve výsledku vynikající skóre pro mě.
Slibují to už několik let, ale když už integrovali GEGL tak to tu snad bude brzy.Na druhé straně GIMP větší bitovou hloubku určitě brzy dodá.
Image -> Mode -> RGB nepomůže?Presne to pouzivam prevedu na RGB a pak prevedu na indexovany a ulozim a je asi jasny proc se to musi prevedst na RGB u tech vybranejch filtru... Gimp mam moc rad a jak uz ste psali ma mnohem lepsi ovladani nez Photoshop. A naky bity barev no to vubec neresim tolik barev kolik umi mi bohate staci fotky vypadaj stejne jako kdyz sem je vzal primo z fotaku, ale profi fotaky asi foti na vic barev...
S gimpem však nenávratně degraduji dnes běžnou barevnou hloubku DSLR (14 bitů na 8, tedy o 6EV!)
Můžeš mi, prosím, vysvětlit, kde jsi sebral těch 6 EV??? EV je expoziční hodota (Exposure Value). Dalo by se říci "množství světla". 0 EV je stav kdy při cloně f/1 a citlivosti ISO 100 potřebuju exponovat časem 1 s. Kde jsi přišel na tu kravinu spojovat EV s barevnou hloubkou???
ale to jsou furt kecy o neci predstave o beznem uzivateli a o nejakejch fotosopech:
1.) bezny uzivatel se chce pripojit do vpn do prace, klient pouze pro Windows (at proto nebo ono, proste tak)
2.) bezny uzivatel chce uspavat notebook (a probouzet!), aby nemusel furt trapne a zdlouhave bootovat a prerusovat praci/zabavu
3.) bezny uzivatel nerad zjevne trapne bugy (jakakoli soucasna distribuce do 5ti minut bez zvlastniho usili)
4.) bezny uzivatel rad rychlost a sviznost pri interakci (XP vs. jakakoli soucasna distribuce)
5.) bezny uzivatel rad ergonomicke (neznamena rotujici krychli, i kdyz je jasne, ze ta krychle je o 100 let napred) ovladani a vzhled
predem vsech tvych pripominek -> mas me za tupce, nebo myslis, ze sam bez pomoci si nedokazu uvedomit, jake jsou me potreby?
1.) Nortel
2.) HP nx6125 v zavislosti na distribuci (+ cokoli s neopecovanym jadrem starsim nez 2.6.22 tusim ti bonusove usmahne procak), v dobe koupe tohoto notebooku nebyla jedina bezproblemova linuxova distribuce, v soucasne dobe (+2 roky) je to v pohode (mluvim o uspavani/probouzeni)
3.) tvoje generalni vesmirna teze proti mym mnoha primym osobnim zkusenostem, ve Win mene a mene videt, nekdo skutecne delal QA, sam si zkus ten 5ti minutovy test a bud prisny -> narazis, neprosla
4.) nejsou, nejsou ani ekvivalentem XP, z uzivatelskeho pohledu na desktopu nejsou ani ekvivalentem ani alternativou - je to nastroj vhodny na urcite specificke typy nasazeni (server, kavarna, klient pro neco, firmware, medialni centrum, 1 aplikace atd.)
5.) pokud pouzivas linuxoveho rdp klienta, vubec se nedivim, v zavislosti na (opet vyber mezi mene a jeste mene kvalitnim) zvolenem (a konstelaci hvezd, protoze do hry prichazeji ruzne verze ruznych verzi ovladacu pro ruzne graficke kary) ti nepujde prepinat fullscreen, dulezite klavesove zkratky atd.
Na nortel VPN se pripojuju, byt musim pouzivat binarni norteli knihovnu. Nicmene nortel jde evidetne ke dnu a novou instalaci jsem nevidel nekolik let, cisco jej jednoznacne valcuje spolehlivosti i spektrem funkci.
prestoze jde nortel evidentne ke dnu a novou instalaci jste nevidel nekolit let a cisco jej jednoznacne valcuje spolehlivosti i spektrem funkci - znamena to, ze se ja do prace nepripojuji timto zpusobem? ze si to musim pracne cucat z prstu, abych tu umelymi argumenty "ocernoval" linux?
k situaci s nortelem v linuxu - existuje klient, nase spolecnost ho nema koupeneho, klient se dodava ve zdrojove forme, jeho preklad na soucasnych distribucich (je podporovan na nejakem prehistorickem RHELu) je netrivialni
1.) nortel viz vyse, mrkni na fora
2.) + muj novy desktop Dell, pod Windows uspava/probouzi (plna fukncnost za 1s je i na desktopu hooodne pekna vec, hybrid sleep pod Vistama je proste bomba), pod zadnou distribuci, co jsem zkusil, se neprobudi
3.) viz vyse
4.) tvuj nazor, muj znas, zeptej se ve firmach, zeptej se znamych, zeptej se lidi s vekem>25
1.) bezny uzivatel se chce pripojit do vpn do praceTohle IMHO zajima dost male procento uzivatelu a rozhodne to nelze pocitat mezi zajmy "beznych uzivatelu"
pointa byla jasna, ja jsem bezny uzivatel, ty jsi bezny uzivatel, on je bezny uzvatel, ale kazdy z nas ma na "beznou" cinnost uplne jine naroky, tohle byly ty moje, abysme se nebavili zbytecne abstraktne
linux neni dostatecne zrala platforma na uspokojeni takto pestrych pozadavku a zaroven je to platforma, ktera ma prilis mnoho ostrych hran a bugu, v neposledni rade je zde obrovsky nepomer mezi komercnimi aplikacemi pro win a pro linux, vyber - konkurence - kvalita
to je jenom projev nedostatecne predstavivosti, ne kazdemu bylo nadeleno
tata - rad by si do nokie nainstaloval aplikaci dle sveho vyberu, soft pro win (mimochodem zadejte na foru Virtualboxu nokiapcsuite -> i ta verze s USB podporou mela specielne s touto aplikaci problem)
mama - doma vicemene jen cte internet a hraje jednu hru, ktera je i pro linux, sem tam (ovsem v tech chvilich to opravdu potrebuje a je to rozdil mezi splnit pozadavek a nesplnit) potrebuje upravit nejaky dokument ve Wordu, je na nej zvykla a ucit se neco jineho a prece stejneho by ji asi zabavne neprislo -> nevidim jediny duvod, proc by ona mela prizpusobovat svoje potreby stroji nebo fundamentalismu, kdyz jedine opacna cesta (stroj se prizpusobi ji) je ta logicka spravna
segra - kompa ma pracovniho, jejich lini, neschopni, nevzdelani a neosviceni admini zvolili Windows, mimochodem dobra prace (mineno v dobrem), juzr si tam opravdu ani neskrtne
stryc - jeho syn by postradal Fifu (je fanda fotbalu), stryc sam by mel asi problem cokoli instalovat a dodavat, nebo by mel problem mi behem mych ridkych navstev sdelit veskere sve pozadavky na stroj (abych je hned pripadne splnil), takto si je s Windows (opravdu jsou intuitivni) urcuje sam
asi jsem soucasti hrube vyjimecne rodiny, narazilo by 100% beznych uzivatelu, ve sve nadutosti myslim, ze by mel ustoupit stroj a ne ziva bytost (ja tedy rozhodne ne, ale jsem naduty)
Najinteligentnejší možno, ale najlepší je podľa mňa Digikam.
Plne suhlasim..
Do prdele s Wine a Crossoverom. Tie projekty nikdy nemali vzniknut. Kurva keby som chcel pouzivat Win aplikacie tak nabootujem do Visty+Office2003(legalne) a basta. Taketo projekty su plytvanie zdrojmi a pokial ide o OO.o imo mali by ho od zakladov prepisat. Malo by to mat jadro a GTK a QT gui a nemala by tam byt posrata Java..
provozovat MS Office a k tomu jeste CrossOver ne diky
a s cistotou koffice nebo abiword ses spokojenej?????
Umřít v současné podobě… asi ano. Ale ne dokud se neobjeví nějaká slušná alternativa (alternativy) alespoň pro významné desktopové platformy.
Určitě by bylo z dlouhodobého hlediska dobré mít třeba podporu pro MS formáty, OpenDocument atd. v nějakých knihovnách, věci, které nesouvisí s rozhraním v samostatných knihovnách… a nad tím postavit nativní uživatelské rozhraní.
Ano, tak nějak jsem to myslel, ačkoli vývojáři Koffice a Gnome Office už třeba v dnešní době nebudou mít zájem. Kdo ví. Jiný svobodný kancelářský balík pro Mac OS X ale asi není a OO.o 3, ačkoli je „nativní“, je pekelně pomalé.
Líbí se mi, co se stalo s xpdf – z něj vznikla knihovna libpoppler, kterou využívají prohlížeče PDF pro všemožné platformy. Evince, Okular atd.
Nejde jen o text, ale i tabulky, grafiku a sem tam nějaký ten vzorec v textu. A jsem teď líný mordovat se s LaTeXem.
Jo, ale koho to zajímá? Přední jsou ty MS formáty? ;)
Tam sú dve knižnice, jedna v Jave a druhá v C#, čo je dosť nanič, chcelo by to aspoň C++ keď už nie C...
čo máš proti C#? zato že to je MS (imho vydieračská firma) neznamená že je to zlý jazyk. čo sa týka .NET to už je iné kafe (hlavne čo sa týka rýchlosti a nenažranosti).
Ja osobne proti C# ani proti .NET nič nemám, ale keďže drvivá väčšina programov (minimálne v Linuxe) je v C alebo C++, tak knižnica v C# tam jaksi moc nepomôže, nehovoriac o tom že sa nedá ľahko nabindovať na iné jazyky...
Michael Meeks je fulltime zaměstnanec Novellu (a sám v článku doporučuje, aby se případní zájemci o vývoj OOo nejprve podívali na go-oo.org). Takže chyba bude asi někde jinde...Nedostatek vývojářů… ale než by začlenili změny od Novellu, to OO.o radši potopí, ne? :)
OK, v tom případě můj komentář byl mířen směrem k Sunu. :)
Vlastní nemožná GUI knihovna? Budiž... Prohnilý, 10 let (možná i víc) starými částmi prorostlý kód? To se dá změnit... Až nechutná závislost na Javě? To se taky dá snést... Proč ale ku*** mám kvůli poslání stupidního patche tisknou, podepisovat a posílat do ameriky souhlas s tím, že Sun bude mít na všechno copyright? Díky, nechci...
Tim to nebude. Tisknout a posilat papiry do ameriky je potreba i kdyz clovek chce prispivat do (nekterych?) GNU projektu, jako treba GCC, GDB nebo Binutils. A ze by kvuli tomu tyhle projekty nejak stradaly jsem si nevsimnul...
Jenže podceňujete emocionální stránku věci. gcc, gdb, binutils jsou "dobré" projekty, u kterých se vývojáři upíší čemukoli, třeba i to, že prodávají vlastní duši a dceru do sexuálního otroctví, protože zkrátka u těchto projektů nikdo nemá moc tendenci myslet na něco špatného a čekat ránu do zad. A pak jsou "špatné" projekty, kde při stejných podmínkách budou lidé protestovat, a to i když stejné podmínky bez mrknutí oka splní třeba u gcc.
85% toho co člověk dělá má emocionální, ne rozumovou příčinu.
Je to úplně ze stejného ranku jako emocionální (tj. velmi těžko rozumově obhajitelné, pokud vůbec) tvrzení jako třeba: "Windows jsou špatná", "Linux je dobrý", "GPL je dobrá licence", "open source programy jsou lepší" , atd..
Většinu věcí co lidi dělají, je emocionálního důvodu. Například těžko rozumově vysvětlit, proč se někomu líbí černovlásky a jinému ne. Proč někdo má rád knedlíky a jiný třeba něco jiného.
A když to dopníte tím, proč se jinému víc líbí blondýny, nebo zrzky, tak mojí argumentaci položíte na lopatky (Plus navdavkem dostanete Nobelovu cenu a všechny ty side effecty spojené.)
Přesně, ajťáci jsou asexuálové
PS: Dělám si srandu.
Jasny, dceru radsi mrdam sam
Prosím Vás, místo zbytečně emotivních řečí sem prosím dejte link (tedy fakta), zda je to s tím podepisováním u těchto projektů. U GCC jsem nic takového nenašel.Jenže podceňujete emocionální stránku věci. gcc, gdb, binutils jsou "dobré" projekty, u kterých se vývojáři upíší čemukoli, třeba i to, že prodávají vlastní duši a dceru do sexuálního otroctví, protože zkrátka u těchto projektů nikdo nemá moc tendenci myslet na něco špatného a čekat ránu do zad. A pak jsou "špatné" projekty, kde při stejných podmínkách budou lidé protestovat, a to i když stejné podmínky bez mrknutí oka splní třeba u gcc.
85% toho co člověk dělá má emocionální, ne rozumovou příčinu.
Je to úplně ze stejného ranku jako emocionální (tj. velmi těžko rozumově obhajitelné, pokud vůbec) tvrzení jako třeba: "Windows jsou špatná", "Linux je dobrý", "GPL je dobrá licence", "open source programy jsou lepší" , atd..
Většinu věcí co lidi dělají, je emocionálního důvodu. Například těžko rozumově vysvětlit, proč se někomu líbí černovlásky a jinému ne. Proč někdo má rád knedlíky a jiný třeba něco jiného.
to nejsou emocionalni tvrzeni, to v tom lepsim pripade hodne zjednodusena v tom horsim naprosto detska tvrzeni - stejne jako do oci o neco vice bijici "zle" a "dobre" programy
Mimochodem, jak často potřebujete textový procesor? Chápu, že třeba ve firmě (má-li člověk to "správné" povolání) to je nutnost, ale doma? Já to neotevřu, jak je rok dlouhý.
Ale dynamicky se měnící tabulky nejsou zrovna LaTeXí záležitost ;)Japato? Perl, který vygeneruje LeTeXí zdroják a je to 100x lepší, než všechny wordy, calcy a ostatní dohromady...
Práce se pak odevzdává jako tar.bz2 archivA vyučující odešla studenta do /dev/null ;)
Všechny tyto věci nemají v Excelech a Wordech co dělat. Když nějaká firma, instituce či jiná společnost zneužívá kalkulačku a textový procesor na tyto věci, znamená to jediné: daná firma, instituce či společnost nemá zvládnuté vnitřní procesy. Místo toho, aby zanalyzovaly a naimplementovaly tyto procesy korektně, zneužívají obyčejné nástroje, které prostě nejsou na tento druh nasazení nejen připravené, ale hlavně určené.
Ne, to ujeté není. Teď ti to připadá jako moc práce, ale až si založíš svůj vlastní podnik, po čem sáhneš? Po Wordu s Excelem, protože budeš mít jiné starosti a takto jednoduché věci (analýza procesů) nebudeš mít naučené a vžité a budeš svým zaměstnancům přidělávat práci slučováním a konvertováním XLS nesmyslů. Fuj! Takhle mi kazit svátky! Že se nestydíš!
A co se těch lístků na ples týče — naklikat v NetBeans jednoduchou CRUD klikací aplikaci nad libovolnou databází je otázka deseti, maximálně dvaceti minut. To se týká i toho skautského střediska. Je to jen o pohodlnosti.
Nijak na tebe neútočím. V Tvém případě je Excel možná dostačující. Ale ve velkém podniku už nestačí. A používá se jen proto, že lidi maj ze škol natrénovaný, že ohnout a znásilnit tužku s kalkulačkou je to jediné správné řešení. Není. (Tohle je můj příklad z praxe. Náš podnik má sice úžasný informační systém, ale od sdíleného síťového disku s DOC a XLS soubory se nijak neliší. Stejně jako v těch zmatech z kancelářských balíků — nelze nic dohledat. Veškeré procesy se řeší tak zvaně metodicky. Ve firmě, pro kterou teď pracuji, musím vytvářet výkazy práce ve dvou XLS souborech; každý má jinou strukturu. Ztrácím tím jednu hodinu každý týden. Zvlášť v pátek večer je to hrozně zábavné. Když se mě někdo zeptá, proč že ještě nejsem doma, odpovídám: "I have to timesheet." A přitom stačí jeden hloupý formulář dostupný přes HTTP(S) v HTML.)
Ne, to ujeté není.V mnou uvedeném kontextu to ujeté je, pro mě za mě udělejme třeba hlasování, jestli to je ujeté.
až si založíš svůj vlastní podnik, po čem sáhneš? Po Wordu s ExcelemTo považuji za hodně odvážné tvrzení, Word rád nemám a Excel nepoužívám na nic jiného, než výše uvedené (a že Excel k funkci SUM() je poměrně designovaný )
naklikat v NetBeans jednoduchou CRUD klikací aplikaci nad libovolnou databází je otázka deseti minutDatabázi nemám (zapínat MySQL kvůli tomu nebudu), NetBeans nemám, neumím s nimi, nechci a nepotřebuji...
Je to jen o pohodlnosti.Není to trochu stavění se na hlavu spojené s drbáním se pravou rukou za levým uchem? Tam je to taky otázky o pohodlnosti
Ale ve velkém podniku už nestačí.Jenže tady o velkém podniku nikdy za celou dobu nepadla ani kapka řeči
ad. příkladAno, to je zhovadilost nějakého člověka, který si myslí, že rozumí řešení... Ale nechápu, proč kvůli tomu, že v některých firmách (a mezi autory školských reforem) jsou zhovadilci, já bych musel na jednoduchoučké tabulky (z nichž na půlku by stačil text/plain, ale blbě by se s tím manipulovalo) musím psát speciální aplikace...
mně známí skautíci mají aspoň jednu větší akci do měsíce,By sedělo
investovat třebas pracovní den času do zlepšení technologieElektronické vyúčtování současným způsobem, co se technologického postupu týče (ne jak to ohnout, aby to vyšlo na dotace, což je občas práce pro několik ekonomů, ne moji appku v NetBeans) = max 5 minut, při investice dejme tomu 12 pracovních hodin do nějaké aplikace předpokládá, že dalších 12 let mi to bude i ty paragony číst samo, aby se to vyplatilo... Nehledě na to, že je potřeba zaškolit do tohoto systému minimálně dalších několik lidí... A navíc, čas na elektronické vyúčtování lze velice lehce věnovat z některé ze školních hodin, na rozdíl od programování, které obvykle požaduje víc soustředění a míň otravných vyvolání
krásně to ilustruješ tím "zapínat MySQL kvůli tomu nebudu" - spustit MySQL démonaMySQL nemám rád a nezapnul jsem ho za poslední půl rok na desktopu vůbec... A kdybych nemusel, nezapnul bych ho vůbec, leží tu jen jako reziduum mých snah/nutností s PHP, jinak bych se ho i zbavil... Jinak co se týče času startu aplikace, to je mi celkem ukradené, pokud se to objeví v reálném čase (nemusím si jít dělat kafe)
e tuna dalších možností, a pokud neumíš vůbec s ničím, možná je ten pravý čas se začít učit a zkoušet si různé technologie, abys vylepšil svůj rozhled ... práce pro cvičené opice v Office nejsou zrovna dobře placené a mám dojem, že v poslední době ani moc žádanéŘekněme, že toho ovládám dost, abych si poradil (teď kutím něco v Perlu, mám na disku pár věcí v Pythonu a Bashi), ale tuhle poznámku považuju za bezpředmětně rýpavou, protože a) Nevím, kde jste přišel na to, že se tímhle chci/budu živit, já to považuju za nutné formální zlo pro úřady, které se snažím odbýt nejrychlejší možnou cestou, kterou je pro mě OpenOffice b) Programovat a zlepšovat rozhled zbytečnou (pro mě nepochybně ano) aplikací nerad, radši něco, co využiji... c) IT není obor, ve kterém bych chtěl dělat kariéru, takže ani v tomto ohledu to nemá nic do sebe...
MySQL nemám rád a ...- NIKDO neřekl, že musíš použít zrovna MySQL,v původním příspěvku byla zmíněna obecně databáze, to není jenom MySQL, ale taky klidně ta aplikačka může ukládat data do souborů ve vlastním formátu, či jakkoliv jinak ... bojuješ tady s vymyšleným nepřítelem; tvé demagogické omílání nesmyslných dogmat ve stylu "nejrychlejší možnou cestou, kterou je pro mě OpenOffice" nebo že "zbytečnou (pro mě nepochybně ano) aplikací" (aplikace na dělání toho, co chceš dělat, je zbytečná?) je jenom k smíchu
pracovní den nemá dvanáct hodinMyslím, že to v tuto chvíli nehraje roli, byl to můj odhad na čas vytváření aplikace
že zvládneš vyúčtování akce za pět minut ve škole během vyučování ti prostě nevěřímCo se technické části, tj. datlování do počítače, týká, tak to je (věřte nebo ne, dělám to už aspoň dva roky)... Běžná víkendová akce má okolo 5 paragonů, musím vyplnit zhruba 4 sloupečky, z toho dva se mi automaticky sečtou (od čeho jsou šablony, že?) a do druhého souboru musím naházet seznam lidí, který mám připravený, jen zkopíruju řádky s lidmi, které chci... Setřídění paragonů a případné úpravy parametrů jako účastnický poplatek
ale tato diskuse nemá cenu, kolega ti dupnul na kuří oko, a ty seš příliš velkej frajer na to, abys přiznal, že to bolí, a radši se tu budeš vykrucovat, že ty slzy v očích máš kvůli cibuli, viz:To se musíte snižovat k urážení?
- NIKDO neřekl, že musíš použít zrovna MySQL,v původním příspěvku byla zmíněna obecně databáze, to není jenom MySQL, ale taky klidně ta aplikačka může ukládat data do souborů ve vlastním formátu, či jakkoliv jinak ...MySQL já považuji za jinou větev diskuze, to, že jsem ho uvedl nebylo nijak schválně, bylo to jediné uvedení nějaké aplikace, kterou mám v souvislosti s tvorbou aplikace vašeho záměru a souhlasím, byla to blbost, takže cokoliv jsem řekl o MySQL nahoře, byla blbost...
tvé demagogické omílání nesmyslných dogmat ve styluTady není žádné omílání, řekl jsem to jednou, a zároveň jsem to více než oargumentoval, obzvlášť z dlouhodobého hlediska se mi nevyplatí investovat x hodin času do věci, která mi jednou za měsíc zabere několik minut a nevidím v celém procesu žádný výrazně zefektivnitelný bod (pokud zde je, pak mi ho ukažte)
On nemluvil o firmě, ale o životě gymnazisty...
Viz můj komentář výše. Teď ho gymnázium vychová tímto nesystematickým způsobem, a až mi bude šéfovat, bude to můj čas, který padne vniveč.
OOo je velka hnusna, pomala svina. 100-krat radsej pouzivam Abiword + Gnumeric. Na OOo som si nikdy nezvykol a pracovat s tym je utrpenie. Nastastie mi ziadne funkcie v gnumericu a abiworde nechybaju (pouzivam vsak tieto typy programov len vynimocne).
Co jsem to naposled potřeboval, tak gnumeric měl funkcí víc než oocalc. Vytváření grafů měl už dávno udělané líp (pro mě logičtěji) než Excel 2000, funkcí má taky spoustu navíc a ještě je umí importovat z Rka. A rychlejší samozřejmě je o hodně.
Abiword i Gnumeric jsou moc fajn. Jenom by ještě potřebovali třetího mušketýra, který by si poradil s prezentacemi. Možná by pro začátek stačil i jenom "přehrávač" prezentací z MS PowerPoint + OO.o Impress.
OpenOffice pouzivam iba obcas, ale poskytuje mi presne to co potrebujem. Nemam s nim najvacsi problem a inu alternativu v Linuxe nepoznam. GUI mozno nie je rychle a pekne, ale na napisanie listu, dokumentu popripade otvorenie attachmentu ktory je vo formate Microsoft & Company uplne postacuje (Google Docs nepovazujem za nieco, cim by som to nahradil)
OpenOffice je kancelársky balík, ktorý sa iba tvári ako profesionálny produkt. Žial musím s ľútosťou konštatovať, že MS Office-u nesiaha ani po členky. Software tohto typu používam iba výnimočne. Napríklad minule som písal dokumentáciu a sadza matematických vzťahov, ktoré boli v programe implementované bola hotová katastrofa, pomalé ako.....neviem na to nájsť prirovnanie. O následnom exporte do .pdf ani nehovorím, vzorce boli nekompletné chýbali tam exponenty a niektoré znaky boli "zmršené". Automaticky generovaný obsah mi tiež robil trochu problémy. Zmena formátovania po otvorení v OO 3.0 ma už úplne položila. Výsledný dokument mi neprišiel veľmi profesionálne vyzerajúci a pri porovnaní s podobným dokumentom písaným v MS Office som došiel k názoru, že OO už nikdy viac. Na platforme GNU/Linux na tvorbu dokomentov už len a jedine LaTeX.
Na druhej strane mi je ľúto, že na pre platformu GNU/Linux neexistuje kvalitný kancelársky balík, ktorý by mohol aj v komerčnom prostredí konkurovať MS Office-u.
Na platforme GNU/Linux na tvorbu dokomentov už len a jedine LaTeX.To přece na platformě Windows taky... :D
OpenOffice je kancelársky balík, ktorý sa iba tvári ako profesionálny produkt. Žial musím s ľútosťou konštatovať, že MS Office-u nesiaha ani po členky. Software tohto typu používam iba výnimočne.Aha, tim se to vsechno vysvetluje...
Ani bych neřekl. V Oo.org 3.0 se mi podařilo reprodukovat chyby při kopírování vzorců s dolarem pro ukotvení řádku/sloupce a nešlo to nijak změnit. Vůbec nechápu, jak se něco takového mohlo v oficiální stabilní verzi vyskytnout.
Problém těchto projektů je to, že když existuje OO, nikdo se moc nebude pouštět do konkurenčního projektu. Vlastně mám pocit, že u velkých projektů open source niří konkurenci, aby se pak stal neschopným, zanedbaným dinosaurem bez rozvoje.
Nic proti, OO používám a nijak přemlouvat se nemusím, ale neexistuje dobrá, multiplatformní free konkurence pro OO. A existovat nebude, protože každý se na to vykašle něco takového začínat, když je tu OO.
Stejně tak kreslím v Inkscape. Bože, jak já bych si přál, aby existoval konkureční projekt a natrhnul tomu neschopnému Inkscape zadek. Dokonce bych snad pomohl konkurenci i ve vývoji. Inkscape se nevyvíjí, každý se bojí sáhnout na jádro, a tak prostě bastlí vršek a vnitřek hnije a hnije. A pak je třeba editovat XML, aby se to dalo efektivně používat.
Zato tam, kde sw musí tvrdě soupeřit s jiným to vypadá jinak. GIMP soupeřící s Photoshopem je 1000x použitelnější. Scribus soupeřící s Adobe je sice mrcha jankovitá, ale je daleko větší radost jí používat, než třeba Inkscape.
Proti OO nic nemám, jako každý projekt, který se dlouhodobě vyvíjí, tak už po deseti letech, několika vlastnících a řadě lidí, kteří se toho dotkli má svůj zdrojový kód tomu asi odpovídající.
Jinak u Sunu mám názor, že pro Sun asi tak 100x víc platí, že funguje efektivně jenom tehdy, když mu někdo hodně moc šlape na paty. Jinak se Sun pouze narcisticky plácá do prsou a vykládá jak je nejlepší a ostatní jsou daleko za ním a spí na vavřínech. Bylo to vidět i na Javě, jaký skok a rychlý směr to nabralo, když Microsoft přišel s .NETem. Obávám se, že dokud se neobjeví konkurenční projet, OO se nikdy nevyvine v nic, co by se s MS Office mohlo srovnávat.
Ale ty jmena programu jsi prohodil ne? V inkscape delam docela dost a ze by to bylo neschopny teda nemuzu rict ani omylem. Nove verze sice nechrlej jak na bezicim pasu, ale nedavn pribyly nove funkce. Naopak Scribus mi pije krev. Spousta veci se chova nelogicky, prace s obrazky je utrpeni, neprisel jsem na to. Oba ucim ve skole na praxi a Inkscape je na rozdil od scribusu docela oblibenej. ZdenekStejně tak kreslím v Inkscape. Bože, jak já bych si přál, aby existoval konkureční projekt a natrhnul tomu neschopnému Inkscape zadek. Dokonce bych snad pomohl konkurenci i ve vývoji. Inkscape se nevyvíjí, každý se bojí sáhnout na jádro, a tak prostě bastlí vršek a vnitřek hnije a hnije. A pak je třeba editovat XML, aby se to dalo efektivně používat.
Zato tam, kde sw musí tvrdě soupeřit s jiným to vypadá jinak. GIMP soupeřící s Photoshopem je 1000x použitelnější. Scribus soupeřící s Adobe je sice mrcha jankovitá, ale je daleko větší radost jí používat, než třeba Inkscape.
Problém Inkscape je nevím kde. Možná tím, že matematicky zdatných programátorů asi moc není.
Vývoj Scribusu je teď příšerný, já jsem začal na snapshotu verze 1.5, a po udělání několika věcí jsem rychle pochopil, že to byla chyba, a downgradnul jsem na stabilní (tedy podle označení) verze 1.3.3.12, a s tím už to jde. Sem tam sice žuchne, když se třeba něco kopíruje ze schránky, a sem tam ztratí styl k nějakému textu – sice skřípu zubama, ale stává se to tak zřídka, že se to dá akceptovat. Ale dělá se s tím Scribusem pěkně, akce, které děláte a často potřebujete, se prostě dělají přímo a rychle.
Zato v Inskcape se spousta základních akcí dělá přes ruku. Zmiňoval jsem už kdysi notorické otáčení objektu, když znám souřadnice středu a úhel otočení, v Corelu zadám údaje do dialogu, klepnu na Enter a jsem tam. A je toho víc.
Je to tak. Z toho chatu tehdy vyplynulo, ze jadro je moc matiky a nikomu z nich se do toho nechce.... Jo to je holt tezky. Oni by chteli delat super vektorovy editor se svobodnou licenci, ale motivace veskera zadna a prachy do toho projektu taky nedostanou...Problém Inkscape je nevím kde. Možná tím, že matematicky zdatných programátorů asi moc není.
Já bych Inkscape možná chválil, kdybych předtím s několika jinými vektorovými editory nedělal. Nejblbější vektorový editor (nepočítám-li Inkscape) je Corel, a zamilovaně na něho vzpomínám, kdykoli něco v Inkscape kreslím. Vím, že přestože mám obojí v ruce, v Corelu to nakreslím 2× rychleji a nemusím do toho editovat XML.
Navíc na Inkscape je silně vidět, jak na jádro nikdo nesahá, a jeho nové features jsou v podstatě většinou jen makra nad jádrem.
Ale uznávám, že na kreslení komiksů to nemusí až tak vadit, na to je to schopné dostatečně.
Scribus se chová dobře, akorát to už z principu není intuitivní aplikace, protože o sazbě je třeba něco vědět. Scribus svoje chybky má, ale já v něm sázím svoje časopisy, a dělá se mi s tím hodně dobře, podívejte se klidně na výsledek:
Ano, to je přesně to, co se mi na Inkscape nelíbí - jeho ovládání je naskutečně debilní. Stačí si jen sáhnout na libovolný trochu schopný vektorový editor a Inkscape se vám musí zákonitě okamžitě zprotivit. Všechno je přes ruku, všechno co potřebujete často se dělá různými triky.
Nebyl jsi spíš na nějaké přednášce borců-prodavačů, zaměstnanců lokálního distributora?
No není divu, že to nenašli, když to QuickTime Player očividně doposud neumí. Bohužel podpora multimédií je z mého pohledu „konzumenta“ v Mac OS X naprosto tragická a Apple je uzavřenější než Microsoft, jehože DirectShow má sice svou kopu problémů a je zastaralé, ale v podstatě je to pořád PC platforma, která jako první měla slušnou podporu MKV nebo titulkování (DVobSub/VSFilter, Aegisub taky původně pouze pro Windows), nástroje jako VirtualDub (jistě, dnes již asi překonán, ale…), AviSynth (konečně také verze pro unixy…) atp. Poslední rok jsem si musel kompilovat Mplayer z SVN, abych se mohl koukat na anime a HD releasy v MKV (ne že by to na Linuxu nebylo podobné, ale GStreamer se už konečně po letech dostává tam, kde DirectShow bylo možná před deseti lety).
iTunes je kapitola sama pro sebe. On to není špatný přehravač, jeho rozhraní je moc pěkné a použitelné, ale nemožnost pořádně doinstalovat podporu dalších formátů zamrzí (především mě trápí Vorbis a FLAC – ten první funguje polovičatě, nelze editovat tagy, nefunguje vizualizace a není možné poslouchat streamy; FLAC je na tom ještě hůř), stejně tak výsadní postavení „předinstalovaných“ internetových rádií.
Hudebníci nebo filmaři, kterým stačí export do jediného správného formátu možná chrochtají blahem…
Fluke jsem neznal, vyzkouším. Snad to bude fungovat lépe než podpora Vorbisu od Xiphu.
Movist a VLC jsou krámy a už mě nebaví lidé, co je pořád všude cpou. Ne že by mplayer byl nějaká výhra, ale aspoň funguje.
Aha, takže Fluke je pořád ten samý krám XiphQT a spol., jen zabalený do bleděmodrého, nic nového. Skutečná funkční podpora nikde. Škoda.
Mýlím se, nebo to ty FLAC soubory (pomocí OggS) musí modifikovat? To si je rovnou můžu zkonvertovat do Apple Lossless a mám to bez problémů… A vůbec celé použití má do nativní podpory dost daleko, třeba přidávání do knihovny… Hack, výsměch, nic jiného.
Ten Movist se už zase vyvíjí? Už umí přepínat zvukové stopy v Matrjošce? ASS titulky v Matrojšce (ne, ani s nainstalovaným Perianem a QT backendem neumí)? Když se Movist objevil a všichni jablíčkáři z toho málem ejakulovali, tak jsem si říkal fajn, je to mladý projekt, sice neumí ani polovinu toho, k čemu se konečně dohrabal mplayer… a zatím to vypadá, že Movist se už nikam nehrabe.
VLC pomalu mplayer dotahuje, mám ho v záloze pro některé podivné FLV a poškozené soubory, jinak nevidím důvod, proč jej preferovat před mplayerem.
> Já si myslím, že vývojářům open-source grafických, zvukových a video aplikací by strašně prospělo, kdyby si vyzkoušeli svoji slavnou proprietární konkurenci.
No nevim. Z doby, kdy jsem jeste pouzival proprietarni software, si pamatuju na jediny program, jehoz GUI me prislo prakticke a pouzitelne - AutoCAD. Vetsina ostatnich byla podobne neprakticka, jako valna cast open-source grafickych programu.
Já si myslím, že vývojářům open-source grafických, zvukových a video aplikací by strašně prospělo, kdyby si vyzkoušeli svoji slavnou proprietární konkurenci. Bez ohledu na to, že k ní třeba mají odpor – to jsou totiž programy, které používá opravdu hodně lidí, včetně profíků, kteří se grafikou, zvukem a videem zabývají na špičkové úrovni. A tudíž i tvůrci těch programů věnují nemalé úsilí tomu, aby jejich GUI bylo opravdu luxusně pohodlné a efektivní. Léta se s tím piplají, cizelují nejjemnější detaily... A pak přijde nějaký open-source patlal-amatér, který si myslí, že on ví všechno nejlépe, sice grafice, zvuku nebo videu pořádně nerozumí, nikdy s takovým typem programu pořádně nepracoval, tudíž neví, co uživatel takového programu potřebuje, aby pracoval efektivně, ale to mu nebrání v tom, aby si myslel, že nejlepší GUI udělá tak, že bude na svém písečku, se svými amatérskými chabými znalostmi a zkušenostmi, znovu zbytečně vynalézat kolo, objevovat Ameriku, že by se snad nějak dotklo jeho chlapské cti, kdyby se podíval, jak to už tisíckrát před ním, a daleko lépe, vyřešili profíci... Sice by to mohl vyřešit externí poradce přes GUI, odorník na uživatelské rozhraní, čili kdyby do vývoje open-source GUI přizvali odborníky na GUI, kteří by jej formovali víc než programáýtoři, ale to zas naráží na to všeobecné opovrhování tímto oborem mezi linuxovými geeky... Kdo není programátor, nemá do toho co kecat, že. No a pak z toho vznikají takovéto horkotěžko použitelné paskvily.Uf, to je teda silné kafe - open source je tak různorodé, že jej definovat jako tučně vyznačené je dost neomalené. Co takhle:
protože o sazbě je třeba něco vědětodkazovany dokument je toho nanejvys dukazem... asi 6 ruznych rezu pisma na stranku (jeste by to chtelo nejaky poradny WordArt... ;-]); podtrzene nadpisy; odsazovani nadpisu, jak kdyby byly odstavcem; sablona stranky, ktera zbytecne plytva mistem; popisky obrazku jsou pod obrazkem, jindy nad;... o esteticnosti (a koncepcnosti) ramecku na prvni a posledni strance by sla asi taky vest diskuze...
Nemluvě o některých naprosto zoufalých (nicméně v textu systematicky opakovaných) pravopisných chybách. Áá!
Děkuji též, šlo by zkonkretizovat?
Děkuji mnohokrát, Vy jste opravdu profík! Moc moc děkuji za čas i za poučení, velmi si toho vážím.
Strana 9:
„Má ráda změnu a často velmi náhlou změnu“ – tady bych čárku před „a“ dal. ..... proc? neoddeluji se vety a nasobny predmet je oddelen spojkou a ve slucovacim (zde mozna mirne stupnovacim -> zalezi ovsem na interpretaci) vyznamu
Strana 17:
carka navic pouze pred a, za relaxem carka spravne - nasobne vetne cleny ve slucovacim (nikoli postupne rozvijejicim) vztahu, "a nebo" bych psal dohromady
tady bych čárku před „a“ dal. ..... proc? neoddeluji se vety a nasobny predmet je oddelen spojkou a ve slucovacim (zde mozna mirne stupnovacim -> zalezi ovsem na interpretaci) vyznamuBez čárky by to pro mě znamenalo, že má rád dvě věci: 1. změnu, 2. velmi náhlou změnu. To by byl poměr slučovací. Zatímco s čárkou to je postupné rozvíjení.
carka navic pouze pred a, za relaxem carka spravneJistě, tak jsem to myslel.
"a nebo" bych psal dohromadyJá bych tam dal prostě „nebo“ místo „anebo“. Protože anebo je spojka vylučovací, tudíž by se před ní ve vylučovacím poměru měla psát čárka.
postupne rozvijeni znam u privlastku (nadto se postupne rozvijejici privlastky na rozdil od nasobnych carkou neoddeluji), tady oddelujeme bud dvojnasobny predmet, nebo predmet a rozvity privlastek, jina situace, cit mi veli carku nepsat; kdyby tam to "a" nebylo, carku bych jednoznacne psal (pak by to byl volny privlastek rekl bych a carka nutna)
naprosto jste me rozsekal, muj cit pro cestinu stoji za hovno
cerpate z nejakeho online zdroje?
Mám pocit, že češtinu silně nezvládám.
cerpate z nejakeho online zdroje?No samozřejmě, že jsem tuhle věc konzultoval s Googlem.
podle Pravidel českého pravopisu se v češtině zatím stále má psát „16.45“, „7.04“ a „19.11“tak naokraj ... je velice zvláštní, jak ÚJČ spěchá s prosazováním různých kravin a bije se do prsou, jak zjednodušuje situaci, ale zrovna pokud jde o psaní časů, tam se podřídit zažité praxi mermomocí odmítá (a když mluvím o "zažité praxi", tak tím míním, že dvojtečku u časových údajů jsem potkal podstatně dříve než nějaký textový editor, a to, že tam někteří blázni píšou tečku, a že to je dokonce oficiálně správně, jsem se dozvěděl teprve relativně nedávno ... pravda, ve starší literatuře se tento problém neřešil, neb minuty se prostě vysázely výš)
A prave ty posledni akvizice Sunu (za cca 1-2 roky) davaji konecne smysl a podporuji rozvoj klicovych produktu a technologii.To si nemyslím. Zrovna třeba nákup MySQL AB mi příliš smysluplný nepřišel, protože mi připadá spíš jako zbytečné tříštění sil za hodně peněz. Ale to je jen můj názor, třeba se mýlím
Mylis se. Doba, kdy existovali velke firmy dodavajici vylucne produkty je asi pryc, dnes zadaji zakaznici reseni. Produktove zamerena firma muze tak maximalne fungovat jen jako subdodavatel prime integratoru, a na tom segmentu jsou marze bud silene stlacene (velci globalni PI maji vetsinou silnejsi sourcing nez koncovi zakaznici), nebo firmu casem vysachujou samotni PI (tim, ze rozsiri vlastni portfolio). Rozsirovani portfolia firmy, ktera si chce hrat na systemoveho integratora je celkem logicky krok, mit co nejvic soucasti skladacky pod vlastnimi kridly. Oracle (potazmo IBM) uz dnes na mnoha polich Sun-u primo konkuruje, zajistit si nejakou nezavislou (cti vlastni) databazi (a tohle a tamto) se muze jenom hodit.
Bohužel MySQL už tyto ambice má. Ambice pro tyto cíle.
Kdysi to byla jednoduchá a nenáročná databáze, ale managery napadlo dodat do ní další features a srovnat jí tak s profesionálními databázemi. Dokonce se celá MySQL tváří, že MySQL je profesionální databází – bohužel současný stav MySQL serveru tomu neodpovídá ani náhodou a jeho P.R. šíří jenom FUD. Já mám skoro pocit, že uvnitř MySQL si myslí, že jejich databáze je měřitelná s Oracle – a že je to stejný fata morgana efekt, jako si Microsoft myslí, že Vista je nejlepší operační systém všech dob.
Někdy mi přijde, že v poslední době nastává v některých firmách jev, kdy firma podlehne vlastnímu P.R., a vlastním tiskovým mluvčím a sama sebe mylně přesvědčí, že mají 1000x lepší produkt, než ve skutečnosti je a že uvěřili vlastním tiskovým zprávám. Možná to souvisí s tím, že firmy preferují mladí, nadšené a zapálené, pozitivní osoby = silně nekritické a povrchní neschopné objektivního pohledu.
Oraclem (ve smyslu použitelnosti pro Enterprise)Oracle, enterprise a použitelnost v jedné větě? - huh, tak to je pěkná haluz
No, tak už vidím, jak budou dodávat velká řešení na MySQL. Nemám pocit, že by Sun udělal s MySQL terno, to ani náhodou. Pominu-li její naprosto omezené schopnosti proti velkým databázím, a i to co má funguje jenom částečně - například transakce fungují jen na některých typech tabulek, referenční integrita též, triggery mají tak nesmyslná omezení, že jsem je přestal používat, a k ničemu celkem nejsou, atd.. - řekl bych, že jejich features jsou spíš na papíře. Druhá věc je vzrůstající chybovost - vývojářo mají určen přesný termín a přesný soupis featur, které v tomto termínu vyjdou jako stabilní verze, a prostě to musí vyjít. Třetí věc je, že MySQL hoří koudel u zadnice, čímž zcela zneguji Vaše argumenty - MySQL sice patří Sunu, ale většina kódu v MySQL patří Oracle, který vlastní celý InnoDb systém. Oracle licencuje InnoDb systém Sunu. Proto se také MySQL docela zoufale snaží vytvořit verzi 6 se evým systémem Falconem, a nestíhá pořádně odladit verzi 5, kterou stejně chce rychle zahodit hned jak bude 6. A na kvalitě verze 5 je to i docela znát, a bohužel jiná solidní podporovaná verze MySQL není.
Zkrátka já sám osobně nechápu, proč Sun MySQL koupil, stejně je s ní totálně závislý na Oracle. Myslím, že kdyby si Oracle dupnul (nevím, jaké mají smlouvy), zítra MySQL už není.
Myslim ze to nie je tak celkom pravda co pisete
1) Vacsina kodu MySQL urcite nepatri Oracle - InnoDB je iba jedna cast
2) Precitajte si co uz davnejsie napisal Jim Starkey o smerovani databaz - jasne ze sa to neda generalizovat ale aplikacny server ktory typicky bezi na databazou uz dnes kopec veci nepotrebuje. Doby ked databaza musela zvladat vsetko mozne su uz asi prec.
Inac suhlas na velke riesenia MySQL este nedozrela a pochybujem ze aj verzia 6 to nejako razantne zmeni
Ad 1) InnoDb je klíčová část MySQL, bez ní to můžete skoro zabalit. Nic jiného v MySQL neumí transakce, referenční integritu. Skoro všechny MySQL servery dnes mají předvolenou InnoDb jako default. Já bych řekl, že je to i víc, než polovina kódu celé MySQL.
Ad 2) To, že někde něco někdo napsal neznamená, že to je pravda. Sun třeba kdysi psal, že běžným PC odzvonilo, všude bude Net PC. IBM kdysi psal, že na světě je místo max. pro 5–6 počítačů. Většina vizionářů píše kraviny, když hodnotí trendy.
Databáze především musí zaručovat, že spolehlivě udrží data. To platí i pro použití v případě, že je nasazena db do aplikačního serveru. A s tím má někdy MySQL docela problémy. Aplikační server kupu věcí nepotřebuje, ale obávám se, že to není argument. Pořád je snažší třeba rychlostně kritické věci zařídit procedurou, nebo triggerem, a v případě, kdy jede výkon db na doraz se použije ledacos.
Já myslím, že pro MySQL by nebyl problém stát se vyspělou databází – ale že to kazí manažersky zaměřený vývoj. Jednak udržují příliš moc verzí MySQL a produktů MySQL naráz a s malým množstvím vývojářů, které mají je to dvojnásobný problém. Druhak by měli konečně pořádně navrhnout architekturu db stroje, a od začátku počítat s transakcemi, plnými procedurami a triggery, bohatejším jazykem pro procedury a triggery a zrušit zbytečná dnešní omezení například troggerů. Přidat třeba doménovou integritu, a netříštit síly implementací desítek zbytečných engine do MySQL. Zlepšit zamykání a zavést buď isolation levels, případně mutirow versioning, atd. atd. atd. – a hlavně tomu dát nějakou koncepci a ne jako PHP každých půl roku mířit jinam a udělat z toho každý pes jiná ves.
Osobně si myslím, že MySQL nikdy nebude zralá. Protože se vytváří se značným tříštěním sil. A bez koncepce.
Porad tady jsou stovky reseni, kde MySQL (nebo dokonce SunONE LDAP server) svuj ucel plni. Oracle je silene predrazene, a videl jsem spousty reseni kde se kuli tomu Oracle nepouzilo a pripadne problemy se resili levneji na aplikacni urovni. Pokud aplikace potrebuje treba jenom udrzovat databazi klientu a jejich nastaveni, a nejake runtime zalezitosti stateful aplikace, MySQL/LDAP bohate staci a to dokonce i u velmi velkych reseni (radove miliony uzivatelu a terabajty runtime dat, radove desitky milionu EUR/reseni).
Na druhe strane samozrejme jsou reseni, kde Oracle funguje jako core pro spravu business critical data a aplikace prakticky nemaji vlastni logiku, delaji jenom frontend/interface na databazi. Na ten segment zatim MySQL nema.
MySQL ma na trhu reseni svoje misto, a Sunu vhodne doplnuje portfolio a muze v mnoha pripadech zlepsit business case.
Souhlasím.
Navíc ono na malá řešení ani moc možností není. Je tu Firebird fakticky bez úplné a solidní dokumentace, takže si můžete hrát na hackování db při vývoji, což asi není ten optimální přístup, když něco chcete dělat. Na Windows celkem úspěšně to drtí MSSQL. Jinak jsem viděl také úspěšně použitou Sybase ASA v tomto segmentu a nikdo si nestěžoval.
Jinak Oracle je předražený a také se tváří, že na jeho zvládnutí je třeba vystudovat atomovou fyziku. Ale MySQL na tento segment nebude mít nikdy.
MySQL samozřejmě na trhu má svoje místo, o tom žádná. A vzhledem k tomu, že o ziskovosti MySQL vím houby, dál se nepouštím.
A velikost databáze není ani tak moc argumentem, protože nic neříká. Žádná solidní databáze nemá problém s milióny řádků v db, ani s obrovskými daty. Důležité je, jak často a jaké operace nad db probíhají, to pak něco o db řekne.
Ale o to nejde, MySQL je použitelná pro mnoho nasazení, to jsem nikdy nepopíral. Ale kritická data nad tím nepostavíte, protože to byste byl sebevrah. Záruky za MySQL nedáte, protože byste byl sebevrah. Pro mě osobně je na MySQL příjemné, že má vynikající dokumentaci, najdete tam vše, pokud dobře hledáte. U jiných db bylo získávání informací o dost těžší. Bohužel MySQL chybí spousta features, včetně triggerů (trigger, který nesmí měnit tabulku, nad kterou sedí, jako je omezení u MySQL pro mě znamená, jakoby tam triggery fakticky byly jen napůl). A také je bohužel pomalá, moje vlastní benchmarky mě překvapily. A také nedodělaná, na dost SQL příkazů mi MySQL odpověděla "Not yet implemented“, například na použití operátoru IN, nebo klauzule LIMIT v subselectu.
Vzdy zavisi jenom a jenom na konkretnim pouziti, MySQL muze stejne dobre fungovat i na velkych resenich, dokud splnuje pozadavky danym resenm kladene. Jestli architekt navrhne javovske interfaces pro zadavani a zobrazovani dat, ktery se s tim ze veskerou aplikacni logiku bude delat SQL engine, MySQL si neskrtne ani u maleho reseni, jestli je potreba ulozit jenom uzivatelskou databazi a runtime data (jistene jinymi prostredky), a na db engine jsou kladene pozadavky "Aby to umelo jednoduchy insert a select s and" tak muze MySQL za maly penizek dobre slouzit. Jestli jsou ta data mission critical nebo ne, jestli je to enterprise nebo ne, jestli je to reseni velke nebo ne je celkem jedno.
Videl jsem kriticke data (navic sluzba s pozadavky na ctyrdevitkovou dostupnost s SLA) ulozene na SunONE LDAP serveru a SunONE IMAP (!) serveru, dostupnost dat se zajistovala jinymi prostredkami nezavislymi od databazi. V konecnem dusledku reseni vyrazne levnejsi nez enterprise licence SQL databazi, i kdyz tento pripad uz je trochu extremni... (jo, a v pripade SunONE skutecne neplati, ze zadna databaze nema problem s obrvskymi daty ;))
A co se tyce vykonu, v dobe kdy blade 2x quad xeon s 64 GB pameti stoji nejakych par tisic euro, je relativny vykon celkem opravnene opomijen ;)
Ziskovost MySQL neni az tak zajimava, pro Sun je zajimavejsi, jestli velkou cast penez za reseni posle svemu konkurentovi nebo ne.
Ad 1) MySQL může fungovat dobře i na velkých řešeních, však si neodporujeme.
MySQL není za malý penízek. Oproti tomu máte zadarmo třeba sqlite (která dokonce umí daleko víc featur, než MySQL, i když je to jen embedded db). Pak máte Firebird, někdo ho miluje, já mám pocit, že půjde do kopru kvůli tomu, že použitelná dokumentace bude po roce 2300. Pak máte na Windows Access a MSSQL, to první zdarma, to druhé do určité velikosti. Atd. atd. atd.
Ad 2) Tomu bych dal Darwinovu cenu.
Ad 3) Většina lidí si myslí, že hw jde nahnat všechno. Ale ono třeba při použití nevhodných algoritmů třeba s exponenciální složitostí to nemusí vyjít. Chci tím říct, že hw nesmaže všechno.
Ad 4) To bude platit jen do té doby, dokud bude Sun ve výrazně černých číslech.
MySQL oproti Oracle stoji pakatel, a v ramci reseni, na ktere Sun miri tvori zanedbatelnou polozku. Navic pro Sun je to ted in-house produkt se vsim, co k tomu patri (prednostni odstranovani bugu ktere blokuji klicovy projekt a pod.), co jakekoli 3pp aplikace splni tezce.
2. Kupodivu to funguje, Veritas HA Cluster (a VSF) je prekvapive mocny nastroj.
3. Algoritmicka narocnost vetsiny produktu se prilis nelisi, algoritmy jsou vetsinou zname, a i kdyz se jedna o patentovane veci, alternativni postupy prilis vyssi slozitost nemaji. Rozdil je vetsinou v prostredcich venovanych na profiling/optimalizaci.
4. Prakticky jedina strategie jak zajistit cerna cisla v dnesni dobe je nabizet komplexni reseni jako prime integrator, jedine tam se daji nahnat rozumne marze. A prave tam sun svymi kroky smeruje. Nikdo nerika, ze MySQL je vseobjimajici reseni, ale jestli tento kaminek pokryje rozumne procento reseni a umozni vyhrat Sun-u deal jako PI na ukor nekoho jineho (Sun se tezce stane PI u velkych projektu zalozenych na Oracle DB a porazi tak samotne Oracle corp.), tak se to vyplati. Protoze pak jako PI krome professional services doda i HW a support services, a to pri rozumne marzi. Pro firmu s >60% revenue zalozenymi na produktech je to dulezity prodejny kanal, a objem professional services na rozdil od produktu roste.
Ohledně přínosu nákupu MySQL moc nehodnotím – jsem dalek toho abych to kritizoval příliš ostře – vím o tom kulové. Logicky mi přijde, že kupují hlavně značku, ale i tam se můžu mýlit.
Ohledně OO, já to naopak oceňuji, Sun ten projekt vyzvedl a zafinancoval. Což si mnozí kolem vůbec neuvědomují. Řekl bych vůbec, že linuxová komunita (nebo alespoň část z ní, abych to negenaralizoval) se chová celkově značně nevděčně ke všem, kdo pro ní něco udělali.
Můj názor je, že při propagaci dnešní roztříštěnosti, propagaci neefektivity vývoje (dobře řízená komerční firma je schopna vyrobit téměř jakýkoli ekvivalent dnešního komunitního open source projektu za zlomek času a nákladů, než to dělá open source komunita) bez komerčních firem by Linux i většina větších projektů dopadla velmi špatně.
Na druhé straně co si uvědomuji Sun, Sun se chová dosti egoisticky, pokud se cítí jistý v kramflecích. Viz Java a její průběh – soudní spor s MS, kde de facto zpsůobili svojí akcí vznik .NETu, protože bylo dosti vidět, že kromě oficiálních a správných požadavků se navíc k tomu velmi snaží MS pokořit, a ten se prostě rozhodl, že si udělají své. Pak neustálé stížnosti IBM a dalších na vývoj Javy. O tom, jak se Java pohnula když dostala konkurenci v podobě .NETu.
Nemohu ovšem pominout štědrost Sunu vůči projektům – zadotovali spoustu projektů a často je uvolnili zcela zdarma. Např. NetBeans, OO, ...
Prostě já jsem Sunu vděčný za OO, a vzhledem k tomu, že jej používám stejně minimálně, pro ostatní je to přínos.
Furt je na tom lépe než zdechlina jménem GTK, u které by bylo lépe, kdyby nevznikla.
OO.org má jako go-oo budoucnost ještě před sebou, ale zatuchlé Gnome skončí v propadlišti dějin rychleji, než Freshmousík klikne na ignorovat že? :D
PLease, don't feed da trollz.
Vsadíme se, že go-oo nemá budoucnost? Oni tihle křiklouni mají omezený počet sil, a ono vést projekty dlouhodobě a udržovat je dá většinou větší práci, než dlouhodobě zvládnou. IMHO go-or je předem mrtvá větev.
Za GTK jsem šťastný, konečně něco s rozumnou právní licencí – to je obrovské a nezastupitelné plus pro GTK.
I kdyby to bylo jediné plus, pak pokud je to použitelné GUI (a ono je), je pro mě GTK hvězda. GPL grafické knihovny pro mě a pro mé projekty neexistují, takže GTK se mi docela líbí, nic proti němu nemám.
Pokud mi grafická knihovna diktuje licenci, pod kterou musím vydat program, když jí použiji, pak má pro mě asi tak miliardu mínusů a rovnou jí zavrhuji. To je ale samozřejmě moje preference – ale také preference obrovské spousty dalších vývojářů. A proto my všichni GTK milujeme.
To je problém Všichni vyvíjejí na Linuxu GPL, a na Windows se živí na neGPL programech
Myslím, že právní licence GUI byl na unixech vždycky problém. Nejdřív placená Motif, teď GPL (Jediná Správná Licence (TM)) Qt. Ale Microsoftu určitě tento právně problematický stav linuxového GUI zcela jistě vyhovuje.
Jinak já používám GTK programy na Windows a to GUI je rychlé jako potvora. Nevidím rozdíl od nativního Windows GUI s drobnými výjimkami při výpisu adresářů, ale jinak je to hezky rychlé. A možnost napsat GTK multiplatformní program bez GPL je fantastická. I když stejně se dá použít třeba wxWidgets. Ale to stejně v pozadí používá GTK.
Upřímně, provedl jsem vícekrát pokus přispět na mnoha projektech – a rychle jsem zjistil, že nechci věnovat spoustu času přesvědčováním někoho, ať můj kód zařadí, a vůbec překonávat namyšlené bariéry lidí řídících mnohé projekty. Chápu, že určitá disciplína musí být. Nemluvím konkrétně o GTK, ale o několika pokusech jiných. A druhá věc je moje zásada, kterou jsem nikdy neporušil, nepřispívat kódem do GPL projektů, a díky agitaci vedení všichni v poslední chtějí zakládat výhradně v posledních letech GPL projekty.
Toolkit Vytvoření Překreslení po minimalizaci GTK1 7.2s 0.4s GTK2 17.0s 2.8s XUL 2.5s 1.5s STK 1.2s 0.4sOvšem se spinuttony byla situace dramaticky odlišná: „Prave som vyskusal spinbuttony a mas pravdu. Buttony alebo checkboxy asi 17s s tym ze sa 17s nic a potom sa naraz vykreslia. Spinbuttony sa vykresluju okamzite ale vo vlnach. Spolu 45s. Najprv 2 horizontalne ciarky v prvej vlne ktora trva 30s, potom nasleduju 2 vertikalne ciary ktore sa vykresluju asi 10s, zvysnych 5s sa vykresluje finalny obraz ale paradoxne odzadu. Prekreslenie po minimalizacii nejakych 7s. Wow.“ Můj závěr: ano, GTK+ 2.x je skutečně pomalé jak prase, a spinbutton je prostě implementován už úplně katastrofálně a superpomalu.
Nevim jak na tom bylo driv, ale Cairo 2.17.5 (z testing Debianu) je porad nepouzitelne pomale i u tak zakladnich operaci, jako kopirovani obdelniku z offscreen na onscreen s nebo bez alpha blendingu. Jednoduchy benchmark me daval vykon zhruba na urovni zcela naivni softwarove implementace (ackoliv bez alpha blendingu se jedna o operaci, kterou X server akceleruje snad odjakziva). Prime pouziti xrenderu bylo skoro o dva rady rychlejsi.
$ time ./spins
1.635u 0.054s 0:02.83 59.3% 0+0k 0+0io 0pf+0w
AMD Sempron 3300+. Ale okrem procesora asi vplýva aj hlada iných vecí: GeForce 6200 s natívnymi drajvermi, GTK2 2.12.12 pod KDE a Slackware current ... Kým sa to vykreslilo, tak som stlačil Alt+F4 takže program skončil, len čo domaloval tie spinboxy.
Tak a teď taková malá drobnost, zda je to pravda. Osobně po dvaceti letech programování, kdy mi už rukama prošlo leccos se mi tomu nechce věřit, koeficient pravdivosti bych dal tak max. 10%.
Ale já osobně všechny projekty, včetně knihovne s C API vyvíjím v C++. Mít vše v C++ a nandat tomu C API je celkem primitivní, zato luxus a rychlost C++ je super. A to uvnitř lítají všude výjimky na ošetřování chyb, a přesto není problém vše na hraně C API ošetřit a zastavit a převést na Céčkoidní chybové kódy.
Ale i tak rychlost dobře napsaného OOP kódu v C a v C++ by se neměla moc lišit, v C se musí sice OOP opsat, ale pokud to autor považuje za velký rychlostní problém, jeho věrohodnost je pro mě nula už teď.
GTK+ je bohužel LGPL. To jest je potřeba odstínit GTK+ přes knihovnu. Ale co udělám uvnitř knihovny je de facto GPL.
Bohužel se omlouvám, nemám teď natáhnuté ani GTK+ knihovny, ani headery, a trvalo by mi dost dlouho, než bych to dal do použitelného stavu. Pokud se k tomu později dostanu, dám vědět. Pokud budu v nejvližší době vyvíjet pod GTK, vezmu si to k srdci a benchmarky vytvořím, nicméně hned tak to nebude.
GPL licence není špatná. Je to prostě licence.
Pro většinu vývojářů je nevýhodná v tom, že je virová – použijete-li jakýkoli kód z GPL licence, musíte vše licencovat pod GPL. A to si spousta lidí prostě nechce nechat líbit, ani já ne. Budu chtít dát program pod public domain – nemůžu, použiji-li kus GPL. Jindy třeba tvořím komerční program a zdrojáky dát principiálně nemůžu – pak GPL opět nesmím použít.
Navíc se mi nelíbí princip, kdy GPL ze všeho bere a houby dává ven. Je to velmi neférové. Pokud třeba v GPL knihovně bude 90% BSD kódu, pak GPL nic pod licencí BSD nevrací, všechno si sežere pro sebe, veškerou práci vývojáře, jehož úmyslem a přáním bylo vytvořit a darovat lidem kód pod velmi volnou licencí BSD a GPL jej klidně vezme, licenci tím značně zpřísní, a vše vypustí pod licencí GPL. Aniž by se nějak revanšovala kódu pod BSD licencí, aniž by něco nějak vrátila komunitě tvořící pod BSD licencí, prostě sobecky si ho použije, a nevrátí nic.
Pro vývojáře, kteří chtějí tvořit kód pod nejrůznějšími licencemi je GPL pouze zbytečný problém. Já to vyřešil tak, že jsem kdysi udělal škrt, z vteřiny na vteřinu jsem se rozhodl, že všechny GPL knihovny, ve kterých budu něco vyvíjet půjdou z mého kompu pryč a naučím se dělat s právně neproblematickými kompponentami. A nelituji.
Ano?
Mluvíte-li o projektu, který dělá jeden vývojář a nepoužije-li nic z GPL, pak máte zajisté pravdu. Ale dovolte, abych Vám objasnil, že naprostá a drtivá většina zejména větších a středních sw projektů není dílem jednoho člověka.
GPL žere – GPL může přijmout, a také často přijímá jako svojí část zdrojové kódy pod volnějšími licencemi, jako BSD, MIT, atd., ale naopak BSD, MIT atd.. nemůže, protože to GPL zakazuje přijmout jako část svého kódu kus GPL kódu – a to dokonce ani tehdy, když GPL projekt je tvořen z 99% kódem převzatým třeba pod BSD licencí, a GPL vývojář do něj přidal blbých pár set řádků například.
GPL se chová podle hesla „co je Tvoje, to je moje, a co je moje, do toho Ti nic není“. Nevrací to co bere, a to ani v nejmenším.
Pokud tedy vývojář něco dá pod GPL, já to respektuji. Než mě začnete osočovat, napište mi, kde jsem to nerespektoval. Já pouze nepřispívám do GPL projektů, ani kódy z GPL nepoužívám ve svých kódech, a pokud to jde totéž se snažím i u LGPL – a zase jiným nezbývá, než to respektovat. Já jsem nikde nevyzýval k nerespektování GPL, to si trochu pletete. Ani jsem nikde nepsal, že se nemá respektovat. Ba ani jsem se nezmínil, že někomu zakazuji psát pod GPL.
Pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda.
Já nevýhodu v BSD nevidím. Již delší dobu přemýšlím o tom, že budu své kódy dávat buď pod BSD, MIT, nebo public domain licencí s dovětkem, že kód se nesmí stát součástí GPL, ani LGPL, či jeho derivátů. Problém vyřešen.
Jiné, resktriktivnější licence se netváří jako svatoušci a netvrdí, že ostatním dávají, i když jenom berou. To mi vadí.
Mě nevadí požrání restriktivnější licencí, mě vadí ty lži o nezištnosti při používání GPL licence. A pak mě vadí Jediná Správná Licence (TM).
A k poslední větě parafrázuji: Pročpak všichni tak propagují GPL a tak kritizují jiné licence? To jim RMS zaplatil kurvu, nebo co?
Navíc GPL skutečně nikomu nic nebere.
A já jsem číský Bůh srandy, a tato zelená koule je modrý čtverec. Stejně pravdivé věty jako původní.
Navíc GPL skutečně nikomu nic nebere. Programátor, vydávající program pod GPL, naopak světu něco dává.
Cítíte významový rozdíl mezi slovy „GPL“ a „programátor“? Nenápadně jste to zaměnil, abyste dosáhl čeho chcete.
Nechápem to neustále kritizovanie licencie GPL.
To je v pořádku, já zase nechápu neustálé kritizování všech licencí co nemají ve slově GPL.
Nikdy som si nevšimol, že by niekto niekoho nútil používať čokoľvek, čo má tú licenciu.
Dporučuji si přečíst jenom třeba v této diskusi, kolikrát tu bylo nadáváno na to, že to nemá Qt/KDE GUI, a mělo by se to do toho přepsat. A to jsme jenom v této diskusi. A bylo by toho asi 10× tolik žádostí, kdybych tu razantně nevystoupil proti GPL, čímž jsem spoustu lidí zabrzdil.
Každý má právo rozhodnúť sa, či mu to vyhovuje (a ak nie, môže používať niečo iné, prípadne môže niekomu zaplatiť, aby mu vhodnú knižnicu naprogramoval...).
Souhlas. Já už se rozhodnul, viz výše. Bohužel jsem nucen přispívat bohatě do projektů zejména mířených na Windows, protože vše kolem LInuxu se čím dál více promořuje GPL. Ono pokud chcete pomoci Linuxu, tak se rozhodnout prakticky nemůžete – téměř všechny projekty jsou GPL. Třeba projekty, kterým bych rád pomohl – Inskcape, Scribus, GIMP, vše GPL. A to třeba pro mě by nebyl problém ani C++ (po 20 letech praxe v C/C++), ani složitá matematika (po 20 letech praxe), ale bohužel GPL. Navíc mě mrzí, když používání základních rozšířených knihoven hojně v Linuxu naráží na právní problémy, považuji to za podstatný důvod, proč je Linux na desktopu rozšířen tak málo, jak je.
GPL prostě bere svobody vývojáři a dává je uživateli. Jako vývojář mám raději BSD, protože co kdybych chtěl výsledek někomu prodat . Jako uživatel mám raději GPL, protože nemusím mít strach, že někdo vývoj uzavře. To je celé.
Ano, to je klasický utilitaristický pohled na věc. A má ho většina lidí, není na tom opravdu nic špatného.
Já věřím v to, že z dlouhodobého hlediska je pro vývoj softwaru otevřenost prospěšná. Kvalita a otevřenost jsou do značné míry ortogonální, ale mi jde spíš o stabilitu. Mám rád otevřený soft, protože je záruka, že tu pro mě bude vždycky, můžu ho používat, zkoumat, upravovat.
Pokud tenhle vám takový pohled na věc cizí, tak co děláte na tomto portále? Kupujte si produkt, který je pro vás nejvýhodnější a neřešte jak se daří nějakému OpenOffice (když MSO je přece jenom lepší).
Openoffice pouzivam a jsem spokojen, kde muzu, tak tento balik prosazuji. Vetsinu materialu pisu v LaTeXu, kdyz ale potrebuji neco rychle napsat ci delat tabulky, pouziji prave openoffice. Do gnome pekne zapadaji, do KDE tez, musi se ale doinstalovat balik s podporou KDE debian/ubuntu, jinak to nevypada hezky. Nicmene co se tyce rychlosti, me oo nabehnou a spokojene pracuji a nemam extra vykonny comp, pokud se nekomu zda, ze jsou pomale, tak taky at napise co v tom dela, pokud budu pracovat s jakymkoliv softem a budu v nem otevirat obrovsky soubor, nemuzu cekat ohromujici rychlost.
No, OO používam převážně pro prohlížení ms formátů a občasné úpravy, doplnění, zatím jsem si nevšim nějakého problému.
A co již existující forky OpenOffice?
Například http://go-oo.org/