Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jiste je asi jen to, ze bychom meli zacit vymyslet nova kryptograficka primitiva nejlepa zalozena na prirodnich zakobech.Na něčem takovým se už maká, viz Post Quantum Cryptography...
Dokud ta technologie nebude tak rozšířenáCož je ale stejně jen přechodový stav. Schválně jak dlouho bude trvat, než přijdou se svým počítačem číňani.
Primarne preto, ze to nie je moc dolezite a hlavne momentalne neporovnatelne.
Netusim, co vsetko ten ich stroj dokaze, ale zakladna pointa kvantovych pocitacov je v tom, ze su zname efektivnejsie algoritmy na kopu celkom tazkych problemov (+ vyuzitie v bezpecnosti). V praxi to moze znamenat napr. to, ze na malom mnozstve dat to obycajny pc da za zlomok casu kvantoveho, pri velkom mnozstve dat to moze vypocitat kvantovy pc za zlomok casu obycajneho pc.
Medzi najvacsie uspechy patria: shorov algoritmus na diskretny logaritmus, shorov algoritmus na faktorizaciu (ktory vlastne pomocou kvantoveho pocitaca aj tak pocita nieco ine - periodu, pri zvysku sa spolieha na standardny pocitac) a Groverov vyhladavaci algoritmus (celkom univerzalny, O(sqrt(n)) algoritmus pre nejaku funkciu so zlozitostou n).
Inak pokial viem este nebol najdeny kvantovo-polyniomialny algoritmus na nejaky znamy NP-uplny problem (ale nebol dokazany ani opak). Vzhladom na fungovanie kvantovych pc by som to videl skor na moznost riesenia NP-uplnych problemov v kvantovo-polynomialnom case.
PS: Kvantovo-polynomialny cas: trieda vsetkych algoritmov, ktore dokazu riesit nejaky problem za pomoci obycajneho pocitaca a kvantoveho pocitaca v polynomialnom case.
PPS: Pre moznost riesenia NP-uplnych problemov by stacilo aj ukazat, ze faktorizacia je NP-uplna. To sa ovsem zatial tiez nikomu nepodarilo, pokial viem.
Ak som spravne pochopil princip fungovania tohto kvantoveho pocitaca, tak ulohy v zasade riesi v podstate heuristicky, ci?
Tiskni
Sdílej: