Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Phoronix.com informuje o nové záplatě, která by měla řešit některé problémy s odezvou systému při velkém I/O zatížení a nedostatku místa v RAM. Patch je dostupný na lkml.org a prý skutečně funguje.
Tiskni
Sdílej:
Jediná oprávněná kritika v OSS světě je patchem, bug reportem, core dumpem, log dumpem, call grafem, …Ne.
Ten bug byl reportován na jaderné Bugzille již koncem roku 2008, je tam u něj mega-dlouhá diskuze, ale řešení až do teď žádné.Ale aniž bych to celé četl, tak tam vidím spousty statistik a různých dalších údajů, když si to jen tak proletím a schválně by mě zajímalo kolik tam bude nadávek jako pod touto zprávičkou o tom jak nikdo nic nedělá a jak je všechno křáp. Což je ten rozdíl o kterém se tady bavím.
Na Ubuntu Launchpadu to bylo reportováno ještě dřív, už někdy v roce 2007 (Heavy Disk I/O harms desktop responsiveness) a taktéž je tam k tomu mega-dlouhá diskuze.To jsem také jen v rychlosti proletěl, ale to už se naopak začíná podobat zdejší diskusi.
Upřímně nechápu, jak tak děsivý bug mohli vývojáři kernelu tak dlouho prakticky ignorovat (i přes milion reportů v diskuzi pod tím bugem) :-/Třeba protože se jim to nedaří reprodukovat? Stejně jako mně? (A to už jsem vyzkoušel všechny zde uváděné tipy včetně strees -d 1) A třeba protože se nikdo u koho se to reprodukovat podařilo neobtěžoval se zasíláním užitečných údajů a jen se o tom vyblil do blogu? Jediné rozumné vysvětlení totiž je, že vývojáři jádra si asi vzali dovolenou, vyvalují se někde u moře na pláži a kašlou na všechny ty ubožáky uživatele, ne? V mém případě se to stalo jen jednou a to když jsem se pokoušel kopírovat na vadný USB disk.
for i in `seq 1 5`; do dd if=/dev/zero of=/tmp/bigfile$i bs=1M count=700 conv=fsync & done(případně víc vláken a větší soubory) Mně zatuhne systém (2.6.32) tak strašně, že mám problém to i killnout. Atom N270, 1 GiB RAM, dirty_ratio=10, dirty_background_ratio=5, swappiness=0
diff 161381-config-2-6-27750.32-5-686 /boot/config-2.6.35-020635-generic > config.diffNo teď jsem se snažil patchovat to 2.6.32 jádro a zjistil jsem, že tam mají pro změnu úplně něco jiného než co očekává diff:
/* * If we are direct reclaiming for contiguous pages and we do * not reclaim everything in the list, try again and wait * for IO to complete. This will stall high-order allocations * but that should be acceptable to the caller */ if (nr_freed < nr_taken && !current_is_kswapd() && lumpy_reclaim) { congestion_wait(BLK_RW_ASYNC, HZ/10); /* * The attempt at page out may have made some */Takže mě čeká nějaká ta hodinka prohrabávání se Ubuntími patchi.
pokud tento patch opravdu řešením je, ještě jsem to netestovalJinak tento patch řeší zablokování se navzájem špatně umístěnou podmínkou při zápisu
dirty pages, což se děje třeba při volání sync(2), když je uklízí ten jaderný démon a nebo možná ještě při swapování. Ale rozhodně to není řešení všech problémů světa. A rozhodně ne v případě, že jde o kopírování médium, médium za pomocí DMA mechanismu a jiných podobných situacích jak se mi tady daří číst. Takže pokud se to děje u vás i nadále, rozhodně na nic nečekejte. Vaše problémy za vás nikdo řešit nebude.
kecálků/věčných stěžovatelů nebo rádobykritikůJen pro upřesnění, ten zápisek se týkal jádra kolem 2.6.30, které kromě toho, že bylo pomalé, bylo ještě asi tak desetkrát pomalejší než dnes. A pokud jste to přehlédl, tak zápisek také opravuje postup opravy.
Jediná oprávněná kritika v OSS světě je patchem, bug reportem, core dumpem, log dumpem, call grafem, …Nějakým činem předpokládáte, že všichni uživatelé OSS jsou programátoři které navíc každá chyba v softwaru vzrušuje natolik, že věnují několik probděných nocí hledáním opravy. Mýlíte se.
Nějakým činem předpokládáte, že všichni uživatelé OSS jsou programátoři které navíc každá chyba v softwaru vzrušuje natolik, že věnují několik probděných nocí hledáním opravy. Mýlíte se.Díky, že tuto často opomíjenou věc v diskuzi připomínáš.
Blbost. To se projevuje v jakémkoli prostředí, i primitivním.To sice jo, ale pokud máte prostředí, ve kterém každá kravina hrabe na disk, tak je to jenom horší. Například když začnete v prohlížeči zadávat adresu tak prohlížeč začne hrabat do databáze záložek a historie na disku, aby nabídl auto-doplnění. Pokud tohle hrábnutí trvá půl minuty a prohlížeč je po celou tu dobu tuhý tak to může být dost k nasrání.
melt
renderoval ve třech vláknech video. I když jsem mu nastavil nejnižší prioritu, tak ostatní aplikace byly sotva použitelné. Nakonec jsem to zastavil a nechal do doběhnout přes noc, kdy nepoužitelnost počítače nikomu nevadila.
Jistě, že problém s výměnou FS nezmizí (mimo jiné i proto, že každý počítač má své HW limity), ale dobře navržený writeout algoritmus udělá vážně hodně.
Má vůbec ext4 concurrent flushing? Připadá mi totiž, že ve chvíli, kdy se na ext4 disk něco zapisuje, je to jediná činnost, kterou v tu chvíli driver může provádět a veškeré pokusy o čtení ve stejnou dobu budou odloženy na neurčito, přestože každý ví, že čtení má mít prioritu vyšší. Navíc se to dá snadno vyřešit – zpracováváním požadavků ve vláknech. Dokud byl ve výchozím nastavení extů writeout natvrdo po pěti sekundách, asi se to tolik neprojevovalo, ale teď může být ve frontě klidně i několik GB špinavých stránek, a když člověk minutu nemůže hnout s kurzorem a přestane mu hrát hudba, tak vážně uvažuje nad použitím resetu.
Tak jsem zkompiloval ten stress a už mi to tu běží. Konfigurace je Atom 1,3 GHz, disk SATA 2,5" (klasický netbook s Poulsbem). Navíc se mi na pozadí kompiluje Wine 1.3.0 a v popředí hraje Flash z Youtube. Bez postřehnutí až do -d 15, při -d 25 se začne sekat ten Flash, i když nehýbu myší, okolo -d 50 už je to nesnesitelné (tím myslím to, že při psaní tohohle příspěvku se písmena objevují až po čtvrt sekundě, ale kurzor pořád jezdí plynule). To je tak asi to, co by člověk čekal od Atomu.
Dokonce i když si hraju s ostatními přepínači, systém se nezasekne tak, aby ztratil přijatelnou dobu odezvy (do 3 s od kliku na něco, co je normálně okamžité), až do nastavení typu vše na 20. Když dám vše na 100, tak už kurzor „skáče“ po cca. tří až čtyř sekundách.
mě na Archu zabilo desktop už -d 5 (Gnome,noťas Core2duo 1.66ghz,3GB ram,100GB/7200ot IDE) aspoň že mi furt hrála hudba do sluchátek když už jsem musel čekat i na killnuti
já měl swap prázdnej..už jsem to řešil i v diskuzi kdysi na rootu..dělo se mi to i ve starým ubuntu dva roky zpět, hodně při přelejvání dat na externí HDD jen teď nevím kterým směrem (hodně HD filmy 4GB+). Buď už teď tolik nekopíruju nebo se to trochu zlepšilo, ale ten program mi to zabil pěkně..CPU 20 30% swap na nule, myš se nesekala ale odezva šla pomalu do kytek..ještě z dříve mám vyzkoušené, že když sleduju třeba přes lxtask množství zabrané ram i s cache, tak jakmile dosáhne cache konce RAM (prostě ji vyžere třeba 2GB) tak se to začne dít, spuštěné programy mají špatnou odezvu, nacachované programy letí z ramky a vše se při dalším spouštění tahá znova z HDD, který má kupu práce a tak je to začarovanej kruh..
Teda až na USB, tam je to ale jasný, když to vyžere celej CPU jen na obsluhu USB.To mas asi nejake rozbite USB. Ja mam pri sekvencnim cteni z disku pres USB cca 20 % vytizeni CPU pri 30 MB/s, oproti tomu pri sekvencnim cteni disku pres SATA cca 40 % vytizeni pri 90 MB/s. Procesor slaby Atom. Tedy pres USB to ma jen 1.5* relativne vetsi procesorove vytizeni nez pres SATA.
… jednoducho zápis na ľubovolný USB kľúč je veľmi pomalý…Já řešil jenom zápis. Samozřejmě, že na čtení to vliv mít nebude.
To je zajimave. Live distribuce bezici kompletne z RAMky timto problemem netpely.
Dnes je tolik RAM a tak by bylo skvely pri bootu cely system nahrat do pameti.
Urcite by to prospelo i windows ci jinym platformam. Neni nic horsiho, kdyz system kvuliva nekolikabajtovymu souboru musi hrabnout na disk.
Vinu vidím i na I/O schedulerech, které všechny svorně naprosto nefungují, jak by měly.A zkoumal jsi to, nebo jen povrchne usuzujes na zaklade "IO scheduler ma schedulovat a scheduluje se to spatne -> na vine je IO scheduler"? Ono take je dost mozne, ze na vine je obecny memory management.
Ono take je dost mozne, ze na vine je obecny memory management.Bingo!