Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Nemá-li uživatel klíče pod kontrolou, pak není svobodný a nezáleží, zda se jedná o Windows nebo Linux.S tímhle se IMO nedá nesouhlasit.
+∞
To co opravdu potřebujeme je svobodný coreboot, stejně jako svobodný Linux, bez jakýchkoliv binárních blobů.+1
zhorsit pristup obycajneho uzivatela k pouzivaniu alternativDuvodem je Apple, ktery dovedl k dokonalosti plne uzavreny model zalozeny na (2) a vydelal behem kratke doby mnohem vice nez MS. Akcionari MS se certi a jak ma MS zvykem, snazi se [castecne] okopirovat obchodni model Apple, vcetne Application Store, tedy uzavrit ekosystem a dostat vse pod kontrolu. Secure Boot k tomu muze pomoci. Ted zalezi na postoji stavajicich vyrobcu HW a zda-li si MS dovoli vyrabet svuj vlastni HW ve vetsim rozsahu jim navzdory. Linux a jeho minorita uzivatelu v tom asi nehraji zadnou roli.
Apple ti narozdil od M$ doda HW+SW a garantuje ti, ze tohle bude fungovat.To vam bude MS na svem HW garantovat take, krom toho pres Secure Boot muze donutit vyrobce pouzivat podepsane [a certifikovane] drivery.
Ty si navic muzes koupit totozny HW bez SWKompaktni a stejne dobre zpracovany ekvivalent Mac mini jsem bohuzel jeste nenasel.
Tiskni
Sdílej: