Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
A je tu další stupínek k nové verzi Opery. Byla vydána Opera 9.51 RC 3. Ukládání obrázků už není zaznamenáváno do okna přenosů, je opraveno pamatování vyplněných polí formulářů a tisk v Linuxu. Chyby můžete hlásit na bugs.opera.com.
Tiskni
Sdílej:
Zato se tu psalo o RC verzích betaverzí Firefoxu.A kdepak? O tom jste psal tak možná akorát vy do svého blogu, protože jste nepochopil značení. Rozhodně se tu nepíše o 3 RC verzích setinkových aktualizací. To by tu za chvíli nebylo nic jiného. Kdo chce testovat Operu tak ví kde. Nevidím smysl v lákání testování milionů RC verzí setinkových oprav každého programu, zvláště proprietárního. To je úlohou někoho jiného.
A kdepak?Firefox 2.0b1 release candidate, o Firefoxu se zde psalo minimálně o beta 2, beta 4, beta 5, RC 1, RC 2, o finální verzi se psalo jednou před vydáním a podruhé po vydání, o FF 3.1 alfa se zde psalo dávno před tím, než vůbec vyšla.
Já bych takovou zprávičku nepsal a myslím si, že sem nepatří.A kdepak?Firefox 2.0b1 release candidate
O Firefoxu se zde psalo minimálně o beta 2, beta 4, beta 5, RC 1, RC 2, o finální verzi se psalo jednou před vydáním a podruhé po vydání, o FF 3.1 alfa se zde psalo dávno před tím, než vůbec vyšla.Betaverze nové hlavní řady nejpoužívanější linuxové aplikace jednou za několik týdnů nebo měsíců mají diametrálně odlišný dopad než RC verze setinkových opravných verzích uzavřeného produktu, který má méně uživatelů než Linux. Opravdu nevím, proč by čtenáři měli doplácet na neschopnost vývojářů Opery vydat více RC verzí před vydáním problémové Opery 9.50, a teď jim lepit reputaci s každým vývojovým sestavením (RC) Opery 9.51. Ale jestli se to tu bude dít pořád, tak sem začnu každé dva dny psát novinky v trunk verzích Firefoxu 3.1, které obsahují více novinek a oprav a používá je více lidí než tyhlety RC Opery 9.51. V duchu dané logiky a argumentů by se tu mělo objevovat to podstatnější a související s open source.
jestli se to tu bude dít pořád, tak sem začnu každé dva dny psát novinky v trunk verzích Firefoxu 3.1To ale ještě budeš muset najít někoho, kdo ti to bude schvalovat.
Spíš bych tě poprosil, abys mi už neschváli nic o Opeře. Kdybych věděl jaká se zase rozproudí diskuse, tak se na to fakt vykašlu. Neuvědomil jsem si, že na některé fanatiky (ten, jehož jméno nevyslovujeme) jakákoliv zmínka o Opeře působí jako červený hadr na býka.To sis uvědomil špatně a zjevně si sám fanatik, když děláš to, co děláš. To, že si představuješ úplné krávoviny ještě neznamená, že pro svůj názor nemám mnoho důvodů, které s tvými představami nemají vůbec žádnou souvislost.
Nemám pocit, že by se tu psalo o každém RC sestavení Firefoxu x.0.x(.x).Psalo se tu o FF 3.0 RC1, RC2, RC3, final.
nevidím smysl v informování o každém RC pro setinkovou opravu/aktualizaciOK, na tomhle konkrétním kousku věty určitě něco je, chtělo by to anketu (navrhnu ji).
hr
?
hr { border-color: transparent; border-top-color: #2e3436; }a potom tam je
.swlist hr { border-top-color: #C0C0C0; }Ale tie čiary sú tam aj ked sa odhlásim a mám zobrazený úplne default vzhľad. Definície
hr
v oboch sa líšia len farbou.
<*DOCT*PE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd" >? Sorry, musel som zmršiť "doctype", lebo značka nie je povolená vo vkladaní príspevku
Ja už som kopu z toho webdizajnu pozabúdal...Ano, jinak bys věděl, že si ten DOCTYPE zmršit nemusel
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "XHTML1-t.dtd">K dotazu: afaik nemůže.
hr
. Správně podle SGML by tag mělo ukončovat asi*) už to lomítko a > by už byl normální znak, ale tak to dnes žádný prohlížeč neinterpretuje.
*) nebo tam je nějaký jiný zádrhel, pravidla pro zkrácenou syntaxi v HTML/SGML z hlavy nevím a hledat to se mi nechce…
"A je tu další stupínek k nové verze Opery." Nemá tam být verzi? Strašně to bije do očí ...Má a dokonce to tam bylo, změnil jsem to já. Musel jsem si to nějak blbě přečíst, tak sorry. Opraveno.
Zajímavý článek Zprávička upozorňující na zajímavý článek. Nová verze Upozornění na novou verzi softwaru, jádra či ovladače. Zajímavý software Informace o neznámém či zcela novém softwaru. Zajímavý projekt Zprávička informující o zajímavých stránkách. Bezpečnostní alerty Upozornění na bezpečnostní chybu. Komunita Dění v komunitě kolem Linuxu, Open Source a Free Software. Nasazení Linuxu Zajímavá použití a nasazení Linuxu. Humor Zábavná zprávička týkající se Linuxu či IT. IT novinky Ostatní události a zprávy ze světa výpočetní techniky. Pozvánky Pozvánky na veletrhy, semináře a setkání. Upozornění Rozličná upozornění, například na upgrade portálu. Komerce Informace komerčních firem.Chtěl bych se zaměřit an kategorii Nová verze - Upozornění na novou verzi softwaru, jádra či ovladače, s níž souvisí i tato zprávička. Z hlediska softwaru lze vnímat hodnotu (důležitost) informování o nových verzích takto:
dle mého názoru mimořádně silně vybočuje ze záběru zpravodajství tohoto portáluNo, a v tom to právě je. Dle tvého názoru. Ačkoliv admini, kteří se starají o portál, se vždy snaží naslouchat konstruktivní kritice a nápadům na vylepšení, neznamená to, že seznam, který jsi prezentoval výše, budeme brát jako dogma. Zvláště s ohledem na to, že například já s tím řazením priorit, které navrhuješ, nesouhlasím. Například z mého pohledu není vhodné dávat vyšší prioritu major stabilním verzí před verzemi vývojovými, které k takovému hlavnímu vydání vedou. Samozřejmě, o finální verzi zajímavého softwaru se vždy pokoušíme informovat, ale upozornění na RC a betaverze je přinejmenším stejně podstatné, jelikož v tu dobu je vhodné stahovat, testovat a hlásit chyby (a ano, vím, že Opera je uzavřený soft, jehož systém hlášení chyb je stupidní, ale coby jeden z hlavních prohlížečů si také zaslouží pozornost). ------ Nicméně, už tu mnohem dříve padl návrh na rozdělení zpráviček na dva druhy: nové verze a zbytek. Zatím jsem se sice nedostal k tomu, abych reálné fungování takového systému podrobněji promyslel a specifikoval v bugzille, ale přikláním se k tomu, že je to dobrý nápad. Pak by byly zprávy o nových verzích samostatně. Neřeší to sice otázku, o které je tento flejmík, ale předpokládám, že pokud by zprávičky o nových verzích softu byly oddělené, už by lidem tolik nevadilo, když se objeví zprávička o kdejaké vývojové verzi nemajoritního proprietárního browseru... (který stejně není tak důležitý jako FF, že ano).
zda budeš schvalovat aspoň dvakrát týdně zprávičku informující o novinkách a opravách různých verzí Firefoxu, určitě si nezaslouží pozornost o nic menší než tyto verze Opery.Bude-li se jednat o RC verze... případně i o "menší" verze, pokud přinesou něco zajímavého. Schvalování zpráviček má určitá pevně daná pravidla, která však ponechávají dostatek volného prostoru pro okamžité rozhodování o tom, nakolik je vhodné konkrétní zprávičku vydat či nevydat. Nemá tedy cenu si vynucovat schválení zpráviček tímto stylem (když jste schválili tohle, tak musíte i tohle). Ostatně, mám pocit, že Firefoxu se ve zprávičkách dostává velmi dobrého pokrytí, takže nevím, nač narážíš.
nebo zda se tu pouští především jen RC verze oprav stability Opery atd.Hloupá poznámka - jak už jsem řekl, nikdo z adminů neprotežuje Operu ani jiné programy na úkor jiných. FF se ve zprávičkách objevuje velmi často. Když admini považují zprávičku zajímavou a tato odpovídá formálním požadavkům, schválí ji. Jinak ne.
Informovat v odstupech dvou dnů o 3 kandidátech na vydání setinkové opravné verze uzavřeného nepředinstalováného softwaru s omezeným počtem uživatelů a nedostupným ze standardních repozitářů distribucíTohle je samozřejmě blbost. Například openSUSE obsahuje Operu na instalačním DVD (a lze ji v rámci instalačního procesu přidat, úplně stejně jako Firefox), jinak je též k dispozici ve standardním repozitáři distribuce. Totéž se týká i některých jiných distribucí.
Na CD není, tam je standardně Firefox předinstalovaný v GNOME i KDE. V Ubuntu zrovnatak a u Fedory a Mandrivy jakbysmet. U Debianu nebo Gentoo tomu jistě taky nebude jinak.Informovat v odstupech dvou dnů o 3 kandidátech na vydání setinkové opravné verze uzavřeného nepředinstalováného softwaru s omezeným počtem uživatelů a nedostupným ze standardních repozitářů distribucíTohle je samozřejmě blbost. Například openSUSE obsahuje Operu na instalačním DVD (a lze ji v rámci instalačního procesu přidat, úplně stejně jako Firefox)