Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
... jakým způsobem se prasí Oracle ...Ono to nie je o Oracle. Je to o svete, v ktorom zijeme. Oracle -- ako jedna firma z mnohych -- len meni svoje spravanie sa tak, aby v tomto svete prezila.
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK.Fakt
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK.[citation needed]
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK. Za Javu 7 uz mozno budeme tiez platit.Přestaň prosím šířit tyhle fámy a nauč se číst:
Log In for Download (Optional) … Skip this StepKromě toho OpenJDK je svobodný software pod GPL licencí, takže i kdyby se v Oraclu zbláznili, nic s tím nezmůžou.
Možné to je, ale pak by musel přijít s něčím úžasným, kvůli čemu by mělo smysl používat placenou/uzavřenou Javu místo OpenJDK (a riskovat nejen poplatky, ale i závislost na jednom dodavateli).Nezdá se, že by to linuxovým uživatelům příliš vadilo. A těm korporátním je to teprve jedno.
Možná to vidím příliš optimisticky, ale čekal bych, že po takovém kroku Oraclu by vzniklo nějaké konsorcium zainteresovaných firem a to by pokračovalo ve vývoji OpenJDK. Už jen to, že svobodnou Javu rádi přijmou linuxoví distributoři do svých distribucí a nemusí se nikdo od Javy dělat se zvláštními instalátory, je celkem velké plus.Obávám se, že jediná skutečně zainteresovaná firma je RedHat, ale ta by v tom případě musela do OpenJDK investovat řádově více úsilí, než teď. A pokud by ještě Oracle přestal uvolňovat TCK testy, situace by se vrátila tam, kde byla před pár lety - distributoři horko těžko flikující všechno pod gcj. BTW: instalátory netřeba, enterprise distribuce obsahují balíčky s komerčními implementacemi JDK.
Apache má svoje Harmony, ale to nebude vhodné pro produkční nasazení
<rýpnutí>Harmony asi pro produkční nasazení vhodný bude jelikož se vyskytuje v několika stovkách tisíc telefonů od Palmu<rýpnutí/>
leda zeby aj openoffcie casome nebol open...K tomu by snad nemělo dojít, pod jakou licencí je OpenOffice vůbec? Píše mi to tady "License: LGPLv3 and LGPLv2+ and MPLv1.1 and BSD" což mi nepřijde zrovna jako kompatibilní kombinace.
ale jinak je to celkem klíčový produkt, takže by se určitě nějaký použitelný fork někde vyloupnul.http://go-oo.org/ Pokud se nepletu, Debian používá tuhle verzi OOo
MS za ta leta nebyl schopen do MS Office zabudovat podporu ODF.Jen je hrozně zajímavý, že můj Word a Excel tady ODF umí. Ukládat (spíše exportovat) umí i do PDF.
Lidi si konečně musí uvědomit, že když se vydají cestou nesvobodného softwaru, že zaplacením licence za Windows (případně MSO) to nekončí – že z nich pořád bude někdo tahat další a další peníze, jednou za antivirus, příště za nějaké utilitky potom za plugin na otevírání ODF atd. Kdo chce kam…Proč, nevidím jediný logický důvod proč by to tak mělo být. Na linuxu může existovat payware, na windows směle běží FOSS. Ale ruku na srdce, widle jsou k FOSS přítulnější, než linux k paywaru (nebo i jen closed source sw)...
Tiskni
Sdílej: