Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Som zvedavy, ci bude aj novy dizajn a zakomponovana podpora fingerprint senzoru v gnome, ktoru u 9.04 vynechali
Se mi zda, ze Ubuntu technologicky zaostava.
Predesle verze trpely velkou nestabilitou, asi se to snazi spravit, ale za cenu nepridavani technologickych novinek, coz mi vadi :(
Asi prubnu fedoru a uvidim....
Windows Vista SP2 je dost kvalitne distro :)
Odladene ovladace, vysoka bezpecnost, krasny vzhlad a mnozstvo spickovych aplikacii.
Nie je sice zadarmo, ale je to LTS verzia :)))
S poslednou vetou suhlasim.. Ale za posledne 4 roky co sa snazim pouzivat linux este stale plati definicia ze "linux je pre ludi ktori nevedia co s volnym casom.." a kedze ja ho mam v poslednom obdobi velmi malo a snazim sa rozlozit medzi rodinu, priatelov, xbox360 :) a ine aktivity, nemam cas na neustale experimenty, bariery a problemy ci uz v Ubuntu alebo openSUSE. Tie 3 tisicky mi za Vistu Home Premium rozhodne staly a nic riesit nemusim.. A odporuca to 9 psychiatrov z 10 z Redmontu :)
Přesně tak. Když jsem doinstaloval předinstalované visty a prováděl poinstalační nastavování a doinstalovával různé programy tak jsem skoro šílel. Sežralo mi to skoro celý den. Navíc jsem musel asi 10x rebootovat milionkrát potvrzovat že tato aplikace není hrozbou a bůhví co ještě. Asi bych nakonec zešílel, kdybych si stále neříkal zlatý linux. Stačí jedno cd a 3/4 instalace a nastavování je za pár desítek minut hotova.
Ja by som za taku sumu bol tiez schopny pouzivat Vistu, ale to by som si najskor kupil nejaky lacny notebook na ktory by som ju hodil a ten by potom lezal hore na skrini... Kazdy den by som ho zapol na par hodin a to by bolo cele moje "pouzivanie" .....
Ako primarny system by som ju nezacal pouzivat ani keby mi davali 100 000 mesacne :-P
Tiskni
Sdílej: